Перехід від осені в зимові презентації. Формування цілісної картини світу. Конспект НОД у старшій групі «Осінь. Природа готується до зими. Хід безпосередньо-освітньої діяльності

Клас: 1

Презентація до уроку

























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку:познайомити учнів з осінніми явищами, навчити їх відрізняти ознаки осені.

Завдання уроку:ознайомити з основними ознаками осені; розвиток умінь спостерігати, аналізувати, робити висновки, сприяти розширенню кругозору; виховувати любов до природи рідного краю, тваринам; дбайливе ставлення до того, що нас оточує.

Заплановані результати:

  • особистісні– виявляти інтерес до матеріалу, що вивчається, розвивати усне мовлення; формування шанобливого ставлення до природи; усвідомлення цілісності навколишнього світу;
  • предметні- Освоєння доступних способіввивчення природи (спостереження, порівняння); розвиток навичок встановлювати та виявляти причинно-наслідкові зв'язки в навколишньому світі;
  • регулятивні– приймати та зберігати навчальне завдання; вчитися висловлювати свою версію з урахуванням роботи з ілюстрацією підручника; проводити самостійні спостереження на екскурсії;
  • комунікативні– вміти оформлювати свої думки в усній формі, узгоджувати події з партнером.

Обладнання:набір ілюстрацій живої та неживої природи, підручник, робочий зошит, демонстраційний матеріал – плакат «Осінь».

ХІД УРОКУ

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

УУД, що формуються

1. Організаційний момент

Дзвінок кличе
Першокласник на урок
Слухати, бачити, малювати,
Світ навколо нас вивчати,
А зараз, хлопці, зручніше сідайте,
Не жартуйте, не крутіться,
Слухайте уважно.
А спитаю вас – відповідайте.
Вам зрозуміла умова?
Це чути мені приємно.

Діти упорядковують робоче місце.

Регулятивні УУД (самоконтроль).
Комунікативні УУД (узгодженість дій із партнером)
2. Актуалізація знань та постановка проблеми

Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

- Послухайте вірш А.С.Пушкіна:

«Похмура пора! Очей чарівність!
Приємна мені твоя прощальна краса -
Люблю я пишне в'янення природи,
У багрець і золото одягнені ліси...»

Комунікативні УУД (побудова мовних висловлювань).
Регулятивні УУД (вміти висловлювати своє припущення на основі роботи з ілюстрацією підручника)
Вміти визначати та формулювати мету уроку за допомогою вчителя.
– А яку пору року йдеться у цьому вірші? – Про осінь.
– Уважно подивіться на ілюстрацію в підручнику на с.48 і дайте загальну назву (що тут зображено?) або на слайд №2. Відповідають на запитання вчителя:
– За якими ознаками ви дізналися, що тут зображена саме ця пора року?
– Про що наш сьогоднішній урок?
– На уроці ми уточнимо, як природа готується до зими. Слайд №3
– Осінь, осіння природа.
– Птахи відлітають, діти тепло одягнені, гриби у кошику…
– Про осінь.
3. Спільне відкриттянових знань

1. Робота з плакатом «Осінь»

– Осінь – одна з найкрасивіших пір року. Багато поетів присвятили свої вірші саме осені. Послухаймо невеликі уривки віршів, які вам прочитають дівчата з нашого класу. Слухайте уважно. Дайте відповідь на питання:
– Про який місяць йдеться?

За раніше підготовлені учні читають вірші про пори року, після відповіді вивішують табличку з назвою цього місяця та ілюстрацію осінніх місяців.

1) «Спустів наш шкільний сад,
Павутинки вдалину летять,
І на південний край землі
Потягнулися журавлі.
Відчинилися двері шкіл.
Що за місяць до нас прийшов? (Вересень). Слайд №4.

Пізнавальні УУД (уміння працювати із запропонованим завданням, переробляти отриману інформацію).
Комунікативні УУД (побудова мовних висловлювань).
Регулятивні УУД (вміти висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з ілюстрацією).
– А як ви здогадалися? (Назвіть ознаки вересня). – Полетіли птахи, люди збирають урожай, школярі починають вчитися.
2) «Все похмуріше обличчя природи,
Почорніли городи,
Оголяються ліси,
Мовкнуть пташині голоси,
Ведмедик у сплячку завалився.
Що за місяць до нас прийшов? (Жовтень). Слайд №5
– Про який місяць йдеться? Що допомогло дізнатися назву місяця? - Зів'яли трави, оголилися дерева, часто йде дощ, земля стала чорна, багато тварин готуються до сплячки, вже зібрано врожай. Слайд №6
3) «Поле чорно-білим стало,
Падає дощ, то сніг.
Льодом покриті води річок,
Мерзне в полі озимина жита.
Що за місяць, підкажи? (листопад). Слайд №7
– За якими ознаками ви здогадалися, що йдеться саме про листопад?

– З'являється сніг, річки покриваються льодом, стає ще холоднішим.

– Ми з вами знаємо одну фізкультхвилинку про осінь. Я пропоную вам її виконати. Фізкультхвилинка

«Вітер тихо клен хитає,
Вправо, вліво нахиляє,
Раз нахил і два – нахил,
Зашумів листям клен.

2. Робота з «Щоденником спостережень»

– Приготувалися слухати. Заграв, засяяв усіма своїми ошатними фарбами вересневий осінній ліс. Стоїть у яскравому оздобленні багрянцю та позолоти, сипле під ноги грибникам безліч кольорових листків. А як горять цієї пори багаття горобин! Слайд №8
Вражаюче! Недарма з нею, осінньою красунею, пов'язана Народна прикмета: «У лісі багато горобини – осінь буде дощова, а мало – суха» Часто приносить із собою вересень і похмуре небо, і похмурий обрій, і дрібну сітку дощів. Але на зламі місяця часом повертаються сухі, сонячні дні. Пору цю здавна називають у народі. бабиного літа». Це те, що ми зараз спостерігаємо за вікном. З ним пов'язана одна довгострокова прикмета: «Багато павутиння на бабине літо – до ясної осені та холодної зими».

Слухають. Пізнавальні УУД (вміти переробляти отриману інформацію, знаходити відповіді на запитання, використовуючи свій життєвий досвід).
– Про те, як змінюється природа, ви самостійно поспостерігали у щоденнику та зробили висновки. Декілька учнів читають свої висновки, написані в робочому зошиті на с.21.
- Давайте подумаємо, чому так відбувається?
– Головна зміна, яка відбувається восени – це похолодання. За короткий день повітря та земля не встигають прогрітися, тому настає похолодання. Дують холодні вітри, йдуть затяжні дощі, знижується температура повітря та ґрунту, стає менше тепла та світла, більше хмар на небі.
– Похолодання змінює життя рослин. У дерев починає опадати листя. Як називається це явище? – Це явище називається листопад. Слайд №9
– Як ви вважаєте, чому в природі відбувається листопад?
– З настанням холодів ґрунт охолоджується, а разом із ним ґрунтова волога. Холодну воду коріння рослин не всмоктує. Крім того, листя, що залишилося на зиму, послужило б для рослин джерелом лиха: гілки ламалися б від снігу. Тому відбувається листопад.
Учні висловлюють свої версії.
– Разом із листям опадає насіння. Дуб розсіяв свої жолуді, клен і липа – крилатки, насіння, схоже на крила бабок.
- Що ж станеться з цим насінням? Який висновок можна зробити? То що восени життя вмирає?
Учні розглядають плоди та насіння.

– Проростуть наступного року.
- Життя продовжується.

3. Гра «Від якого дерева листя?»

– А тепер, хлопці, пограємось. Перевіримо, чи зможете Ви по листочкам відгадати дерево. Я показую листя, а ви мені назву дерева, до якого вони належать.
– Молодці! Відмінно впоралися із завданням.

Відгадують назви дерев (клен, горобина, дуб, тополя, береза). Слайд №10, 11, 12,13,14

- А чи всі дерева скидають листя і змінюють своє забарвлення?
Гілки ялини та сосни вкриті голчастим листям, яке називаються хвоєю.
- Ні не все. Хвойні дерева цілий рік зелені та голки не скидають. Слайд №15
4. Розмова про зміни у живій природі

- Про жовті листочки я знаю фізкультхвилинку. Пропоную її виконати.

Фізкультхвилинка

«Дме, дме вітер, (нахили вліво, вправо)
Дме, задує,
Жовті листочки
З дерева зриває.
І летять листочки (вниз руками, повільно)
З гілки на доріжки,
І біжать по листі ( біг)
Маленькі ніжки.
Ми з тобою гуляти підемо ( крок)
І листочки зберемо. ( нахил уперед)

Комунікативні УУД (узгодженість дій із партнером)
– З приходом осені змінюється життя не лише рослин, а й тварин. А про це нам розповість Віталік. Слайд №16. Слухайте уважно, я ставитиму питання. Заздалегідь підготовлений учень розповідає, як тварини готуються до зими. Загальнонавчальні УУД (уміння виділяти суттєве)
Пізнавальні УУД (уміння працювати із запропонованим завданням, переробляти отриману інформацію)
Комунікативні УУД (вміти оформлювати свої думки в усній формі, слухати та розуміти мову інших).
Запитання:
1. Який лісовий мешканець сушить собі на деревах гриби? (білка)
2.Як тварини готуються до зими?
Відповідають питання вчителя.
Готують житла до зими – борсук, єнот, ведмідь. Слайд №17. Змінюють літню «шубку» на зимову – заєць, лисиця, вовк. Слайд 18. Нагромаджують жир - кабан, борсук, бобер. Слайд №19. Птахи відлітають у теплі краї – журавлі, гуси, ластівки. Слайд №20 Роблять запаси на зиму – миші, білки, їжак. Слайд №21
5. Самостійне застосування знань

– Пропоную вам попрацювати у парі та виконати завдання у робочому зошиті с.19 №5 Завдання. Розфарбуй осіннє листя в потрібний колір. Знайди помилку.

Діти працюють у парі. Відповідають за завданням. Загальнонавчальні УУД (уміння працювати в парі, вміння працювати в робочому зошиті, вміння виділяти суттєве)
Комунікативні УУД (побудова мовних висловлювань, узгодженість дій із партнером).
6. Рефлексія та підбиття підсумків уроку

– Яка була тема нашого уроку?
– За якими ознаками ми встановили, що настала осінь?
– Як же рослини та тварини готуються до зими?

– Тема нашого уроку «Осінь».
– Стало холодніше, день коротшає, дмуть холодні вітри, йдуть дощі. Слайд №22.
- Листя дерев змінює своє забарвлення і опадає. Тварини роблять запаси на зиму, готують житло, змінюють «шубку».
Комунікативні УУД (вміти оформляти свої думки в усній формі)
– Наш урок добіг кінця. Ви всі добре працювали. А зараз визначимо, з яким настроєм ви підете з уроку. Слайд №23. Якщо у вас гарний настрій, ви дізналися щось нове, хочете поділитись з батьками – намалюйте сонечко. Якщо у вас щось не вийшло, і через це похмурий настрій – намалюйте хмаринку. Дякую за увагу. Урок завершено. Слайд №24. Визначають свій настрій на уроці. Особистісні УУД (вміти визначити свій настрій на основі критерію успішності навчальної діяльності).

Тема урока : Осінь Природа готується до зими.

Цілі уроку : познайомити учнів із назвами осінніх місяців, назвами пори року; розповісти учням про особливості осінньої природи, про підготовку природи до зими; розвивати інтерес та любов до природи; виховувати дбайливе ставлення до всього живого.

Обладнання: листя різних дерев, ілюстрація осінньої природи, альбом, кольорові олівці.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація раніше вивченого.

Що таке екологія? Для чого треба охороняти природу?

  1. Повідомлення теми та цілей уроку.
  2. Вивчення нового матеріалу.

Які пори року ви знаєте?

Що таке пори року?

Чим вони відрізняються?

Які осінні місяці ви знаєте?(весняні, зимові, літні)

  1. Розповідь вчителя.
  1. Ознаки осені

Ось і скінчилося тепле літо. Сонечко вже не встигає зігріти за короткий день землю. Ночі стали довшими і холоднішими. Вранці на калюжах можна побачити льодок. Листя на деревах забарвилося в різні кольори. Ось вони вже й падають, встилаючи всю землю строкатим килимом. Лише ялинки та сосни продовжують стояти зеленими. Полетіли на південь зграї птахів. Зимові звірі і птахи, що залишаються, готуються до зими. Білки запасають гриби, горіхи, ведмідь шукає теплий барліг. Незабаром стане зовсім холодно та випаде перший сніг.

  1. Листопад

Осіннє листя за вітром кружляє,

Осіннє листя в тривозі кричать:

«Все гине, все гине! Ти чорний і гол,

О ліс наш рідний, кінець твій прийшов!

Про яке природне явище йдеться у вірші поета А. Майкова?(Про листопад)

А що таке листопад?

Чому листя змінює забарвлення?

Осінь. До зимових заморозків ще далеко, а дерева вже починають скидати листя.

Навіщо їм потрібен листопад? Чому листя змінює своє забарвлення? Зелений коліррослин надає особливий пігмент - хлорофіл. Але це не єдина "фарбувальна речовина" в тканинах рослин. Поряд із ним постійно присутні жовті та помаранчеві пігменти. Проте влітку інтенсивне забарвлення хлорофілу їх пригнічує. Восени в листі сповільнюється і поступово припиняється утворення хлорофілу. В результаті губиться зелене забарвлення і непомітні на той час пігменти виявляються. Аркуш змінює колір.

Але чому ж незабаром листя опадає? Це з процесами життєдіяльності рослин. Вчені встановили, що до осені в клітинах листя накопичуються шкідливі рослини речовини. Лист стає важким, і часом досить невеликого пориву вітру, щоб зірвати його з гілки. Встановлено, що перед опадінням листя в них не тільки підвищується вміст шкідливих, а й суттєво збільшується кількість корисних речовин. З листя в інші частини рослини переміщуються вуглеводи та азотовмісні речовини – дуже корисні для дерева речовини.

Листопад – це ще й пристосування рослин до зменшення випаровування води в холодну та суху пору року. Якби дерева залишалися на зиму з листям, то вони загинули б від нестачі вологи, оскільки випаровування води не припинялося б, а її надходження могло майже повністю зупинитися, тому що взимку коріння рослин не може всмоктувати холодну воду.

Як відомо, восени у листі припиняється синтез зеленого пігменту хлорофілу, необхідного для фотосинтезу. Після чого листя змінює своє забарвлення і опадає, але перед цим дерево витягує з них усі поживні речовини і запасається ними на зиму. І особливо це важливо для дерев, що ростуть на бідному ґрунті.

  1. Осінні місяці

У красуні Осені три сини, а які відгадайте:

Спустів наш шкільний сад.

Павутинки вдалину летять,

І на південний край землі

Потягнулися журавлі.

Відчинилися двері шкіл,

Що за місяць до вас прийшов? (Вересень)

Все похмуріше обличчя природи -

Почорніли городи,

Оголяються ліси,

Ведмедик у сплячку завалився,

Що за місяць до вас прийшов? (Жовтень)

Поле чорно-білим стало.

Падає дощ, то сніг.

А ще похолоднішало,

Льодом скувало води рік.

Мерзне в полі озимина жита,

Що за місяць, підкажи? (Листопад)

  1. Фізкультхвилинка.
  2. Продовження вивчення нового матеріалу
  1. Підготовка рослин, тварин, птахів до зими

Осінь – дуже важлива пора для спостережень. Все живе готується до приходу зими. Загляньте в ліс і постарайтеся помітити ці приготування.

Рано-вранці. Сонце ще невисоке. Його промені ковзають по верхівках дерев, але в землі лежить сива роса. Ліс зовсім не такий, яким він був улітку – зеленим, тінистим. Тепер він весь різнокольоровий. Жовтіють берези, клени, і серед них виділяються своїм яскраво-червоним вбранням осики. Тільки ялинки та сосни залишилися, як і раніше, зеленими.

Повіє вітер, і в повітрі запурхають і впадуть на землю різнобарвне листя. З кожним днем ​​їх падає все більше і більше, оголюються гілки дерев, і від цього в лісі стає якось просторіше та світліше. Величезна більшість рослин давно відцвіли і тепер уже зав'яли. Але всі вони розпорошили на землю безліч насіння; з них наступної весни знову виростуть зелені молоді рослинки.

21 вересня – день осіннього рівнодення. Тепер дні, продовжуючи зменшуватися, будуть уже коротші за ночі. Стає дедалі холодніше. Забилися у різні щілини комахи. Багато з них, відклавши яєчка, гинуть, інші на зиму засинають непробудним сном. Як тільки похолодає, ховаються жаби, змії, ящірки. Жаби зариваються в тин на дні водойм, а деякі забираються в ями під опале листя. Ящірки та змії заповзають у різні нірки, щілини або в трухляві пні, щоб заснути там на всю зиму.

У повітрі літають тонкі срібні нитки павутиння. Спіймайте таку павутинку, і ви побачите, що на її кінці сидить крихітний павучок. Це він випустив із себе довгу сріблясту нитку, а вітер підхопив її і поніс разом із павучком. Так на своєму павутинні й розселяються молоді павуки.

Восени, куди не подивися, скрізь бачиш, як різні тварини готуються до зими. Білка сушить гриби, збирає та ховає у дупла горіхи та жолуді. Все це їй стане в нагоді в безгодівлю взимку. А ось борсукові не треба робити запаси. За осінь він так від'ївся, розжерів, що ледве ходить. Натягає борсук у свою глибоку нору суху підстилку з листя і ляже спати до весни.

Особливо помітні осінні приготування птахів. Високо в небі вже чується прощальне курлікання журавлів, що відлітають. Збираються у величезні зграї граки, шпаки та інші перелітні птахи. Подивіться на ластівок, он як їх багато сів на телеграфних проводах, ніби чорні бусинки на нитку нанизані. Сидять і щебечуть, ніби перемовляючись про майбутній далекий шлях.

Зате замість птахів, що відлітають, у наших лісах скоро з'являться зграйки снігурів, кліщів, сопілок. Це все зимові гості. Вони залітають до нас із північніших лісів, щоб разом із нами провести довгу сувору зиму.

Багато цікавого можна побачити восени у лісі. Потрібно тільки вміти все помічати і з увагою, з любов'ю вдивлятися в життя рідної природи, що нас оточує.

Хлопці, а як поводяться інші тварини? Як вони рятуються від негоди, де шукають притулок?(Учні дають відповіді.)

У жовтні давно вже зникла більшість комах, жуків. Слідом за ними почав робити в глибині землі свої ловчі ходи невтомний мисливець - кріт.

Не зустрінеш пізньої осені в лісі та їжачка. Забрався він кудись під купу хмизу або в інше затишне місце, згорнувся в клубок і заснув.

Величезний ведмідь теж скоро ляже в барліг і задріме там до теплих весняних днів.

Але зовсім інакше готуються до холодів ті звірі, які сплять зимовим сном і запасів собі роблять: зайці, лисиці, вовки. Всі вони тільки перевдягаються восени у теплу шубу. У ній і мороз не страшний.

  1. Робота з листям.

Візьміть листя дерев, які принесли та розгляньте їх. Листя яких дерев у вас на столі?

Порівняйте листя та голки дерев. Чим вони відрізняються, чим схожі? Чому листя опадає, а голки залишаються і чи залишаються?

Чи запасають тварини шишки та навіщо?

Тварини готуються до суворої зими. Як?

  1. Фізкультхвилинка.
  2. Практична робота

Розгляньте ще раз листя та намалюйте в альбомі листя різних дерев.

Кленовий лист. Аркуш берези. Аркуш дуба. Листя осики.

Горобиновий лист Лист липи. Аркуш вільхи. Аркуш калини і таке інше.

Яким кольором ми прикрасимо їх восени? Чому?

  1. Підсумок уроку.

Література:

  1. Цікаві матеріали до уроків математики, природознавства початковій школі(вірші, кросворди, загадки, гри)/Упоряд. Н.А.Касаткіна. - Волгоград: Вчитель, 2003. - 123 с.
  2. Руднянська О.І. та ін. Екскурсії в природу. На півдні Росії. Осінь. 1 – 4 класи. - Волгоград: Вчитель, 2007. - 126 с.
  3. Екологічне виховання у початковій школі: розробки позакласних заходів / авт.-упоряд. Н.В. Лободіна. - Волгоград: Вчитель, 2007. - 266 с.: Іл.

Надія Шанаурова
Формування цілісної картини світу. Конспект НОД у старшій групі«Осінь. Природа готується до зими»

Конспект НОД в освітній галузі «Пізнання: формування цілісної картини світу» у старшій групі 05 «Знайки» МБДОУ № 121 м. Красноярськ Шанаурова Н. Н.

Тема: Осінь. Природа готується до зими»

Цілі:познайомити вихованців з ознаками осені та осінніми явищами.

Завдання:систематизувати знання дітей про пори року; розвивати мовлення та збагачувати словниковий запас; розвивати інтерес та любов до природи; виховувати дбайливе ставлення до всього живого.

Інтегровані освітні галузі:"Пізнання", "Комунікація", "Соціалізація", "Читання художньої літератури".

Види діяльності:пізнавальна, комунікативна, ігрова, читання.

Обладнання:

презентація;

Музична композиція «Пори року» П. І. Чайковського (осінь);

Вирізане з кольорового паперу листя (клен, дуб, береза, осика).

Попередня робота з дітьми:бесіда про осінь; спостереження за погодою на прогулянці; спостереження за птахами; розгляд тематичних ілюстрацій; загадування загадок; завчання віршів, пісень про осінь; малювання осіннього листя; розучування танцю з осінніми листочками.

Хід безпосередньо-освітньої діяльності

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми заняття та його цілей. Розповідь про ознаки осені.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Розповідь про те, як іде підготовка рослин, тварин, птахів до зими.

IV. Підбиття підсумків. Розмова про те, що впізнали вихованці.

I. Організаційний момент.

Звучить музика П. І. Чайковського «Пори року». Діти сідають на стільці перед екраном та слухають композицію.

Вихователь:

Діти, послухайте, що це за мелодія така, задумлива, сумна? Який настрій вона викликає? Чи хочеться під неї веселитися, радіти, танцювати?

(Відповіді дітей).

Вихователь:

Щоб зрозуміти про що ця мелодія, спробуйте відгадати загадку:

«Пусто в полі, дощ іде.

Вітерець зриває листя.

З півночі туман повзе,

Хмари грізні нависли.

Птахи рухаються на південь

Трохи крилом торкаючись сосен.

Здогадайся, любий друже,

Що за пору року?»

(Діти відповідають: осінь).

Вихователь:

Правильно хлопці, ця мелодія про осінь. Осінь - сумна та похмура пора. Восени в природі все начебто на якийсь час помирає. В'януть квіти на клумбах. Листя на деревах жовтіє і опадає. Дме холодний вітер. Часто йдуть дощі. На калюжах утворюється тонкий льодок. Скоро піде сніг і яка пора року настане?

(Відповіді дітей).

Вихователь:

Тварини та птахи починають ґрунтовно готуватися до суворої зими. А як це ми зараз з вами дізнаємося!

ІІ. Повідомлення теми заняття та його цілей. Розповідь про ознаки осені.

Вихователь:

Сьогодні ми з вами вирушимо в ліс і поспостерігаємо, що ж там відбувається восени, як природа готується до зими.

Уявіть собі, що ми з вами зібрали в дорогу все необхідне, одягнулися тепліше і пішли до лісу. Ідемо, йдемо… (діти рухами, що імітують, показують як взяли рюкзак, склали в нього компас, термос, бутерброд, гостинці для звірят. Одягли шапки, куртки, чоботи, і притопуючи ногами уявляють як ідуть).

Вихователь (включаючи звуковий аудіофайл «Голоси живої природи»):

Ось ми й заходимо до лісу. Сучки тріщать під ногами, листя шелестить. Ще чується щебетання птахів. Який гарний ліс восени! Немов невидимий чарівник-художник, прикрасив золотим пензлем усе довкола! А що ви побачили, хлопці?

(Відповіді дітей).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Розповідь про те, як іде підготовка рослин, тварин, птахів до зими.

Вихователь відтворює презентацію та коментує кожен слайд. Діти сидять на стільцях і дивляться.

(Слайд 1, 2)

Ось і скінчилося тепле літо. Сонечко вже не встигає зігріти за короткий день землю. Ночі стали довшими і холоднішими. Вранці на калюжах можна побачити льодок.

Листя на деревах забарвилося в різні кольори. Ось вони вже й падають, встилаючи всю землю строкатим килимом. Лише ялинки та сосни продовжують стояти зеленими.

Рано-вранці. Сонце ще невисоке. Його промені ковзають по верхівках дерев, але в землі лежить сива роса. Ліс зовсім не такий, яким він був улітку – зеленим, тінистим. Тепер він весь різнокольоровий. Жовтіють берези, клени, і серед них виділяються своїм яскраво-червоним вбранням осики.

Зібрано врожай на полях. Осінь принесла свої щедрі дари.

Через похмурі, нависаючі хмари небо начебто нижче, і здається ось-ось піде дощ.

Погода мінлива. То мрячить дощ, то повіє холодний, різкий вітер. Сонце виглядає дедалі рідше.

Вихователь: Хлопці, ми з вами пройшли довгий шлях і трохи втомилися, щоб відпочити давайте пограємося в гру «Листя»! (вихователь запрошує дітей у вільне у групі місце, розсипає вирізані з кольорового паперу листочки, і пропонує дітям позбирати їх, примовляючи):

«Невгамовний вітерець

Дме, задує,

Жовті листочки

З дерева зриває.

І летять листочки

З гілки на доріжки (рух руками зверху вниз).

І біжать листям

Маленькі ніжки (легкий біг на місці).

Ми з тобою гуляти підемо (крок на місці,

І листочки зберемо» (сідають, нахиляються, збираючи листочки).

Вихователь:

Ах, яке гарне листя ми зібрали! Молодці хлопці! Назвіть, будь ласка, з яких дерев вони впали?

(Відповіді дітей).

Вихователь:

Добре! Ось як чудово ви вмієте визначати дерева з яких впали листочки!

Вихователь запрошує дітей повернутись на свої місця перед екраном.

Все у природі готується до зими. Особливо помітні осінні приготування птахів. Високо в небі вже чується прощальне курлікання журавлів, що відлітають. Збираються у величезні зграї граки, шпаки та інші перелітні птахи.

Зате замість птахів, що відлітають, у наших лісах скоро з'являться зграйки снігурів, кліщів, сопілок. Це все зимові гості. Вони залітають до нас із північніших лісів, щоб разом із нами провести довгу сувору зиму.

Зимові звірі і птахи, що залишаються, готуються до зими. Білка сушить гриби, збирає та ховає у дупла горіхи та жолуді. Все це їй стане в нагоді в безгодівлю взимку.

Ведмідь шукає теплий барліг, щоб задрімати в ньому, до настання теплих весняних днів. Незабаром стане зовсім холодно та випаде перший сніг.

Восени, куди не подивися, скрізь бачиш, як різні тварини готуються до зими. А ось борсукові не треба робити запаси. За осінь він так від'ївся, розжерів, що ледве ходить. Натягає борсук у свою глибоку нору суху підстилку з листя і ляже спати до весни.

Не зустрінеш пізньої осені в лісі та їжачка. Забрався він кудись під купу хмизу або в інше затишне місце, згорнувся в клубок і заснув.

Як тільки похолодає, ховаються жаби, змії, ящірки. Жаби зариваються в тин на дні водойм, а деякі забираються в ями під опале листя. Ящірки та змії заповзають у різні нірки, щілини або в трухляві пні, щоб заснути там на всю зиму.

21 вересня – день осіннього рівнодення. Тепер дні, продовжуючи зменшуватися, стають коротшими за ночи. Стає дедалі холодніше. Забилися у різні щілини комахи. Багато з них, відклавши личинки, гинуть, інші на зиму засинають непробудним сном.

У повітрі літають тонкі срібні нитки павутиння. Спіймайте таку павутинку, і ви побачите, що на її кінці сидить крихітний павучок. Це він випустив із себе довгу сріблясту нитку, а вітер підхопив її і поніс разом із павучком. Так на своєму павутинні й розселяються молоді павуки.

Зайці міняють сіру шубку на білу, щоб хижий звір не зміг його помітити у лісі.

Але зовсім інакше готуються до холодів ті звірі, які сплять зимовим сном і запасів собі роблять. Це лисиці, вовки. Всі вони тільки перевдягаються восени у теплу шубу. У ній і мороз не страшний.

Вихователь:

Ось і добігає кінця наша прогулянка в ліс. Настав час нам з вами в сад повертатися, хлопці. Давайте скажемо осінньому лісі «До побачення» і вирушимо в дорогу назад.

(Діти махають рукою, прощаються з мешканцями лісу і знову притупуючи ногами імітують шлях назад).

IV. Підбиття підсумків. Розмова про те, що впізнали вихованці.

Вихователь ставить запитання, вислуховує відповіді дітей:

Ну, як, сподобалася вам наша прогулянка?

А що вам найбільше сподобалося? Що вам найбільше запам'яталося?

Давайте назвемо ознаки осені – які вони?

Назвіть по порядку осінні місяці?

Як змінюється рослинність (квіти, дерева, чагарники) восени?

Як до зими готуються тварини?

Як до зими готуються птахи?

Які птахи перелітні, а які осілі?

Вихователь хвалить усіх вихованців, відзначає особливо уважних дітей.

За матеріалами В. Біанкі.

ХТО ЯК ДО ЗИМИ ПРИГОТУВАВСЯ.

Презентацію виконала

Вихователь МБДОУ №161

Г.Кемерово

Бєлікова Ірина Петрівна

ЯК ТВАРИНИ ГОТУЮТЬСЯ ДО ЗИМИ

Заєць сірий найчастіше зустрічається у наших лісах. На відміну з інших звірів, зайці немає постійних логів, не риють нір. Харчуються вони частіше на зелених посівах конюшини та інших багаторічних трав, де знаходять достатньо кормів до глибокої зими. Запасів їжі на зиму зайці не заготовляють. Вони харчуються дрібними корінцями, які видобувають із-під снігу, згризають молоді порослі дерев, кору.

Бобри заготовляють багато гілок, забирають їх під воду і складають у купу біля свого житла.

Миші запасають у норках шлунки, горіхи, зерна.

Цікаво те, що білки дуже старанно запасають на зиму корм - жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям, або розвішують на сучках дерев. Іноді в білих запасах буває до трьох і більше кілограмів горіхів. У зимову сплячку білки не залягають, хоча у дуже люті морози та завірюху кілька днів сплять.

Пізно восени, коли промерзає грунт і зменшується кількість корму, їжаки зариваються в опале листя і завертаються в неміцний клубок,

впадаючи в глибоку сплячку аж до березня. У цей час у них дуже сповільнюється дихання (до 6 разів на хвилину), різко знижується температура тіла, падає кров'яний тиск, серце робить лише кілька ударів на хвилину. Під час сплячки у їжаків більше, ніж на третину, зменшується маса,

тому що протягом сплячки вони не харчуються, а живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі восени.

Відгадай загадку

Хто восени спати лягає, а навесні встає? (Ведмідь)

Маленька кулька під лавкою нишпорить. (Миша)

Є на річках лісоруби

У сріблясто-білих шубах.

З дерев, гілок, глини

Будують міцні греблі.

Восени в щілину забереться,

А навесні прокинеться.

Ведмідь за осінь нагуляв жирку, знайшов місце, де два дерева впали, ця галявина ведмедику сподобалася. Ялинок наламав, встановив усе – знатний барліг до зими приготував.

Хижакам лісовим запаси на зиму не потрібні, а ось тепла шубка у морозну зиму не завадить.

Всі звірі намагаються до зими зміцніти, жирку набрати, одягнутися.

Лежить, руда, прямо на снігу, і мороз їй дарма!

І вовку мороз хоч би що...

От і збираються вовки до зими зграями. Так легше виловити видобуток: кабана, лося, оленя чи зайчишку необережного.

Тільки голодно...

Лось. Живиться лось рослинами. А чи багато рослин узимку можна знайти у лісі? У лісі багато дерев та чагарників. Ось їхню кору і їсть цей великий звір. Чи багато йому треба для харчування? Багато. Тому лісничі та підгодовують цих гарних тварин, щоб вони могли перезимувати. Лісничий - людина, яка стежить за збереженням лісу.

Птахи.

Восени все менше стає корми.

Зникають комахи, трав'янисті рослини в'януть. Взимку багато птахів зовсім не змогли б знаходити собі корм. Наприкінці літа та восени вони відлітають у теплі краї.

Шпаки, дрозди та інші дрібні птахи летять скупченою зграєю.

Одні летять днем ​​(лелеки, журавлі, хижі птахи, ластівки, стрижі), інші вночі (мухоловки, славки, трясогузки), а дехто і летять і йдуть пішки. Наприклад, дертель-дергач

Переліт птахів Шпаки, дрозди та інші дрібні птахи летять скученою зграєю. Одні летять днем ​​(лелеки, журавлі, хижі птахи, ластівки, стрижі), інші вночі (мухоловки, славки, трясогузки), а дехто і летять і йдуть пішки. Наприклад, дертель-дергач

Пташиний шлях далекий і сповнений небезпек. Дуже багато пернатих під час перельотів гине. Тільки найсильніші, найвитриваліші дістаються теплих країв.

А ось горобці, ворони, сороки, дятли, синиці залишаються зимувати у наших краях. На осінь і зиму багато хто з них прилітає ближче до людського житла. Тут і корми більше роздобути можна, і є куди від вітру і морозу сховатися.

Люди…

А як готуються до зими люди? Останні плоди збирають із городів.

Грибники по лісах блукають у надії, що вдасться знайти пізні гриби: грузді, опеньки, сироїжки, моховики.».

Господині рубають і заквашують капусту,

варять варення, узвари з ягід.

Закладають овочі на зберігання у льохи.

Вправа на слухове сприйняття

Дітям пропонують уважно послухати вірша.

Хазяйка одного разу з базару прийшла

Господиня з базару додому принесла:

Картоплю,

Морквину,

Петрушку та буряк.

Я. Тувім

Які овочі принесла з ринку господиня? Повторіть вірш.

Домогосподарі господарі дрова заготовляють, печі топити, щоб тепло в будинку було.

... і звичайно купують теплий одяг, щоб ми не мерзли в морозні дні ... і звичайно купують теплий одяг, щоб ми не мерзли в морозні дні Дякуємо за увагу

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...