З чого складаються предмети. Проект «З чого зроблено предмети? Зроблено навколишні предмети

ТЕМА: ЩО З ЧОГО ЗРОБЛЕНО?

Цілі: познайомити з природними матеріалами, у тому числі зроблені різні предмети; формувати елементарні уявлення про деякі виробничі процеси, починаючи з отримання сировини в природі та закінчуючи одержанням готового продукту. Виховувати дбайливе ставлення до природних багатств.

Заплановані результати:формування в учнів універсальних навчальних процесів: особистісних, пізнавальних, регулятивних, комунікативних; учні навчаться класифікувати предмети характером матеріалу; дбайливо ставитися до них; робити висновки із вивченого матеріалу.

Обладнання:м'яч, конверт з питаннями, різні предмети, вовни, глини, дерева; - кольорові олівці.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашньої роботи.

Що таке економіка? ( господарська діяльністьлюдей)

Які галузі економіки ви знаєте? (Сх, будівництво, торгівля, промисловість, будівництво та ін)

Без економіки та її галузей навколо нас не було б стільки предметів, які зараз оточують нас.

3. Актуалізація знань: Гра:"Назвіть предмети одним словом"

Стіл, табуретка, шафа (Меблі)

Шарф, светр, шкарпетки (Одяг)

Ложки, чайник, ніж (Посуд)

Що об'єднує ці групи предметів? (Вони зроблені людиною)

У чому їхня відмінність? (Для різних цілей та з різних матеріалів).

Подумайте, з яких матеріалів виготовлені предмети? (дерев'яні, вовняні, металеві)

Де людина бере матеріал для їхнього виготовлення? (в природі)

Огляньтеся навколо! Скільки звичних і водночас дивовижних предметів нас оточує! Чи знаєте ви, що кожна річ має свою історію? Лижі колись «росли в лісі», валянки «бігали горами, долинами», а шкільна крейда «носилася по морським хвиль». Все це і ще багато цікавого ви можете дізнатися, якщо познайомитеся ближче з предметами, які вас оточують.

4. Самовизначення до діяльності.

Познайомимося з темою та цілями нашого уроку. Відкрийте підручник на с. 108 та прочитайте тему уроку (З чого що зроблено)

Які навчальні завдання ми поставимо собі? А розумний Мураха нам підкаже (відповіді дітей)

5. Праця над новим матеріалом, групова робота.

Учні розподіляються на 3 групи, у кожній групі призначається черговий, промовляються правила групової роботи:

Початок роботи: з'єднавши руки, сказати «Ми група, отже, здатні діяти»

Не говорити всім одразу.

Всім дивитися на того, хто говорить (вчителя або учня)

Заперечуючи чи погоджуючись з іншим, звертатися до того, хто говорить особисто: «Саша, ти не сказав, що…»

Слухатиме сигнал перевищення шумового порога.

Після закінчення роботи, всі у групі повинні з'єднати та підняти вгору руки.

Дітям пропонується розглянути групу предметів, назвати їх, з чого вони зроблені, і вибрати один предмет у кожну групу. (вовняні шкарпетки, глиняний глечик, аркуш паперу)

Відповідно до обраного предмета, групам присвоюються назви (глина, шерсть, деревина).

Робота за підручником: с.108.

Кожна група повинна знайти на малюнках предмети, зроблені з матеріалу, що має назву групи і накрити їх у підручнику фішками різного кольору. Після обговорення групи, виконується правильність виконаної роботи, за всю групу відповіді представляють чергові.

6. Знайомство з виробництвом виробівз глини, деревини та вовни.

Як з'явився глиняний глечик

У музеях ви, звичайно, бачили різні вази, судини, чашки та так, зроблені зі спеціальної глини. Вироби ліплять, покривають фарбами. Потім їх обпікають у печах, щоб вони затверділи. Мистецтво робити речі називається керамікою. Для виготовлення такої продукції, глини, використовується пісок та подрібнені гірські породи.

Глина видобувається екскаваторами. У сирому вигляді вона дуже еластична. Глина поєднується з водою до стану густої і з якої вмілі руки можуть виліпити і фігурки, і різні горщики. Висихаючи, глина твердне і стає дуже міцною. При нагріванні до дуже високих температур (близько 450 ° С) відбуваються зміни, після яких глина вже ніколи не стане м'якою та пластичною, навіть при намочуванні.

Виготовлення кераміки - одне із найдавніших мистецтв, оскільки глина зустрічається практично повсюдно. Було виявлено черепки, зроблені ще за доісторичних часів. Добре обпалений глиняний виріб дуже довговічний. Воно може розбитися, але ніколи не згниє і не заіржавіє.

У давнину, коли ще не було холодильників, глиняні глеки використовували для зберігання холодної води. Вода у них залишалася довго холодною.

З вовни: оповідання вчителя.

7 . Фізкультхвилинка

8. Групова роботаза підручником: дітям пропонується скласти розповідь про серію сюжетних картин про виробництво виробів з глини, деревини, вовни.

Група "Глина"-с.109

Група «Деревина»-с.110

Група «Шерсть»-с.111

Подання своїх оповідань кожною групою. Виступаючого із групи обирає черговий.

10. Домашнє завдання: уч. с. 108-111.

11. Підсумок уроку.

Отже, людині потрібні різні вироби. Де ж він бере матеріал для виготовлення? (В природі.)

На що мають звертати увагу люди, видобуваючи у природі різні матеріали?(Добувати їх не більше, ніж потрібно, витрачати економно, садити нові дерева)

Видобуючи різні матеріали, люди змінюють природу, завдають їй шкоди. Кар'єр, що залишився після видобутку глини, може перетворитися на яр на поверхні землі. Вирубаний ліс – це знищений будинок багатьох рослин та тварин. Природні багатства не вічні, їх треба берегти.

До чого може призвести нерозумне, марнотратне використання природних багатств?(Не буде лісу, не буде тварин і рослин, не буде людини. Наша планета стане неживою пустелею.)

Нам треба пам'ятати про те, що в кожну річ вкладені знанняі працябагатьох людей, тому до речей треба ставитисьдбайливо.

1 4 3 4 3

- Придумайте свою назву.

Діти пропонують назви.

– У науці є назва цього поняття. Це – речовини .

– Як ви вважаєте, що ми будемо досліджувати на нашому уроці? (Ми думаємо, що говоритимемо про речовини і спостерігатимемо за ними.)

– Що ми маємо дізнатися про речовини? Які запитання у вас виникають? (Як називаються різні речовини? Чим вони один від одного відрізняються?)

– Давайте розмістимо ці питання на дошці і поступово відповідатимемо на них.

Робота з плакатом «З чого складається речовина» із комплекту наочних посібників для 2-го класу.

– Визначте речовини, з яких складаються ці предмети, заповніть таблицю.

– Проведемо дослідження у групах. Вам необхідно розглянути предмети та зробити висновки, відповідаючи на сформульовані на картках питання про речовину, з якої складається предмет.

Завдання:

Проведи спостереження за предметом:

1. Як виглядає речовина, з якої складається предмет?

2. Якого воно кольору?

3. Опиши його поверхню.

4. Чи має цю речовину запах?

5. Поклади предмет у воду і з'ясуй: він легший чи важчий за воду, розчинний у воді чи ні?

6. Чи міцний предмет, чи можна його подряпати цвяхом?

7. Чи притягується магнітом?

Збери інформацію та порівняй опис властивостей даної речовини, з якої складається досліджуваний предмет, із властивостями відомих тобі речовин.

Зроби висновок: із якої речовини складається цей предмет?

Групи готують все необхідне дослідження. Кожній видається набір предметів від 3 до 5, залежно від швидкості роботи групи.

Наприклад:

1-ша група отримує предмети: лінійка дерев'яна, ложка, гребінець, молоко.

2-я група отримує предмети: пенал дерев'яний, ножиці, пластмасова ручка непрозора, кефір.

3-я група отримує предмети: пластмасовий м'яч, кнопка, олівець, сир.

Діти спостерігають за допомогою плану дослідження. Далі обмінюються результатами.

* Одна група описує речовину, з якої складається предмет. Інші групи приходять до висновку, що вони мають предмет, який складається з тієї ж речовини.

а) Лінійка, пенал, олівець складаються з однієї й тієї ж речовини.

б) М'яч, гребінець, ручка складаються з однієї й тієї ж речовини.

в) Молоко, кефір, сир.

г) Кнопка, ножиці, ложка складаються зі схожої речовини.

- Подивіться на дошку. На яке питання ми можемо вже відповісти? (Ми можемо відповісти на запитання: як називаються різні речовини?)

- Так, є метал, деревина, пластмаса.

– Продовжуємо наше дослідження. Чому предмети зібрані до однієї групи?

Камінь, дошка, крейда, перо, стіл, чашка.

Молоко, чай, чорнило, сік, вода.

Повітря всередині кульки; пара піднімається з носика чайника.

– Чи можна сказати, що предмети в кожній групі складаються з однієї речовини? (Ні, всі вони складаються з різних речовин.)

– Що їх об'єднує в цьому випадку? (Перші бувають твердими , другі – рідкими , треті – газоподібними.)

– Яке припущення можна висунути щодо цього спостереження за речовинами? (Всі рідини, тверді речовини та гази такі різні, але є властивості, які їх поєднують.)

– Давайте розглянемо по одному з предметів кожної групи та зробимо висновок про загальні властивості рідин, твердих та газоподібних речовин за планом.

1. Чи має речовина постійну форму?

2. Яке воно на дотик?

Групам пропонується взяти крейду, воду в склянці і надуту повітряну кульку.

Тверді речовини мають постійну форму. Їх можна потримати у руці. Вони можуть плавати чи тонути у воді.

Рідкіречовини набувають форми судини, в яку їх наливають. Їх важко утримати в руці - вони витікають через будь-який отвір. На дотик вони мокрі.

Газоподібніречовини немає постійної форми. Вони, на відміну рідин, займають не частина судини чи кімнати, а прагнуть поступово розподілитися всередині. Вони дуже легкі. Газ важко помітити. Але якщо помахати перед собою рукою, можна відчути його біля себе.

– Який напрошується висновок щодо речовин, які нас оточують? (Можливо, всі речовини, що оточують нас, бувають або твердими, або рідкими, або газоподібними.)

– Добре, продовжуємо спостереження, спробуємо з'ясувати, чи справедливе наше твердження.

– Здогадайтеся, чому предмети знаходяться в одній групі, підберіть поняття, яке їх об'єднує.

Вода, лід, сніг, пара з чайника.

(Всі вони складаються з води.)

– Розбийте ці предмети на групи (Т – тверді, Ж – рідкі, Р – газоподібні). (Т – лід, сніг, Ж – вода, Р – пара з чайника.)

– Як сформулювати наше спостереження? (Можливо, кожна речовина може бути і твердою, і рідкою, і газоподібною, але нам відомо один або кілька його станів у природі.)

– Чому ж вода стала твердою чи газоподібною? (Коли тепло – вода рідка, взимку холодно – вода тверда, плита дуже гаряча – вода перетворилася на пару.)

- Який можна зробити висновок? (Можливо, при охолодженні та нагріванні речовини переходять з одного стану до іншого.)

Основні висновки:

1. Усі предмети довкола нас складаються з речовин.

2. Кожна речовина може бути і твердою, і рідкою, і газоподібною, але нам відомо один або кілька його станів у природі.

3. При охолодженні та нагріванні речовини переходять з одного стану до іншого.

– На всі поставлені запитання ми відповіли?

– Як називаються різні речовини? Чим вони відрізняються один від одного?

– Що ми зараз із вами робили?

- Яке вміння формували?

Придумайте свою назву. - У науці є назва цього поняття . Це - речовини. - Як ви вважаєте, що ми досліджуватимемо на нашому уроці? - Що ми маємо дізнатися про речовини? Які запитання у вас виникають? - Давайте розмістимо ці питання на дошці і поступово відповідатимемо на них.

Робота з плакатом «З чого складається речовина» із комплекту наочних посібників для 2 класу.

Визначте речовини, з яких складаються ці предмети, заповніть таблицю.

Проведемо дослідження у групах. Вам необхідно розглянути предмети та зробити висновки, відповідаючи на сформульовані на картках питання про речовину, з якої складається предмет. Завдання:Проведи спостереження за предметом: 1. Як виглядає речовина, з якої складається предмет? 2. Якого воно кольору? 3. Опиши його поверхню. 4. Чи має цю речовину запах? 5. Поклади предмет у воду і з'ясуй, він легший або важчий за воду, розчинний у воді чи ні. 6. Чи міцний предмет, чи можна його подряпати цвяхом? 7. Чи притягується магнітом? Збери інформацію та порівняй опис властивостей даної речовини, з якої складається досліджуваний предмет із властивостями відомих тобі речовин. Зроби висновок: із якої речовини складається цей предмет?

Одна група описує речовину, з якої складається предмет. Інші групи приходять до висновку, що вони мають предмет, який складається з тієї ж речовини. а) Лінійка, пенал, олівець складаються з однієї й тієї ж речовини. б) М'яч, гребінець, ручка складаються з однієї й тієї ж речовини. в) Молоко, кефір, сир. г) Кнопка, ножиці, ложка складаються зі схожої речовини.

Подивіться на дошку. На яке питання ми можемо вже відповісти?

Так, є метал, деревина, пластмаса.

Продовжуємо наше дослідження. Чому предмети зібрані до однієї групи? 1) Камінь, дошка, крейда, ручка, стіл, чашка. 2) Молоко, чай, чорнило, сік, вода. 3) Повітря всередині кульки; пара піднімається з носика чайника. - Чи можна сказати, що предмети в кожній групі складаються з однієї й тієї ж речовини? - Що ж їх поєднує в цьому випадку? – Яке припущення можна висунути щодо цього спостереження за речовинами? - Давайте розглянемо по одному з предметів кожної групи та зробимо висновок про загальні властивості рідин, твердих та газоподібних речовин за планом. 1. Чи має речовина постійну форму? 2. Яке воно на дотик? (Групам пропоную взяти крейду, воду в склянці та надуту повітряну кульку)

Який напрошується висновок щодо речовин, які оточують нас? - Добре, продовжуємо спостереження. Спробуємо з'ясувати, чи справедливе наше твердження. - Здогадайтеся, чому предмети знаходяться в одній групі, підберіть поняття, яке їх об'єднує. Вода, лід, сніг, пара з чайника.

Розбийте ці предмети на групи (Т – тверді, Ж – рідкі, Г – газоподібні). – Як сформулювати наше спостереження.

Перші бувають твердими, другі – рідкими, треті гази (газоподібними).

Усі рідини, тверді речовинита гази такі різні, але є властивості, які їх поєднують.

Чому ж вода стала твердою чи газоподібною? - Який можна зробити висновок?

Основні висновки: 1. Усі предмети довкола нас складаються з речовин. 2. Кожна речовина може бути і твердою, і рідкою, і газоподібною, але нам відомо один або кілька його станів у природі. 3. При охолодженні та нагріванні речовини переходять з одного стану до іншого. - На всі поставлені запитання ми відповіли? - Як називаються різні речовини? Чим вони відрізняються один від одного?

Тема "З чого що зроблено".

Ціль: Ознайомити з природними матеріалами, у тому числі зроблені різні предмети; формувати елементарні уявлення про деякі виробничі процеси, починаючи з видобутку сировини в природі та закінчуючи отриманням готового продукту; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств.

Заплановані результати: Метапредметні

Регулятивні: вмітиформулювати навчальне завдання;розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконати; формулювати висновки із вивченого матеріалу; відповідати на підсумкові питання; здійснюватиконтроль та корекцію;оцінювати результати своєї діяльності на уроці.Пізнавальні: класифікувати предмети за характером матеріалу; показувати кольором різні виробничі ланцюжки;читати текст підручника; за малюнками підручникапростежувати виробничі ланцюжки, моделювати їх,складати розповідь за картинками, наводити інші приклади використання природних матеріалів для виробів.Комунікативні: Приймати участь вроботі пари та групи. Домовлятися один з одним, приймати позицію співрозмовника, виявляти повагу до чужої думки.

Предметні: у знають, які природні матеріали використовують для виготовлення виробів; навчаться складати найпростіші виробничі ланцюжки

Особистісні: дбайливо ставитися до речей; розуміти необхідність дбайливого відношеннядо природи; шанобливо ставитися до праці людей.

Навчальні матеріали: Підручник А.А. Плешаков “ Навколишній світ”, робочий зошит №1, комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, різні предметиіз глини, металу, деревини, вовни; картки – моделі. Уучнів: сигнальні світлофори, кольорові олівці (фломастери), клей,

1. Організаційний момент, емоційний настрій. (слайд1)

Продзвенів дзвінок веселий
Всі готові? Все готово?
Ми, зараз, не відпочиваємо,
Ми працювати починаємо.

Подивіться один на одного. Подумки побажайте один одному гарного настрою на весь навчальний день. Подивіться на мене. Я також бажаю вам сьогодні, щоб ви були уважними, активними, винахідливими. а головне працелюбними.

Нехай девізом уроку стануть слова

«Знаєш сам-розкажи іншому!»

Хлопці, щоб розпочати роботу, давайте сплануємо свої дії. На початку уроку ми завжди робимо?повторити

На будь-якому уроці ми щось дізнаємося, чогось вчимося, значить

Знання не будуть міцними, тому треба їх…закріпити

А також обов'язково будь-яку роботу треба…перевірити та оцінити

Ну, а тепер приступаємо до роботи. Я сподіваюся, у вас все вийде.

2. Перевірка домашнього завдання.

Який розділ ми вивчаємо з вами? (Життя міста та села)

( ( Промисловiсть, торгiвля, транспорт, будiвництво, сільське господарство)

А) Індивідуальні завдання щодо карток. (4 дітей отримують завдання)

- підкресли однією рисою продукцію промисловості, двома – продукцію сільського господарства.

1. Помідор, книга, морква, телефон, настільна лампа, картопля, трактор, редис, цибуля, стілець, праска, капці.

2. Кавун, вишня, стілець, майка, виноград, черевики, пальто, ракета, злива, парта, гарбуз, капуста, літак, часник, огірок.

Б) Гра "Вірно-невірно".

Пограємось у гру"Вірно-невірно" (робота з сигнальними картками-світлофорами: якщо вірно-зелений колір, якщо ні-червоний)

Чи правда, що економіка – це господарська діяльність людей? (так)

Чи правда, що хліб, молоко, м'ясо дає нам торгівля? (ні)

Чи правда, що паперові гроші вперше почали використовувати у Китаї? (так)

Чи правда, що сьогодні гроші не роблять з дерева? (так)

Чи правда, що одяг, взуття, меблі виробляють у торгівлі? (ні)

Чи правда, що маляр, муляр, штукатур, кранівник працюють у будівництві? (так)

Чи правда, що продукти та речі ми можемо придбати у сільському господарстві? (ні)

Чи правда, що щоб уранці нам випити склянку молока, працюють лише галузі сільського господарства та торгівля? (Ні, транспорт, промисловість)

Чи правда, що разом із будівельниками у зведенні будинку беруть участь фахівці транспорту та промисловості? (так)

Чи правильно, що це галузі економіки пов'язані друг з одним? (так)

Чи може сучасна економікапрацювати без грошей? (ні)

В) Міні-проект «Як з'явилися гроші?»

Г) Розповідь Лентицької Є. про професію батьків.

До якої галузі економіки належить ця професія?

Які галузі економіки є у нашому районі? (Сільське господарство, транспорт, торгівля.)

Чи можемо ми сказати. Яка професія найголовніша?

Молодці, що так багато дізналися про економіку.

3. Самовизначення до діяльності

Хлопці на урок я принесла ці предмети.

Яке питання виникає у вас, побачивши ці предмети? (З чого вони зроблені?)

Значить тема нашого уроку "З чого що зроблено?"

Прочитайте тему уроку у підручнику.с.108.

Які навчальні завдання поставимо собі?

Використовуйте для цього фразу: «Я думаю, що…

Прочитаємо у підручнику, що про це говорить Мураха.

4. Спільне відкриттязнань. Вивчення нового матеріалу.

Що здалося важким та незрозумілим? (Виробничі ланцюжки)

Виробнича ланцюжок - порядок виготовлення предмета.Дошка )

З яких матеріалів виготовлені ці предмети? (Глина, метал, шерсть. Дерево)

Хлопці, що спільного у цих предметів? (Зроблені руками людини)

З давніх-давен людям доводилося пристосовуватися до умов життя в різних умовах. Створені людьми знаряддя праці, житла та предмети побуту, одяг, прикраси були з тих матеріалів, що були у місцевості.
- Найдавнішими є кам'яні знаряддя праці. Стародавні люди спочатку використовували уламки каменів, гілки та сучки дерев. Вчені вважають, що першим знаряддям, зробленим древнім людиною, було ручне рубало, висічене з каменю.

У наш час людина від народження людина потрапляє у світ речей. До цього ми вже так звикли, що не замислюємося про те, як і з чого, зроблені навколишні предмети.

Завдання на с.108 із підручника (Взаємоперевірка)

Робота у групах. Завдання с.109.

З глини-1 група

З вовни -2 група

З металу-4 група

З дерева-3 група

Клас знайомиться з виробництвом виробів за планом та оформляє плакат:

1. Вивчити інформацію у підручнику.

2.Розглянути малюнки.

3.Порядок виготовлення предметів.

4.Зобразити виробничий ланцюжок за допомогою моделей.

5.Підготувати плакат.

Працюйте дружно-буде успішним результат.

5. ФІЗМИНУТКА.

Ми у професії грали –

Миттю ми льотчиками стали!

У літаку полетали

І шоферами раптом стали!

Кермо тепер у руках у нас-

Швидко їде другий клас

А тепер на будівництві ми

Кладемо рівно цеглу.

Роз- цегла і дві, і три –

Будуємо будинок ми, подивися!

Ось закінчена гра,

Знову за парти нам час.

6. Виступ гуртів.

Групи провели невеликі дослідження та зараз розкажуть, як виготовляють предмети. Перед виступом діти загадують загадки.

Якщо зустрінеш на дорозі,

То в'януть сильно ноги,

А зробити миску або вазу-

Вона знадобиться відразу. (Глина)

Щороку молодцю

Додає по кільцю. (Дерево)

Заплелися густі трави,

Закудрявились луки,

Та й сам я весь кучерявий,

Навіть завитком рога. (Вівця, баран)

Іду у воду червоний, а вийду чорний. (Метал)

План виступу.

    Назва предмету.

    Навіщо потрібен?

    З чого зроблено

    Як зроблено?

7. Первинне закріплення.

Запитання у рамці підручника с.111.

8. Самостійна робота із взаємоперевіркою за зразком.

(Робота в парах)

Робочий зошит с.79-71

Завдання 1.

Покажіть стрілками різного кольору різні виробничі ланцюги.

Завдання2.

Напишіть, на що люди можуть перетворити ці матеріали.

(Зерно, млин, хліб. Залізна руда, завод, ножиці тощо)

"5" - без помилок.

«4» - 1 помилка

"3" -2 помилки. (Перевірити роботу на мультимедіа )

А крім глини, деревини, металу, з яких матеріалів можуть бути виконані різні предмети? (Пластмаса, гума, скло та ін.)

На що повинні звертати увагу люди, видобуваючи у природі різні матеріали для виготовлення різноманітних виробів?

1) Видобувати матеріалів не більше, ніж їх потрібно.

2) Витрачати ощадливо.

3)Стискати нові дерева.

4) Відновлювати землі дома кар'єрів.

9.Включення до системи знань.

Людині потрібні різні речі.

Де бере матеріал для їх виготовлення? (В природі)

На що мають звертати увагу люди. Видобуваючи в природі різні матеріали?

Прочитайте у підручнику на с.111 (виділено жирним шрифтом)

Про які виробничі ланцюжки дізнались?

Завдання 3. Робочий зошит с.71 №3.

1, 2 ланцюжки для слабких

Для сильних (Придумати вихідний матеріал)

8. Підсумок уроку.

Перевірте, наскільки ви уважні були на урок.

Отже, людині потрібні різні вироби. Де ж він бере матеріал для виготовлення?(В природі .)

Для виготовлення шапки та шарфу потрібна- (вовна )

Папір роблять з (дерева )

Для виготовлення керамічного посуду потрібна (глина )

Каструлі, ложки роблять з (металу )

На що мають звертати увагу люди, видобуваючи у природі різні матеріали? (Добувати їх не більше, ніж потрібно, витрачати економно, садити нові дерева)

Видобуючи різні матеріали, люди змінюють природу, завдають їй шкоди. Кар'єр, що залишився після видобутку глини, може перетворитися на яр на поверхні землі. Вирубаний ліс – це знищений будинок багатьох рослин та тварин. Природні багатства не вічні, їх треба берегти.

До чого може призвести нерозумне, марнотратне використання природних багатств? (Не буде лісу, не буде тварин і рослин, не буде людини. Наша планета стане неживою пустелею.)

Нам треба пам'ятати про те, що в кожну річ вкладено знання та працю багатьох людей, тому до речей треба ставитися дбайливо.

Ми здійснили подорож до Країни Майстрів.

На яке запитання відповідали на уроці? (З чого що зроблено?) – Хто тепер знає, з чого можна зробити посуд, одяг, зручні речі, книги?

А як ви думаєте, сьогодні на уроці ми дізналися про всі природні матеріали, з яких можна зробити предмети одягу та посуду? (НІ)

Які предмети у класі виготовлені з природного матеріалу?

9. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ.

Вашим домашнім завданням буде:

Дізнатися, які ще є природні матеріали та що з них робиться?На наступному уроці розповісте про це своїм однокласникам. (За бажанням)
-З'ясувати, які матеріали використано для виготовлення вашої іграшки.

Робочий зошит с.71 №4. Для сильних

10. Рефлексія

    Я знаю що …

    Я навчився …

    Я задоволений…

Клас: 2

Ціль:Ознайомити з природними матеріалами, у тому числі зроблені різні предмети; формувати елементарні уявлення про деякі виробничі процеси, починаючи з видобутку сировини в природі та закінчуючи отриманням готового продукту; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств.

Заплановані результати: Метапредметні

Регулятивні: вміти формулюватинавчальне завдання; розумітинавчальне завдання уроку та прагнути його виконати ; формулювативисновки із вивченого матеріалу; відповідати на підсумкові питання; здійснювати контрольта корекцію; оцінюватирезультати своєї діяльності на уроці. Пізнавальні:класифікуватипредмети за характером матеріалу; показувати кольором різні виробничі ланцюжки; читатитекст підручника; за малюнками підручника простежувативиробничі ланцюжки, моделювати їх, складатирозповідь за картинками, наводити інші приклади використання природних матеріалів для виробів. Комунікативні:Приймати участь в роботі пари та групи. Домовлятисяодин з одним, приймати позицію співрозмовника, виявляти повагу до чужої думки.

Предметні: дізнаються, які природні матеріали використовують для виготовлення виробів; навчаться складати найпростіші виробничі ланцюжки

Особистісні: дбайливо ставитися до речей; розуміти необхідність дбайливого ставлення до природи; шанобливо ставитися до праці людей.

Навчальні матеріали: Підручник О.О. Плешаков "Навколишній світ", робочий зошит №1, комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, різні предмети з глини, металу, деревини, вовни; картки – моделі. У учнів:сигнальні прапорці, кольорові олівці (фломастери)

1. Організаційний момент, емоційний настрій. (слайд1)

Продзвенів дзвінок веселий
Всі готові? Все готово?
Ми, зараз, не відпочиваємо,
Ми працювати починаємо.

2. Перевірка домашнього завдання.

А) Індивідуальні завдання щодо карток. (2 дітей отримують завдання)

Підкресли однією рисою продукцію промисловості, двома – продукцію сільського господарства.

1. Помідор, книга, морква, телефон, настільна лампа, картопля, трактор, редиска, цибуля, стілець, праска, капці.

2. Кавун, вишня, стілець, майка, виноград, черевики, пальто, ракета, злива, парта, гарбуз, капуста, літак, часник, огірок.

Б) Гра "Вірно це чи ні".

Пограємо в гру "Вірно це чи ні" (робота з сигнальними картками-світлофорами: якщо вірно-зелений колір, якщо ні-червоний)

Чи правда, що економіка – це господарська діяльність людей? (так)

Чи правда, що хліб, молоко, м'ясо дає нам торгівля? (ні)

Чи правда, що паперові гроші вперше почали використовувати у Китаї? (так)

Чи правда, що сьогодні гроші не роблять з дерева? (так)

Чи правда, що одяг, взуття, меблі виробляють у торгівлі? (ні)

Чи правда, що маляр, муляр, штукатур, кранівник працюють у будівництві? (так)

Чи правда, що продукти та речі ми можемо придбати у сільському господарстві? (ні)

Чи правда, що щоб уранці нам випити склянку молока, працюють лише галузі сільського господарства та торгівля? (Ні, транспорт, промисловість)

Чи правда, що разом із будівельниками у зведенні будинку беруть участь фахівці транспорту та промисловості? (так)

Чи правильно, що це галузі економіки пов'язані друг з одним? (так)

Самовизначення до діяльності

Подивіться на екран . (слайд 2)На слайді зображено різні предмети.

(черепашка, рукавиці, ножиці, глечик, лінійка, ложка, шарф, кухоль, олівець)

Визначте, який зайвий? (мушля)

Чому? ( Черепашка - створила природа, а решту зробив людина)

Як називається те, що зроблено руками людини? ( Рукотворний світ)

Практична робота.

Розділіть інші предмети на групи з матеріалу. (Ділять предмети на групи.)

Усі ці предмети вам добре знайомі. Назвіть їх і поясніть, навіщо вони служать. Що спільного у всіх цих предметів однієї групи? (Називають предмети. Розповідають, навіщо вони потрібні - з глини (Вазу, горщик, цегла, глиняну іграшку-свистульку),

З вовни ( светр, рукавички, шкарпетки, шарф),

З металу (ложка, миска, кухоль, ножиці, металевий конструктор),

З деревини (лінійка, дерев'яна ложка, матрьошка, зошит).

Про що ми говоритимемо на уроці? (Дізнаємося, з чого і як люди роблять різні вироби.)

Прочитайте тему уроку у підручнику.

Чи сформулюйте навчальні завдання, які поставимо перед собою? (Говоритимемо про предмети, дізнаємося з чого їх роблять). Прочитаємо про це у підручнику.

Робота з темою уроку.

Розмова "Що з чого?" (Робота у групах)

А тепер поговоримо про кожну групу предметів окремо.

1. Вовна (розглянути групу предметів із вовни ) (слайд 3)

Ми визначили, що ці речі зроблені із вовни. А звідки беруть шерсть?

(С.111 підручника) Розгляньте малюнки і розкажіть, як роблять вовняні речі.

1. Стрижка овець;

2. Виготовлення вовняної пряжі, змотування на бобіни;

3. Виготовлення вовняного полотна;

4. Нанесення малюнка на тканину;

5. Виготовлення за викрійками деталей одягу.

Що нового ви дізналися про виготовлення вовняних виробів?

А як зробили цей шарф? Як набули різні кольори?

2. Дерево (Розглянути групу предметів з дерева) (слайд 4)

Зрозуміло, що лінійка, підставка з дерева. А ось зошит як опинився у цій групі? Як з'явилися на світ наші підручники? У цьому нам допоможуть розібратися хлопці та дівчата, які підготували повідомлення.

а) Виступи учня про виготовлення паперу.

Існують різні види паперу. Де її використовують?

На комбінаті виготовляють папір.

  • Письменник пише твір.
  • Художник робить ілюстрації
  • У видавництві друкують книжки.
  • У магазині з'являються книжки.

Виступ дітей.

Сьогодні папір роблять на комбінатах, де людям допомагають машини.

Машини беруться до справи ще тоді, коли майбутній папір у лісі зростає. Електричні пилки пиляють, валять дерева. Трактори-лісовози везуть колоди до річки. Машини зв'язують колоди в плоти, і пливуть плоти річкою до воріт цеху. Тут за справу беруться інші машини: швидкий багатопильний верстат розпилює колоди на чурбаки; машина – корообдирка здирає з них кору; рубальна машина рубає цурбаки на тріски; тріски їдуть на доріжці, що саморухається, в котел. У казані у спеціальному розчині вариться каша-дерев'яна. Ось ця каша колись готова, і стає папером.

б) Показ колекції різних видівпаперу.

Навіщо використовується папір?

Чи легко отримати папір? Як треба ставитись до наших зошитів, підручників, адже все це зрубані дерева. А щоб виростити доросле дерево, треба не менше 60 років.

А ще з дерева роблять меблі, посуд, іграшки. (Показати.)

6.Фізмінутка

А тепер відгадайте, про кого йдеться? Звучить музика "Бу-ра-ти-но!")(Слайд5)

А як ви вважаєте, чому ми згадали про Буратіно? (зроблений з дерева)

А з якої казки? ("Золотий ключок". А.Толстого)

7. Розмова "Що з чого?" (продовження)

Здавна на Русі з глини виготовляли посуд і такі чудові іграшки. (слайд 6)

А як роблять іграшки з глини, ми дізнаємось із фрагмента фільму .

(Перегляд фрагмента фільму "Спадщина діда Філімона".)

Розповідь учня про глину.

Глина видобувається у кар'єрі екскаваторами. У сирому вигляді вона пластична. Вона поєднується з водою до стану густої пасти і потім з неї ліплять посуд або іграшки. Висихаючи, глина твердне і стає дуже міцною. Потім вироби обпалюють у печі при високій температурі 450°С. Після випалу глина стає міцною і ніколи не стане м'якою. Мистецтво робити такі речі називається керамікою.

У давнину, коли не було холодильників, глиняні глеки використовували для зберігання холодної води. Вода залишалася холодною, оскільки просочувалася через тонкі пори глека і випаровувалась, що й допомагало зберігати воду холодною.
Чудовими гончарями були китайці. Зі спеціальної білої глини виготовляють фарфорові вироби. При випаленні така глина набуває білого кольору. Ця чашка теж виготовлена ​​з глини.

Треба сказати, що з глини роблять цеглу, іграшки, черепицю.

В останній групі у нас опинилися предмети, виготовлені з металу . (Слайд 7)

Розповідь учня про виробництво заліза

Залізо ніхто не робить, воно створене самою природою, як вода, глина, пісок... А люди це залізо лише видобувають і перетворюють на чавун і сталь.

Заліза на світі мабуть-невидимо - воно і в піску (від цього він жовтуватий), і в червонувато-бурій глині, і в коричневому камені - кремені. Залізо навіть у воді розчинене.

Найбільше заліза у залізних рудах. З них і добувають цей найголовніший метал.

Як видобувають руду?

Тут не обійтися без величезної, могутньої, сталевої копали – черпали, маленького паперового пакету із зарядом вибухової речовини та довгих проводів. Пробурять гірники в землі свердловини, закладуть у них вибухівку, по дротах пустять струм. Тут затикай вуха. Як вибухне вибух - тонни землі, каміння злетять у повітря, розлетяться навколо, і відкриється захована під ними руда. Буває, що й саму руду доводиться дробити вибухами. Нарешті стихли вибухи. За роботу береться крокуючий екскаватор. Зачерпне екскаватор руду ковшом-черпаком, повернеться – і навантажений цілий вагон чи гігант-самоскид. Але руду привезли на завод. Як же перетворити її на залізо? Тут допомагає людям жаркий вогонь. У величезних, немов висотні будинки, печах - домнах день і ніч вирує полум'я. Ось на вершину однієї з таких домен похилою дорогою поповзли вагонетки. Піднімуться, перекинуться, висиплють вантаж у піч – і вниз. В одних вагонетках руда, в інших – білий камінь, вапняк, у третіх – паливо, темно-сірий ніздрюватий кокс. Він, наче пиріг, випечений з розмеленого в муку найкращого кам'яного вугілля. Ну а вапняк допомагає коксу витягати із руди всі зайві домішки.
Гаряче горить кокс, але не розплавити йому руду. Щоб він горів ще спекотніше, потрібно постійно роздмухувати вогонь, потрібне повітря, гаряче, розпечене. Ось чому поруч із домною стоять ще кілька веж. У них і нагрівається повітря. Могутні вентилятори женуть по трубах повітряні потоки, безперервно роздмухуючи в домнах вогненну бурю. Вирує полум'я, плавиться, осідає руда, краплі металу чавуну збираються в струмки, струмки... Чавун важкий, він стікає на дно печі, а все зайве, що було в руді, піднімається, спливає пухнастою вогненною піною. Це шлак.

Нарешті майстер подає сигнал: Чугун готовий! Можна випускати плавку. Хвилина, інша... і, розсипаючи фонтани іскор, освітлюючи небо вогненною загравою, рідкий метал рине у величезний ківш. Ковшиш багато, кожен на колесах. Стоїть на рейках цілий потяг-чавуновоз. Наповниться один ківш, зараз під струмінь підійде наступний. Куди ж вирушить вогнедишний потяг? Шлях його недалеко – у сусідній цех. Тут чавун виллють у форми. У них рідкий метал застигне і набуде форми тієї самої форми, в яку був залитий. І ми з вами зустрічаємося з чавуном щодня. Адже звичайні сковорідки, чавунки, батареї опалення, грати, в які тікають струмки на вулицях, - все це теж відлито з чавуну.

Отже, ми з вами познайомилися з деякими матеріалами, з яких людина може зробити потрібні їй предмети. А тепер для закріплення виконаємо завдання у зошиті.

Закріплення (робота у парах):

Самостійна робота з "Робочого зошита" с.39-40 №1,2

Покажіть стрілками різного кольору різні виробничі ланцюги.

Напишіть, на що люди можуть перетворити ці матеріали.

(Зерно, млин, хліб. Залізна руда, завод, ножиці тощо)

А крім глини, деревини, металу, з яких матеріалів можуть бути виконані різні предмети? (Пластмаса, гума, скло та ін.)

На що повинні звертати увагу люди, видобуваючи у природі різні матеріали для виготовлення різноманітних виробів?

1) Видобувати матеріалів не більше, ніж їх потрібно.

2) Витрачати ощадливо.

3)Стискати нові дерева.

4) Відновлювати землі дома кар'єрів.

8. Підсумок уроку: (слайд 8)

На яке запитання відповідали на уроці?

Хто тепер знає, з чого можна зробити посуд, одяг, зручні речі?

Для виготовлення різних речей людина використовує в основному матеріали, що є в природі. Але їхній запас небезмежний. Тому людина має дбайливо ставитися до природних багатств.

9. Рефлексія. (Слайд 9)

  • Я знаю що …
  • Я навчився …
  • Я задоволений…

10. Домашнє завдання (слайд 10)

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...