"Таїнство причастя" план-конспект заняття з орксе (4 клас) на тему. Конспект уроку з опк на тему "таїнство причастя" Проект на тему таїнство причастя

09.04.2016 18:04

Урок ОРКСЕ. Тема: «Таїнство Причастя» Мета: дати дітям уявлення про Таїнство Причастя та його значення в житті православних християн. Завдання: предметні: розкрити сутність церковних обрядів; у якому таїнстві ми поєднуємося з Богом і що таке Причастя. особистісні: виховувати повагу до традицій православного світу; виховувати доброзичливість та емоційно-моральну чуйність; формувати шанобливе ставлення до духовних та матеріальних цінностей православ'я; розвивати самостійність та особисту відповідальність за свої вчинки; розвивати навички співпраці з дорослими та однолітками у різних соціальних ситуаціях. метапредметні: формувати вміння планувати, контролювати та оцінювати навчальні дії; здійснювати інформаційний пошук; розвивати вміння працювати з текстом, смислового та виразного читання. Обладнання: проектор, екран, ноутбук, презентація. Основні терміни та поняття, що вивчаються на уроці: Причастя – головне Церковне Таїнство, в якому християни під виглядом хліба і вина куштують Тіло і Кров Христові з'єднуються з Богом і долучаються до вічного життя. Таїнство – це священнодіяння, через яке віруючим видимим чином повідомляється невидима Божественна благодать. Апостоли є найближчими учнями Ісуса Христа, обраними, навченими і посланими на проповідь християнської віри. Літургія – богослужіння під час, якого здійснюється Таїнство Причастя. Таємна Вечеря – пасхальна вечеря Спасителя з учнями – апостолами напередодні хресних страждань, на яких Він встановив Таїнство Причастя. Хід уроку. I. Мотивація навчальної діяльності . (1 хвилина) Вчитель: Доброго дня! Встаньте, будь ласка, заплющити очі і згадайте про щось приємне, радісне, посміхніться, простягніть свої руки один до одного, міцно візьміться за руки і поділіться з оточуючими вашим теплом, радістю, гарним настроєм. (1 слайд) Дружно за руки візьмемося І один одному посміхнемося. Всім, усім добрий день І працювати нам не ліньки. - Хлопці, ми єдине ціле, від роботи кожного залежить спільна справа, її результативність. Хочете розпочати прямо зараз? ІІ. Актуалізація потрібних знань. (5 хвилин) Вчитель: Сьогодні наш урок я хотіла б розпочати з невеликого вірша невідомого поета. Ви прослухайте його уважно, а потім дайте відповідь на запитання: кому присвячені ці рядки? Поки живу – Тобі молюся. Тебе люблю - дихаю Тобою. Коли помру - з Тобою зіллюся, Як зірки з ранковою зорею. Хочу, щоб моє життя було Тобі немолчна хвала. Тебе за північ і світанку, За життя і смерть Дякую! (2 слайд) - Отже, хлопці, кому присвячено цей твір? (Богу, Всевишньому) За що дякує Богові автор? Підтвердьте словами вірша. А чому поет дякує Богу? Підтвердьте словами вірша. Учитель: Так, хлопці, Бог у вигляді свого сина Ісуса Христа з'явився на Землю для викуплення гріхів людських і для того, щоб навчити нас жити за законами Божими. - У ході нашого уроку ми з вами маємо відповісти на 3 запитання: Що таке Причастя? Що таке Літургія? (3 слайд) ІІІ. Введення у тему уроку. (10 хвилин) Вчитель: Хлопці, згадайте російську народну казку «Вовк і семеро козенят». Який урок цієї казки? (Козлята потрапляють у біду за непослух). - Які казки схожі на казку «Вовк та семеро козенят»? («Сестриця Оленка і братик Іванко», «Півень і кіт»). Висновок: Отже, непослух - зло, за яке слідує покарання. Вчитель: Тобто. з погляду віруючого християнина, що це таке? (Відповіді дітей) Загадка: І в цих, і в тих, Навіть, можливо, у всіх, На жаль буває, І людей долає Зло. Воно зветься ... (гріх) - Але незважаючи на те, що герої казок роблять гріх, вони виходять зі складних ситуацій? Хто про них піклується? Ми говорили з вами, що зло називають гріхом. Що таке гріх? (Це погані думки та вчинки). Гріх – це хвороба, на яку люди хворіють, якщо порушують заповіді. Чи часто ми грішимо? Адже не завжди ми виконуємо заповіді. Однак самі не завжди бачимо гріхи. А чи можна впоратися із гріхом? Як ви думаєте, як це зробити, чи це просто? Пісня С. Копилової «Сльоза грішника» - Чи Господь пробачив грішника? Чому він йому повірив? - На малюнках два дерева. Розподіліть ці якості характеру. (4 слайд) Вчитель: Якщо ми з вами забруднились, що ми робимо? (Миймося..) - Ось і гріх-невидимий бруд, від якого в церкві є ліки - спеціальне «таїнство». - І сьогодні на уроці ми дізнаємося про християнські обряди. - Як ви розумієте слово Таїнство? Яке слово є для цього однокорінним? (Відповіді дітей) Таємниця – те, що навмисно ховається від інших; секрет. У житті християн є 7 Таїнств: - Сьогодні ми поговоримо про деякі з них: Хрещення Миропомазання Причастя Покаяння (5-9 слайди) - Прихід у світ нової людського життямає супроводжуватися священною дією, яка відкриває ворота у нове духовне життя та очищає від гріха. Це Таїнство відбувається лише одного разу. 1. Хрещення – це триразове занурення тіла у воду із закликом Пресвятої Трійці – Отця і Сина та Святого Духа. 2. Наступним Таїнством є Миропомазання, в якому віруючому подаються Дари Святого Духа, які зміцнюють його у духовному християнському житті. - А третє найважливіше Таїнство, при якому Божественна благодать дарується людині для того, щоб вона, додаючи її у своє життя, перемагала в собі все егоїстичне і нечисте і таким чином наближалася до вічності і Бога. Це Причастя. - Таїнство покаяння - це коли віруючий сповідує свої гріхи Богу в присутності священика і отримує прощення від Самого Господа Ісуса Христа. - Підніміть руки, хто брав участь у цих обрядах? Які обряди вам не знайомі? (Коментар вчителя) - Як ви думаєте, яке серед цих обрядів найголовніше? І так, тема нашого уроку: Таїнство Причастя, запишемо її в зошит. ІІІ. Організація пізнавальної діяльності. (9 хвилин) Вчитель: А почнемо ми говорити про Таїнство Причастя з події, яка сталася понад 2000 років тому. - Господь знав наперед усе, що з ним станеться, тому він зібрав учнів на останню спільну трапезу (прийняття їжі). Вона була прощальною, де було тільки найближче його оточення, тобто 12 апостолів або учнів, нікого з сторонніх. Тому ця подія в історії стала називатися «Таємна ужин» (Демонстрація ікони «Таємна ужин») - Хлопці, у вечері в перекладі зі слов'янської мови походить від слова «вечір» і означає «вечеря». Саме під час неї Спаситель передбачив, що один з учнів зрадить його, а другий зречеться ще до світанку тричі. - Хлопці, подивіться на ікону "Таємна вечеря". Зверніть увагу, що Христос сидить у центрі на найпочеснішому місці, а навколо овального столу Його учні. І над усіма, крім одного, сяє божественне світло. - Скажіть, а чому один із учнів їм не осяяний? - Хто це? (Юда з Каріота). (10 слайд) (Читання тексту «Таємна вечеря») ІV. Первинне закріплення. (5 хвилин) – Що дав Христос апостолам на Таємній вечорі? (Вино та хліб) - Що означають вино та хліб, які дають у храмах? (Тіло і кров Христа) - Як називається це Таїнство? (Причастя) V. Робота на тему уроку. (9 хвилин) - У православних храмах Причастя – це особлива дія, що веде людей до Христа, що здійснюється учнями апостолів - священиками - під час божественної літургії. Літургія є найважливішим Богослужінням у храмі, під час якого відбувається Святе Таїнство Причастя. Перш, ніж отримати Причастя, треба пройти ще одне Таїнство-Покаяння або Сповідь. - Хлопці, щоб причаститися, потрібно дотримуватись деяких правил (11 слайд) (Читання тексту «Християнські Таїнства», «Літургія») VІ. Рефлексія. (5 хвилин) – А тепер повернемося до головних питань уроку Як Христос передав себе учням? Що таке Причастя? Що таке Літургія? (12 слайд) Тест. 1. Що таке Таїнство? а) Благодать б) Секрет в) Обряд 2. Скільки існує Таїнств? а) 2 б) 5 в) 7 3. Що таке Причастя? а) Подяка б) Зцілення хвороб в) Благословення 4. Хто були першими Причасниками? а) Християни б) Апостоли в) Жінки (13-14 слайди) VІІ. Домашнє завдання(1 хвилина) Підготувати повідомлення про будь-яке Таїнство церкви (крім вивчених) Використана література: Використана література: 1. Довідник православної людини. Таїнства Православної Церкви. "Даніловський благовісник", Москва, 2007 рік. 2. Таїнства Православної Церкви. Тростнікова Є.В., Москва, 2008 рік. 3. Обряди Церкви. "Паломник", Москва, 2004 рік. 4. Що потрібно знати про Таїнство Хрещення. "Незгасна Лампада", 2004 рік. 5. Правило до Святого Причастя. "Паломник", 2008 рік. 6. http://predanie.ru

Перегляд вмісту документа
«Конспект уроку ОРКСЕ «Таїнство Причастя»»

Тема: «Таїнство Причастя»

Ціль: дати дітям уявлення про Таїнство Причастя та його значення в житті православних християн.

Завдання:

предметні:розкрити сутність церковних обрядів;

у якому таїнстві ми поєднуємося з Богом і що таке Причастя.

особистісні:виховувати повагу до традицій православного світу;

виховувати доброзичливість та емоційно-моральну чуйність;

формувати шанобливе ставлення до духовних та матеріальних цінностей православ'я;

розвивати самостійність та особисту відповідальність за свої

вчинки;

розвивати навички співпраці з дорослими та однолітками у різних соціальних ситуаціях.

метапредметні:формувати вміння планувати, контролювати та

оцінювати учбові дії;

здійснювати інформаційний пошук;

розвивати вміння працювати з текстом, смислового та виразного читання.

Устаткування: проектор, екран, ноутбук, презентація.

Основні терміни та поняття, що вивчаються на уроці:

Дієприкметник-головне Церковне Таїнство в якому християни під виглядом хліба і вина куштують Тіло і Кров Христові з'єднуються з Богом і долучаються до вічного життя.

Таїнство– це священнодіяння, через яке віруючим видимим чином повідомляється невидима Божественна благодать.

Апостоли-Найближчі учні Ісуса Христа, обрані, навчені і послані Ним на проповідь християнської віри.

Літургія– богослужіння під час, якого здійснюється Таїнство Причастя.

Таємна вечеря– пасхальна вечеря Спасителя з учнями – апостолами напередодні хресних страждань, на яких Він встановив Таїнство Причастя.

Хід уроку.

I. Мотивація навчальної діяльності. (1 хвилина)
Вчитель:Добридень! Встаньте, будь ласка, заплющити очі і згадайте про щось приємне, радісне, посміхніться, простягніть свої руки один до одного, міцно візьміться за руки і поділіться з оточуючими вашим теплом, радістю, гарним настроєм. (1 слайд)
Дружно за руки візьмемося
І один одному посміхнемося.
Всім, усім добрий день
І працювати нам не ліньки.
- Хлопці, ми єдине ціле, від роботи кожного залежить спільна справа, її результативність. Хочете розпочати прямо зараз?
ІІ. Актуалізація потрібних знань. (5 хвилин)

Вчитель:Сьогодні наш урок хотіла б почати з невеликого вірша невідомого поета. Ви прослухайте його уважно, а потім дайте відповідь на запитання: кому присвячені ці рядки?
Поки живу – Тобі молюся.
Тебе люблю - дихаю Тобою.
Коли помру - з Тобою зіллюся,
Як зірки з ранковою зорею.
Хочу, щоб життя моє було
Тобі немовна хвала.
Тебе за північ і зорю,
За життя та смерть Дякую!(2 слайд)

- Отже, хлопці, кому присвячено цей твір? (Богу, Всевишньому)
За що дякує Богові автор? Підтвердьте словами вірша.
А чому поет дякує Богу? Підтвердьте словами вірша.

Вчитель:Так, хлопці, Бог у вигляді свого сина Ісуса Христа з'явився на Землю для викуплення гріхів людських і для того, щоб навчити нас жити за законами Божими.

У ході нашого уроку ми з вами повинні відповісти на 3 питання:

    Як Христос передав себе учням?

    Що таке Причастя?

    Що таке Літургія? (3 слайд)

ІІІ. Введення у тему уроку. (10 хвилин)

Вчитель:Діти, згадайте російську народну казку «Вовк і семеро козенят». Який урок цієї казки? ( Козенята потрапляють у біду за непослух).

Які казки схожі на казку «Вовк та семеро козенят»? («Сестриця Оленка і братик Іванко», «Півень і кіт»).

Висновок:Отже, непослух - зло, за яке слідує покарання.

Вчитель: Тобто. з погляду віруючого християнина, що це таке? (Відповіді дітей)

Загадка:

І в цих, і в тих,
Навіть, можливо, у всіх,
На жаль, буває,
І людей долає
Зло. Воно зветься… (гріх)
-
Але незважаючи на те, що герої казок чинять гріх, вони виходять зі складних ситуацій? Хто про них піклується?

Ми говорили з вами, що зло називають гріхом. Що таке гріх? (Це погані думки та вчинки).

Гріх-це хвороба, на яку люди хворіють, якщо порушують заповіді.
Чи часто ми грішимо? Адже не завжди ми виконуємо заповіді. Однак самі не завжди бачимо гріхи. А чи можна впоратися із гріхом? Як ви думаєте, як це зробити, чи це просто?

Пісня С. Копилової «Сльоза грішника»

Чи вибачив Господь грішника? Чому він йому повірив?

На малюнках два дерева. Розподіліть ці якості характеру.

Вчитель:Якщо ми з вами забруднились, що ми робимо? ( Миємось..)

Ось і гріх-невидимий бруд, від якого в церкві є ліки – спеціальне «таїнство».

І сьогодні на уроці ми дізнаємося про християнські обряди.

Як ви розумієте слово «Таїнство»? Яке слово є для цього однокорінним? (Відповіді дітей)

Таємниця - Те, що навмисно ховається з інших; секрет.

У житті християн є 7 Таїнств:

Сьогодні ми поговоримо про деякі з них:

Хрещення

Миропомазання

Дієприкметник

Покаяння (5-9 слайди)

Прихід у світ нового людського життя має супроводжуватися священною дією, яка відкриває ворота у нове духовне життя та очищає від гріха. Це Таїнство відбувається лише одного разу.

1.Хрещення– це триразове занурення тіла у воду із закликом Пресвятої Трійці – Отця і Сина та Святого Духа.

2. Наступним Таїнством є Миропомазання, в якому віруючому подаються Дари Святого Духа, які зміцнюють його у духовному християнському житті.

А третє найважливіше Таїнство, при якому Божественна благодать дарується людині для того, щоб вона, додаючи її у своє життя, перемагала в собі все егоїстичне і нечисте і таким чином наближалася до вічності і Бога. Це Дієприкметник.

Таїнство Покаяння- це коли віруючий сповідує свої гріхи Богу у присутності священика і отримує прощення від Самого Господа Ісуса Христа.

Підніміть руки, хто брав участь у цих обрядах? Які обряди вам не знайомі? (Коментар вчителя)

Як ви вважаєте, яке серед цих обрядів найголовніше?

І так, тема нашого уроку: Таїнство Причастя, запишемо її в зошит.

ІІІ. Організація пізнавальної діяльності. (9 хвилин)

Вчитель:А почнемо ми говорити про Таїнство Причастя з події, яка сталася понад 2000 років тому.

Господь заздалегідь знав усе, що з ним станеться, тому він зібрав учнів на останню спільну трапезу (прийняття їжі). Вона була прощальною, де було тільки найближче його оточення, тобто 12 апостолів або учнів, нікого з сторонніх. Тому ця подія в історії стала називатися «Таємна вечеря» (Демонстрація ікони «Таємна вечеря»)

Діти, вечеря в перекладі зі слов'янської мови походить від слова «вечір» і означає «вечеря». Саме під час неї Спаситель передбачив, що один з учнів зрадить його, а другий зречеться ще до світанку тричі.

Діти, подивіться на ікону «Таємна вечеря». Зверніть увагу, що Христос сидить у центрі на найпочеснішому місці, а навколо овального столу Його учні.

І над усіма, крім одного, сяє божественне світло.

Скажіть, а чому один із учнів їм не осяяний?

Хто це? (Юда з Каріота).(10 слайд)

(Читання тексту «Таємна вечеря»)

ІV. Первинне закріплення. (5 хвилин)

– Що дав Христос апостолам на Тайній вечорі?(Вино та хліб)

- Що означають вино та хліб, які дають у храмах?(Тіло і кров Христа)

- Як називається це Таїнство?(Дієприкметник)

V. Робота на тему уроку. (9 хвилин)

У православних храмах Дієприкметник- це особлива дія, яка веде людей до Христа, що здійснюється учнями апостолів – священиками – під час божественної літургії.
Літургія- є найважливішим Богослужінням у храмі, під час якого відбувається Святе Таїнство Причастя.
Перш, ніж отримати Причастя, треба пройти ще одне Таїнство-Покаяння або Сповідь.

Хлопці, щоб причаститися потрібно дотримуватись деяких правил

(11 слайд)

(Читання тексту "Християнські Таїнства", "Літургія")

VІ.Рефлексія. (5 хвилин)

А тепер повернемося до головних питань уроку

    Як Христос передав себе учням?

    Що таке Причастя?

    Що таке Літургія? (12 слайд)

Тест.

1. Що таке Таїнство?

а) Благодать

б) Секрет

2. Скільки існує Таїнств?

3. Що таке Причастя?

а) Подяка

б) Лікування хвороб

в) Благословення

4. Хто були першими Причасниками?

а) Християни

б) Апостоли

в) Жінки (13-14 слайди)

VІІ.Домашнє завдання (1 хвилина)

Підготувати повідомлення про будь-яке Таїнство церкви (крім вивчених)

Використана література:

Використана література:

    Довідник православної людини. Таїнства Православної Церкви. "Даніловський благовісник", Москва, 2007 рік.

    Таїнства Православної Церкви. Тростнікова Є.В., Москва, 2008 рік.

    Обряди Церкви. "Паломник", Москва, 2004 рік.

    Що потрібно знати про Таїнство Хрещення. "Незгасна Лампада", 2004 рік.

    Правило до Святого Причастя. "Паломник", 2008 рік.

    Муніципальний автономний загальноосвітній заклад

    "Середня загальноосвітня школа № 35"

    Конспект

    уроку ОРКСЕ

    по темі:

    «Таїнство причастя»

    Підготувала:

    Остерман Валерія Едуардівна

    Тамбов
    2017

    Тема урока: Таїнство Причастя

    Ціль: дати дітям уявлення про Таїнство Причастя та його значення в житті православних християн.

    Завдання:

    предметні: ознайомитись з основами релігійної моралі;

    розкрити сутність церковних обрядів;

    у якому таїнстві ми з'єднуємося з Богом і що таке

    Причастя;

    особистісні: розвивати самостійність та особисту відповідальність за свої

    вчинки;

    виховувати доброзичливість та

    емоційно-моральну чуйність;

    розвивати навички співпраці з дорослими та однолітками

    у різних соціальних ситуаціях;

    формувати шанобливе ставлення до духовних та

    матеріальних цінностей православ'я;

    виховувати повагу до традицій православного світу,

    історичному минулому нашої Батьківщини;

    метапредметні: формувати вміння планувати, контролювати та

    оцінювати учбові дії;

    здійснювати інформаційний пошук;

    розвивати вміння працювати з текстом, смислового та

    виразного читання.

    Основні терміни та поняття:

    Благодать – сила Божа, якою здійснюється спасіння людини.

    Причастя або по-іншому Євхаристія (подяка) – головне Церковне Таїнство в якому християни під виглядом хліба та вина їдять Тіло і

    Кров Христові поєднуються з Богом і долучаються до вічного життя.

    Таїнство – це священнодіяння, через яке віруючим видимим чином повідомляється невидима Божественна благодать.

    Апостоли – (посланці) найближчі учні Ісуса Христа, обрані, навчені та послані Ним на проповідь християнської віри.

    Церква є Тілом Христовим, до якого належать усі живі й покійні християни, єдність Духа, що живе в людях.

    Літургія – (обідня) богослужіння під час, якого відбувається Таїнство Причастя.

    Антидор – (замість дару) частини просфори для здійснення Таїнства причастя. Лунає віруючим після закінчення Літургії мирянам, що не причащалися.

    Таємна Вечеря – пасхальна вечеря Спасителя з учнями – апостолами напередодні хресних страждань у Великий Четвер, де Він встановив Таїнство Причастя (Євхаристії).

    Устаткування: проектор, екран, ноутбук, презентація.

    Хід уроку

    Хлопці! Подивіться на наші розмальовки та скажіть, що на них зображено, хто знає? - Дієприкметник. І тема нашого уроку сьогодні – Таїнство Причастя.

    Перед вами план нашої роботи сьогодні (роздавальний лист із текстом):

    Сьогодні на уроці ми згадаємо, обговоримо та дізнатисьа їм:

      Хто, коли і за яких обставин встановив таїнство Причастя?

      Що таке "Таємна вечеря"?

      Що таке Церква? Чи тільки ця будівля, чи збори людей, чи християни бачать у Церкві щось обільше? Що саме?

      У чому головне призначення Церкви?

      Що відбувається під час Літургії?

    Розмову про Таїнство Причастя ми почнемо з того, що згадаємо дні Страсного Тижня – останнього тижня земного життя Ісуса Христа.

    Як ви вважаєте, чому? (Бо це таїнство було встановлено Ісусом Христом в один із днів Страсного (Великого) Тижня).

    Робота в таблиці паралельно із презентацією. Після короткого обговорення записуємо в таблицю, що сталося кожного з цих днів.

    Але сьогодні ми заповнимо не всю таблицю, лише частину її. До якого дня та чому? – правильно, до Четверга – бо таїнство Причастя було встановлено саме у Великий Четвер.

    Пристраснийа я – Великий – Тиждень

    Пристраснийа я– від слова «пристрасть», - Страждання. Тиждень страждань Христових. Останній тиждень земного життя Господа Ісуса Христа.

    Щодня в ній називається Великим:Великий понеділок, великий вівторок, велике середовище і т.д.

    Великий понеділок

    Прокляття безплідної смоковниці

    Великий вівторок

    Вигнання торгуючих із храму

    Велика Середа

    Зрада Юди

    Великий Четвер

    Таємна вечеря.Моління про Чашу.

    Взяття Христа під варту

    Велика П'ятниця

    Велика Субота

    Воскресіння Христове

    Завдання: Коротко запиши в таблицю, що сталося кожного дня Страстн ой Тижня.

    Отже, хто, коли і за яких обставин установив обряд причастя?

    Чому Христос скликав таємнийвечерю (вечері)?

    Як учні Спасителя виконали свою обіцянку виконувати таїнство Причастя на згадку про свого улюбленого Вчителя?

    – Апостоли, а потім і всі християни причащаються на Літургії – головному Богослужінні православних християн.

    Чи знаєте ви, як перекладається слово Літургіяз грецької мови? - "Спільна справа"! Найголовніша подія, що відбувається під час Літургії, – і є причастя Святих Христових Тайн.

    Детально – про те, що є таїнством Причастя.

    Про підготовку до Причастя – таїнстві Сповіді та Покаяння.Щоб прийняти Христа, потрібно очистити душу від зла, від гріха.

    Ось тому-то церква– це не тільки будівля (Будинок Божий, в якому здійснюється божественна служба). Це ще й зібрання віруючих людей.

    А саме головне, Церква– це Тіло Христове, де члени Тіла – це люди, а Глава – Сам Ісус Христос. Причастя не тільки очищає, не тільки з'єднує людину з Христом, а й об'єднує у Христі всіх віруючих!

    Це головне призначення Церкви.

    Ось чому в Церкві прийнято навернення: «брати і сестри». Ми всі (віруючі люди) – рідні за духом, у Христі!

    Розмальовка:звертаємо увагу на колір одягу священнослужителів.

    Домашнє завдання:

    Уважно прочитай уривок вірша російського поета та філософа Володимира Соловйова.

    Так! З нами Бог, – не там, у наметі блакитному,

    Не за межами незліченних світів,

    Не в злом вогні і не в диханні бурхливому,

    І не в заснулий пам'яті віків.

    Він тут, тепер – серед суєти випадкової,

    У шумному потоці життєвих тривог.

    Володієш ти всерадісною таємницею:

    Безсиле зло; ми вічні; з нами Бог.

    Як ти гадаєш, звідки в душі віруючої людини виникає така радісна впевненість? (Усно)

    Системний самоаналіз уроку

    Урок проводила: Остерман Валерія

    Клас:4 «Г»

    Дата: 23.03.17

    Предмет: ОРКСЕ

    Тема: Таїнство причастя

    Дати дітям уявлення про Таїнство Причастя та його значення в житті православних християн.

    Пізнавальні УУД

    1. Розвиваємо вміння отримувати інформацію із схем, ілюстрацій, текстів.

    2. Подавати інформацію у вигляді схеми.

    3. Виявляти сутність, особливості об'єктів.

    4. На основі аналізу об'єктів робити висновки.

    5. Узагальнювати та класифікувати за ознаками.

    6. Орієнтуватися на розвороті підручника.

    7. Знаходити відповіді питання в ілюстрації.

    Комунікативні УУД

    1. Розвиваємо вміння слухати та розуміти інших.

    2. Будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань.

    3. Оформляти свої думки у усній формі.

    4. Вміння працювати в парі та в групах.

    Особистісні УУД

    1. Розвиваємо вміння виявляти своє ставлення до героїв, висловлювати свої емоції.

    2. Оцінювати вчинки відповідно до певної ситуації.

    3. Формуємо мотивацію до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності.

    Регулятивні УУД

    1. Розвиваємо вміння висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника.

    2. Оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання.

    3. Прогнозувати майбутню роботу (складати план).

    4. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

    Тип та структура уроку:

    Тип уроку: відкриття нових знань, структурні компонентивиділяються чітко, часові рамки дотримані.

    Реалізація принципів навчання: діяльності, безперервності, цілісності, мінімаксу, психологічної комфортності.

    Методи навчання: словесні, наочні, практичні, активні.

    Організація навчальної роботина уроці: завдання сформульовані чітко; переважає фронтальна організація діяльності, при поясненні матеріалу використовувалися евристичні бесіди; проводилися фізкультхвилинки.

    Система роботи вчителя:

    Весь обсяг матеріалу, розрахований на урок, було виконано. Урок проводився тактовно, уважно, з правильною мовою, вимогливо, об'єктивно. Витримані часові рамки.

    Система роботи учнів:

    Учні активні, постійно піднімають руку, але деякі відповіді звучали з місця, без підняття руки, більше половини дітей швидко засвоюють матеріал, встигають виконати завдання. Більшість класу працює у середньому, оптимальному темпі, справляючись із завданнями. Тільки одна дитина відстає, намагається, але матеріал важко засвоює.

    Загальні результати уроку:

    Навчальний матеріал засвоєний на рівні розуміння та запам'ятовування.

    Обладнання уроку:

    Комп'ютер; підготовлені презентації, роздатковий та демонстраційний матеріал.

    Загалом урок вийшов добрим. Було пояснено те, чим діти займатимуться на уроці. Простежувалась дисципліна у класі, допомагала дітям, при виконанні завдань.

    Поставлені цілі та завдання були виконані

    * вміння спільної організаціїроботи на уроці: логіка переходу від одного етапу до іншого, керування навчальною роботою учнів, володіння класом, дотримання дисципліни;

    * показ учням раціональних способівнавчальної роботи;

    * Визначення обсягу навчального матеріалу на урок;

    * поведінка вчителя на уроці: тон, такт, місцезнаходження, зовнішній вигляд, манери, мовлення, емоційність, характер спілкування, об'єктивність;

    * роль вчителя у створенні необхідного психологічного мікроклімату.

    Система роботи учнів:

    * організованість та активність на різних етапахуроку;

    * Адекватність емоційного відгуку;

    * методи та прийоми роботи, рівень їх сформованості;

    * ставлення до вчителя, предмета, уроку, домашнього завдання;

    * рівень засвоєння основних знань та умінь;

    * рівень формування УУД;

    * Наявність умінь творчого застосування знань, умінь і навичок.

    Загальні результати уроку:

    * Виконання плану уроку;

    * міра реалізації цілей;

    * рівні засвоєння знань та способів діяльності учнів:

    1-й - засвоєння лише на рівні сприйняття, розуміння, запам'ятовування;

    2-й - застосування в аналогічній та подібній ситуації;

    3-й - застосування нової ситуації, тобто. творче;

    Обладнання уроку:

    * Друковані, відеофрагменти;

    Загальна оцінка результатів та ефективності уроку;

    Вдалося реалізувати всі поставлені завдання уроку. Усі етапи уроку було дотримано. Тема була засвоєна учнями. Було допущено незначні помилки. Фізкультхвилинки було проведено. Тимчасових рамок було чітко дотримано.

    МКОУ «Медведська середня загальноосвітня школа №17» Презентація до уроку «Таїнство Причастя» з курсу ОРКСЕ Модуль «Основи православної культури» Підготувала вчитель початкових класів МКОУ»Медведська середня загальноосвітня школа №17»

    Що таке Таїнства Таїнства - священні дії, через які віруючі отримують божественну благодать. Щоб таїнство відбулося, необхідно дотримуватися двох умов. По-перше, таїнство має здійснюватися законно поставленим священиком за дотримання всіх правил його вчинення. По-друге, християнин має бути внутрішньо готовий до прийняття обряду.

    Сім таїнств Православної церкви: Хрещення Миропомазання Таїнство шлюбу Покаяння Причастя (євхаристія) Соборування (елеосвячення) Таїнство священства

    Хрещення Через це таїнство людина стає християнином.

    Миропомазання Через це обряд людина приєднується до Церкви.

    Таїнство шлюбу У цьому таїнстві чоловік і жінка отримують благословення на сімейне життя.

    Покаяння У цьому обряді християни очищають себе від скоєних гріхів.

    Причастя (євхаристія) У цьому таїнстві християни під виглядом хліба і вина приймають Самого Бога Ісуса Христа.

    Соборування (елеосвячення) Через це таїнство людина зцілюється від хвороб.

    Таїнство священства Цього таїнства починають тільки чоловіки. У ньому вони отримують право здійснювати всі інші обряди.

    Таємна вечеря Значення обряду Причастя для християнина полягає в тому, що він через це обряд, через Бога, який є для християн Любов, з'єднується і з усіма іншими християнами, і всі разом вони складають Христову Церкву.

    Літургія Літургія - (від грецьк. "суспільний" і "справа") - найменування найголовнішого з християнських богослужінь.

    Таїнство Причастя На фотографії – священик здійснює Проскомідії. Під час Проскомідії ми готуємо до Таїнства хліб та вино.

    Ось ця частка, особливо вилучена з просфори (спеціально випеченого хліба), стане після сходження благодаті Божої, покликаної нашою молитвою, Тілом Христовим.

    Після приготування «речовини» для Таїнства, тобто хліба та вина, ми переносимо їх на Престол. Ця церемонія називається Великим входом.

    Священик молиться про те, щоб Святий Дух зійшов на хліб і вино. Ми бачимо згорнуті руки – знак особливо урочистої та глибокої молитви.

    Диякон, який допомагає священикові під час богослужіння, вказує орарем (спеціальною стрічкою, що висить у нього на лівому плечі) на хліб і на вино. Від імені всіх віруючих диякон звертається до священика зі словами: «Благослови, владико, святий хліб… святу Чашу…».

    На цій фотографії ми бачимо, як священик розламує Агнець – частинку, яка стала Тілом Христовим, що вмістила вогонь Божества. Це називається «роздроблення» Агнця. Агнець подрібнюється на чотири частини. Однією частиною причащаються священнослужителі, трьома іншими – миряни.

    Спочатку причащаються священнослужителі. Вони беруть до рук Частку Тіла Христового і моляться про прощення гріхів, схилившись на Престол.

    За практикою, спочатку причащаються немовлята, потім діти, потім дорослі. (У деяких храмах дотримується старовинна традиція, що з дорослих спочатку причащаються чоловіки, потім жінки).

    Діти, як і дорослі, причащаються, склавши хрестоподібні руки на грудях. Кожному, хто причастився, обтирають уста, і причасник цілує низ Чаші. Руку священика, який тримає Чашу, ніколи не цілуємо, щоб ненароком не штовхнути!

    Тут ми бачимо, як дівчинці дають Частку Тіла Христового, наповненого Кров'ю.

    Перевірте відповіді групи 1 група – б, е, а. 2 група - а, д, е. 3 група - г, а, в

    Оцінка уроку Подивися на "пушистиків". Вони мають різні настрої. Розфарбуй "пушистика", у якого такий самий настрій, як у тебе.

    Домашнє завдання Відповісти на запитання підручника на сторінці 79. Розгадайте кросворд «Церковні обряди».

    ТАЄМСТВО ПРИЧАСТІ

    Мета: створення умов формування у учнів поглядів на Таїнстві Причастя як одну з найважливіших православних Таїнств.

    Завдання: предметні – розкрити сутність Причастя;

    Особистісні – формувати шанобливе ставлення до духовних цінностей православ'я;

    Метапредметні - розвивати вміння працювати з текстом підручника, ілюстраціями, виразне читання та мовлення.

    Ключові слова: обряди, «Таємна Вечеря», ікона, літургія, церква.

    Обладнання: мультимедійний комплекс, підручники, робочий зошит.

    Форма роботи: групова.

    Хід уроку:

    1 Оргмомент: вітання, готовність до уроку.

    Хлопці, сьогоднішній урок мені хотілося б розпочати з пісні – казка С.Копилової. Уважно прослухайте її. Подумайте про що вона?

    Пісня про грішника, який кається у своїх гріхах, кається.

    Бог добрий до людей і посилає на Землю свого сина Ісуса Христа для викуплення гріхів людських та для того, щоб навчити нас жити за законами Божими. (1 слайд)

    Гріх - це хвороба, а від хвороби повинні бути ліки і вони є в церкві - це таїнство причастя.

    2 Цілепокладання:

    Тема сьогоднішнього уроку: ТАЄМСТВО ПРИЧАСТІ (запис у зошит). Давайте поміркуємо: про що ми маємо дізнатися сьогодні? Чому навчитися?

    3 Вивчення нового матеріалу.

    Я розповім вам про подію, яка сталася понад 2000 років тому. І.Христос з'явився на Землю для нашого спасіння, очищення від гріхів. Господь заздалегідь знав, що з ним станеться і тому напередодні хресних страждань та смерті зібрав учнів у четвер на останню спільну трапезу. (Зачитати текст на з 76 перші речення; 3 слайд)

    Трапеза була прощальною, де було лише найближче оточення, 12 апостолів чи учнів. Нікого стороннього, тому ця подія в історії отримала назву «Таємна Вечеря».

    Діти, подивіться на ікону: у центрі на почесному місці Спаситель, а довкола столу його учні

    • Над усіма, крім одного сяє божественне світло
    • Скажіть, а чому один із учнів їм не осяяний? Хто це може бути?

    Під час останньої Таємної Вечері Ісус таємно і незбагненно дав апостолам пречисті своє тіло і кров, даруючи їм самого себе, як запоруку майбутнього Воскресіння і вічного життя, здійснивши вперше в історії церкви Таїнство Причастя (4 слайд)

    Потім він узяв чашу з виноградним вином, благословив її та подав апостолам (зачитати з 76 абзац 1-ий; 6 слайд)

    Причастивши їх, Спаситель, дав заповідь, щоб це велике обряд постійно відбувалося людьми з метою спогаду про нього (зачитати з 77 абзац 2-ий; 7 слайд)

    Таїнства- священні дії, через які віруючі отримують благодать

    Причастя-таїнства з'єднання людини з часткою бога землі через хліб і вино (запис у зошит; 8 слайд)

    У православних храмах Причастя- це особлива дія, яка веде людей до Христа, що здійснює учнями апостолів-священиками під час особливої ​​служби-ЛІТУРГІЇ

    • Давайте попрацюємо з текстом за завданням у робочому зошит(А) за групами. Розмова.

    Літургія – це… (запис у зошит; 9 слайд)

    Під час літургії готують хліб та вино для обряду Причастя. Поки священик читає божественні молитви, хліб і вино силою та дією СВЯТОГО ДУХУ додаються до справжнього тіла та справжньої крові Христової. (10 слайд)

    Хліб для причастя Просфора. (11 слайд-відео)

    Після Причастя люди відчувають особливий стан душі - радість, розчулення, смиренність і вдячність Спасителю.

    Каюсь! Каюсь! Каюсь невміло;

    Господи, помилуй і вибач!

    Приймаючи кров твою та тіло,

    Знаю, ти прийшов мене врятувати!

    Господь Бог вказав нам справжній шлях у вічне життя. ТАЄМСТВО ПРИЧАСТИНИ – це поєднання людини з Богом через хліб і вино, люди стають частинками Христа, щоб творити у світі добро і любов. Таїнство причастя відбувається учнями апостолів – священиками під час літургії у храмі, як запорука майбутнього Воскресіння і життя вічного

    4 Рефлексія.

    • У робочому зошиті виконай завдання під (Б), працюємо у групах.
    • Я дізнався, що Таїнство Причастя є з'єднанням з Богом через хліб і вино.
    • Я зрозумів, що воно необхідне для звільнення гріхів.
    • Мене здивувало, що причасники відчували, як у них входить Христова сила та благодать.
    • Робота із сигнальними знаками.

    5 Домашнє завдання: з 76-79 прочитай із батьками; решта завдання диференційована: заучи терміни, розкажи про таїнство хрещення, зроби коментарі до малюнків, напиши есе з 3 пропозицій: що в людині головне?

    Дякую за роботу на уроці.

    Розділи: початкова школа

    Мета уроку: дати дітям уявлення про таїнство Причастя та про значення його у житті православних християн.

    Хід уроку

    I. Оргмомент.

    Хлопці, привіт! Сьогодні наш урок хотіла б почати з невеликого вірша невідомого поета.

    Ви прослухайте його уважно, а потім дайте відповідь на запитання: кому присвячені ці рядки? (1 слайд)

    Поки живу – Тобі молюся.
    Тебе люблю - дихаю Тобою.
    Коли помру - з Тобою зіллюся,
    Як зірки з ранковою зорею.
    Хочу, щоб життя моє було
    Тобі немовна хвала.
    Тебе за північ і зорю,
    За життя та смерть Дякую!

    • Отже, хлопці, кому присвячено цей твір? (Богу, Всевишньому)
    • Які рядки чи слова вказують на це? Зачитайте.
    • За що дякує Богові автор? Підтвердьте словами вірша.
    • А чому поет дякує Богу? Підтвердьте словами вірша.

    Так, хлопці, Бог у вигляді свого сина Ісуса Христа з'явився на Землю для викуплення гріхів людських і для того, щоб навчити життя нас за законами Божими. (2 слайд)

    Саме з настанням Христа почалася наша ера і Новий завіт у Біблії (нагадую Вам, що це є головною книгою Християн).

    ІІ. Введення у тему.

    Діти, ми з вами вже говорили про те, що наша віра є наслідуванням вчення Ісуса Христа, а його вчення дуже велике. Цільова установка:

    Сьогодні ми поговоримо про одну з головних спадщин вчення Господа, що називається Таїнство Причастя.

    Отже, тема нашого уроку (3 слайд) “Таїнство Причастя”.

    ІІІ. Робота на тему уроку.

    У ході нашого уроку ми з вами повинні відповісти на 3 питання (4 слайд):

    • Як Христос передав себе учням?
    • Що таке Причастя?
    • Що таке Літургія?

    Наприкінці уроку ми повернемося до них та відповімо на них самостійно.

    А почнемо ми з події, яка сталася 2000 років тому на тижні, який називається “Пристрасний тиждень”, тобто сім днів тижня, де Ісус Христос був відданий стражданням і прийняв смерть на Хресті. (5 слайд)

    Господь знав заздалегідь все, що з ним станеться, тому він зібрав учнів у четвер на останню спільну трапезу (прийняття їжі). Вона була прощальною, де було тільки найближче його оточення, тобто 12 апостолів або учнів, нікого з сторонніх. Тому ця подія в історії стала називатися "Таємна вечеря". (6 слайд)

    Хлопці, вечеря у перекладі зі слов'янської мови походить від слова “вечір” і означає “вечеря”. Саме під час неї Спаситель передбачив, що один з учнів зрадить його, а другий зречеться ще до світанку тричі.

    Діти, подивіться на ікону "Таємна вечеря". Зверніть увагу, що Христос сидить по центру на найпочеснішому місці, а навколо овального столу Його учні (такі столи були в моді).

    І над усіма, крім одного, сяє божественне світло.

    Скажіть, а чому один із учнів їм не осяяний?

    Хто це? (Юда з Каріота)

    Хлопці, перш ніж передати себе учням перед своїми стражданнями заради викуплення людських гріхів Господь здійснив ритуал омивання ніг своїм учням. (7 слайд)

    Подивіться на слайд, що зображує цю дію.

    Визначте та доведіть, це картина чи ікона?

    Розгляньте уважно цю картину. Господь сидить навколішки перед учнями, тримає глек із водою і рушником витирає ноги апостолам.

    Як ви вважаєте, навіщо Ісус зробив це? (Варіанти відповідей дітей)

    Підведемо підсумок:по-перше, Господь це зробив для того, щоб показати свою любов учням, а по-друге, для свідчення істинного смирення апостолам, оскільки вони в цей момент почали сперечатися, хто ж з них найголовніший? (8 слайд)

    Таким чином, Він показав їм, що всі рівні!

    Потім він віддав хвалу Богу Батькові, взяв хліб, благословив його, переломив і дав учням, сказавши: "Прийміть, їдьте: це є Тіло Моє, що за Ви ламається" (пояснення слів учням)

    (9 слайд) Потім Він взяв чашу з виноградним вином, благословив її і подав апостолам, кажучи: “Пите від неї всі: це є Кров моя Нового завіту, яка за ви і за багато хто виливається на залишення гріхів”.

    Так Ісус Христос встановив одну з великих обрядів православної церквиПричастя, тобто поєднання людини з частинкою Бога Землі. (10 слайд)

    Причастивши їх, рятівник залишив заповідь, щоб це велике обряд постійно відбувалося людьми з метою спогаду про нього. (11 слайд)

    У православних храмах Причастя - це особлива дія, яка веде людей до Христа, що здійснюється учнями апостолів - священиками - під час божественної літургії.

    Літургія є найважливішим Богослужінням у храмі, під час якого відбувається Святе Таїнство Причастя, встановлене Господом нашим у четвер увечері, напередодні хресних своїх страждань. (13 слайд)

    Діти, літургія має різні назви. Перша назва - грецька, означає "громадська служба" і вказує на те, що Таїнство Святого Причастя є умилостивительною жертвою Богу за гріхи всього суспільства віруючих, - живих і померлих.

    Діти, зверніть увагу на слово “умилостивительна”. Як ви його знаєте? (14 слайд)

    В апостольський час, тобто коли жили апостоли, "Літургія" називалася "заломленням хліба".

    Подивіться на слайд.

    • Хто на ньому зображений? (Священик)
    • Що він робить? (ламає хліб)
    • Ось тому і називалося так це таїнство.

    Під час літургії, у першій частині, яка називається Проскомідія, готують хліб та вино для обряду Причастя. (15 слайд)

    Хліб для Причастя називається Просфор (16 слайд).

    Поки Священик читає божественні молитви, хліб і вино силою та дією святого духу перетворюються на справжні тіло та кров Христову. А як це відбувається, ніхто пояснити не може, навіть ангели.

    Хлопці, щоб причаститися, потрібно дотримуватися деяких правил. Подивіться на слайд.

    Для того, щоб причаститися необхідно, як мінімум три дні поститися (під час постуне їдять яєць, м'ясних і молочних продуктів), частіше бувати у храмі на службах, напередодні Причастя увечері обов'язково приходять у храм на вечірнє богослужіння і сповідуються у гріхах.

    У день причастя з півночі нічого не їдять та не п'ють. З ранку приходять у храм і під час Літургії благоговійно підходять до св. Чаше згадуючи Смерть Воскресіння Христа. Після закінчення Літургії дякують Богу і виходять у світ творити добрі справи.

    Дотримуючись цих правил, після Причастя люди відчувають благодать Божу, радість, розчулення і величезне смирення, оскільки ми з'єднуємося з частинкою бога. (18 слайд) (19 слайд)

    IV. Підсумок.

    Підвести підсумок, я хотіла б рядками з вірша Тетяни Єгорової, присвячені великому Таїнству:

    І немає на світі вище за щастя:
    Перед Чашею розімкнути Уста,
    Прийняти Святе Причастя
    І стати частинкою Христа.

    V. Рефлексія.

    А тепер повернемось до головних питань уроку. (20 слайд)

    Відповідай у зошитах на них письмово. (21 слайд)

    VI. Домашнє завдання.

    Підготувати повідомлення про будь-яке Таїнство церкви (крім Причастя) у зошиті.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...