Правопис префіксів роз-, рас

Тема:  «Правопис префіксів роз- і рас»

учитель:  Мелехина Алена Мирославівна

предмет: російська мова

клас:  5 клас

Використовувані педагогічні технології: Технологія проблемного навчання, розвитку критичного мислення

Мета уроку:  Ознайомлення з правописом приставок раз- і рас

Завдання уроку:

Навчальні ::

1.Виявіть умови вибору голосних з-з в приставках;

2.Форміровать навик написання приставок раз- / рас-;

3.Повторіть морфемний розбір слів;

4.Развіть вміння формулювати визначення понять;

5.Обогащать словниковий запас учнів;

6.Совершенствовать орфографічні і вміння.

Розвиваючі:

1.Осуществленіе системно-діяльнісного підходу;

2. Розвиток уваги;

3. Формування УУД (особистісних, регулятивних, пізнавальних):

4.Развитие вміння формулювати і доводити свою точку зору;

5. Розвиток умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

6.развівать вміння застосовувати нові знання;

7.развітіе творчих, мовних здібностей учнів;

8.формірованіе логічних умінь;

9.развітіе вміння спиратися на вже відоме, на свій суб'єктивний досвід;

10.развітіе вміння формулювати проблему.

виховні:

1.Воспітаніе інтересу і поваги до рідної мови;

2. Виховання ціннісного ставлення до слова;

3.Развитие комунікативних УУД:

4.Создание сприятливої ​​атмосфери підтримки і зацікавленості, поваги і співпраці.

Тип уроку:  вивчення нового матеріалу

Форми роботи учнів: Фронтальна, індивідуальна, групова.

Необхідне технічне обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор, ЦОР, які використовуються на уроці.

Хід уроку:

Голосно продзвенів звонок-
починається урок
Наші вушка на маківці,
Очки добре відкриті.
Слухаємо, запам'ятовуємо,
Ні хвилинки не втрачаємо.

Ми прийшли сюди вчитися,
Чи не лінуватися, а трудитися,
працюємо старанно
Слухаємо уважно.

Кожен день, завжди, всюди,
На заняттях, у грі,
Сміливо, чітко говоримо
І тихесенько сидимо.

Я рада бачити вас у гарному настрої, і сподіваюся, що ми з вами сьогодні дуже дружно і активно попрацюємо.

2. Актуалізація знань

- Сьогодні урок у нас з вами незвичайний. Сьогодні ви будете самі здобувати знання і самі себе оцінювати. А я буду допомагати, якщо буде потрібно.Ну а почнемо наш урок з повторення вивченого матеріалу. Перевіримо, наскільки хороші ваші знання з теми «Морфемика». Для цього проведемо невелику гру «Віриш - не віриш».Я буду читати твердження, якщо ви згодні, ставите в потрібну клітину "1", якщо ні - "0".

1. Розділ науки про мову, що вивчає частини слова - основа.

2. Значна частина слова - морфема.

3. Основа- частина слова без закінчення.

4. Закінчення - морфема, що стоїть після кореня, утворює нові слова.

5. Корінь - головна значуща частина слова.

6. однокореневих називаються слова, що мають однаковий корінь.

7. Приставка - морфема, що стоїть перед коренем, утворює нові слова.

А тепер давайте перевіримо ваші відповіді. Всі впоралися із завданням? Оцінюємо роботу за критеріями. Критерії у вас у всіх є. Якщо ви не допустили жодної помилки - ставте в «Лист досягнення» «5», якщо ж у вас 1-2 помилки - «4», хто допустив 3-4 помилки - «3», ну а у кого більше 4 помилок, той відповідно отримує тільки 2.

3. Постановка навчальної мети.

Хлопці, вранці на своєму робочому столі я виявила листок з текстом. Тільки от невдача: я не змогла його прочитати - деякі букви кудись поділися. Давайте разом спробуємо прочитати.

1. Посеред лісу, на ра..чіщенной і ра..работанной галявині, во..вишалась самотня садиба тхора. (І. С. Тургенєв, «Записки мисливця»)
2. Двері абсолютно бе..шумно ра..пахнулась, і молода красива жінка в білому фартушку і мереживній Наколочка постала перед псом і паном. (М. А. Булгаков, «Собаче серце»)
3. Офіцер, ра..горяченний вином, грою і сміхом товаришів, вважав себе жорстоко скривдженим і, в сказівистачило зі столу мідний шандал, пустив його в Сільвіо ... (А. С. Пушкін, «Постріл»)
4. Я ... вхопив папери і скоріше забрав їх, боячись, щоб штабс-капітан НЕ ра..каялся. (М. Ю. Лермонтов, «Герой нашого часу»)
5. Спробуй в ... глянути на блискавку, коли, ра ... кроівші чорні, як вугілля, хмари, ні ... терпимо затремтить вона цілим потопом блиску. (Н. В. Гоголь, «Рим»)
6. У ... брехати в вітальню, вони сіли втрьох: старі в..помнілі старих часів і анекдоти своєї служби, а Олексій ра ... Мишляев про те, яку роль грати йому в присутності Лізи. (О. С. Пушкін, «Панночка-селянка»)

Що спільного між усіма словами з пропущеними буквами? (Пропущені букви з-с).

А в якій частині слова пропущені букви? (В приставках)

Спробуйте сформулювати тему уроку. (Правопис префіксів роз- і рас).

Правильно. Сьогодні на уроці ми будемо говорити про правопис приставок раз- і рас .Запішіте число і тему уроку.

Хлопці, а змогли б ви вставити пропущені букви правильно? (Немає)

Що потрібно знати, щоб правильно написати ці слова? (Правило)

Ви маєте рацію. Так яка мета нашого уроку?Чому ми повинні навчитися за урок, якими вміннями повинні оволодіти? ( навчитися правильно писати слова з такими префіксами, за якої умови треба писати раз-, а коли рас.)

Ми повинні навчитися визначати правильний вибір написання приставки. У вас на столі лежать картки зі словами ра..пределіть, ра..будіть, ра..сказать, ра..деться, ра..смотреть, ра..бушеваться, ра..весті, ра..смешіть. Спробуйте розподілити їх на 2 стовпчики, слова, які пишуться з приставкою раз-, а в другій стовпчик раз-.

Молодці, тепер давайте з вами спробуємо сформулювати правило. (Потім звернемося до підручника на с.58)

алгоритм міркування
З або С?
Дивись на наступний після приставки приголосний
якщо дзвінкий пиши З якщо глухий пиши З

без- біс
віз - вос
раз - рас

висновок: від чого залежить написання З, С в кінці приставок? (Від звонкости і глухість наступного за приставкою приголосного)

Правильно ми сформулювали правило? (Так)

Нам вдалося дізнатися щось нове про приставках? (Так)

Про які приставках ви дізналися? (Раз-і рас)

Продовжимо дізнаватися нове про приставках рас, раз.

Вправа в правописі приставок раз- і рас.

Вставте пропущені букви, виділіть приставки. (З поясненням біля дошки)

Ра ... терзають, ра ... несу, ра ... кидаю, ра ... лякаю, ра ... одягнутися.

Зробіть висновок.

Припустімо, чи діятиме це саме правило відносно приставок з- \\ ис, без- \\ без-, воз- \\ віз

Робота з прислів'ями та приказками. БЕЗ або БІС?
П рочітайте прислів'я. Як ви розумієте зміст цих висловів? А які прислів'я знаєте ви?
Дерево без птахів - бе..плодное дерево.
У сильного завжди бе..сільний винен.
Дурний засудить, розумний ра..судіт.

Спишіть прислів'я, графічно позначивши вибір орфограми.
!!! Поясніть написання букв СС в словах безсилий, розсудить.
Висновок: на стику приставки і кореня пишеться дві СС і ЗЗ, якщо одна з них відноситься до приставки, а інша до кореня.

Молодці хлопці! А тепер нам належить зустрітися з героями пушкінських казок. Зараз я буду читати уривки з відомих вам казок, а ви спробуйте відгадати, з якої казки уривок, знайти слово на вивчену орфограмму ...
Закипить, підніме виття,
Хлине на берег порожній

2.Але царівна молода,
Тихомолком розцвілі
Тим часом росла, росла.
Піднялася - і розцвіла.

3.Вдруг пролунавлегкий дзвін,
І в очах у всієї столиці
Петушок спурхнувзі спиці

4. «Змилуйся, золота рибко!
Дужче стараздуріла ...»

5. злякавсябісеня, та до діда,
розповідатипро Балдову перемогу

Молодці. Я дуже рада, що ви так добре знаєте казки Пушкіна.

Наше наступне завдання - рішення тестів
Відзначте правильну відповідь:
1. Слово з приставкою без-
а) бе..предельний
б) бе..чісленний
в) бе..болезненний
г) бе..шумний

2. Слово з приставкою рас
а) ра..статься
б) ра..думать
в) ра..давать
г) ра..говоріться

3. Слово з приставкою без-
а) бе..радостний
б) бе..шумний
в) бе..заветний
г) бе..брежний

4. Слово з приставкою раз-
а) ра..шумелся
б) ра..щеліна
в) ра..вінтіть
г) ра..четлівий

Робота в групах.
1 група - утворіть від даних слів прикметники

    Небо без зірок(Беззвёздное)

    Вхід без плати(Безкоштовний)

    Пустеля без води(Безводна)

    Дорога без кінця(Нескінченна)

    Дитина без допомоги(Безпорадний)

    Рідина без кольору(Безбарвна)

    Плач без звуку(Беззвучний)

    Рух без шуму(Безшумне)

    Шоколад без смаку (Несмачний)

2 група - приєднайте до дієслів приставки раз- (рас), вз- (ВС), з- (ис-).
Бити, кинути, бігти, дивитися, правити

Рефлексія діяльності. (Підведення підсумків заняття)

Ось і підійшов до кінця наш урок. Давайте підіб'ємо підсумки.

1. Яка була мета нашого уроку?

2.Виполнілі ми поставлені цілі?

3.Понравілся вам урок? Якщо так, то хлопніть в долоні, наполовину - погладьте себе по голові, немає - тупни ногою.

4.Довольни ви своєю роботою протягом уроку?

5.Хотелось б вам частіше проводити такі уроки?

Так - хлопніть в долоні, наполовину - погладьте себе по голові, немає - тупни ногою.

6. Які форма роботи вам сподобалася більше?

Підрахуйте свої бали, виставте відповідну оцінку за роботу.

Хлопці, сьогодні на уроці я була задоволена вашою роботою, вашими відповідями (коментування поставлених оцінок).

Домашнє завдання

А тепер настала черга домашнього завдання. Завдання на ваш вибір. (Завдання диференційоване)

Виберіть одну картку для роботи.

1. Картка з червоним заголовком - важка, на «5»

Скласти алгоритм написання приставки роз- і рас в словах у формі казки, тобто описати необхідні дії, а також порядок їх виконання з метою вирішення поставленого завдання. (Що треба робити, щоб правильно написати приставку в слові?)

2. Картка із зеленим заголовком - середньої складності, на «4».

Розподілити слова по стовпчиках.

Р_здать, р_спісаніе, р_спіска, р_спісь, р_склад, р_злівать, р_слий, р_зисківать, р_зиск, р_зжіг, р_спуск, р_зиграть, р_зигриш, р_схажівать, р_счёсивать.

3. Картка з синім заголовком - проста, на «3».

Складіть відкритого листа своїм одноліткам, де нагадайте, як треба берегти ліс Учні отримують картку:

Хлопці! Від нас залежить, якою буде Земля в 21 столітті. Давайте берегти зелений наряд планети.

У лісі ......... (ра ... Жиган, може у ... полум'ям, ра ... Цвєтаєв рослини, не залишайте бе ... порядок, бе ... різними, не допустимо, щоб зникли).

Завершуючи урок, хочу

побажати вам цвісти, рости,

збирати, зміцнювати здоров'я,

Воно для далекої дороги -

Головна умова.

Нехай кожен день і кожну годину

Вам нове добуде.

Нехай добрим буде розум у вас,

А серце розумним буде.

Використовувані педагогічні технології: Технологія проблемного навчання, розвитку критичного мислення

Мета уроку:  Ознайомлення з правописом приставок раз- і рас

Завдання уроку:

Навчальні ::

1. Виявити умови вибору голосних з-з в приставках;

2. Формувати навик написання приставок раз- / рас-;

3. Повторити морфемний розбір слів;

4. Розвинути вміння формулювати визначення понять;

5. Збагачувати словниковий запас учнів;

6. Удосконалювати орфографічні і вміння.

Розвиваючі:

1. Здійснення системно-діяльнісного підходу;

2. Розвиток уваги;

3. Формування УУД (особистісних, регулятивних, пізнавальних):

4. розвиток вміння формулювати і доводити свою точку зору;

5. розвиток умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

6. розвивати вміння застосовувати нові знання;

7. розвиток творчих, мовних здібностей учнів;

8. формування логічних умінь;

9. розвиток вміння спиратися на вже відоме, на свій суб'єктивний досвід;

10. розвиток вміння формулювати проблему.

виховні:

1. Виховання інтересу і поваги до рідної мови;

2. Виховання ціннісного ставлення до слова;

3. Розвиток комунікативних УУД:

4. Створення сприятливої ​​атмосфери підтримки і зацікавленості, поваги і співпраці.

Тип уроку:  вивчення нового матеріалу

Форми роботи учнів: Фронтальна, індивідуальна, групова.

Необхідне технічне обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор, ЦОР, які використовуються на уроці.

Хід уроку

Голосно продзвенів звонок-
  починається урок
  Наші вушка на маківці,
  Очки добре відкриті.
  Слухаємо, запам'ятовуємо,
  Ні хвилинки не втрачаємо.

Ми прийшли сюди вчитися,
  Чи не лінуватися, а трудитися,
  працюємо старанно
  Слухаємо уважно.

Кожен день, завжди, всюди,
  На заняттях, у грі,
  Сміливо, чітко говоримо
  І тихесенько сидимо.

Я рада бачити вас у гарному настрої, і сподіваюся, що ми з вами сьогодні дуже дружно і активно попрацюємо.

2. Актуалізація знань

- Сьогодні урок у нас з вами незвичайний. Сьогодні ви будете самі здобувати знання і самі себе оцінювати. А я буду допомагати, якщо буде потрібно. Ну а почнемо наш урок з повторення вивченого матеріалу. Перевіримо, наскільки хороші ваші знання з теми «Морфемика». Для цього проведемо невелику гру «Віриш - не віриш». Я буду читати твердження, якщо ви згодні, ставите в потрібну клітину "1", якщо ні - "0".

1. Розділ науки про мову, що вивчає частини слова - основа.

2. Значна частина слова - морфема.

3. Основа- частина слова без закінчення.

4. Закінчення - морфема, що стоїть після кореня, утворює нові слова.

5. Корінь - головна значуща частина слова.

6. однокореневих називаються слова, що мають однаковий корінь.

7. Приставка - морфема, що стоїть перед коренем, утворює нові слова.

А тепер давайте перевіримо ваші відповіді. Всі впоралися із завданням? Оцінюємо роботу за критеріями. Критерії у вас у всіх є. Якщо ви не допустили жодної помилки - ставте в «Лист досягнення» «5», якщо ж у вас 1-2 помилки - «4», хто допустив 3-4 помилки - «3», ну а у кого більше 4 помилок, той відповідно отримує тільки 2.

3. Постановка навчальної мети.

Хлопці, вранці на своєму робочому столі я виявила листок з текстом. Тільки от невдача: я не змогла його прочитати - деякі букви кудись поділися. Давайте разом спробуємо прочитати.

1. Посеред лісу, на ра..чіщенной і ра..работанной галявині, во..вишалась самотня садиба тхора. (І. С. Тургенєв, «Записки мисливця»)
  2. Двері абсолютно бе..шумно ра..пахнулась, і молода красива жінка в білому фартушку і мереживній Наколочка постала перед псом і паном. (М. А. Булгаков, «Собаче серце»)
  3. Офіцер, ра..горяченний вином, грою і сміхом товаришів, вважав себе жорстоко скривдженим і, в сказі ... вистачить зі столу мідний шандал, пустив його в Сільвіо ... (А. С. Пушкін, «Постріл»)
  4. Я ... вхопив папери і скоріше забрав їх, боячись, щоб штабс-капітан НЕ ра..каялся. (М. Ю. Лермонтов, «Герой нашого часу»)
  5. Спробуй в ... глянути на блискавку, коли, ра ... кроівші чорні, як вугілля, хмари, ні ... терпимо затремтить вона цілим потопом блиску. (Н. В. Гоголь, «Рим»)
  6. У ... брехати в вітальню, вони сіли втрьох: старі в..помнілі старих часів і анекдоти своєї служби, а Олексій ра ... Мишляев про те, яку роль грати йому в присутності Лізи. (О. С. Пушкін, «Панночка-селянка»)

Що спільного між усіма словами з пропущеними буквами? (Пропущені букви з-с).

А в якій частині слова пропущені букви? (В приставках)

Спробуйте сформулювати тему уроку. (Правопис префіксів роз- і рас).

Правильно. Сьогодні на уроці ми будемо говорити про правопис приставок раз- і рас .Запішіте число і тему уроку.

Хлопці, а змогли б ви вставити пропущені букви правильно? (Немає)

Що потрібно знати, щоб правильно написати ці слова? (Правило)

Ви маєте рацію. Так яка мета нашого уроку? Чому ми повинні навчитися за урок, якими вміннями повинні оволодіти?(Навчитися правильно писати слова з такими префіксами, за якої умови треба писати раз-, а коли рас.)

Ми повинні навчитися визначати правильний вибір написання приставки. У вас на столі лежать картки зі словами ра..пределіть, ра..будіть, ра..сказать, ра..деться, ра..смотреть, ра..бушеваться, ра..весті, ра..смешіть. Спробуйте розподілити їх на 2 стовпчики, слова, які пишуться з приставкою раз-, а в другій стовпчик раз-.

Молодці, тепер давайте з вами спробуємо сформулювати правило. (Потім звернемося до підручника на с.58)

Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад

середня загальноосвітня школа № 3

муніципального освіти

місто Гарячий Ключ

з російської мови

тема «Правопис префіксів раз -, рас -"

Учитель МОУ СЗШ №3

Черних Вікторія Володимирівна

МО р Гарячий Ключ -2010

Тема урока «Правопис префіксів роз-, рас.»

Мета уроку: - повторити написання словникових слів;

Вивести з учнями правило написання приставок раз-, рас-;

Згадати три особи особових займенників, їх изменеие по

числами і відмінками;

Виховувати комунікативні навички на етапах аналізу

мовного матеріалу.

Хід уроку

I. організаційний момент.

Сьогодні на нашому уроці присутні гості. Давайте привітаємо їх. (Учні вітаються з гостями.)

А зараз відкрийте зошити і запишіть число.

II. Словникова робота.

Згадаймо правопис деяких словникових слів, які нам продиктує Яна (Учень заздалегідь готує вдома слова для диктування), А до дошки вийде Саша. (Викликаний до дошки учень записує під диктовку іншого учня вивчені раніше словникові слова).

III. Визначення теми уроку і постановка мети.

На дошці заздалегідь написані слова з пропущеними буквами в приставках

РА (З / С) ширити РА (З / С) ОДПА РА (З / С) рушити

Аніш Йокоповна попросила Машу написати слова в які потрібно правіліно вставити приголосні букви з або с. Прочитайте слова. (Викликаний учень з місця читає: «Розширити, розігнати, розсунути»).

У яких частинах слова пропущені букви? (В приставках.)

А чи зможемо ми з вами зараз вибрати потрібну букву? (Ні.)

Дійсно. Ми з вами ще не знаємо правила. Вставити літери в дані слова ми з вами зможемо пізніше, після того, як дізнаємося прищепило їх написання. А тепер спробуйте сформулювати тему нашого уроку. (Вислуховуються відповіді дітей.)

Отже, тема уроку звучить так: «Правопис префіксів роз-, рас».

IY . Робота над темою.

1. Засідання клубу «Ключ і зоря»

Відкрийте підручники на стор. 17 і прочитаємо про що сперечалися Миша і Костя на засіданні клубу «Ключ і зоря».

2. Виконання вправи 10 на стор. 18.

завдання:   відкрий зворотний словник на стор. 179. використовуй для роботи все дієслова на-ать з перших двох стовпчиків слів. Випиши словникові з

приставками раз-, рас -, в два стовпчики. Підкресли в кожному слові букву, з якої починається корінь. Яка приставка пишеться, якщо корінь слова починається зі дзвінких приголосних? А якщо з ГЛУХОГО приголосного?

раз л омать рас п ісать

раз б роса рас х вата

раз б ОЛТАН рас до атать

раз м ешать рас п ечатать

рас ш атать

рас т опту

рас з Лиша

З яких приголосних починається корінь в словах в першому стовпчику? (З дзвінких).

З яких приголосних починається корінь в словах у другому стовпчику? (З глухих).

висновок: якщо корінь починається з дзвінкою згодної, пишемо приставку раз-; якщо корінь починається з глухою згодної, пишемо приставку рас.

3. Виконання вправи 11 на стор.18.

завдання:   Запиши слова. Виділи в них приставка. Яка буква пишеться на кінці приставки? Підкресли її. А тепер підкресли букву, з якої починається корінь кожного слова. Який звук вона позначає? Який висновок ти можеш зробити.

ра зо бідеть ра зо ружіть

ра зу бедіть ра зо дітися

висновок: приставка раз- пишеться в словах, у яких корінь починається з голосного.

4. Читання прищепила в підручнику на стор. 18.

Аніш Йокоповна створила нам одну трудність. Зараз нам потрібно буде не просто прочитати правило, а вибрати з двох варіантів слів вірне, щоб вийшло правило.

Приставка раз-пишеться в словах, коріння яких починаються з голосних (дзвінких? Глухих?) Приголосних.

Приставка рас пишеться в словах, коріння яких починаються з (дзвінких? Глухих?) Приголосних.

(Учні читають правило, вибирають вірне слово і підкреслюють його.)

Тепер ми можемо вставити букви в приставки слів, написані Машею. (Учень викликаний до дошки вписує потрібні літери, пояснюючи свій вибір правилом.)

РА з ширити РА з О Г нать РА з рушити

Y    . Закріплення.

1. Самостійна робота.Зошит для самостійної роботи № 2 вправа 12 стор. 11.

завдання:   Впиши приставку рас або раз-. Підкресли букви, з яких починаються коріння слів.

Знайди виділені займенники. Маша вважає, що це форми одного і того ж займенника. Миша каже, що це різні займенники. Підкресли правильну відповідь. Над займенниками вкажи особа, число, відмінок.


Я ____ сердився, так як закричу:

Ні! Це чужа квартира.

В'яжіть, відпустіть

Цих маленьких дітей.

Тут Федорини коти

Фуфирь хвости.

Ми жабами нині об'їлися,

І у нас животи ____ хворів.

А завтра ____ скаже він сам

Про всі свої подвиги нам.

Хто з лютих кігтів

розлючених звірів

Нашу бідну Лялечка визволить?

(К. Чуковський)

Всім дуже потрібен, знаю я,

Порядок дня.

(М.Дружініна)


2. Робота в парі. Після виконання роботи, сусіди по парті обмінюються зошитами і перевіряють один у одного правильність виконання вправи.

YI    . Підсумок уроку.

Творче завдання: замінити виділені слова синонімами з приставками раз-, рас.

На інтерактивній дошці відображено завдання.

Граки давно ходили (...) по двору і почали вити гнізда в березовому гаю. шпаки теж переселялися (...)ближче до людського житла. Батько повідомляв (...), що бачив зграю лебедів. Вони летіли на великій висоті, і батько ледь міг їх побачити (...) розгледіти. річка Тверца вийшла з берегів (...)і затопила луки.

Слова для довідок:   розповідати, розгледіти, розлитися, ходити, розташовуватися.

YIII    . Підсумок уроку.

Правопис які приставок ми сьогодні вивчали?

В яких випадках пишеться приставка раз-?

Коли ми пишемо приставку рас?

YII . Домашнє завдання.

Підручник ч. 2 стр.19 упр.12

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

  Завантаження ...