Малювання на тему «Космос» у старшій та підготовчій групі: інтерпретації та особливості проведення занять. Жителі фантастичної планети план-конспект заняття з малювання (підготовча група) на тему Жителі інших планет малювання у підготуванні

Розділи: Робота з дошкільнятами

Цілі.

  • Вчити дітей самостійно створювати різні образи малювання.
  • Вчити бачити красу створеного зображення.
  • Формувати вміння естетично оцінювати довкілля.
  • Розвивати творчі здібності.
  • Розширювати уявлення дітей про космічні польоти.
  • Виховувати у дітей інтерес та повагу до космонавтів; вчити захоплюватися їхньою героїчною працею, пишатися тим, що першим космонавтом була російська людина.
  • Попередня робота: При підготовці дітей до заняття можна використовувати твори художньої літератури: оповідання та вірші про космос та космонавтів різних авторів. Можуть бути корисні популярні ілюстровані видання для дітей, атласи, енциклопедії. Перегляд мультиплікаційних фільмів. Екскурсія до планетарію. Розмова про Сонячну систему, про першовідкривачів космосу, про Всесвіт, про зірки, сузір'я та знаки Зодіаку.

    Матеріал: Листи паперу А3 (чорного кольору) з набризком (виконані заздалегідь дітьми), гуаш, серветки, пензлі, палітри, стаканчики.

    Хід заняття

    Хлопці може хтось із вас, знає, яке свято відзначає наша країна 12 квітня? (Це свято на честь льотчиків-космонавтів, на честь вчених, робітників, які роблять ракети, космічні кораблі та супутники)

    Відважні люди спливали в невідомі моря, досліджували ліси, йшли снігами та льодами до полюса.

    Але всі вони подорожували Землею, а перший політ у космос хто здійснив? (Гагарін)

    Вихователь демонструє дітям портрет Ю.А. Гагаріна і запитує: Розкажіть, що ви знаєте про Юрія Олексійовича Гагаріна”. Потім узагальнює відповіді дітей: “Юрій Олексійович Гагарін був першою людиною, яка полетіла до космосу. Він піднявся високо-високо над Землею на космічному кораблі. Людей, які літають у космос, називають льотчиками-космонавтами. Ми пишаємося тим, що першим у космос полетіла російська людина”.

    З космосу він побачив нашу Землю цілком. У космосі він дізнався про невагомість, а хто-небудь знає, що таке невагомість? (Коли сам космонавт та його речі нічого не важать і плавають у кораблі, наче риби в акваріумі)

    Велика частина поверхні Землі вкрита водою і в космосі, де непроглядна ніч вона здається кулею, що світиться прекрасного блакитного кольору. Все це першим побачив, довідався, випробував на собі Юрій Гагарін. Він проклав іншим людям дорогу до космосу. Там побувало дуже багато льотчиків-космонавтів. Про свої враження вони ділилися із художниками. А ті малювали далекі світи, незнайомі планети, “космічні” картини напрочуд гарні та поетичні.

    А хто з космонавтів побував у космосі та першим вийшов у відкритий космос? (Олексій Леонов)

    Правильно хлопці Олексій Леонов був першим, хто вийшов у відкритий космос, і він теж російський.

    Багато хто літав у космос неодноразово і працював там кілька місяців.

    Хлопці, а ви знаєте, що у космосі? (Планети, зірки, метеорити, комети)

    А яка найближча до нас зірка? (Сонце)

    Усі планети обертаються навколо Сонця.

    Хто знає, скільки планет обертаються навколо Сонця? (9)

    Назвіть, які це планети? (Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун)

    Скажіть мені, будь ласка, що таке комета? (Це зірка у якої є хвіст)

    Щоб побачити все це, я пропоную вирушити до космосу.

    Ви готові до подорожі? (Так)

    Тоді сідайте зручніше, ми вирушаємо.

    Пролунає сигнал “Увага”. Усі займають свої місця у космічному кораблі.

    Ведеться зворотний відлік: "9, 8, 7, б, 5, 4, 3, 2, 1, Старт!"

    (Звучить музика, що створює захоплене почуття польоту.)

    Під час польоту ведеться розмова про те, що видно з ілюмінаторів:

    Ми злетіли над нашою планетою. Як вона називається? (Земля)

    А наша планета має супутника? (Так)

    Як він називається? (Місяць)

    Як називають людей? (Земляни)

    Ми пролітаємо над червоною планетою, як її називають? (Марс)

    А чому вона червона? (Бо вона складається з червоного каменю)

    А як ви думаєте, якби на ній жили люди, як би ми їх називали? (Марсіани)

    А ось інша планета, подивіться, вона має кільце, як вона називається? (Сатурн)

    Яка яскрава зірка, що це? (Сонце)

    Хлопці, а ми можемо підлетіти на нашому космічному кораблі близько до Сонця? (Ні)

    А чому? (Тому щось на Сонці дуже висока температура і наш корабель може вийти з ладу)

    Космонавти - це розумні, а й сильні, здорові люди. Пропоную вам космічну зарядку.

    Ось із космосу зарядка
    Виконуй все по порядку!
    Швидко встаньте, посміхніться,
    Вище, вище потягніть.
    Ану, плечі розпряміть,
    Підніміть, опустіть,
    Ліворуч, праворуч повернулися,
    Руки колінами торкнулися,
    Сели-встали, сіли-встали.
    Ви, сподіваюся, не втомилися?
    Треба всім вільніше встати
    І спокійніше дихати.

    Діти, подорож у космосі триває довго. Тому Я пропоную намалювати нашу подорож космосом. Ви згодні? (Так)

    Для роботи використовуватимемо аркуші паперу, які ми підготували на минулому занятті.

    Давайте з вами згадаємо:

    Які кольори та відтінки ми будемо використовувати для виконання роботи?

    Якими пензлями ми працюватимемо? (Широкими та вузькими)

    Навіщо нам потрібні широкі пензлі?

    Навіщо нам потрібні вузькі пензлі?

    Де ми будемо змішувати фарби для отримання нових відтінків і кольорів?

    Навіщо нам знадобляться серветки?

    Діти виконують роботу під музику. Під час виконання проводитиметься індивідуальна робота.

    Ось і добігла кінця наша космічна подорож. Ми знову знаходимося на нашій планеті. Бажаю Вам нових знань та дивовижних відкриттів у вивченні космосу.

    Після заняття: Оформлення творчої виставки чи альбому “Політ у космос”.

    Згадайте, як називаються весняні місяці. Весна настає поступово: у березні починає танути сніг, у квітні подекуди набухають нирки, а наприкінці травня починають цвісти дерева та квіти, все оживає.

    Запропонуйте дітям подумати, яке весняне явище малюватимуть. Лист потрібно розділити лінією горизонту на дві частини (лінія горизонту не повинна проходити посередині листа). Потім намалювати дерева, річку, проталини і т.д. Небо можна розмити блакитною аквареллю, змішаною з водою.

    Закінчити заняття можна віршем І. Токмакової «Весна»:

    До нас весна крокує

    Швидкими кроками.

    І кучугури тануть

    Під її ногами.

    Чорні проталіни

    На полях видно.

    Мабуть, дуже теплі

    Ноги навесні.

    Заняття 58. Зелена весна

    (Монотопія. Гуаш)

    Програмний зміст.Викликати інтерес до нової техніки малювання – пейзажної монотопії. Вчити малювати зелену весну, використовуючи відповідні поєднання кольорів. Вправляти в умінні отримувати відбиток у дзеркальному відображенні за допомогою техніки монотопії.

    Роздатковий матеріал.Листи паперу світло-фіолетового кольору, гуашові фарби, тонкі та товсті пензлі, баночки з водою, палітри, ганчірочки.

    Хід заняття

    Поговоріть з дітьми про явища зеленої весни: з теплих країн повертаються птахи, сніг сходить, припиняються нічні заморозки, розквітають рослини, з'являються комахи.

    Прочитайте дітям вірш М. Пляцковського:

    Деньки стоять погожі,

    На свята схожі,

    А в небі – сонце тепле,

    Веселе та добре.

    Всі річки розливаються,

    Усі нирки розкриваються,

    Пішла зима з холодами,

    Кучугури стали калюжами.

    Залишивши країни південні,

    Повернулися птахи дружні.

    На кожній гілці шпаківні

    Сидять та чистять пір'їнки.

    Прийшла пора весняна,

    Настав час цвітіння.

    Отже, настрій

    У всіх людей – весняне!

    Запитайте дітей, що вони уявили, слухаючи цей вірш, які ознаки весни перерахував автор у вірші?

    Запропонуйте намалювати зелені дерева на березі озера. Для цього листок кольорового паперу треба покласти вертикально і скласти навпіл, потім розгорнути. На верхній частині листа потрібно намалювати зелені дерева, що прилетіли з теплих країн птахів. Потім нижній лист змочити водою за допомогою широкої кисті, скласти і притиснути до другої половини. Внизу вийде озеро, де відбиваються дерева. Вихідний пейзаж можна знову підфарбувати фарбами гуашевими.

    Тема тижня «День космонавтики»

    Заняття 59. Зоряне небо

    (Кольоровий граттаж. Перо)

    Програмний зміст.Ознайомити дітей із виразними можливостями нетрадиційної техніки – кольорового граттажу. Вчити малювати зоряне небо, використовуючи прийом подряпування. Вправляти у роботі пером, тушшю. Розвивати творчі здібності, спостережливість, естетичне сприйняття, відчуття кольору та самостійність. Виховувати позитивне ставлення до малювання.

    Роздатковий матеріал.Картон жовтого, салатового або оранжевого кольору, воскова свічка або жовта воскова крейда, чорна туш або гуаш, змішана з декількома краплями рідкого мила, широка кисть, загострена паличка (перо), баночка з водою, ганчірка, ганчірка.

    Хід заняття

    На початку заняття запропонуйте дітям натерти свічкою всю поверхню картону. Потім зафарбувати листок картону чорною тушшю, змішаною з рідким милом. Поки туш буде сохнути, прочитайте дітям російську народну пісеньку:

    Висока зірка сходила.

    Вище лісу, вище темного,

    Вище ялинничку-березничку,

    Вище за зелену дібровушку.

    Запитайте дітей:

    – Що ви уявили, слухаючи цей вірш?

    Запропонуйте зобразити нічне небо, а внизу ліс.

    – У нас уже вийшла темна ніч. Під праву руку покладемо серветки і загостреною паличкою подряпаємо зірки, а внизу ліс, що видніється. Малювати треба починати зверху і намагатися не торкатися поверхні картону, інакше туш розмажеться.

    Заняття 60. Мешканці інших планет

    (Малювання кольоровими олівцями)

    Програмний зміст.Розвивати вміння вписувати малюнок у аркуш. Вчити зафарбовувати предмети кольоровими олівцями. Розвивати фантазію та самостійність.

    Демонстраційний матеріал.Сонячної системи планети карт.

    Роздатковий матеріал.Альбомні листи, прості олівці, кольорові олівці.

    Хід заняття

    Покажіть дітям карту планет Сонячної системи та скажіть:

    – Сонце – найближча до нас зірка, центр нашої планетної системи. Навколо Сонця рухається безліч планет, ось вони: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер та інші. Якої форми ці планети? (Кругі.)Усі вони різного розміру. Давайте вирушимо в подорож цими планетами.

    Попросіть кількох дітей показати, на якій планеті вони хотіли б побувати – на великій, середній чи маленькій.

    Загадайте загадку:

    – На якій із цих планет є життя? (На землі.)

    Разом подумайте, чи є життя на інших планетах, і хто там може жити.

    Запропонуйте дітям уявити та намалювати жителя або кількох жителів іншої планети спочатку простим олівцем, а потім у кольорі. Підкажіть хлопцям зобразити краєвид далекої планети: дивовижні рослини, каміння, водойми і т.д.

    Тема тижня «Зниклий світ»

    Заняття 61–62. Загублений світ динозаврів

    (Малювання гуашшю)

    Програмний зміст.Познайомити дітей з доісторичними часами, розширити та поглибити уявлення про різноманітність та спосіб життя динозаврів. Вчити малювати різних вимерлих тварин. Розвивати вміння малювати тварин у русі. Продовжувати вчити малювати гуашшю відповідно до її особливостей. Розвивати фантазію, уяву та почуття кольору.

    Демонстраційний матеріал.Книги про динозаврів, зображення динозаврів та іграшкові динозаври.

    Роздатковий матеріал.Альбомні листи, прості олівці, гуаш, пензлі, баночки з водою, палітри, ганчірочки.

    Хід заняття

    Попросіть дітей принести книгу про динозаврів.

    На занятті скажіть дітям:

    «Сьогодні ми вирушимо у дуже цікаву подорож – у загублений світ, де живуть… динозаври! Але що ми знаємо про цей світ? Багато років тому, коли на Землі було тепло, йшли рясні дощі, росли хвойні ліси, папороті, хвощі та дерева, схожі на пальми, жили динозаври. "Жахливих ящерів" можна було зустріти всюди - пересуваються по суші, що літають у повітрі над морем у пошуках риби, що плавають під водою. Деякі динозаври були хижаками та полювали на інших динозаврів. Інші динозаври були травоїдними і харчувалися листям, травою, тонкими гілками та пагонами. Всі динозаври дуже різні, але в той же час мають деякі спільні риси: всі мають довгі хвости, кожному виду динозаврів притаманні певні захисні пристосування: дзьоби або гострі зуби, страшні роги, високі гребені, шипи або кістяні пластини. Шкіра у динозаврів була міцна і товста, іноді покрита шкірними наростами, лусочками або пір'ям. Динозаври відкладали яйця, вирощували потомство, добували їжу, полювали або переходили з одного місця на інше у пошуках кращої рослинності. Зараз усі динозаври зникли – їх занапастив величезний астероїд, що впав на Землю. Коли він зіштовхнувся із Землею, настала так звана „ударна зима“, до якої динозаври виявилися зовсім не готовими».

    Протягом усієї розповіді показуйте дітям відповідні ілюстрації. Поговоріть із дітьми про те, що вони знають про динозаврів. Разом опишіть зовнішній вигляд кількох динозаврів.

    Запропонуйте намалювати країну динозаврів. Малюючи динозавра, дитині треба починати з основних частин – голови та овального тулуба, а потім підмалювати інші деталі. Оскільки це сюжетний малюнок, слід намалювати і саму країну динозаврів – хвойні ліси, дерева, схожі на пальми, скелі, море тощо.

    Рима Саярова

    План-конспект заняття з малювання« Космічний сон» в підготовчій групі.

    ТемаКосмічний сон»

    Ціль: Навчити дітей самостійно вибирати зміст роботи, виконувати свій задум, передаючи в малюнку різні види. космічного пейзажу, транспорту або інопланетян. Розвивати фантазію, уяву та спостережливість. Продовжувати закріплювати техніку малюванняпростими та кольоровими олівцями, та фломастерами. Штрихувати рівно, сильно не натискаючи на олівець.

    Виховувати інтерес до творчості, акуратність, бажання вигадувати та фантазувати.

    Розвиваюче середовище: Альбомний аркуш паперу на кожну дитину, простий олівець, кольорові олівці, фломастери, серветки, загадування загадки про ракету, обручі для гри, картинки, фотографії на тему « Космос» .

    Попередня робота: Розгляд космічних пейзажів, репродукцій космічних кораблів, орбітальних станцій, міжпланетнихсупутників та місяцеходів.

    Хід заняття.

    На початку заняттявихователь загадує дітям загадку:

    Розпустила червоний хвіст,

    Полетіла в зграю зірок.

    Наш народ збудував цю

    Міжпланетну....(Ракету).

    Вихователь звертається дітям:

    Як ви вважаєте, чи є життя на інших планетах?

    Як же виглядають жителі та мешканці невідомих нам планет?

    Люди фантазували, складали та писали історії про космічнихподорожах і тепер вигадують найдивовижніші і найнеймовірніші образи різних планет і космічнихзасобів пересування. Художники-майстри багато думають, на цю тему фантазують і малюють.

    Вихователь показує фотографії, ілюстрації з космічними зображеннямизвертаючи увагу дітей на незвичність, виразність космічних картин, краєвидів, різноманітність та використання квітів. Також педагог звертає увагу дітей на незвичайну конструкцію космічного транспорту. Пояснює, що цей космічнийтранспорт може не тільки літати, він багатофункціональний, вони можуть пробурити ґрунт, руками-шупальцями виконувати різні види робіт.

    Після розмови та пояснень з вихователем, діти висувають та міркують свої задуми.

    Перш ніж приступають малювати, педагог пропонує спочатку пограти у гру «Ми космонавти» . Можна в цю гру грати і після малювання.

    Правила гри: По краях майданчика розкладаються обручі ракети Грають на кілька людей більше, ніж ракет. Діти встають у коло та беруться за руки. Йдуть по колу, промовляючи слова:

    Чекають на нас швидкі ракети,

    Для польоту на ракеті.

    На яку захочемо,

    На таку полетимо!

    Але у грі один секрет,

    Запізнілим місця немає!

    Після останніх слів діти розбігаються та займають ракети по двоє. У парі повернутися спиною один одному, щільно притиснувшись спинами і потилицями, прийняти гарну позу з правильною поставою, запізнілі вибирають найкрасивіші парні пози космонавтів. Гра можна повторювати кілька разів, за бажанням самих дітей.

    Після гри діти сідають та приступають до роботи.

    Вибір художнього матеріалу вихователь пропонує самим дітям: можна використовувати тільки фломастери, можна тільки кольорові олівці, а також можна використовувати простий олівець, або ж застосовувати всі разом.

    Під час робіт вихователь обов'язково звертає увагу на правильну поставу дітей, а також нагадує, щоб діти не забували під час малювання з олівцямиробили правильний натиск, тримаючи олівець не сильно.

    Наприкінці, закінчивши свої роботи, діти показують та розповідають зміст своїх малюнків.

    Обручі-ракети.

    Ось так почалася гра "Ми космонавти"



    Ось такі вийшли у дітей космічні картинки!






    "Космічні прибульці"





    Усі діти впоралися із завданням.

    Заняття з малювання

    У підготовчій групі 6-7 років

    Тема: «Земля, де ми живемо»

    Ціль:Вміти відображати свої знання про навколишній світ у малюнку.

    Завдання:

    *Розширювати знання дітей про існування людини на Землі, її основні цінності, її сьогодення та майбутнє.

    * Формувати способи художньо-образного відображення предметів, явищ, використовуючи колір, форму, композицію.

    *Вчити малювати різними образотворчими засобами, виконувати малюнки у змішаній техніці.

    *Виховувати любов і дбайливе ставлення до рідної Землі.

    Виховувати бажання брати участь у спільній роботі, домагаючись гарної якості свого зображення.

    Білінгвальний компонент:Отан - Батьківщина, туганжер - край, жер - земля.

    Індивідуальна робота: порадою допомогти вибрати тему малюнка, заохочувати різноманітність задуму, колірне рішення зображення відповідно до задуму.

    Попередня робота: Бесіда з дітьми на тему «Моя Земля», «Мій край рідний», читання віршів, оповідань, підготовка та розпис з дітьми першу (верхню) частину панно – небо, виготовлення об'ємних метеликів, птахів з паперу та непридатного матеріалу. Підготовка панно для розміщення дитячих малюнків (панно організовано як збирання картини з пазл).

    Устаткування:Ватман-9 шт. для настінного панно (розділені на дві частини: небо та основна частина для розміщення дитячих малюнків), 6шт. ватманів для індивідуальних малюнків дітей (розділені лініями). На кожну дитину індивідуальні листи (пазли) на яких стоять крапки – орієнтир (низ) , на звороті цифра, яка відповідає цифрі на панно куди буде розміщено малюнок дитини, акварельні фарби, гуаш, кисті, поролонові тички, губка поролонова, зубні щітки, воскова крейда, сангіни, кольорові олівці, фломастери, маркери, серветки, вказівка, глобус, скотч, ємність для води, готове настінне панно.

    Етапи діяльності

    Дії вихователя

    Дії дітей

    Мотиваційно-спонукальний

    Педагог зустрічає дітей,

    Звучить спокійна музика.

    Розмова з дітьми:

    Подивіться діти на глобус-це наша з вами планета, яку ми дуже любимо. Як вона називається?

    Планета Земля величезна, і ми на ній живемо.

    Як називається наша республіка?

    А місто, в якому ми живемо?

    Це наше рідне місто. Чому рідний?

    Чи потрібно дбати про нашу Землю? рідному місті? А що б ви хотіли побудувати, посадити і створити на Землі? Як вам здається, що треба зробити, щоб життя на землі тривало і процвітало?

    Ми народилися в чудовій країні, яка зветься - Батьківщина. Ви добре знаєте її і любите. А коли виростете, ще багато про неї дізнаєтеся цікавого та корисного.

    Батьківщина наша така велика і багата, що про неї не розповіси швидко і одним словом. А Батьківщина починається з рідного дому, де ти живеш.

    (звучить пісня «З чого починається Батьківщина?»)

    А як ще можна розповісти про свою Батьківщину?

    Входять діти, вітаються, проходять до глобуса, сідають.

    Розглядають глобус, слухають та відповідають на запитання

    Планета Земля

    Республіка Казахстан

    Місто Екібастуз

    Ми тут народились!

    Діти відповідають на запитання та висловлюють свої побажання.

    слухають уривок із пісні.

    Діти читають вірші про Батьківщину (російською та казахською мовами),

    Відповіді дітей

    Намалювати малюнок.

    Організаційно-пошуковий

    Кожен із вас намалює малюнок про Землю, про свою Батьківщину, де ми живемо. У малюнку можна намалювати все, що вам дорого та цінно, для вас та для майбутнього на Землі.

    Педагог демонструє аркуш паперу.

    Індивідуальна робота із дітьми.

    Фізмінутка.

    Педагог допомагає розмістити малюнки дітям панно.

    Діти розглядають

    Вибирають за бажанням лист для малюнка, сідають за столи, самостійно замислюють тему для свого малюнка, малюють у різній образотворчій техніці.

    Діти виконують фізхвилинку.

    Після закінчення роботи, діти розміщують свої малюнки на панно (відповідно до цифри), діти які перші намалювали – розміщують на панно метеликів, птахів

    (заздалегідь виготовленими)

    Рефлексивно-коригуючий

    -Хто розповість про все

    Що намальовано довкола.

    І про північ, і про південь, і про все, що є довкола

    Про ліси, поля, луки.

    Що намалювали ви, друзі?

    Підбиває підсумок:

    Рідний наш край, моя земля,

    Родинні простори!

    У нас річки, і поля,

    Моря, ліси та гори

    Наш край рідний, як ти великий!

    Пропонує вибрати дітям малюнок, що найбільш сподобався.

    Пропонує дати назву панно

    «Хороша Батьківщина є у хлопців

    І кращої тієї Батьківщини немає!

    Звучить спокійна музика.

    Гладячи на радісні та спокійні обличчя дітей, хочеться думати, що є надія на те, що діти наші не руйнуватимуть світ нашої планети, а захищатимуть її та дбайливо охоронятимуть для майбутнього покоління.

    «Два світу є в людини:

    Один, який нас творив

    Інший, який ми від віку

    Творимо в міру наших сил»

    М.Заболоцький

    Сідають півколо перед панно і розглядають.

    Розповідають за бажанням про свій малюнок своїми словами та віршами.

    Діти вибирають уподобаний малюнок.

    Діти вигадують назву: "Наш кольоровий світ", "Світ, в якому ми живемо", "Веселі острови", "Моя Батьківщина", "Планета Земля" і т.д.

    Діти спокійно сидять і милуються панно.

    Встаю, прощаються та виходять.

    Знати: Свою республіку, рідне місто.

    Прийоми розташування малюнка по всьому аркушу.

    Мати: уявлення про планету Земля, про життя на Землі, про свою Батьківщину.

    Вміти: замислювати тему і передавати її на малюнку,

    використовувати кольори відповідно до задуму,

    розташовувати малюнок по всьому аркушу, передавати простір, досягати хорошої якості свого зображення.

    ДОДАТОК

    Думали день

    Думали два та чотири

    Як розповісти всьому світу

    Про землю, де ми живемо.

    Нарешті нас нас осінило.

    Зрозуміли ми

    Яскравими фарбами

    З пензлем у руці

    Будемо писати

    Такою мовою.

    (Відповідь дітей на питання педагога - як можна розповісти про свою Батьківщину?)

    У казахстанському степу

    Наше місто, яке прославлять у віках

    І силу його день за днем ​​збільшать

    Українець, російський, киргиз та казах!

    Місто моє перетворилося!

    Став ти, гарнішим, зеленішим

    Я з тобою диханням злився

    І люблю ще сильніше!

    Я живу в Екібастузі

    Я люблю свій рідний край.

    Він гарний взимку та влітку,

    Але особливо навесні.

    Приїжджайте у гості до нас!

    Багато країн є на білому світі,

    Але така, як наша одна

    Казахстанська наша земля!

    Навколишній світ для дошкільнят є засобом пізнання та джерелом художніх образів, які вони із задоволенням втілюють на папері у процесі малювання. У старшій та підготовчій групі вихованці дитячого садка знайомляться з незвіданим світом Всесвіту. Він привертає дитячу увагу, змушує розмірковувати та фантазувати. Як результат, хлопці створюють чудові композиції на тему «Космос».

    Особливості малювання на цю тему у старшому дошкільному віці

    Щоб зрозуміти величезний незвіданий світ космосу, необхідно максимально задіяти уяву. Дошкільнята ж з легкістю справляються з цим завданням - можуть уявити себе на борту космічного корабля, що пролітає повз невідомі планети, або рятують прибульця з чорної діри.

    Космос - одна з тем, що дуже добре розвивають дитячу фантазію. Акцент у таких малюнках ставиться на три основні напрямки.Насамперед, це створення космічного пейзажу з безліччю зірок, красивими, не схожими одна на одну планетами, кометами, астероїдами та ін. Землі).

    Інший напрямок малюнків на цю тему – це зображення техніки, призначеної для освоєння космосу: ракети, супутники, космічні кораблі. Старші дошкільнята створюють цілком реалістичні образи, приділяючи увагу деталям. Поряд із такими апаратами хлопці дуже люблять малювати засоби пересування вигаданих прибульців, так звані літаючі тарілки.

    І ще одна частина роботи зі створення космічних композицій – це зображення космонавтів у своєму професійному спорядженні та фантастичних антропоморфних істот – прибульців. Останні можуть виглядати в дитячому уявленні зовсім по-різному, бути милими або навмисне потворними, мати свій характер - добрий або агресивний.

    Вихователь на заняттях з малювання космосу не дає старшим дошкільникам готових шаблонів.Так, для створення космічного пейзажу хлопцям буде достатньо мати перед очима плакат із зображенням Сонячної системи, щоб мати уявлення, як виглядають різні планети.

    Плакат для дошкільнят

    Малювання ракети зазвичай не становить дітей складності - педагог лише уточнює з хлопцями її складові елементи. Крім того, малюванню зазвичай передує аплікація на цю тему.

    Щодо створення образу космонавта, то зображення людини завжди складне завдання. Проте в даному випадку робота спрощується наявністю об'ємного скафандра, тому детальна передача рис обличчя або пропорцій частин тіла не буде настільки актуальною.

    Малювання інопланетян – виключно творчий процес, коли діти самостійно шукають способи створення фантастичного образу. Проте вихователь може надати дошкільникам картинку з різними видами цих істот (наприклад, з урахуванням мультфільму).

    Плакат для дошкільнят

    У старшій та підготовчій групі важливе значення має заключна частина заняття – аналіз готових робіт. Наприклад, якщо хлопці малювали інопланетянина, то педагог організовує обговорення з приводу виразності створених образів. Діти розповідають, які кольори вони використовували у роботі, що найкраще вдалося зобразити. Крім того, кожна дитина може придумати ім'я своєму прибульцю і розповісти про його характер, а також про планету, з якої він прилетів.

    Найбільш доречні матеріали та основа для роботи

    Малювання на космічну тему передбачає використання певної основи. Якщо це буде малюнок фарбами, то аркуш паперу, як правило, тонується у темний колір – чорний, коричневий, темно-синій, темно-фіолетовий. Хоча окремі малюнки чудово виглядають і на блакитній основі. Також ефектно виглядає градієнтний фон з гарними переходами кольорів.

    Основа для малювання космічного пейзажу

    Форма основи може бути не лише стандартною (формату А4). Цікаве рішення - запропонувати хлопцям великі кола паперу сірого кольору (Луна), у яких вони зобразять місячний ландшафт чи вигаданих жителів цього космічного об'єкта.

    Основа малюнка - коло, що вміщується у формат А4

    Що стосується фарби, то гуаш в даному випадку буде краще акварелі, оскільки дозволяє створити яскраві та насичені образи.

    Космічні композиції також створюються старшими дошкільнятами кольоровими олівцями або восковою крейдою. Фон при цьому зафарбовується в процесі роботи, і на відміну від малюнка фарбами, він не буває занадто темним.

    Завжди дивно виглядає поєднання матеріалів.Наприклад, на акварельному рисунку контур білої ракети промальовується яскравим фломастером.

    За рахунок використання фломайстра акварельний образ стає яскравішим і контрастнішим.

    Оскільки при малюванні на тему «Космос» часто використовуються нетрадиційні техніки, то вихователь надає дітям відповідне приладдя - поролонові губки, зубні щітки, ватяні палички, зубочистки для подряпування малюнка, клей. Можна використовувати навіть такий несподіваний матеріал, як мильні бульки або піну для гоління.

    На образотворчому занятті на цю тематику хлопцям також можна запропонувати трафарети із зображенням, наприклад, комети, інопланетянина, космічного корабля. При цьому можна затонувати основу красивими переходами кольорів, а зображення трафаретних об'єктів зробити однотонними і контрастними.

    Матеріали для малювання

    Техніки та прийоми зображення, що використовуються при малюванні на космічну тему

    Створюючи композиції на космічну тему, старші дошкільнята відпрацьовують усі освоєні раніше прийоми малювання фарбами та олівцями. Удосконалюється техніка роботи з пензлем (кінчиком та всім ворсом). Діти регулюють силу тиску на олівець, вправляються у зафарбовуванні силуету ритмічними односпрямованими рухами. Педагог стежить, чи правильно вихованці тримають інструмент, робить зауваження в міру потреби (це актуально навіть у підготовчій групі).

    У старшій, а тим більше у підготовчій групі, хлопці вже добре вміють змішувати фарби, домагаючись цікавих відтінків. Ця навичка нагоді їм при малюванні космічних пейзажів.

    Така незвичайна та таємнича тема як «Космос» відкриває великий простір для розкриття творчої фантазії дошкільнят. У цьому плані великі можливості надають нетрадиційну техніку зображення.Так, наприклад, безкраї простори космосу, зображені аквареллю, можна ефектно доповнити за допомогою набризку зубною щіткою - у такий спосіб ми зобразимо численні далекі зірки, дрібні астероїди та космічний пил.

    Малюнок з використанням нетрадиційної техніки набризку

    Для створення образу загадкового Всесвіту ідеально підходить техніка граттаж - подряпування силуетів на темному тлі. Попередньо основа зафарбовується різнобарвною восковою крейдою і покривається густим шаром чорної гуаші (дошкільнята цілком можуть зробити це самостійно напередодні заняття.

    Техніка граттаж

    Найцікавіше - це безпосередньо процес подряпування малюнка. В результаті такої роботи виходить оригінальне зображення.

    Малюнок у техніці граттаж

    Химерні образи інопланетян добре виходять за допомогою кляксографії - видування фарби через коктейльну трубочку з подальшим доповненням деталями.

    Кляксографія

    Намалювати місячний ландшафт із характерними кратерами допоможе звичайний клей ПВА у бульбашці з вузьким шийкою. На поверхні Місяця зображуються рельєфні кола, які після висихання покриваються сірою фарбою.

    Малювання за допомогою клею ПВА

    Цікаве рельєфне зображення виходить за допомогою звичайної солі. Силует космічного об'єкта спочатку позначається клеєм, а потім посипається великою сіллю. Коли зображення підсохне, воно покривається фарбою.

    Малювання сіллю з наступним зафарбовуванням

    Розглянемо і такий незвичайний прийом як малювання піною для гоління. Піна поєднується з фарбою - в результаті виходить гарний мармуровий ефект. У такий спосіб можна зобразити нашу рідну планету Земля.

    Малювання піною для гоління

    У дитячому садку також часто практикується малювання восковою крейдою з подальшим покриттям аркуша паперу аквареллю або гуашшю. У даному випадку використовується властивість воскової крейди відштовхувати воду. Спочатку дошкільнята малюють космічні об'єкти, ракети, космонавтів та ін., а потім покривають весь лист чорною фарбою, використовуючи кисть. З ділянок, покритих воском, фарба скочується. В результаті виходить красиве контрастне зображення.

    Малюнок аквареллю і восковою крейдою

    Додаткові види образотворчої діяльності, які можна задіяти під час створення робіт, реалізація індивідуального підходу на занятті

    При малюванні на таку творчу тему, як «Космос», звісно, ​​потрібно заохочувати дошкільнят використовувати додаткові види діяльності. Таким чином, можна реалізовувати індивідуальний підхід на занятті. Наприклад, яскраву картину, що зображає далеку чужу планету з її химерними мешканцями, прикрасить аплікація у вигляді паперових силуетів дивовижних дерев.

    Малювання з елементами аплікації

    Композицію зроблять більш оригінальною та пластилінові деталі.

    Поєднання малювання та пластилінографії

    Варіанти композицій для малювання на тему «Космос» у старшій та підготовчій групі

    Заняття з малювання на космічну тему з дошкільнятами старшої ланки найлогічніше проводити на початку квітня - напередодні святкування Дня космонавтики. Перед такою продуктивною діяльністю бажано провести заняття зі пізнання навколишнього світу на тему «Космос», щоб потім хлопці відобразили свої знання та враження на малюнку.

    Як конкретні теми для образотворчої діяльності можна запропонувати такі:

    • "Космічний пейзаж". Тут основна увага приділяється самому космічному простору, кометам, метеоритам, космічного пилу тощо.
    • "Планети Сонячної системи". Хлопці детально зображують Сонце і навколо нього планети, що відображають характерні зовнішні риси певних космічних об'єктів (червоний колір Марса, кільця Сатурна, зелено-блакитна Земля, помаранчева Венера, дуже маленький Меркурій, величезний Юпітер тощо).
    • "Політ на Місяць" (як варіант - "Політ на Марс"). Дошкільнята зображують місячну поверхню, космічний корабель на ній. Також можна включити до композиції образ космонавта. Інший варіант - Місяць зображено здалеку, а космічний корабель підлітає до нього.
    • "Космонавти в космосі". Діти малюють космонавтів у скафандрі, що ширяють у невагомості у відкритому космічному просторі.
    • "Прибульці в космосі" (як варіант - "Марсіані"). Це фантазійна робота, в якій дошкільнята створюють вигаданий образ інопланетянина, наділяючи його найбільш немислимими зовнішніми рисами.
    • «Ракета в космосі», «Супутник, що летить». Тут акцент ставиться на детальному зображенні технічних об'єктів, створених людиною освоєння космосу.

    Малювання на космічну тему за бажання можна організувати як колективну роботу. Для цього можна взяти таку тему, як Сонячна система – кожна дитина в підгрупі зображує певну планету.

    Організація мотивуючого початку безпосередньо освітньої діяльності: сюрпризний момент, пізнавальна бесіда, читання казки, вірші, розгляд ілюстрацій та інше

    Заняття з малювання космосу має відбуватися у творчій атмосфері, щоб дошкільнята зіткнулися з таємничим та чарівним світом безмежного Всесвіту. Насамперед, це допоможе зробити продумана ігрова мотивація.

    Наприклад, вихователь повідомляє хлопцям, що отримала послання з космосу, де хтось просить про допомогу. Виявляється, це Незнайко, який відлетів на Місяць і не може повернутися назад. Йому страшно одному в незнайомому місці. Незнайці обов'язково треба допомогти - відправити на Місяць рятувальний загін космонавтів. Але долетіти туди можна лише на ракеті чи космічному кораблі, які потрібно намалювати.

    Лист дошкільнят також можуть надіслати космонавти. До нього також додається посилка з подарунком – шоломом. Космонавти, знаючи, що хлопці добре малюють, просять їх надіслати їм картинки із зображенням космічного пейзажу.

    Цікавою є мотивація з використанням іграшкового персонажа. У гості до дітей приходить прибулець із космосу. Він каже, що йому сподобалася велика та красива планета Земля. На ній живе багато людей, а ось йому сумно й самотньо, бо він на своїй планеті живе зовсім один. Інопланетянин просить хлопців порадувати його – намалювати друзів.

    М'яка іграшка, яку можна використовувати на занятті

    Щоб діти перейнялися космічною темою, вихователь може запропонувати їм перетворитися на космонавтів. Для цього дошкільнята надягають заздалегідь приготовані паперові шоломи і під відповідну музику уявляють собі політ. Хлопці відкривають очі та бачать плакат із зображенням Сонячної системи.

    Фотографія з відкритого заняття в дитячому садку

    Малювання на тему космосу можна розпочати і з казки.Чудовий сучасний твір – казка Ірис Ревю «Про винахідливу дівчинку та щедре Сонце». Там розповідається, що колись дуже давно наша планета освітлювалася лише вдень, коли сонячне проміння освітлювало все живе. А от уночі було так темно і страшно, що не можна й описати. І ось одна маленька дівчинка звернулася до Сонечка з проханням, щоб хтось світив і вночі, бо вона дуже боїться темряви. Сонце задумалося і вирішило зробити диво - його промінчики подарували світло Місяцю, щоб він своєю чергою посилала його на Землю. Крім того, Місяцю зголосилися допомагати і зірки. Тепер ночі не були стільки темними, а маленька дівчинка більше не боялася спати.

    Після прочитання цієї гарної казки вихованцям старшої чи підготовчої групи можна запропонувати намалювати космічний пейзаж, де яскравий Місяць та зірки висвітлюватимуть земну кулю у темряві Всесвіту.

    Також можна порекомендувати «Казку про самотню зірку». Головна її героїня - маленька зірочка (хоча насправді вона була більшою за наше Сонце). Їй було дуже самотньо, бо інші зірки розташовані далеко, а планети не цікавилися її життям. Вони лише сперечалися один з одним про те, чия траєкторія більш правильна. І ось якось уночі повз зірочки пролетіла комета. Героїня ніколи не бачила їх раніше. Вони розмовляли. Комета розповіла, що вона небесна мандрівниця – літає, де захочеться. Вона зроблена з льоду, але є ще інші комети – з каменів та металів. Зірочка попросила комету не покидати покинути, а погостювати в неї і розповісти про чудеса, які та бачила у Всесвіті. Комета погодилася, почала обертатися навколо зірки разом із планетами і щодня розповідала дивовижні історії. З її розповідей зірочка дізналася, що є дуже багато різновидів зірок: молоді та старі, розпечені та майже охололі, маленькі та гігантські. А найцікавіше - багато зірок, які видно на небі, насправді давним-давно погасли, а світло від них ще йде і довгий час йтиме. Зірочка зізналася кометі, що її потаємне бажання – поговорити з іншими зірками. І нова подруга повідомила їй, що зірки спілкуються одна з одною своїм мерехтінням (спалахнуть то яскравіше, то майже згаснуть) – це їхня мова.

    Незабаром комета відлетіла. А зірочка все вдивлялася в небо, бажаючи розгадати таємничу мову. І раптом однієї ночі, коли вона милувалася на яскраво-червону зірку, та стала блимати - три коротенькі спалахи, потім один яскравий. Потім те саме зробила інша зірка. І тут маленька зірочка зрозуміла, що це було привітання, і так само блимала далеким зіркам. Тепер залишалося тільки чекати на відповідь, нехай вона навіть прийде через тисячу років.

    Картинка, якою можна проілюструвати казку

    Сюжет цієї чудової казки стане гарною мотивацією для малювання космічних об'єктів – зірок, планет та комет.

    Педагог також може розповісти вихованцям від першої особи таку казкову історію:

    Якось я була на зірковому космічному балу. У центрі на високому троні без руху сиділа цариця балу - Полярна зірка. На ній була чудова блакитна сукня, а голову прикрашала корона. Навколо вальсі кружляли різнокольорові зірки, в різних масках танцювала сузір'я. Кришталевий дзвін дзвіночків повідомив про прибуття на бал пані Комети. Її хвіст переливався всіма кольорами веселки, вбрання було чарівне. Комету називають космічною вісницею. Швидка, де тільки вона не буває! Заглядає у найвіддаленіші куточки Всесвіту. Першою дізнається про народження нових зірок та планет. Ось і зараз вона розповіла про те, де скоро випадуть метеорити та метеорні дощі. А ще вона передала Полярній зірці освідчення в коханні від моряків, льотчиків та космонавтів із планети Земля. Дуже вони люблять її за те, що вона завжди вказує правильний напрямок».

    Цікава наступна казка, в якій планети Сонячної системи наділяються антропоморфними рисами.

    «Живе у Всесвіті дружна сімейка – Сонячна система. Маму звуть Сонцем, а її дітей – планетами. Як курчата навколо курки, кружляють планети навколо Сонця, і всіх воно любить, зігріває. Найшвидшого синочка звуть Меркурій, найкрасивішу донечку - Венерою, а найдобрішу - Землею. Найзабіжніший син носить ім'я Марс. Найбільшого і товстого звуть Юпітер, Уран та Нептун відрізняються силою та спокійним характером. Сатурн вважається веселунцем, і тільки маленький Плутон завжди плаксивий і похмурий. У планет є друзі – супутники. Наприклад, у Землі подружку звуть Місяцем. Ніколи не розлучаються вони, так і крутиться Місяць у жовтому сарафанчику навколо Землі, заглядає їй у вічі. Не можна в космос без дружби!

    https://infourok.ru/fizika.html

    Плакат, яким можна проілюструвати казку

    Після прочитання цієї незвичайної коротенької казки можна запропонувати хлопцям зобразити планети в несподіваному ракурсі – з людським обличчям, при цьому постаратися кожну з них наділити своїм характером.

    На космічну тему також існує безліч цікавих віршів, за сюжетом яких можна вибудовувати заняття з малювання. Наведемо деякі приклади.

    "У космосі так здорово!" О. Ахметова

    У космосі так чудово!
    Зірки та планети
    У чорній невагомості
    Повільно пливуть!
    У космосі так чудово!
    Гострі ракети
    На величезній швидкості
    Мчать там і тут!
    Так чудово у космосі!
    Так чарівно у космосі!
    У справжньому космосі
    Побував одного разу!
    У справжньому космосі!
    У тому, що бачив крізь,
    У тому, що бачив крізь
    Телескоп паперовий!

    «Десять лунатиків» (пісня-гра, слова Усачов А.А.)

    Десять лунатиків жили на Місяці.
    Десять лунатиків поверталися уві сні.
    І раптом один лунатик упав з Місяця уві сні
    І ДІВ'ЯТЬ лунатиків залишилося на Місяці.
    Дев'ять лунатиків жили на Місяці.
    Дев'ять лунатиків поверталися уві сні.
    І раптом один лунатик упав із Місяця уві сні.
    І вісім лунатиків залишилося на Місяці.
    Вісім лунатиків жили на Місяці.
    Вісім лунатиків поверталися уві сні.

    Вважай лунатиків доти, доки:

    І раптом один лунатик упав із Місяця уві сні!
    І більше лунатиків не стало на Місяці!

    А якщо ти не хочеш спати,
    Починай рахувати знову!

    Н. Цвєткова

    Синє небо відкрило
    Жовто-жовтогаряче око
    Сонце – денне світило
    Ласкаво дивиться на нас.
    Кружиться плавно планета
    У хисткому мерехтіння вогнів.
    У Космосі десь комета
    Слідом прагне за нею.
    Рветься з орбіти Меркурій,
    Хоче Венеру обійняти.
    Цим магнітні бурі
    Може Меркурій підняти.
    Далекі зірки блимають,
    Щось сигналячи Землі.
    Чорні діри зяють
    Вічною загадкою у темряві.
    Брати за розумом. де ви?
    Де чекаєте нас?
    Може в сузір'ї Діви,
    Може у сузір'ї Пегас?

    В. Татарінов "Космонавт".

    Я ракету вибудую, в далеку дорогу піду,

    Найпроменистішу виберу зірку.

    І в дорозі, звичайно, я згадаю милий дім

    І п'ятикутні зірки над Кремлем.

    Де планети кружляють, мій корабель пройде.

    Там зі мною потоваришує сонячний народ.

    І хлопчаки місцеві зустрінуться зі мною,

    Я заспіваю їм пісню про землю рідну.

    Ще більше зацікавити дітей темою космосу допоможуть фізкульхвилинки та динамічні паузи на цю тему:

    Фізкультхвилинка «Космонавт»

    Фізкультхвилинка «Костюм космонавта»

    Фізкультхвилинка «Йдемо на космодром»

    Пальчикова гімнастика "Космос"

    • У космос ми з тобою літали,
    • Інопланетян зустрічали,
    • І для пальчиків зарядку
    • Разом із ними виконували.
    • Познайомились спочатку,
    • Раз два три чотири п'ять,
    • Подружилися, обійнялися,
    • А потім пішли дивитися,
    • У телескоп на зоряну дорогу!

    Рухлива гра «Космонавти»:

    • Діти, взявшись за руки, ходять по колу:
      Чекають на нас швидкі ракети
      Для прогулянок планетами
      На яку захочемо,
      На таку полетимо!
      Але у грі один секрет:
      Запізнілим – місця немає!

    Діти розбігаються та намагаються зайняти місця (в обручах). В одну ракету можуть сісти лише два космонавти.

    Конспекти занять

    ПІБ автора Назва конспекту
    Смирнова А.В. "Космічний пейзаж"
    (старша група)
    Освітні завдання: вивчати зображати Сонячну систему, отримувати різні відтінки фарб шляхом змішування.
    Розвиваючі завдання: розвивати композиційні вміння, сприйняття кольорів.
    Виховні завдання: виховувати інтерес до світу космосу
    Інтеграція освітніх галузей: «Художня творчість», «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація», «Здоров'я».
    Демонстраційний матеріал: космос ілюстрація, сонячної системи.
    Роздатковий матеріал:аркуші паперу формату А4, акварельні фарби, масляна пастель, пензлики, стаканчики-непроливайки, серветки
    Хід заняття:
    Вихователь нагадує дошкільникам, що під час прогулянки вони розглядали небо та просить описати його. Виявляється, небо буває різним: у сонячний день – яскраво-блакитним, у похмурий – сірим, на заході сонця – помаранчевим. Вночі ж небо здається чорним, на його тлі спалахують тисячі зірок. Крім нашої планети, у космосі величезна кількість інших планет, зірок, пилу, газів, астероїдів.
    Дітям пропонується здійснити захоплюючу подорож по Всесвіту, уявити, що вони піднялися так високо, що Земля здається маленькою блакитною кулею. Небо перетворилося на космічний простір, наповнений різними об'єктами. Діти дізнаються, що наша галактика називається Чумацький шлях, а Сонячна система складається з восьми планет.
    Читання вірша В.Шипунової «На далекій планеті…»:
    • На далекій, дивовижній планеті
      (Нам за десять років не долетіти)
      Сонце смарагдом яскраво світить
      І живе помаранчевий ведмідь.
      По шовковій бузковій траві
      Спокійно бродить рожевий олень -
      Перлинні роги на голові –
      Срібним копитцем топче тінь.

    Розмова на тему: що ще може бути далекою дивовижною планетою.
    Проводиться музична розминка «10 лунатиків» (слов. А. Усачова).
    До уваги дітей представляється плакат із зображенням Сонячної системи. Педагог кратно позначає зовнішні ознаки планет. Наприклад, Меркурій має багато кратерів, а Венеру та Землю називають «сестрами» за їхній однаковий розмір. Марс із космосу здається червоним, Земля – блакитний, а Уран – зеленим. Сатурн оточений кільцями, що складаються з каменю та льоду.
    Дошкільнятам пропонується замалювати свою подорож за допомогою акварельних фарб і крейд масляної пастелі. Космічні об'єкти малюються крейдою, а повітряний простір зафарбовується аквареллю.
    Самостійна діяльність дітей. Виставка робіт

    Аляєва О.А. Ми летимо в космос
    (старша група)

    Загадка про Незнайка:

    • У капелюсі з круглими полями
      І в штанцях до колін
      Зайнятий різними справами,
      Лише вчитися йому ліньки.
      Хто він, швидко вгадай,
      Як звати його? (Незнайка)

    Незнайко надсилає послання з космосу, в якому просить про допомогу - він
    Полетів на Місяць і не може повернутись. Хлопці повинні перетворитися на космонавтів, щоб злітати у космос та допомогти персонажу. Але для цього їм
    знадобиться ракета, яку потрібно намалювати.
    Розглядається схема Сонячної системи.
    Дітям пропонується дидактична гра «Розчаруй марсіаніна»: треба назвати, з яких геометричних фігур складено портрети інопланетян, і порахувати їх.
    Педагог повідомляє хлопцям, що вони малюватимуть ракету та космічні об'єкти у техніці граттажу. Дошкільнята розглядають три зразки роботи в даній техніці.
    Проводиться фізкультхвилинка – під повільну музику хлопці імітують рухи космонавтів у невагомості.
    Самостійна продуктивна діяльність. Аналіз робіт.

    Гаріфуліна В.В. «Прибульці з космосу»
    (Підготовча група)

    Вихователь пропонує дошкільнятам вирушити у віртуальну космічну подорож – уявити себе на борту космічного корабля. Розмова про планети Сонячної системи.
    Педагог просить хлопців пофантазувати про те, як можуть виглядати інопланетяни, чи будуть вони схожими на нас. Діти висловлюють припущення, що прибульці можуть бути величезними, зеленого кольору, мати третє око та ін.

    З'являється іграшковий прибулець Чуча. Він прилетів із далекої планети, але там він живе зовсім один. Чуча просить хлопців намалювати йому друзів – різних інопланетян – і вигадати їм імена (мотивація).
    Проводиться пальчикова гімнастика:

    • Познайомились спочатку,
      У космос ми з тобою літали,
      Раз два три чотири п'ять,
      Інопланетян зустрічали,
      Подружилися, обійнялися,
      І для пальчиків зарядку
      Шість сім вісім дев'ять десять.
      Разом із ними виконували.
      А потім пішли дивитися,
      У телескоп на зоряну дорогу!

    Самостійна діяльність дошкільнят. Аналіз робіт. Діти розповідають про свого прибульця та планету, з якою він прилетів, називають його ім'я.
    Малюнки хлопці дарують Чуче та запрошують його прилетіти до них знову.

    Дєєва Т.
    (Підготовча група)

    Заняття починається із загадок про ракету та космонавта:

      Чудо-птиця - червоний хвіст
      Полетіла у зграю зірок.
      Наш народ збудував цю
      Міжпланетну …
      (Ракету)
      Він не льотчик, не пілот,
      Він веде ні літак,
      А величезну ракету,
      Назвіть, хто це.
      (Космонавт)

    Проводиться рухлива гра "Космонавти".
    Коротка бесіда про День космонавтики. Читання вірша У. Степанова: «Ю. Гагарін»:

    • У космічній ракеті
      З назвою «Схід»
      Він першим на планеті
      Піднятися до зірок зміг.
      Співає про це пісні
      Весняна крапель:
      Навіки будуть разом
      Гагарін та квітень.

    Обговорення професії космонавта, необхідних її якостей. Педагог розповідає про випробування, які зазнають космонавти на Землі. Дошкільнята уявляють, що вони полетіли в космос, розглядають ілюстрації на космічну тему.
    Проводиться фізкультхвилинка:

    • Раз, два - стоїть ракета,
      (Діти перевіряють поставу)
      Три, чотири – літак.
      (руки убік)
      Раз, два - бавовна в долоні,
      (бавовна в долоні над головою)
      А потім за кожен рахунок.
      (чотири бавовни перед собою)
      Один два три чотири
      (Руки вгору, потягнутися)
      Руки вищі, плечі ширші
      (Руки в сторони, передпліччя вгору)
      Один два три чотири
      І на місці були схожі.
      (ходьба на місці)
      А зараз ми з вами, діти,
      Відлітаємо на ракеті.
      (руки нагору, долоні з'єднати – «купол ракети»)
      На шкарпетки піднялися,
      (встати на шкарпетки)
      Швидко, швидко руки вниз
      (праву руку вниз, ліву руку вниз)
      Один два три чотири -
      Ось летить ракета вгору!
      (Потягти голову вгору, плечі вниз)
      У ясному небі сонце світить,
      Космонавт летить у ракеті.
      (потягування – руки вгору)
      А внизу ліси, поля-
      Розстеляється земля.
      (Низький нахил вперед, руки розвести в сторони)

    Дошкільнятам пропонується намалювати ракету за допомогою трафарету, домальувавши пальчиками віконця. Планети зображуватимуть кришечками від
    пляшок (друк). Білі та жовті зірки малюються ватяними паличками.
    Продуктивна діяльність дітей. Поки малюнки сохнуть, хлопці викладають на килимі ракету з лічильних паличок.
    Читання вірша Г. Лагздінь «Космонавт»:

    • Мені б треба, дуже треба
      Космонавтом сміливим стати.
      Мені б треба, дуже треба
      До двох Ведмедиць злітати,
      У Медведиць погостювати,
      Їх пряником пригостити.
      Така там природа:
      Ні квітів, ні бджіл, ні меду,
      А потім махнути в ракеті
      До найпівнічнішої планети…

    Композиції дошкільнят старшої ланки з коментарями щодо виконання роботи

    "Космічний пейзаж, планети Сонячної системи"

    Вихованці старшої та підготовчої груп створюють чудові картини космосу. Завжди ефектні малюнки на темному тлі: планети та зірки здаються яскравішими та контрастнішими. У цьому плані відзначимо роботи "Невідома планета", "Загадковий Сатурн", "Сатурн", "На просторах Всесвіту".

    Оригінальні композиції, у яких задіяні нетрадиційні методи малювання. Це робота «Незвіданий космос», виконана у техніці граттаж, малюнок «Наші сусіди по космосу», де Марс та зелені фрагменти Землі зображені за допомогою солі. А композиція «Тиша і спокій у космосі» є цілою комбінацією нестандартних технік - набризок, малювання мильними бульбашками та губкою. Набризк також застосований у роботі «Комета».

    Дошкільнята люблять зображати будову Сонячної системи. Це колективна робота «Наша Сонячна система», де кожна дитина в підгрупі малювала певну планету. Цікава інтерпретація цієї теми у фантазійному малюнку «Сонячна система», де Сонце дитина зобразила меншого розміру, ніж Сатурн, а більшість планет пофарбувала в загадковий фіолетовий колір.

    Фотогалерея: роботи дошкільнят

    Малюнок гуашшю Малюнок гуашшю з використанням солі Малюнок аквареллю та олівцями (колективна робота) Малюнок гуашшю із застосуванням техніки набризку Малюнок восковою крейдою Малюнок у техніці граттаж Малюнок аквареллю Малюнок гуаш у нетрадиційній техніці: набризок, малювання губкою та мильними бульбашками

    «Ракети та космічні кораблі»

    Старші дошкільнята дуже реалістично зображують ракети та інші види космічної техніки. Це яскраві роботи «Космічно політ», «Ракета», виконані гуашшю. Акуратний малюнок на красивому блакитному тлі – «Ракета в дорозі». Композиції «Вперед до незвіданих світів» та «Ракета стартувала від Землі» цікаві своєю технікою (граттаж і малюнок олівцем з переважанням відтінків чорного кольору).

    Цікаві образи космічних кораблів. На малюнку «Невідома планета» техніка освоює поверхню, тоді як космонавт встановлює прапор Росії. А у композиції «Білка та Стрілка» з космічного корабля виглядають знамениті на весь світ собачки.

    Образи ракет і космічних кораблів незмінно сусідять з космічним пейзажем, що включає зірки і планети. Часто на малюнках ми бачимо нашу Землю («Білка і Стрілка», «Ракета», «Ракета пролітає планети»). На малюнку «Подорож у космосі» ми бачимо Сатурн із усміхненим людським обличчям.

    Фотогалерея: малюнки дітей із зображенням космосу

    Малюнок гуашшю Малюнок у техніці граттаж Малюнок олівцем Малюнок фломастерами Малюнок гуашшю Малюнок олівцем Малюнок аквареллю Малюнок гуашшю Малюнок аквареллю Малюнок аквареллю

    Поділіться з друзями або збережіть для себе:

    Завантаження...