Конспект уроку зіставлення звуків ж і ш. Презентація на тему "Зіставлення звуків ж - ш.". «маленький внесок у великий спорт»

Федеральна державна казенна загальноосвітня установа

«Середня загальноосвітня школа №3»

Урок навчання грамоті у 1 класі

Тема : Зіставлення звуків (ж) і (ш).

Провела:

вчитель початкових класів

Колесникова Н.А

м.Приозерськ

Цілі:

- Продовжити знайомство з новими літерами та звуками;

Диференціювати звуки(ж),(ш), закріплювати поняття: дзвінкі-глухі парні приголосні;

Сприяти розвитку навичок орфоепічно правильного, складового, виразного, свідомого, швидкого читання;

Розвивати фонематичний слух, мовлення, логічне мислення, увага;

Виховувати допитливість.

Прогнозовані результати :

Діти навчаться на слух розрізняти звуки(ж) та (ш);

Встановлять їхню подібність і відмінність;

Запам'ятають, що звуки(ж) і (ш) на кінці слів і в середині слова слід уточнювати підбором групи споріднених слів доти, доки звук не чутиметься ясно;

Поповнять словниковий запас новими словами, що сприятиме розвитку логічного мислення, розвитку мови.

Хід уроку

1Організаційний момент

Продзвенів для нас дзвінок

Починається урок.

Звуки з літерами прийшли,

Щоб у світ знань нас вести!

2 Мотивація навчальної діяльності

Хлопці, який урок ми розпочинаємо? (Навчання грамоті).

А що означає слово «грамота» у вашому розумінні? (слайд1)

Грамота- читання та лист. Значить це вміння читати і писати. А вивчитися грамоті- навчитися читання та письма.

Як ви вважаєте, слово «грамота» однозначне чи багатозначне? Які значення цього слова ви знаєте?

Грамота- документ, що видається в нагороду за успіхи в будь-якій справі. (Похвальна, почесна) (слайд 2)

Грамота - Стародавня народна назва будь-якого документа, листа.

Так, як називаються слова, які мають багато значень? (багатозначні ) (табличка)

А тепер, подивіться, як виглядали Давньоруські грамоти та ділові записи на бересті. (Слайд 3)

Береста -кора берези (слайд 4)

Такі грамоти називають-берестяні грамоти ».

А що зображували на бересті? (знаки, літери)

А що таке літери? (письмові фігурки, піктограми для звуків)

Навіщо ж люди придумали букви-значки? (щоб відобразити сказані ними звуки)

Так, справді, кожна фігурка-буква-це, наче застиглий звук.

Ви, звичайно, знаєте, що звуки і літери живуть у різних царствах:

Звуки-в царстві того, що ми чуємо, а

Букви-в царстві того, що ми бачимо.

Той, хто пише, перекладає звуки зі світу чутного у світ видимого.

Той, хто читає, навпаки, переводить видимі знаки у слова, що звучать.

І сьогодні ми з вами будемо вчитися перекладати звуки зі світу чутного у світ видимого.

Якоюсь мірою ми будемо сьогодні… (перекладачами).

3 Актуалізація знання й

Але, щоб перекладати звуки та літери, потрібно зрозуміти. Як народжуються звуки?

Здається, що легко говорити: звуки, слова і навіть цілі фрази ніби самі вистрибують у нас з рота.

Але, все не так просто: в нашому організмі в цей час працює цілий завод з виробництва звуків.

Про роботу цього заводу найкраще знає вчитель-логопед Насіба Іномджоновна.

Вчитель-логопед:

- Замість верстатів на заводі працюють органи мовлення. А які органи мови ви знаєте? (зуби, губи, язик…)

-А Звуки-це «працівники». Адже для того, щоб вийшов звук, трудяться легені, дихальне горло, носик, рот, губи та язик. Це і є органи мови. А наші вушка завжди на посту: трохи людина не так вимовила у слові звук, вухо одразу почує.

-На які дві групи ми можемо розділити звуки?

-Якщо повітрю вдається вирватися на рушницю, не зустрівши жодних перешкод, виходить якийсь звук? (Голосний)

-А якщо звуку доведеться прорватися через перешкоду, які влаштовують губи, зуби, ніс, то виходять якісь звуки? (Згідні)

-А для того, щоб звуки ви вимовляли правильно, виконаємо гімнастику артикуляції. Приготуйте дзеркальце.

Артикуляційна гімнастика (Слайди 5)

    Лопаточка;

    Годинники;

    Чашечка;

    Смачне варення.

- Відкладіть дзеркала убік .

4 Визначення теми уроку та постановка цілей

Ну ось, хлопці та ваш завод із виробництва звуків тепер готовий до роботи.

Коли народжується голосний звук заводі, то працює….(голос).

А де живуть звуки? (У царстві звуків)

Давайте перекладачі переведемо спочатку голосні звуки в царство літер. (На дошці імітація пересування голосних звуків з царства звуків в царство букв, підставляючи до звуків букви.)

Звук(а)-позначається буками а, я

Звук(о)-…………….буквами о, е

Звук (і)- ……………буквою і

Тепер перекладемо деякі приголосні звуки…

Звук (в)-позначимо літерою в

(ж)-……………буквою ж

(ш)-……………буквою ш

Скільки голосних звуків живуть у царстві звуків? (6звуків)

А букв голосних? (10 букв)

Що можуть утворювати голосні? (склади)

Покажіть як утворюються склади і які.(ва- відкриті, склади-злиття, ав-закриті, зворотні)

А склади можна зібрати в …..(слова).

Щось погода почала псуватися. У царства почався дощ. Подивіться, які склади сховалися під парасольку? (відкриті)

Ду ми ка но чи ло ка

(У крапельці літери (б, п, ж, ш, л, н, д, т.)

Зберіть слова, додаючи літеру до крапельки.

Душ очерет але? Чи? Ло?ка

Чому так складно з першого разу визначити звук, яка літера встане в слово?

Що ж ви сьогодні дізнаєтесь на уроці?

Чого навчитеся?

Визначте тему уроку.(«Порівняння, зіставлення звуків (ж) і (ш).) (слайд 6)

5 Робота за темою уроку

Вчитель-логопед:

-Який звук видає змія? (Рисунок змії) (Ш-ш-ш)

-Який звук видає жук? (рис. жука) (Ж-ж-ж)

-Сьогодні ми розсадили вас у групи, щоб нам було цікавіше працювати.

Одна група буде-«ШИПІЛКИ», а інша-«ЖУЖЖАЛКИ».

За кожну правильну відповідь ви отримуватимете фішки, а в кінці уроку ми підрахуємо їх. (Слайд «Подібність і відмінність звуків (Ж, Ш))

-Коли ми вимовляємо ці звуки, які мовні органи у нас працюють? (язичок, губки, зубки). Є перешкоди, отже, вони… (згодні).

-«ЖУЖЖАЛКИ», скажіть свій звук (Ж), у нас голосок працює? Значить він-згодний ... (дзвінкий) (слайд)

-«ШИПІЛКИ», скажіть свій звук (Ш), у вас голосок працює? Значить він приголосний ... (глухий). (Слайд)

-А хто у природі може видавати такі звуки? (Слайд 7)

-Давайте перевіримо, а ваші вушка добре чують свій звук. (ЖУЖЖАЛКИ(Ж), ШИПІЛКИ(Ш),)

1) Гра на слухову увагу . (Логопед називає склади, слова; діти по групах піднімають зображення змії та жука, якщо почують свій звук.)

2 ) Гра по групам «Знайди зайвий предмет »

-Перевіримо вашу увагу Шумелки. (Слайд)

-Тепер вашу увагу ЖУЖЖАЛКИ.(слайд)

3) Гра «Який предмет, якому звуку відповідає твує».

-Звуки працюють у словах дружно, у команді і ви попрацюйте однією дружною командою.

-Ви попрацювали, а тепер давайте відпочинемо.

6 Фізкультхвилинка

7 Продовження роботи. Постановка проблеми.

Які звуки ви розрізняли у словах? (ж, ш)

А які це звуки? (Парні по глухості-дзвінкості)

Дзвінкі і глухі, обидва тверді звуки (Ж, Ш) дуже схожі один на одного - справжні «двійнята» (слайд 8)

А яких «двійнят» ми вже поселили у Місті букв?

ЖУРЖАЛКИ називають дзвінкі парні приголосні, ШИПЕЛКИ- глуху пару.

Чому ж в Алфавіті живуть і дзвінкі та глухі приголосні? Для чого?

Проблема!

Рішення проблеми

Вони допомагають розрізняти слова. Ті та інші «Смислорозрізнячі».

Ар ЖАР

Вимовте слово ЖАР. Який перший звук у слові чуєте? (Ж). А якою буквою позначимо звук(Ж)? (буквою Ж)

Що означає слово ЖАР? (слайд 9)

(Гаряче, сильно нагріте повітря, спека влітку; підвищена температура тіла при хворобі)

А тепер поміняйте літеру Ж на літеруШ.

Вимовте отримане слово. (КУЛЯ)

Чи змінилося значення слова? Що воно значить? (слайд 10)

(геометричне тіло; вид спортивного інвентарю; повітряна куля; земна куля)

Як ми називаємо слова, які мають багато значень? (багатозначні )

А чим є у цих словах Ж і Ш?(Смислорозрізнячі - допомагають розрізняти зміст слів, слова за змістом)

Гра з пропозиціями

Звуки складаються в склади, склади в слова, а слова в речення. (Слайд 11)

Що ми повинні пам'ятати про пропозицію? (Усі слова в реченні пов'язані за змістом)

Зберіть усі слова у реченні так, щоб вони були пов'язані та пропозиції вийшли зрозумілі та красиві.

Молодці, ви дуже уважні та пильні хлопці!

Орфографічна пильність

Згадайте, кому потрібна пильність.

-«Моряку». Йому потрібно уникнути зіткнень з іншим кораблем.

-«Яструбу». Йому необхідно здалеку бачити видобуток.

-«Мисливцеві, снайперу, прикордоннику, розвіднику».

Щоб пильно бачити, люди винайшли багато «інструментів»: окуляри,біноклі, підзорні труби, мікроскопи, телескопи. (слайд 12)

А ми скористаємося інструментом, який завжди з нами очима.

А щоб наші очі були завжди пильними, треба відпочивати. Ми навчимося як правильно відпочивати. Стежте очима за предметами, що пересуваються.

Гімнастика для очей (слайд 13)

Яку фразу промовив КІТ ЛЕОПІЛЬД, хто помітив і запам'ятав? («Бережіть зір, хлопці!»)

Але, виявляється, пильними бувають не тільки очі, а й … (розум).

Він допомагає очам побачити важкі місця у словах.

Як можна назвати місце, де може виникнути помилка?(ПОМИЛКОНЕБЕЗПЕЧНЕ )

А щоб бачитипомилконебезпечні місця, треба розуміти, чому вони виникають.

Для цього потрібно дізнатися у звуків їхтаємницю !

Які звуки ми дізнаємося сьогодні таємницю?(Ж,Ш)

Розкриваємо таємницю звуків (Ж, Ш)

Е? ЧІ? СТРІ? Але?

Вимовте слова та вслухайтеся, як вони звучать. Саме звучать, а не як пишуться.

Що ЯСНО чується наприкінці слів? (звук(Ш)-глухий, парний приголосний)

Ось одне «ПОМИЛКОНЕБЕЗПЕЧНЕ місце, де на кінці слова опинився один з пари.ДВІЙНЯТ» - глухий звук (Ш).

Почувши глухий звук наприкінці слова, обов'язково запитайте себе: «А може,це замаскований дзвінкий? Чи не потрапив звук у слабку позицію?

І, тільки, покликавши на допомогу «ЧАРІВНИКІВ і, поставивши цей звук у сильну позицію, напишемо потрібну букву.

Покличмо «ЧАРІВНИКІВ » та поставимо звук(Ш) у сильну позицію. (слайд 14)

Можна використовувати правило «ОДИН_БАГАТО »

НОЖІ-НІЖ ЇЖЧИ-ЇЖЬ ЧИЖІ-ЧИЖ СТРИЖІ-СТРИЖ

Чи до всіх слів з парним приголосним на кінці застосовується це правило?

Давайте перевіримо.

Робота з підручником

Відкрийте сторінку 26 у підручнику. Читаємо стовпчики слів.

ЧИЖИ-ЧИЖ

СТРИЖІ-СТРИЖ

ЖИЛ-ШИЛ

МАЛЮК-МАЛЮК

Олівець-олівці

Яка пара слів із парними приголосними (Ж,Ш) у цьому стовпчику не підходить до нашого правила?

ЖИЛ-ШИЛ

Чому? (Змінюється буква- змінюється значення слова)

У цих словах звуки(Ж,Ш) є «СПОСІБРОЗНАЧНИКАМИ ».Чому?

Поясніть значення цих слів:

ЖИЛ-існував, проживав життя;

ШИЛ-з'єднував голкою з ниткою краю тканини.

Ви, напевно, вже помітили, що звуки у слабкій та сильній позиції «ЖИВУТЬ» за певними законами.

За якими законами?

А зараз придивимося до сусіда!

ЧА?КА ЛО?КА КРУ?КА ДРУ?БА

Як справи, коли поруч виявляються два приголосних (у середині слова) і жодна їх не «ЧАРІВНИК »(Не голосний)?

Іноді виникає «ПОМИЛКОНЕБЕЗПЕЧНЕ МІСЦЕ ».

А чому? (ПРОБЛЕМА !)

Так, тому що ці звуки при зустрічі один з одним відразу вступають у гру.РОБИ ЯК Я!"

Командує в цій грі завжди другий приголосний звук, а перший йому підкоряється.

Якщо другий звук дзвінкий, перший теж стає дзвінким.

А якщо другий звук глухий, перший теж стає глухим.

ЧА?КА (К)-глухий, значить звук(Ш) теж глухий

ДРУ?БА (Б) - дзвінкий, значить звук (Ж) теж дзвінкий

(парний глухий у слабкій позиції, поруч немає чарівника голосного)

То що ж потрібно зробити, щоб парний став у сильну позицію- зазвучав? (Покликати чарівників-голосних)

ПеретворимоВЕЛИКЕ в МАЛЕНЬКЕ (слайд 15)

ЧА?КА------ЧАШЕЧКА

ЛО?КА-----ЛОЖЕЧКА

КРУ?КА----КРУЖЕЧКА

КРИ?КА--- Кришечка

(Вставляємо потрібну букву після перевірки парного приголосного)

8 Рефлексія навчальної діяльності

Давайте підіб'ємо підсумок уроку.

Які звуки ми сьогодні порівнювали, зіставляли на уроці?

Покажіть ЖУРЖАЛКИ, ШИПІЛКИ. (Діти показують зібрані з фішок букви звуків (Ж, Ш).

Що ж ви сьогодні впізнали? Чому навчилися?

Яку роботу виконують звуки (Ж, Ш) у словах? (допомагають розрізняти слова)

Як перевірити написання дзвінких і глухих приголосних звуків у словах? (за допомогою чарівників)

Список використаної літератури

1.Азбука автор: Горецький Ст Р., Кирюшкін Ст А., Виноградська Л. А. та ін Азбука. Підручник 1 клас.

Видавництво:Москва, Просвітництво

3. Російська мова в малюнках

4. Цікаво про російську мову автори: В.А.Іванова, З.А.Потіха, Д.З.Розенталь

















Включити ефекти

1 із 17

Вимкнути ефекти

Дивитись схожі

Код для вставки

ВКонтакті

Однокласники

Телеграм

Рецензії

Додати свою рецензію


Анотація до презентації

Цікава анімована презентація з мультиплікаційними персонажами, які мають привернути увагу дитини та залучити до процесу вивчення нового матеріалу, а саме зіставлення звуків ж - ш, читання слів зі складами жи-ши.

  • Звуки та літери
  • Порівняння глухого звуку ш і дзвінкого ж
  • Читання слів зі складами жи - ши
  • Барвисті персонажі – помічники
  • Пояснюючі картинки

    Формат

    pptx (powerpoint)

    Кількість слайдів

    Молчанова Л.С.

    Аудиторія

    Слова

    Конспект

    Присутня

    Призначення

    • Для проведення уроку вчителем

Слайд 1

У гості до Дзвіночка та Шептуна.

(Зіставлення звуків [ж ]-[ш]. Читання слів та речень з поєднаннями ЖИ-ШИ.)

м. Армавір

Слайд 2

А О У К Т І З П М К В Я Й ЧИ

Слайд 3

Сніжинка Лижі вершина шипшина пухнасті калюжі

Слайд 4

Слайд 5

Ж ж Шш Ж Ш

Слайд 6

Слайд 7

Їжачок жимолість Конвалії Комиші Шипшина груші

Слайд 8

ворожили тужили смажили вужами ворушили гасили шарили вухами

Слайд 9

Шипшина.

У лісі ріс _ ясна кущ. Він цвів біль_ми яскравими квітами. Це був ___повник. Хоро___ду__сті троянди! Стала Маша рвати троянди. А там ___пи. У Ма__ скалка. Треба йти до вра__.

глуши ши ши ши ши ши ши

Слайд 10

Слайд 11

не _на, мається, відва_на, подві_ная, беїт, крутиться рухається, лоється, біла

ж ж ж ж ж ж ж ж

Слайд 12

Сніжинки.

Сніжинки не завжди бувають білими. Траплялися випадки, коли на землі випадали сніжинки червоні, синього та жовтого кольору. Відбувалося це через присутність пилку, який перебував у повітрі перед тим, як почав падати сніжок.

По сніжинках можна прогнозувати погоду.

Якщо на землю падають дрібні сніжинки, буде холодно. Якщо падають великі сніжинки, буде тепло.

Слайд 13

Гучно нявкала кішка

Повільно опустилася на дерев'яну лаву.

Сніжинка. Сніжинка.

Слайд 14

Їжачки Лижі Жираф Машина Пушинка шипшина

Слайд 15

поряд, Горобці, з, людиною. живуть,

Горобці живуть поруч із людиною.

шипшини, дуже, Ягоди, корисні.

Ягоди шипшини дуже корисні.

Слайд 16

Слайд 17

Інтернет ресурси:

Гноміки (картинки) - www. Eiveinternet.ru; www. Detsad196.ru;

Будиночки (картинки) – www. bagira 0401.ya.ru04;

Шипшина (картинка) - www.flystarlady.ru;

Жимолість (картинка) www. Nwt-story.ru;

"Шипшина" (оповідання) - www.klass39.ru;

Квіти (анімашки) – SMAYLI.RU;

Гномік (розмальовка) – tux-paint.narod.ru;

Зима (картинка) – scrpionse.ucoz.ru;

Гноми (кліпарт) – blogs.mail.ru;

Казка «Як посварилися шиплячі з деякими літерами» - В.Волина «Весела граматика». Москва 1995р. с.53.

Переглянути всі слайди

Конспект

Читання слів та речень

з поєднаннями ЖІ-ШІ).

вчитель початкових класів

МБОУ-ЗОШ №19

м. Армавір

Завдання:

Навчання УУД

Хід уроку:

Орг.момент. Продзвенів дзвінок у нас.

Усі зайшли спокійно до класу.

Встали всі у парт красиво,

Привіталися чемно.

Сіли рівно, спинки прямо.

Бачу, клас наш, хоч куди

І урок розпочати час.

Слайд 2

1) Читання букв звуками

Вулиця «Голосних»

А О У Я Ы

Ы – буває лише рядкова);

Тупик «Беззвучних»

К Т І Й З

Вулиця «Згідних»

Слайд 3

Сніжинка калюжі

Лижі вершина

Пухнасті шипшина

Слайд 4.

Слайд 5.

Граматична казка

Слайди 6-7

б) слайд 8.

"Веселі звуки".Давайте допоможемо гномікам підібрати риму.

На десятому поверсі

Жили літери Ж і Ш.

То сумували, то сміялися,

То квартирами змінювалися

Кожну годину.

І ось що, до речі,

Вийшло в результаті.

Дві ворони ворожили

Десять – сіно (ворушили)

І сороки не тужили

Біля річки пожежа (гасили).

А журавель рибу смажив

І розмовляв із вужами

Заєць, ляскаючи (вухами).

Слайд 10

" під музику.

Світло-пухнаста

Сніжинка біла.

Яка чиста!

Яка смілива!

Дорогою бурхливою

Легко проноситься

Не в височінь блакитну,

На землю проситься.

Під вітром, що віє

Тремтить, злітає,

На ньому, що плекає,

Світло хитається.

Його гойдалками

Вона втішена,

З його хуртовиною

Кружиться шалено.

Але ось закінчується

Дорога дальня,

Землі стосується

Зірка кришталева.

Лежить пухнаста

Сніжинка смілива.

Яка чиста!

Яка біла!

Діти: Сніжинка.

Робота в парах

Слайд 11.

Слайд 12. Читання тексту «Сніжинка».

Сніжинки.

Робота в парах

Слайд 13

Гучно нявкала кішка…….

(Сніжинка, Сніжинка)

Індивідуальна робота.

Слайд 14

- базовий рівень.

- Підвищений рівень

Рефлексія.

У гості до Дзвіночка та Шептуна.

(Зіставлення звуків [Ж] – [Ш].

Читання слів та речень

з поєднаннями ЖІ-ШІ).

вчитель початкових класів

МБОУ-ЗОШ №19

м. Армавір

Завдання:розвивати в учнів логічне мислення, пам'ять, увагу, удосконалювати навички читання, закріпити вміння правильно писати поєднання ЖІ-ШІ роботи з текстом.

Навчання УУД: вміння застосовувати правила під час вирішення навчальних завдань; працювати у парах; складати питання щодо змісту тексту; характеризувати звуки, співвідносити їх із буквами.

Хід уроку:

Орг.момент. Продзвенів дзвінок у нас.

Усі зайшли спокійно до класу.

Встали всі у парт красиво,

Привіталися чемно.

Сіли рівно, спинки прямо.

Бачу, клас наш, хоч куди

І урок розпочати час.

Актуалізація вивчених знань.

Хлопці, сьогодні на уроці ми продовжимо подорожувати казковим містом Буквоградом і й поїдемо в гості до його мешканців.

Слайд 2

1) Читання букв звуками

Вулиця «Голосних»

А О У Я Ы

Яка буква зайва? (Я – означає м'якість приголосних звуків. Може позначати два звуки.

Ы – буває лише рядкова);

Тупик «Беззвучних»

К Т І Й З

Яка буква зайва? Літера ь не має звуку і служить для позначення м'якості приголосних.

Вулиця «Згідних»

Яка буква зайва? (Ч – завжди позначає м'який звук)

Чому? Яке правило знаєте з цим буквою?

3. Самовизначення до діяльності.

Слайд 3

а) (На дошці у слова. Назвіть загальну ознаку. Виправте помилки. Назвіть тему нашого уроку)

Сніжинка калюжі

Лижі вершина

Пухнасті шипшина

Тема уроку «Читання слів та речень із поєднаннями ЖІ – ШІ».

Слайд 4.

На вулиці «Згідних» у «Твердом» провулку живуть два брати Дзвіночок та Шептун. Як ви думаєте з якими літерами вони дружать?

Слайд 5.

Характеристика звуків [Ж] – [Ш]: (згідний, твердий, шиплячий, парний (глухий/дзвінкий).

Які ще ви знаєте літери, що позначають звуки, що шипають? (Ч, Щ)

Граматична казка

«Як посварилися шиплячі з деякими літерами»

Жили-були у світі шиплячі Ж,Ш,Ч,Щ, а неподалік жили голосні У,Ю,И,Ы,А,Я. Жили вони дружно. І ось одного разу вирішили літери пограти у хованки. Випало водити шиплячим, а решта побігла ховатися. Сидять літери у потаємних місцях, чекають. Коли їх шукатимуть. Шиплячі у всі щілини зазирнули, добре шукають, шарудять навколо – знайшли вже багатьох. Ось тільки ніяк не можуть знайти три голосні Ы,Ю,Я. Шукали-шукали, з ніг збилися, - до вечора шукали. І ось, спотикаючись, скривджені, стомлені, голодні вирішили піти додому. Проходять повз сусідній будиночок і бачать, що Ы,Ю,Я як ні в чому не бувало сидять, сміються, телевізор дивляться. Чай п'ють із пряниками. Образилися шиплячі, з того часу в них і дружба порізно. Ніколи не стоять вони разом, а тільки так: ЖИ-ШИ, ЧА-ЩА, ЧУ-ЩУ!

Слайди 6-7

Якось Дзвіночок і Шептун прийшли на прекрасну лісову галявину. Назвіть слова із поєднаннями ЖІ-ШІ. Які слова для Дзвіночка, а які ближче до Шептуна?

б) слайд 8.

У Дзвіночка слів виявилося менше. Щоб розвеселити брата, Шептун запропонував пограти у гру "Веселі звуки".Давайте допоможемо гномікам підібрати риму.

(Підкреслені слова записані на дошці, учні підбирають до цих слів риму і записують на дошці пару. (Слова надруковані на картках.)

На десятому поверсі

Жили літери Ж і Ш.

То сумували, то сміялися,

То квартирами змінювалися

Кожну годину.

І ось що, до речі,

Вийшло в результаті.

Дві ворони ворожили

Десять – сіно (ворушили)

І сороки не тужили

Біля річки пожежа (гасили).

А журавель рибу смажив

Джміль у квітах запашних (Шарил)

І розмовляв із вужами

Заєць, ляскаючи (вухами).

Шептун приготував вам невеликий текст. Прочитайте його та вставте пропущені поєднання. Як ви думаєте. Які поєднання буде пропущено у тексті Шептуна?

Скільки речень у тексті?

На що схожі квіти шипшини? Що ви знаєте про цю рослину?

Слайд 10

А веселий Дзвіночок дуже любить зиму. І тепер, коли сніжок вкрив землю та дерева в лісі теплою білою ковдрою, свої завдання готовий запропонувати Дзвіночок.

в) Вчитель читає вірш К. Бальмонта “Сніжинка" під музику.

(У кожного учня текст вірша перед очима)

Світло-пухнаста

Сніжинка біла.

Яка чиста!

Яка смілива!

Дорогою бурхливою

Легко проноситься

Не в височінь блакитну,

На землю проситься.

Під вітром, що віє

Тремтить, злітає,

На ньому, що плекає,

Світло хитається.

Його гойдалками

Вона втішена,

З його хуртовиною

Кружиться шалено.

Але ось закінчується

Дорога дальня,

Землі стосується

Зірка кришталева.

Лежить пухнаста

Сніжинка смілива.

Яка чиста!

Яка біла!

Хто головна героїня вірша?

Діти: Сніжинка.

Робота в парах(підкреслити у тексті слова із поєднаннями ЖІ – ШІ)

Слайд 11.

На дошці слова. Вчитель: Сформулюйте завдання:

не_ная, відва_на, подві_ная, білосніжна..на

бе_іт. рухається, лоється, крутиться, меється

Діти: Потрібно вставити букву у слово.

Вчитель: Яку літеру вставимо у кожне слово? (Літера Ж).

Діти: Ніжна, тиснеться, відважна, рухлива, біжить, рухається, лягає, крутиться, біла.

Прочитайте слова, які означають дії сніжинки, тобто. що вона робить?

Прочитайте слова, які говорять про ознаки сніжинки, тобто яка вона?

Слайд 12. Читання тексту «Сніжинка».

Сніжинка наша не лише красуня. Це надзвичайно цікаве явище природи. Чим цікаві сніжинки можна дізнатися з тексту. Прочитайте його.

Сніжинки.

Сніжинки не завжди бувають білими. Траплялися випадки, коли на землі випадали сніжинки червоні, синього та жовтого кольору. Відбувалося це через присутність пилку, який був у повітрі перед тим, як почав падати сніжок.

По сніжинках можна прогнозувати погоду. Якщо на землю падають дрібні сніжинки, буде холодно. Якщо падають великі сніжинки, буде тепло.

Робота в парах. Складіть запитання до цього тексту.

Слайд 13

Встав у пропозиції відповідне за змістом слово. Поясніть свій вибір.

Гучно нявкала кішка…….

Повільно опустилася на дерев'яну лаву.

(Сніжинка, Сніжинка)

Індивідуальна робота.

Слайд 14

- базовий рівень.Вставити слова поєднання ЖИ чи ШИ. Дописати до кожного стовпчика по два слова.

МА…на, …повник, е…ки, пу…шинка, ли….., ….раф.

- Підвищений рівень. Зі слів скласти пропозиції. Записати їх. У словах підкреслити поєднання ЖІ – ШІ.

поряд, Горобці, з, живуть, людиною.

Шипшини, корисні, дуже, Ягоди.

(Перевірка за стандартом. Самооцека)

Рефлексія.Учні розфарбовують ковпачки гномиків, висловлюючи своє ставлення до уроку.

З правописом яких нових поєднань ви познайомились?

Написання яких поєднань із літерами А та У ви вивчили раніше?

Завантажити конспект

Ірина Мулюкова
Закріплення звуку Ж, букви Ж. Зіставлення звуків Ж - Ш

Технологічна карта організованої освітньої діяльності

з освоєння освітньої галузі "Розвиток мовлення. Навчання грамоті»

Тема: « Закріплення звуку Ж, літери Ж. Зіставлення звуків Ж - Ш».

Завдання:

Освітня: Закріпитиартикуляційна вимова звуку Ж, написання літери Ж. Зіставити звуки Ж - Ш, ознайомити з правилами написання поєднань ЖІ – ШІ Вчити співвідносити звук та букву, запам'ятовувати літери

Розвиваюча: Розвивати вміння виконувати звуковийаналіз слів із використаної змішаної моделі (звукобуквенний) моделі.

Виховна: Формувати інтерес до мови, її особливостей

Технічна: Робота з касою літер та складів.

Мовна: Активізувати словниковий запас дітей

Види дитячої діяльності: мовна діяльність.

Матеріал та обладнання: Мультимедійна установка, фішки, маркерна дошка, маркери, каси. літер та складів.

Попередня робота: словесні та дидактичні ігри

1 Організаційний момент

Вихователь пропонує дітям згадати які звукиживуть у країні Грамотності.

2 Підготовка до освоєння програмного матеріалу

Які сукні носять звуки у цій країні?

Скоромовка: Лежебока рудий кіт відлежав собі живіт

3 Ознайомлення з новим матеріалом

Аналіз звуку Ж(губи округлені, трохи висунуті вперед, мова широка, трохи піднята). А тепер пригадаємо, як шипить повітря, коли виходить із кульки. Що робить голос, коли ми вимовляємо звук Ш? (Голос спить, долоня до горла)

Правила написання ЖІ – ШІ (лижі, калюжі, миші, шина)

Динамічна пауза.

Листя жовте летить, під ногами шелестять

4 Первинне осмислення та закріпленняматеріалу на практиці

Вихователь загадує загадку:

З неба зірки падають, ляжуть на поля

Нехай під ними зникнуть чорні поля.

Багато - багато зірочок тонких, як скло;

Зірочки холодні, а землі тепло (сніжинка)

Скільки складів у цьому слові?

Звукобуквенний аналіз слова.

Робота з касою літер та складів(лижі)

Самостійно перетворити на калюжі.

5 Підбиття підсумків

Хлопці, сьогодні ми закріпили звук Ж. Я пропоную вам намалювати, зліпити чи вирізати цю буквувдома і принести її в дитячий садок.

Публікації на тему:

«План-конспект НОД закріплення правильної вимови звуку [з] (за лексичною темою «Птахи»)»Тема: «Закріплення правильної вимови звуку [с] (на лексичну тему «Птахи»)» Інтеграція освітніх областей: Мовленнєвий розвиток,.

«У гостях у звуку та літери О». Конспект організованої освітньої діяльності у підготовчій групіТема заняття: «У гостях у звуку та літери О» форма проведення: заняття – повідомлення нового матеріалу тип: інтегроване заняття вид: навчання.

Інтегроване заняття «Закріплення звуків [А], [О], [У], [М], [С], [Х]»Освітні завдання: - закріплювати вміння називати попереднє, наступне та пропущене число позначене цифрою; - закріплювати навички.

Конспект індивідуального логопедичного заняття з автоматизації звуку [Л] та диференціації звуків [С]-[С']Тема: звук Л, звуки С-СЬ. Завдання: I - автоматизувати звук Л у складах, словах, реченнях; -розвивати фонематичне сприйняття в роботі.

Конспект індивідуального заняття з автоматизації звуку [Л'] зі збігом приголосних звуківЦілі: автоматизація звуку Ль зі збігом приголосних звуками в складах, словах, фразах, реченнях, формування граматичного ладу.

Конспект логопедичного заняття у підготовчій групі на тему: "Пригоди звуку та літери «С»" Мета: - Закріплення правильної вимови.

Конспект із навчання грамоті «Закріплення звуків [а] [у]»Тема: «Закріплення звуків А, У; відповідно літер та складів. Співвідношення слів і складених слів з розрізної абетки великого.

Клас: 1

Презентація до уроку








































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

УМК «Школа Росії»за навчальним курсом "Літературне читання" (період навчання грамоті).

Тип уроку:відкриття нового знання.

Цілі уроку:

освітні:

  • виділити з промови новий звук, дати характеристику нового звуку, позначити звук [ж] літерами Ж, ж;
  • встановити, що глухий звук ш може позначатися різними літерами - ж і ш (поспостерігати за зміною слова);
  • встановити спосіб визначення літери дома глухого приголосного звуку (зміна слова).

розвиваючі:

  • розвиток логічного мислення (навчати аналізувати, порівнювати, виділяти головне);
  • розвиток уваги;
  • розвиток мови: збагачення та ускладнення словникового запасу; оволодіння виразними засобами мови; розвиток сенсорної сфери - розвиток точності та тонкощі розрізнення звуків [ж] і [ш], відтінків мови.

виховні:

  • виховувати любов до російської мови, бажання розвивати свій розум, кмітливість та винахідливість;
  • почуття патріотизму, гордості за свою Батьківщину; інтерес до світових подій;
  • прагнення здорового способу життя, інтерес до різних видів зимового спорту.

Освітні ресурси:

  • ІКТ (презентація);
  • підручник «Абетка», підставка для підручника;
  • картинки для дошки: сніжинка, ворота з хокеїстом, лижник (спуск з гори), п'ять картинок Олімпійських кілець з підписами материків (окремо – синє (Європа), чорне (Африка), червоне (Америка), жовте (Азія), зелене (Австралія) ));
  • віяло з цифрами (для визначення кількості складів у словах);
  • три геометричні фігури (кола) жовтого, зеленого та червоного кольору (для рефлексії).

Хід уроку

Етапи уроку Хід уроку Слайд

1. Організаційниймомент.

Перевіряється готовність учнів до уроку.

2. Актуалізація знань.

Вступ.

– Яка грандіозна подія очікується у всьому світі?

(Відповіді дітей: Олімпіада).

– Ця світова подія для нашої країни є особливо важливою, XXII зимові Олімпійські ігри відбуватимуться в нашій країні у місті Сочі!

Слайд 1

– Ми зустрічатимемо гостей, спортсменів усієї планети.

Символом Олімпійських ігор є білий прапор – символ миру та дружби, на якому зображено п'ять різнокольорових кілець.

Слайд 2

(вірш читає напам'ять заздалегідь підготовлений учень)

«П'ять кілець, п'ять кіл –
П'ять материків знак.
Знак, який означає
Те, що спорт, як найкращий друг,
Всі народи запрошує,
У своє всесвітнє, мирне коло».

Слайд 3

П'ять материків:Європа, Азія, Америка, Африка, Австралія

(Вчитель показує материки) .

Слайд 4

На карті «Земля та її мешканці»ви бачите людей різних національностей.

А ще ви бачите різноманітність тваринного світу на нашій планеті.

Слайд 5

- На удачу люди вигадують талісмани для Олімпійських ігор.

Зазвичай, це тварини чи вигадані істоти.

Вперше три талісмани були обрані всенародним голосуванням, голосували всі росіяни. До трійки переможців увійшли – Леопард, Білий ведмідь та Зайчик.

Наші талісмани поспішають до міста Сочі, але на шляху вирішили зайти до нас до школи на наш урок.

Слайд 6

Згадайте гасло Олімпіади.

(Відповіді дітей: "Швидше вище сильніше"!

Слайд 7

– Як ви думаєте, щоб стати чемпіоном світу, якою має бути людина?

(Відповіді дітей: …)

Необхідно мати й силу розуму, бути розвиненою людиною, грамотною, щоб з честю представляти свою країну!

Саме в школі на всіх уроках ми можемо розвивати всі ці якості!

Сподіватися на успіх талісманів мало!

Щоб досягти успіху, треба самим попрацювати на славу!

І сьогодні ми з вами внесемо свій

«маленький внесок у ВЕЛИКИЙ СПОРТ»!

3. Повідомлення про нову тему.

– Сьогодні ми зробимо невелике відкриття – відкриємо новий звук у своїй промові та дамо характеристику новому звуку.

А наприкінці уроку талісмани Леопард, Білий ведмідь та Зайчик познайомлять нас із позначенням кольору кілець, ми дізнаємося – яке кільце за кольором до якого материка належить…

Слайд 8

4. Повторення вивченого матеріалу.

– Згадаймо, які дві групи діляться звуки.

(Відповіді дітей: «…голосні та приголосні». )

Слайд 9

– Чим голосні звуки відрізняються від згодних?

(Відповіді дітей: «…голосні не зустрічають перепону під час вимови, а згодні зустрічають; голосні можуть утворювати склад, а згодні – ні». )

Слайд 10

5. Фізична хвилина №1.

- Спробуємо відгадати, який звук голосний, а який згодний.

Як тільки ви почуєте голосний звук, то ви підстрибуєте і плескаєте в долоні, а коли почуєте приголосний звук, то присідаєте…

(Учитель вимовляє кілька вивчених звуків: [а], [про], [п], [и], [ш], [у], [з],

[й'е], [й'а] (при цих звуках учні спочатку присідають, а потім підстрибують)

Слайд 11

- Молодці!

Слайд 12

6. Вивчення нового матеріалу.

Талісмани прийшли до нас у гості із подарунком. Що зображено на зображенні?

(Відповіді дітей: "Сніжинка". )

- У слові "сніжинка" ховається наш новий звук, спробуйте почути його.

Порадьтеся один з одним (Робота в парі).

Слайд 13

– Який новий звук ми сьогодні вивчатимемо?

(Відповіді дітей: "... звук [ж]". )

Зробимо відкриття - дізнаємося все про новий звук [ж].

- Промовимо звук [ж] кілька разів, подумаємо, чи зустрічає цей звук перешкоду при проголошенні ...

(Відповіді дітей: «… звук [ж] зустрічає перешкоду під час вимови». )

– Зробіть висновок:голосний звук [ж] або приголосний.

(Відповіді дітей: «… звук [ж] зустрічає перешкоду при проголошенні і тому він приголосний звук». )

— Вимовте ще раз звук, як він звучить, твердо чи м'яко?

(Відповіді дітей: «…Звук [ж] звучить твердо. )

- Вимовте звук [ж] і подумайте, чи має він пару по м'якості?

(Відповіді дітей: «… звук [ж] звучить твердо і немає пару по м'якості. )

– Промовте кілька разів звук [ж], закривши вушка долоньками. Визначте, який звук – дзвінкий чи глухий…

(Відповіді дітей: «… звук [ж] дзвінкий. )

- Подумайте, чи має він пару по глухості, якщо так, то назвіть цей звук ...

(Відповіді дітей: «…Звук [ж] має пару по глухості - звук [ш]. )

Слайд 14

(Перевірка характеристики нового звуку)

– Перевіримо, порівнявши зі схемою, чи вірні наші відкриття про новий звук [ж].

Слайд 15

7. Фізична хвилина №2.

– Зустрічаємо новий звук [ж]!

Підстрибуємо і плескаємо в долоні, якщо почуємо в слові звук [ж],

присідаємо, якщо у слові немає нового звуку!

(Вчитель називає слова: калюжа, Луша, жар, куля, холод).

8. Робота із схемою.

– Викладіть на дошці схему до слова «сніжинка».

Спочатку визначте кількість складів у цьому слові (Поплескайте в долоні, можете поставити кулачок під підборіддя, кому який спосіб подобається ...).

Покажіть на віялі кількість складів у слові (Показують на віялі: 3) .

(До дошки запрошуються два учні, вони працюють у парі.)

Слайд 16

(Розвиток уваги).

У нашій сніжинці, подарунку від талісманів, сховалася літера для позначення нового звуку [ж].

Відгадайте, що це за буква.

(Відповіді дітей: «…у сніжинці сховалася літера «ж» позначення звуку [ж]. )

Слайд 17

– Порівняйте вашу відповідь зі слайдом…

Слайд 18

– Відгадайте, які літери сховалися у літері «ж»?

(Відповіді дітей: «…у літері «ж» сховалися літери «к», «х»). )

9. Робота зі стрічкою букв (плакат на дошці).

– Знайдіть для літери «ж» місце на «стрічці літер».

Порадьтеся один з одним (робота в парі).

10. Робота з абеткою (плакат на дошці).

- Знайдіть в алфавіті місце літери "ж".

– Між якими літерами розташована літера «ж»?

(Відповіді дітей: «…між літерами е, з. )

11. Робота з підручником «Абетка».

– Відкрийте підручник на сторінці.

(Відповіді дітей: «…звук [ж] твердий, немає пару по м'якості. )

(Читають склади).

12. Робота з текстом.

- Розум, кмітливість і винахідливість дітей розвивається і в рухливих іграх.

– Прочитайте заголовок тексту.

(Читають: «Жмурки».)

– Хто з вас знає, що то за гра?

(передбачувані відповіді дітей. .)

– Прочитаємо текст і дізнаємося про цю гру…

– Поясніть, що то за гра.

- Що ви можете сказати про цих дітей?

– Чи можна їх назвати справжніми друзями? Чому?

(передбачувані відповіді дітей. .)

– Я сподіваюся, що ви у будь-якій грі, у будь-якій життєвій ситуації прийдете на допомогу один одному. І я, як ваш учитель, пишатимусь вами!

13. Естафета"Спуск з гори".

– Спробуємо подумки вирушити на зимові Олімпійські ігри, побути спортсменами та подолати естафету «Спуск із гори».

- Хто хоче взяти участь у цій естафеті?

(Вчитель викликає за бажанням одного з учнів-учасника естафети,

учень вставляє пропущену букву у слові, потім сам викликає наступного учасника естафети).

На дошці картинка «Спуск із гори. Лижник».

Діти вставляють літери ж або ш (заздалегідь приготовлені з магнітної абетки) на місце пропуску.

(Естафета супроводжується піснею гурту «Непосиди» – «Гімн Олімпійських ігор»).

Після закінчення гри триває перевірка, діти доводять правильність написання слів.підбирають перевірочні слова.

Слайд 19

14. Гра "Хокей".

– А тепер пограємо у хокей, заб'ємо шайбу у ворота.

(Вчитель викликає за бажанням одного з учнів – гравця-хокеїста,учень вставляє пропущену літеру у слові, потім сам викликає наступного гравця).

На дошці картинка «Ворота з воротарем».

Під картинкою записані слова в стовпчик:

(Гра супроводжується піснею дитячого хору - "Хокеїсти".)

Після закінчення гри триває перевірка –діти читають слова.

Слайд 20

15. Робота у групі - гра у трьох командах (робота зі словами, що позначають кілька значень, повторення).

- А зараз ми проведемо гру, розділившись на три команди:

1 команда під назвою «Леопард»,

2 – «Білий ведмідь»,

3 – «Зайчик».

Кожна команда вибирає капітана команди.

Перше завдання команд.

Згадайте, що всі вивчені слова, які позначають кілька значень, запишіть ці слова на аркуші паперу.

Друге завдання.

Серед цих слів знайдіть слово, яке можна віднести до зимових Олімпійських ігор, наголосіть на цьому слові.

(Після виконання завдань капітани зачитують слова, зачитують слово, яке наголосили…)

(Відповіді дітей: "…ковзанка. )

Запитання до всіх команд.

Слово «ковзанка» до яких зимових Олімпійських ігор можна віднести?

(Відповіді дітей: «…хокей та фігурне катання. )

Слайди 21-23

16. Перевірка слів за допомогою презентації.

– За допомогою слайдів, будь ласка, поясніть значення слів.

Слайди 24-34

17. Підсумок уроку. (Рефлексія.)

– Сьогодні на уроці ми постаралися зробити свій "маленький внесок у великий спорт"!

І насамперед нам допомагала дружба, підтримка один одного, розум і кмітливість!

– Які відкриття ми зробили на уроці?

– Що особливо сподобалося на уроці?

– Яке завдання вам хотілося б виконати ще раз?

А.

1. покажіть жовте коло, якщо на уроці все було зрозуміло;

2. покажіть зелене коло, якщо вам необхідна допомога однокласників, вчителі (у чому саме вам знадобилася допомога – … за необхідності даються пояснення (краще – учнями, у крайньому разі – вчителем);

3. покажіть червоне коло, якщо ви нічого не зрозуміли на уроці і вам знадобиться допомога після уроку.

Б.

1. покажіть жовте коло, якщо ви вважаєте, що попрацювали «на славу»;

2. покажіть зелене коло, якщо ви вважаєте, що мало попрацювали цьому уроці;

3. покажіть червоне коло, якщо вважаєте, що зовсім не працювали на уроці можливо через хворобу, можливо полінувалися ...

Слайд 35

– Настав час прощатися з нашими друзями-талісманами – Леопардом, Білим ведмедем та Зайчиком!

Слайд 36

На прощання наші талісмани Леопард, Білий ведмідь та Зайчик дарують нам п'ять Олімпійських кілець.

(кожне кільце підписано, який материк воно означає:

синє – Європа

чорне – Африка

червоне – Америка

жовте – Азія

зелене – Австралія)

Побажаємо спортсменам Росії удачі наXXIIзимових Олімпійських іграх!

Звучить Гімн Олімпіади!

Слайд 37

18.

Дякуємо за увагу!

Слайд 38

19. Інтернет ресурси

Додатковий матеріал для учителя.

Слайди39-40

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...