Державін пам'ятник тема поета та поезії. Тема поета та поезії у ліриці Г.Р. Державіна "Пам'ятник". Лінгвістичний аналіз презентації до уроку з літератури (9 клас) на тему. Охарактеризуйте художній час вірша

Конспект уроку на тему: Ода Горація «До Мельпомени» в перекладах російських поетів 18-19 ст.

Урок доцільно провести вивчення вірші А.С.Пушкина «Я пам'ятник собі спорудив нерукотворний», оскільки він закладе основу до роботи над темою поета і поезії в ліриці Пушкіна.

Тема уроку: «Ода Горація «До Мельпомени» у перекладах російських поетів 18-19 ст».

Цілі уроку: Навчальна: допомогти учням розібратися у проблемі поетичної слави, поетичного безсмертя, подолання смерті через славу;

Розвиваюча: вміння самостійно мислити, робити висновки, узагальнення.

Шляхом порівняння текстів перекладів побачити оновлення мови у творчості Державіна, розвиток російського класицизму, розглянути відмінності у світогляді поетів.

Виховна: виховання почуття гордості за вміння російських поетів перекладати вірші;

Вигляд уроку: урок – роздум.

Обладнання уроку: текст перекладу оди Ломоносовим, текст вірша - наслідування Горацію Державіна, текст вірша А.С.Пушкіна.

Словникова робота: Мельпомена – грецька муза трагедії. У перекладі з грецької – «співаюча». Дочка Зевса та музи Мнемосіни. Мельпомена вважалася музою пісні, потім сумної пісні, а згодом стає покровителькою театру взагалі уособленням трагічного сценічного мистецтва. Мельпомена зображувалась у вигляді жінки з пов'язкою на голові та у вінку з листя винограду, у театральній мантії, з трагічною маскою в одній руці та мечем чи палицею в іншій.

Хід уроку.

1.Вступное слово вчителя: Дух оновлення, характерний всієї російської культури 18 століття, повною мірою проявився й у поезії. Саме в цьому столітті відбулася реформа російського віршування-утвердилася існуюча дотепер силабо-тонічна система вірша, що прийшла на зміну силабіческой. У поезії добре простежуються і разючі мовні зміни-від віршів петровського часу до творів Державіна, Карамзіна, Дмитрієва, яких можна назвати попередниками Пушкіна. У російській класичній літературі Горацій був частим гостем. Недарма Пушкін в одному з перших своїх віршів перераховує його серед своїх улюблених поетів: «Вихованці юних Грацій, з Державіним потім чутливий Горацій є вдвох…», а в одному з останніх віршів ставить його слова епіграфом до власних рядків на знамениту горацієвську тему: «Я пам'ятник собі спорудив нерукотворний...»

Але якщо читач, полонений тим чином «вихованця юних Грацій», який малюється в російській поезії, візьме до рук вірші самого Горація, на нього чекає розчарування, несподіванка. Чому? Нерівні рядки, без рим, з важко вловимим мінливим ритмом. Довгі фрази, що перекидаються з рядка в рядок, що починаються другорядними словами і лише повільно і важко добираються до підмета і присудка. Дивна розстановка слів, природний порядок яких, ніби навмисне, збитий і перемішаний. Безліч імен і назв, звучних, але малозрозумілих і, головне, зовсім, мабуть, не йдуть до теми. Дивний хід думки, при якій часто-густо до кінця вірша поет ніби забуває те, що було спочатку, і говорить зовсім про інше. А коли крізь усі ці перешкоди читачеві вдається вловити головну ідею того чи іншого вірша, то ця ідея виявляється такою, що розчаровує банальною: «Насолоджуйся життям і не гадай про майбутнє», «Душевний спокій дорожчий за багатство».

І все-таки Горацій був геніальним поетом, і найкращі письменники не помилялися, прославляючи його протягом двох тисяч років як найбільшого лірика Європи. У російській літературі вірші Горація звучать у перекладах поетів 18-19 століть. Сьогодні на уроці ми спробуємо проаналізувати оду Горація «До Мельпомени» у перекладах поетів 18 – 19 століть.

Індивідуальна робота. Повідомлення учня. Учень заздалегідь підготував повідомлення у тому, що означає слово Мельпомена.

Слово вчителя. На партах у вас є тексти перекладів оди Горація. Назвемо імена авторів перекладів.

Ломоносов був першим у російській літературі 18 століття, хто переклав оду Горація. Звучить цей переклад так: (читає учень)

Я знак безсмертя собі спорудив

Перевищує пірамід і міцніше за мідь,

Що чорний аквілон зітріти не може,

Ні безліч століть, ні їдка старовина.

Не зовсім я помру; але смерть залишить

Більшу частину мою, як життя померю.

Я зростатиму всюди славою,

Поки що великий Рим володіє світлом.

Де швидкими шумить струменями Авфід,

Де Давнус царював у простому народі,

Батьківщина моя мовчати не буде,

Що мені беззнатний рід перешкодою не був,

Щоб внести до Італії вірші еольські

І першому дзвеніти Алцейською лірою.

Загордися праведною заслугою, музо,

І увінчай главу дельфійським лавром.

Завдання класу. Спробуймо провести аналіз перекладу.

*Яка головна тема, над якою міркує Ломоносов?

*Прочитайте рядки, у яких виражена впевненість Ломоносова на поетичне безсмертя.

*На які художньо-виразні засоби ми перш за все звертаємо увагу під час читання оди? Назвіть їх.

Усічена форма прикметників: їдка старовина; велику честь; вірші еольські;

Названо імена античних героїв, географічні місця: Давнус-Давн-легендарний цар Апулії, батьківщини Горація; Авфід -річка в Апулії.

Пишні метафори: знак безсмертя; зростатиму славою; Рим має світло; Батьківщина мовчати не буде; безліч століть;

Наявність епітетів: їдка давнина; великий Рим; звичайний народ; беззнатний рід; праведна заслуга;

Присутність старослов'янізмів: главу; загордися;

Синтаксичний лад тексту: текст перекладу можна зарахувати до такого типу промови, як міркування: є теза у тому, що пам'ятник поет собі вже спорудив, є докази, є висновок у тому, що працю поета буде оцінено і в голові в нього з'явиться лавровий вінок.

Висновок: ліричний герой одержимий, сподівається на добру пам'ять нащадків. (учні)

Вчитель: На основі тексту Горація Державін створює багато в чому оригінальний вірш.

Учень читає вірш.

Я пам'ятник собі спорудив чудовий, вічний,

Металів твердіше він і вищий за піраміди;

Ні вихор його, ні грім не зламає швидкоплинний,

І часу політ його не зламає.

Так! - весь я не помру; але частина моя велика,

Від тліну втікши, по смерті житиме,

Доки слов'ян рід всесвіту буде шанувати.

Чутка пройде про мене від Білих вод до Чорних,

Де Волга, Дон, Нева, з Ріфея ллє Урал;

Що першим я наважився в кумедному російському складі

Невимушеною рукою, неквапливою,

Вчитель: Літературний коментар (індивідуальна робота).

Вірш представляє наслідування одягу Горація «До Мельпомени».

Найсуттєвіша відмінність автохарактеристики Державіна від зразка наголосив М.Г.Чернишевський: «У своїй поезії що він цінував? Служіння на користь спільну… Горацій каже: «Я вважаю себе гідним слави за те, що добре писав вірші». Державін замінює

це іншим: «Я вважаю себе гідним слави через те, що говорив правду і народу, і царям».

Нерозуміння істинної сутності та новизни державинської поезії більшістю публіки визначили бажання поета самому сформулювати програмну своєрідність своїх од.

У 1795 року, наслідуючи приклад Горація, він пише вірш «Пам'ятник», у якому визначає право на безсмертя:

Всяк пам'ятатиме то в народах незліченних,

Як з невідомості я тим відомий став,

Що перший я смілився в забавному російському складі

Про чесноти Феліці виголосити,

У серцевій простоті розмовляти про бога

І істини царям із посмішкою говорити.

Короткий аналіз вірша «Пам'ятник».

*Якій темі присвячено вірш?

*Хто з російських поетів звертався до цієї теми?

*У чому, на думку Державіна, полягає призначення літератури?

*Чому він уподібнює творчість поета до пам'ятника?

*Яким бачиться йому пам'ятник?

*Що ставить собі поет у заслугу?

*У чому головна відмінність у поглядах на поезію та призначення поета у віршах Горація та Державіна?

Порівняльний аналіз творів Ломоносова та Державіна.

*У Державіна точно визначені поетичні принципи. У чому «зухвалість» Державіна?

У відступі від знаменитих правил класицизму. Правила ці вимагали, щоб поет «віщав», проголошував у вигляді вічних істин ті абстрактні чесноти, які покладені імператорському сану і висловлювалися спільним для складом.

*Державін створив «кумедний російський склад», що допомагав йому розкривати у всьому, про що він писав, свою особистість. Жарт виявляв індивідуальний склад розуму, манеру розуміти речі та погляд на світ, властивий саме цьому поетові.

* Сила поезії, на думку Державіна, могутніша навіть за закони природи, яким поет єдино готовий бути підпорядкований.

Пам'ятник чудовий саме цією перевагою і над природою («металів твердіше», непідвладний вихрам, громам, часу), і над славою «земних богів» - царів. Пам'ятник поета вищий за піраміди.

*Горацій бачив запоруку свого безсмертя в мощі Риму: «Я зростатиму всюди славою, Поки великий Рим володіє світлом» (переклад Ломоносова.

*Державин міцність слави бачить у повазі до своєї батьківщини, чудово обігруючи спільність кореня в словах «слава» та «слов'яни»:

І слава зросте моя, не в'яне,

Доки слов'ян рід Всесвіту шануватиме.

* Свої заслуги Державін бачить у цьому, що зробив стиль «кумедним», тобто. простим, веселим, гострим.

Поет «смілився… проголосити» не про подвиги, не про велич - про чесноти, і до імператриці поставитися як до звичайної людини, говорити про людські достоїнства. Тому тут вжито слово «смілився».

*Головне ж, Державін бачить свою заслугу в тому, що зберігав людську гідність, щирість, справедливість, що міг

У серцевій простоті розмовляти про Бога

І правду царям із посмішкою говорити.

*Остання строфа вірша свідчить у тому, що Державін сподівається одностайне схвалення сучасників. Муза його і на порозі безсмертя зберігає риси войовничості та величі:

О Муза! Загордися справедливою заслугою,

І зневажає хто тебе, сама тих зневажай;

Невимушеною рукою неквапливою

Чоло твоє зорею безсмертя вінчай.

Проблемне питання. Розкрийте справедливість слів Бєлінського:

"Поезія Державіна була першим кроком до переходу взагалі російської поезії від риторики до життя".

Поезія була тією високою трибуною, з якою Державін - поет звертався до росіян із полум'яною промовою. Він писав про те, що добре знав, що бачив, що обурювало його, малював портрети «з оригіналів», тому мова поета виконана енергії, пристрасті, вона висловлювала глибоко особисті, вистраждані переконання. Тому вірші Державіна відображають дійсність, реалії життя.

Безсмертя Пушкіна у його вірші «Я пам'ятник собі спорудив нерукотворний».

Літературний коментар.

Вірш написано 1836 року, перегукується з традиціям римського поета Горація, автора «Я спорудив пам'ятник…», і Державіна у російській ліриці.

У основі ліричного сюжету - доля Пушкіна, осмислена і натомість історичного руху. Це один із останніх віршів А.С.Пушкіна. Вірш це передає велич і трагізм прощання із життям. Це сповідь поета перед самим собою і водночас гордий заповіт, сказаний так, що його чують віки та величезні простори Землі. Безсмертя поета - і в тій радості, з якою він бачить перебіг життя, його горизонти, і незалежно від свого «жорстокого віку».

Розмова з питань.

* Які мотиви та образи, ключові для пушкінського розуміння ролі та призначення поезії, втілилися в «Пам'ятнику?»

*У чому бачить поет свою головну заслугу перед читачами?

*Чому поезія безсмертна?

Аналіз вірша.

Тема вірша – тема поета та поезії.

Проблема вірша – поетична слава, поетичне безсмертя.

Жанр – ода. Жанрова специфіка вірша продиктована традицією:

Вірші написані як своєрідне наслідування вірша Державіна

«Пам'ятник», яке, своєю чергою, є переробкою оди Горація «До Мельпомени», відомої російському читачеві з перекладу Ломоносова. Епіграф до свого вірша Пушкін запозичив у Горація «Я спорудив пам'ятник».

Пушкін, продовжуючи традицію, намагається показати, у чому його заслуги перед Росією:

І довго буду тим люб'язним я народу,

Що добрі почуття я лірою пробуджував,

Що в мій жорстокий світпрославив я свободу

І милість до занепалих закликав.

Щодо пафосу цих рядків висловлювалися різні погляди, зокрема і така: Пушкін іронізує, він знає, що непосвячені саме так визначать основні переваги його поезії, і закликає музу «не заперечувати дурня».

Засоби поетичної виразності:

Епітети: пам'ятник нерукотворний, душа в заповітній лірі, в мій жорстоке століттяголовою непокірної,

Метонімія: що добрі почуття я лірою пробуджував

Синекдоха:

І назве мене всякий сущий у ній мову,

І гордий онук слов'ян, і фін, і нині дикої

Тунгус та друг степів калмик.

Втілення: Веленю Божу, о музо, будь слухняна…

Вірш написаний катренами, причому перші тир рядки - традиційним одичним розміром - 6-стопним ямбом, а останній рядок - 4-стопним ямбом.

Підбиття підсумків уроку.

Тема поетичного безсмертя, закладена ще Горацієм, продовжили, інтерпретовано у творчості Ломоносова, Державіна, Пушкіна. Сьогодні ми переконалися, що творчість поета виростає з дійсності. Поети намагалися висловити переконаність у тому, що поезія не залежить ні від держави, ні від суспільства, що вона не має завдань поза нею самою. І в цьому їх, поетів, поетичне безсмертя.

Урок № 8 Л-9

ТЕМА: Г.Р. Державін. Тема поета та поезії у ліриці Державіна

ЦІЛІ: дати знання про основні теми лірики та поетичне новаторство Державіна; вчитипрацювати з художнім текстом, проводити аналіз ліричного твору.

ХІД УРОКУ:

  1. Оргмомент.
  1. Готовність до уроку.
  2. Постановка цілей уроку.
  1. Перевірка домашнього завдання.
  1. Напам'ять «Володарям та суддям».
  2. Питання від класу з біографії та творчості Державіна.
  1. Робота над твором Державіна «Феліця»
  • Яка історія створення оди? (Для відповіді це питання можна використовувати записки «Пояснення на твори Державіна», зроблені поетом наприкінці життя.)
  • Поясніть зміст назви оди.
  • Порівняйте оду Державіна «Феліца» з «Одою на день сходження на престол імператриці Єлисавети Петрівни ...» Ломоносова.
  • Що спільного та різного у вигляді героїнь цих творів?
  • Які художні прийоми використовують поети для створення центрального образу кожної оди?
  • Чому, незважаючи на той самий віршований розмір, оди звучать по-різному?
  • Зіставте лексику, синтаксис та поетичні інтонації цих творів.
  • Чи є в одах сатиричне зображення насправді?
  • Чому Катерина II плакала під час читання оди і дала їй високу оцінку?
  1. Три «Пам'ятники» у російській літературі.
  1. Вступне слово вчителя:

Тема поета та поезії традиційна, наскрізна у європейській культурі. Монолог поета про себе зустрічається ще античної поезії. Так, ода Горація "До Мельпомени" у перекладі М.В. Ломоносова стала основою для віршів Г.Р. Державіна та А.С. Пушкіна про "пам'ятник". Основні її аспекти – процес творчості, його мета та сенс, взаємини поета з читачем, із владою, із самим собою. Таким чином, серед поетів різних епох була традиція ліричного зображення “нерукотворного” пам'ятника, що ніби підбиває підсумок творчої діяльності.

Сьогодні під час уроку ми зіставимо вірші М.В. Ломоносова, Г.Р. Державіна, А.С. Пушкіна. Простежимо, як розвивається тема поета та поезії у цих творах, чим відрізняється позиція авторів у розумінні цієї теми? Порівняємо художні засоби, за допомогою яких висловлено думку поетів.

  1. Читання та аналіз віршів.
  • Отже, вперше звернувся до теми поета та поезії ще у I столітті до н. е.. давньоримський поет Квінт Горацій Флакк в оде "До Мельпомени".
  • Перекладів оди Горація була безліч. Деякі їх (М.В. Ломоносова, В.В. Капніста, А.Х. Востокова, С.А. Тучкова), безсумнівно, були відомі Пушкіну, інші (А.А. Фета, М. Фоккова, Б.). В. Нікольського, П. Ф. Порфірова, В. Я. Брюсова) з'явилися вже після смерті Пушкіна.
  • 1747 року М.В. Ломоносов переклав Горація російською мовою.
  • Прочитайте переклад оди Горація “До Мельпомени” (“Пам'ятник”), створена М.В. Ломоносовим.
  • Визначте тему та головну думку вірша.(Тема оди – роль творчості, поезії у житті людей. Створене поетом робить його безсмертним – ось головна думка вірша).
  • Яким чином поет надає своїм віршам урочистості та карбування?(Двоскладний розмір – ямб – надає нерифмованим рядкам вірша чіткість, карбування. Урочистість звучання надають слова високого стилю: споруджу, вище, зростати, вітчизну, перешкоду та ін., багато слів і висловів греко-римського походження, з історії та міфології: аквім Авфід, вірші еольські, муза, дельфійський лавр тощо).
  • Пояснити значення цих слів:(аквілон – північно-східний вітер;Авфід - Річка в Італії на батьківщині Горація;вірші еольські - Зразкові, давньогрецькі;Алцейською лірою - лірою Алцея = Алкея, одного з найкращих давньогрецьких поетів;муза – богиня, покровителька наук та мистецтва;Дельфійським лавром– у місті Дельфи знаходився храм Аполлона, ватажка муз. Лавр вважався священним деревом).
  • 1796 року Г.Р. Державін звертається до цієї теми, пише вірш “Пам'ятник” - це вільне перекладення оди Горація. Але Державін не повторює думок далекого попередника, а висловлює свою думку на поета і поезію. Поет вважав, що люди, яких не надихає, не хвилює мистецтво, залишаються глухі до добра, байдужі до радощів та страждань оточуючих. Таких людей
  • Ні сльоза вдовиць не чіпатиме,
    Ні сиріт нещасних стогін:
    Нехай у крові всесвіт тоне,
    Був би щасливий тільки він.
    (“Любитеві мистецтв”)
  • На переконання Державіна, мета мистецтва та літератури – сприяти поширенню освіти і вихованню любові до прекрасного, виправляти порочні звичаї, проповідувати істину та справедливість. Саме з цих позицій він підходить до оцінки своєї творчості у вірші “Пам'ятник”. Свою творчість він уподібнює “чудесному, вічному” пам'ятнику. Неквапливий, урочистий ритм вірша (вірш написаний шестистопним ямбом) відповідає важливості теми. Автор розмірковує про вплив поезії на сучасників та нащадків, про право поета на повагу та любов співгромадян. Він висловлює впевненість, що його ім'я житиме у серцях і пам'яті “народів незліченних”, які населяють простір “від Білих вод до Чорних”. Своє безсмертя поет пов'язує з “родом слов'ян”, тобто із російським народом:
  • … І слава зросте моя, не в'яне,
    Доки слов'ян рід всесвіту буде шанувати.
  • У "Пам'ятнику" Державін пояснює, у чому полягають його заслуги перед "родом слов'ян" та вітчизняною літературою:
  • …перший я наважився в кумедному російському складі
    Про чесноти Феліці виголосити,
    У серцевій простоті розмовляти про бога
    І правду царям із посмішкою говорити.
  • Перечитайте вірш Державіна "Пам'ятник". Визначте його тему та основну думку.

(Тема – безсмертя поета у його творах, у пам'яті людей творця знаменитих творів. Основну свою заслугу бачить поет у цьому, що міг “істину царям з посмішкою говорити”, “розмовляти про бога”, “смілив” розповісти про чесноти Катерини!! не високим, а простим складом).

  • Яким розміром написано вірш, які у ньому рими?

(Вірш написаний ямбом, у кожному чотиривірші перша

Рядок римується з третьої, друга з четвертої, тобто. перехресна рима).

  • Які засоби художньої образотворчості використав поет (епітети, уособлення, порівняння, гіперболи)?
  • (Щоб додати урочистість поезії, поет використовує слова “високого стилю”

- чоло, загордися, вигукнути, зухвало, незліченнихі т.д.; різні епітети – неквапливою рукою,серцевий простоті, заслугоюсправедливої ​​, пам'ятник чудовий , вічний , грім швидкоплинний . Гіперболу та порівняння одночасно –"металів вище він і твердіше пірамід". Пам'ятник – це творіння, залишене нащадкам, тому порівняння з пірамідами, металом явно фігуральне, тобто. що передбачає переносний зміст. Все це допомагає утвердити думку про важливість творчості, безсмертя художніх творів).

  1. Самостійний аналіз вірша Пушкіна «Пам'ятник»
  • Виразно прочитайте вірш.
  • Які риси біографії поета знайшли свій відбиток у вірші?
  • Якими бачить поет межі свого творчого безсмертя?
  • З якими словами звертається автор до Музею? Які стосунки між ними?
  1. Заповнення таблиці «Три «Пам'ятники» у російській літературі».

М.В.Ломоносов

Г.Р.Державін

А.С.Пушкін

Риси біографії

"Мені беззнатний рід перешкодою не був".

“…перший я наважився у кумедному російському складі // Про чесноти Феліці виголосити, // У сердечній простоті розмовляти про Бога // І правду царям з посмішкою говорити”.

“…почуття добрі я лірою пробуджував… у моє жорстоке століття прославив я Свободу // І милість до занепалих закликав”.

Межі творчого безсмертя

Поет житиме, поки жива його Батьківщина.

"Доки слов'янів рід всесвіту буде шанувати".

"...доки в підмісячному світі / / Живий буде хоч один поет".

Які стосунки у поета з музою

Муза – висока покровителька.

Муза – вірна подруга поета.

Муза – соратник на великій ниві поезії.

  1. Підсумок уроку.
  • У якому вірші, на вашу думку, найменше простежується особистісне авторське начало?
  • З чим це пов'язано?
  • Чому для свого вірша про обов'язок та призначення поета та поезії А.С. Пушкін взяв за зразок вільне перекладення оди Горація Г.Р Державіним, а чи не точніший до оригіналу переклад М.В. Ломоносова?
  1. Домашнє завдання.
  1. Глави «Подорож із Петербурга до Москви».
  2. Інд. завдання «Біографія Радищева»

Гавриїл Романович Державін увійшов до історії вітчизняної літератури як основоположник автобіографічної поезії, у якій червоною ниткою проходить вихваляння власної унікальності. Підтвердженням цього стане аналіз вірша «Пам'ятник» (9 клас), у якому поет оспівує свій талант. Завдяки короткому аналізу «Пам'ятник» за планом учні 9 класу зможуть пройти повноцінну підготовку до уроку з літератури та майбутніх ЄДІ.

Короткий аналіз

Історія створення– Вірш написаний 1795 року.

Тема вірша– Уславлення поетичної творчості та утвердження високого призначення поета.

Композиція– Композиція складається з п'яти строф: у перших чотирьох автор описує високе значення поезії та звеличує власні заслуги у мистецтві, у п'ятій – звертається до Музею.

Жанр- О так.

Віршований розмір– Шестистопний ямб із перехресною римою.

Метафори«Час політ», «зоря безсмертя».

Епітети"Вічний", "чудовий", "швидкотечний".

Гіперболу«Металів твердіше він і вище пірамід».

Інверсія«і зневажить хто тебе», «народах незліченний».

Уособлення- «ні грім не зломить», «слух пройде», «ні часу політ не зламає».

Історія написання

Вірш «Пам'ятник» був написаний Державіним у 1795 році, коли 52-річний Гаврило Романович обіймав посаду президента Комерц-колегії в Петербурзі. Він багато сил віддавав роботі на відповідальній посаді, проте ніколи не забував про таку улюблену поезію.

Твір належить до зрілого етапу творчості поета, що він зайнявся підбиттям підсумків як свого літературного шляху, а й усього життя. Переосмислюючи отриманий досвід, Гаврило Романович намагався визначити своє місце у житті, у суспільстві, у літературі.

Під час своїх роздумів придворний поет звернув увагу на оду Горація, яка надихнула його на написання вірша «Пам'ятник», який, по суті, став вільним тлумаченням однойменного твору давньоримського поета. У своєму «Пам'ятнику» Горацій поділився ідеєю величі справжнього художника-творця. Тема безсмертя поета та його літературних праць була настільки близька Державіну, що він став одним із перших російських авторів, який почав оспівувати власний талант та поетичну славу.

Тема

При аналізі вірша «Пам'ятник» Державіна слід зазначити, що центральною темою твору є безсмертя поезії, здатної жити в пам'яті прийдешніх поколінь.

У своєму творі Гаврило Романович розмірковує про піднесений вплив поезії на суспільство, право поета на любов і повагу сучасників та нащадків. Адже саме література та мистецтво м'яко і гуманно виховують у людині любов до прекрасного, бажання духовно розвиватися, вони здатні усувати порочні звичаї, а тому їхнє значення в соціумі важко переоцінити.

Основною рисою всієї творчості Державіна є його щирість, яку він вкотре продемонстрував у вірші «Пам'ятник». Він наголошує на тому, що справжній поет має бути чесним і відкритим не лише з народом, а й із представниками влади. Також автор без зайвої манірності згадує про свої заслуги перед російською літературою.

Композиція

Вірш Державіна представлений п'ятьма строфами, кожна з яких складається з складних пропозицій, покликаних підкреслити серйозний настрій автора

У першій строфі поет наголошує на безсмерті поетичного мистецтва, здатного пережити навіть найдовговічніший рукотворний монумент.

Весь твір має форму монологу, оскільки ведеться від першої особи з частим використанням особистих займенників.

Жанр

Вірш «Пам'ятник» написаний у жанрі оди. Неквапливий ритм, якийсь уникнення суєтності досягається завдяки шестистопному ямбу з перехресною римою.

Засоби виразності

У вірші Державіна «Пам'ятник» аналіз коротко виглядає так. Твір відрізняється пишномовною інтонацією і лексикою, а також величним, неспішним ритмом. Досягнення такого ефекту автор використовує численні засоби художньої виразності.

Для наголошування піднесеного ладу думок у своєму творі поет використовує пишномовні вирази(«чоло», «запишалися», «тлін», «смілився») і епітети(«Вічний», «Чудовий», «Швидкоплинний»).

Також у вірші зустрічаються метафори(«часу політ», «зоря безсмертя»), гіпербола(«металів твердіший він і вище пірамід»), інверсії(«і зневажить хто тебе», «народах незліченний»), уособлення(«ні грім не зломить», «слух пройде», «ні часу політ не зламає»).

Тест з вірша

Рейтинг аналізу

Середня оцінка: 4.4. Усього отримано оцінок: 182.

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Тема поета та поезії у ліриці Г.Р. Державіна «Пам'ятник» 9 клас

«Пам'ятник» Гавриїл Державін Я пам'ятник собі спорудив чудовий, вічний, Металів твердіший він і вищий за піраміди; Ні вихор його, ні грім не зламає швидкоплинний, І часу політ його не зламає. Так!- весь я не помру, але частина мене велика, Від тліну втікши, по смерті стане жити, І слава зросте моя, не в'яне, Доки слов'янів рід всесвіт буде шанувати. Слух пройде про мене від Білих вод до Чорних, Де Волга, Дон, Нева, з Ріфея ллє Урал; Всяк буде пам'ятати то в народах незліченних, Як з невідомості я тим відомий став, Що перший я смілився в кумедному російському мові Про чесноти Феліці виголосити, В сердечній простоті розмовляти про Бога І правду царям з посмішкою говорити. О муза! загордися заслугою справедливою, І зневажить хто тебе, сама тих зневажай; Невимушеною рукою неквапливою Чоло твоє зорею безсмертя вінчай. 1795

Лінгвістичний аналіз вірша Г. Р. Державіна «Пам'ятник» Державін Гаврило Романович, (1743-1816), російський поет, державний діяч

Поясніть назву вірша Г.Р.

Визначте тему вірша (що він?) Автор розуміє, що це люди смертні, але, підбиваючи підсумок свого життя, усвідомлює, що своєю творчістю спорудив собі пам'ятник – «чудовий, вічний»; сам він, людина, помре, але ім'я його не буде забуте, тому що житиме в створених ним творах

Який настрій переважає у вірші? У вірші переважає спокійна урочистість: автор усвідомлює власну значимість і розуміє, що її вже ніщо не може похитнути

Охарактеризуйте композицію вірша: скільки елементів у ньому можна назвати? Про що йдеться у кожній частині? У вірші «Пам'ятник» можна назвати три частини: 1) (перший рядок першої строфи): запровадження ліричної теми – «Я пам'ятник собі спорудив». 2) (з 2-го рядка першої строфи та строфи №№ 2, 3, 4): розвиток ліричної теми – опис вічного «пам'ятника» - власного посмертного життя та причини безсмертя. 3) (строфа № 5): муза може бути спокійна: ніщо не применшить її величі та безсмертя.

Охарактеризуйте систему художніх образів вірша Центральний художній образ вірша – це ліричний герой. Він згадує ті образи, які так чи інакше з ним пов'язані: люди, які пам'ятатимуть поета після його фізичної смерті, Феліца (героїня однойменної оди, прототипом якої є імператриця Катерина II), яка зробила його відомим (тут поет торкається теми взаємин поета та влади ), муза.

Охарактеризуйте художній час вірша У вірші представлено три плани: - минуле (автор своєю творчістю спорудив собі пам'ятник, він згадує у тому, як став відомим); - сьогодення (монолог автора – його спогади про минуле та роздуми про майбутнє вимовляються зараз, у теперішньому часі); - Майбутнє (міркування автора про власне посмертне життя). Можна сказати, що художній час вірша пронизаний вічністю: пам'ятник, споруджений поетом, «часу політ не зруйнує».

Охарактеризуйте художній простір вірша Художній простір вірша надзвичайно широко: ліричний герой упевнений, що він відомий «від Білих вод до Чорних, / Де Волга, Дон, Нева, з Рифея ллє Урал». Його слава житиме до тих пір, «доки слов'янів рід всесвіту буде шанувати», «усякий буде пам'ятати то в народах незліченних».

Охарактеризуйте образотворче-виразні засоби вірша (епітети, метафори, порівняння) Образну систему, настрій вірша створюють: - Епітети: чудовий, вічний пам'ятник; швидкоплинний грім; у народах незліченних; кумедний російський склад; серцева простота; заслуга справедлива; невимушена рука некваплива. - метафори: "я пам'ятник собі спорудив" (мається на увазі залишив про себе пам'ять); «часу політ» (час порівнюється з птахом, що летить); «Частина мене велика, / Від тліну втікши, по смерті стане жити» - автора пам'ятатимуть люди; «Зоря безсмертя» (пам'ять). - Порівняння: пам'ятник «металів твердіше він і вище пірамід».

Охарактеризуйте прийоми поетичного синтаксису (інверсія, градація); - Інверсія (зворотний порядок слів): пам'ятник чудовий, вічний; твердіше він; грім швидкоплинний; часу політ; його не зламає; частина мене велика; доки слов'ян рід всесвіту буде шанувати; у народах незліченних; істину говорити; заслугою справедливою; зневажає хто; рукою неквапливою; твоє чоло. – Градація (поступове наростання, збільшення ступеня прояву ознаки): «Я пам'ятник собі спорудив чудовий, вічний». Усі зазначені прийоми поетичного синтаксису надають віршу особливе емоційне звучання і є розкриття авторської ідеї.

Охарактеризуйте поетичну лексику вірша (антоніми, архаїзми) - Антоніми: «не помру» - «але житиме»; слава «зросте, не в'яне»; "від Білих вод до Чорних"; «З невідомості я тим відомий став». - Архаїзми: «доки» (устар. – «доки?»), «всесвіт» (замість «всесвіт»), «Білі води та Чорні» (архаїзм – замість Біле море та Чорне море), «всяк» (замість) «всякий»), «незліченний» (замість «незліченний»), «смілився» (високий. – «сміливо прагнути чогось благородного, високого, нового), «зневажити» – знехтувати; "чоло" - лоб. Використані лексичні засоби надають віршу особливу виразність.

Визначте розмір та спосіб римування вірша Віршований розмір – шестистопний ямб. Спосіб римування - парна (абаб).

Розкрийте ідею вірша (що хотів сказати автор?) Своїм віршем Р. Р. Державін хотів сказати, що ми смертні, але можна залишити себе пам'ять – таку, що про тебе пам'ятатимуть нащадки багато років.

"Пам'ятник" М.В. Ломоносов Я знак безсмертя собі спорудив понад пірамід і міцніше міді, Що бурхливий аквілон зітріть не може, Ні безліч століть, ні їдка старовину. Не зовсім я помру; але смерть залишить велику частину мою, як життя померю. Я зростатиму всюди славою, Поки великий Рим володіє світлом. Де швидкими шумить струменями Авфід, Де Давнус царював у простому народі, Батьківщина моя мовчати не буде, Що мені беззнатний рід перешкодою не був, Щоб внести в Італію еольські вірші І першому дзвеніти Алцейської лірою. Запишися праведною заслугою, муза, І увінчай главу дельфійським лавром. А.С. Пушкін Я пам'ятник собі спорудив нерукотворний, До нього не заросте народна стежка, Піднісся вище він головою непокірної Олександрійського стовпа. Ні, весь я не помру - душа в заповітній лірі Мій порох переживе і тління втече - І славний буду я, доки в підмісячному світі Живий буде хоч один поет. Слух про мене пройде по всій Русі великій, І назве мене всяк сущий у ній мову, І гордий онук слов'ян, і фін, і нині дикої Тунгуз, і друг степів калмик. І довго буду тим люб'язний я народу, Що добрі почуття я лірою пробуджував, Що в мій жорстокий вік прославив я Свободу І милість до занепалих закликав. Веленій божій, о муза, будь слухняна, Образи не боячись, не вимагаючи вінця, Хвалу і наклеп приймали байдуже, І не оспорюй дурня.

Порівняльна таблиця М.В.Ломоносов Г.Р.Державін А.С.Пушкін Риси біографії Кордони творчого безсмертя Які стосунки у поета з музою

«Три «Пам'ятки» у російській літературі». М.В.Ломоносов Г.Р.Державін А.С.Пушкін Риси біографії "Мені беззнатний рід перешкодою не був". “…перший я наважився у кумедному російському складі // Про чесноти Феліці виголосити, // У сердечній простоті розмовляти про Бога // І правду царям з посмішкою говорити”. “…почуття добрі я лірою пробуджував… у моє жорстоке століття прославив я Свободу // І милість до занепалих закликав”. Межі творчого безсмертя Поет житиме, поки жива його Батьківщина. "Доки слов'янів рід всесвіту буде шанувати". "...доки в підмісячному світі / / Живий буде хоч один поет". Які стосунки у поета з музою Муза – висока покровителька. Муза – вірна подруга поета. Муза – соратник на великій ниві поезії.


Тема поета та поезії у ліриці Г. Р. Державіна. Вірш «Пам'ятник» (1795)

Цілі уроку: 1.З'ясувати, яке місце займає тема поета та поезії у російській літературі 18 століття; 2. познайомитися з історією створення вірша «Пам'ятник» Г.Р.Державіна; 3. з'ясувати, у чому бачить поет завдання своєї творчості у вірші; порівняти погляди на поезію у вірші Державіна та у перекладі М.В.Ломоносова оди Горація «До Мельпомени»;4.Посмотреть, як вплинула творчість Г. Р. Державіна на наступні покоління поетів.
Ти маєш рацію, Співаку: ти житимеш; Ти пам'ятникспорудив вічний: Його не можуть скрушити Ні грім, ні вихор швидкоплинний.
К.Ф. Рилєєв "Державин"
Я пам'ятниксобі спорудив чудовий, вічний...
Г. Р. Державін «Пам'ятник»

Хід уроку.

Слайд №1 портрет Г. Р. Державіна

Слово вчителя:Протягом багатьох століть люди замислювалися над змістом людського життя.

-Як ви вважаєте, в чому полягає сенс людського життя? (Д.З)

(Вже зараз перед вами стоїть питання: якою дорогою йти, як не помилитися у виборі професії, адже від цього залежить ваше майбутнє. Дуже важливо знайти своє місце в житті, заняття до душі, не дарма прожити життя.)

Хто з російських письменників та поетів 18-19 століть знайшов своє місце в житті і не дарма прожив життя, залишився в пам'яті народу? (Відповіді учнів) Чому? (д.з)

(Вони дуже любили батьківщину, хотіли, щоб вона процвітала, любили народ, якому служили, були його честю та совістю, любили російську мову, якою чудово володіли, відкрили для нас, читачів, багатогранність та складність життя. Поет несе велику відповідальність перед суспільством) Так можна сказати і про поета, чию творчість ми вивчаємо під час уроків літератури. Назвіть цього поета.

- У якій формі поети висловлюють свої думки, почуття, погляди життя і людини?(Поетичною, за допомогою поезії)

-Спробуйте самі, спираючись на попередні відповіді, зрозуміти, про що будеет йти на уроці?(про поета та поезію)

Записати тему уроку. (слайд №2)

Назвати цілі уроку.

Слово вчителя : До теми призначення поета та поезії зверталися ще в античні часи. -Хто з давньоримських поетів торкнувся цієї теми у своїй творчості?(Горацій ода "До Мельпомени") Ця тема була однією з головних і в російській літературі 18 століття. І у творчості Г. Р. Державіна вона займає важливе місце. Роль своєї поезії він показав у вірші «Пам'ятник».-Де ви вже зустрічалися з однойменною назвою вірша?(У вірші М. У. Ломоносова «Пам'ятник»). Портрет вченого на дошці. - Що послужило основою написання вірша?(Ода Горація «До Мельпомени»)

(Так, це перекладення оди Г. російською мовою 1747)

-У 1796 році, майже через півстоліття, Г. Р. Державін знову звернувся до цього джерела і написав вільне перекладення оди Горація. Але Д. не повторює думки далекого попередника, а висловлює свою думку на поета і поезію.(Історія створення, повідомлення учнів) (слайд №3 Державін та Горацій) (Державіна любили порівнювати з Горацієм. А.С. Пушкін бачив їх разом

Вихованці юних грацій

З Державіним потім

Чутливий Горацій

Є удвох.

Державін знав Горація з німецьким перекладамвже у 1770-ті роки. Серед віршів Державіна можна нарахувати щонайменше 15-ти перекладів та перекладів із Горація. З Горацієм у Державіна пов'язані 2 значні твори, в яких він дав оцінку своїй творчості: «Лебідь» та «Пам'ятник». У вірші «Пам'ятник»Державін використовував думку і частково форму оди 30, кн. III. Свій твір поет поставив наприкінці першого тому як певний результат творчості.)

Прослуховування промовистого читання вірша у виконанні майстра художнього слова. (Підручник, стор.64)
-Яка особливість інтонації прочитання цього вірша? (Прочитано з неквапливою урочистою інтонацією)
-Які слова незрозумілі у вірші Державіна? (Діти пояснюють значення слів зі складеного словничка; на партах лежить коментар )
Робота над аналізом вірша.
-Хлопці, на партах лежить роздрук перекладу М.В. Ломоносові оди Горація. Із цим твором ми знайомилися на попередніх уроках. Порівняємо погляди на роль поета та поезії у вірші М.В. Ломоносова та Г.Р. Державіна.
-Яка тема поєднує ці два вірші? (Роль творчості, тема призначення поета та поезії)
-Які риси біографії поетів знайшли свій відбиток у віршах?
Переклад Ломоносова : « Що мені беззнатний рід перешкодою не був…»-Поясніть значення цих слів. (У цих повних гідності словах - явна відповідь численним ворогам Ломоносова і серед дворянської знаті, і з його літературних противників, які неодноразово дорікали його селянським походженням й у обличчя яким він кидав: «Хто породою хвалиться, той чужим хвалиться»).(Ломоносов додав у переклад цей факт зі свого життя).Державін: « Як із невідомості я тим відомий став…», «Що перший я смілився в забавному російському мові про чесноти Феліці виголосити», «І правду царям з посмішкою говорити».- Який біографічний факт поєднує двох поетів?(З безвісності стали відомими ...) Державін, який почав свій шлях безвісним солдатом, який довго і важко вибивається в "великі люди" і всім успіхам на життєвому шляху зобов'язаний лише самому собі).
1 строфа.– Із чим порівнюється пам'ятник у перекладі Ломоносова? (« вище пірамід, міцніше міді») - Аіз чим порівнюється пам'ятник у вірші Державіна? ("металів вище він і твердіше пірамід").-Чому саме з ними? (Фортеця, вічність) Пам'ятник - це творіння, що залишається нащадкам, тому порівняння з пірамідами, металом має на увазі переносний зміст.-Яку думку допомагає утвердити дані порівняння? (Все це допомагає утвердити думку про важливість творчості, про безсмертя художніх творів).
А які епітети використовує Державін, говорячи про пам'ятник? («Чудовий, вічний») - Спробуйте знайти різницю в інтонації рядків Державіна та Ломоносова? Л: (урочиста) Д: (м'яка, душевна). Слайд 4:1) ЩИРОСТЬ, ДУШЕВНІСТЬ, «СЕРЦЕВА ПРОСТОТА Вірш»
Слово вчителя: Поети переконані, що сила поезії могутніша за закони природи і часу. -У яких рядках про це йдеться? М.В. Ломоносов: Що бурхливий Аквілон зітрети не може,
Ні безліч століть, ні їдка старовина.Г.Р. Державін: («Ні вихор його, ні грім не зламає швидкоплинний,І часу політ його не зруйнує»). Прокоментуйте думку Державіна.(Його пам'ятник не підвладний вихорам, грім а м, часу).
2 строфа . – У чому бачив Горацій (у перекладі Ломоносова) запорука свого безсмертя?(«Я буду зростати всюди славою,Поки великий Рим має світло»)(Запорука безсмертя бачив у мощі Риму)-А в чому бачить Державін міцність слави?(« І слава зросте моя, не в'яне,Доки слав янов рід всесвіту буде шанувати»)-Як ви розумієте ці слова? (Міцність слави бачить у повазі до Вітчизни, вважає себе національним російським поетом) Слайд. Повага до Вітчизни, співвітчизників.
Слайд. -Зверніть увагу, як Державін чудово обігрує спільність кореня в словах «слава» та «слов'яни» (на слайді« І слава зросте моя ... »Слово вчителя: – Поет розуміє, що Росія – величезна багатонаціональна держава. Слайд . Говорячи про її безмежні простори, він, за словами літературознавця Д.Д.Благого, «з гордістю малює картину своєї посмертної слави серед численних народів, що населяють Росію»3 строфи. - Які місця нашої неосяжної батьківщини згадує поет у вірші? Слайд. Помилуємося просторами нашої Росії. - А яка географія у вірші Ломоносова?(« Шумить стор уями Авфід,Де Давнус царював у простому вбранні ... »)- Де знаходиться річка Авфід?(У Стародавньому Римі, на батьківщині Горація)
Так ми опиняємося не в Стародавньому Римі, а в тій країні, де відомий став Державін - у Росії.
4 строфи. -Що ставлять поети собі на заслугу? Горацій у перекладі Ломоносова: «Щоб внести до Італії вірші еольськіІ першому дзвеніти Алцейською лірою». (Добре (майстерно) писав вірші, як його улюблений давньогрецький поет Алкей. Існує думка, що оди Горація-переклад пісень Алкея)
Державін: «Що перший я наваживсяу кумедному російському складі ... »Чому поетом обрано дієслово « смілився»?
Слайд(1.Дерзати-наважуватися на що-небудь. 2.Сміливо прагнути чогось благородного, високого, нового)
-На що наважився поет?(«о чеснотахФеліці виголосити»)
-Що вимагав жанр оди?(Говорити про велич монархів, прославляти їхні справи, створювати якийсь «парадний образ». Державін каже про чеснотиФелиці-Катерини 2!- Згадайте оду «Феліця». Про які чесноти йдеться?(Віддає належне її енергії, діяльності, вмінню прощати слабкості, простоті, справедливості).-«І правду царям з посмішкою говорити».
Державін бачить свою заслугу в тому, що зберігав людську гідність, щирість. Він один із небагатьох, хто дозволяв собі прямо критикувати ті чи інші вчинки цариці, вельмож.Слайд . Тому Державін дивиться на поета як наслужителя та на поборника істини.
Слайд-Чому з усмішкою?(Жарт-головна стилістична особливість нової поезії Д.) Слова Д: « Будучи поет з натхнення, я повинен був говорити правду; політик чи царедворець по служінні моєму при дворі, я змушений був закривати істину алегорією і натяками»
Державін бачить свою заслугу і в тому, що зробив російський склад «кумедним». - Підберіть синоніми до цього слова. (Веселим, простим, гострим)
Слайд . Створення «кумедного російського мови», тобто. нового мовного стилю, який дозволив розсунути рамки тогочасної поезії, наситивши її розмовною мовою.) Остання строфа. До кого звернено останні строфи віршів? (До Музею) Слайд. Яке значення має це слово? (З дому. завдання) - Муза - Богиня - покровителька мистецтв та наук Муза - Джерело поетичного натхнення Муза – сама натхнення, творчість.
-До чого закликає Музу Горацій? (Загордися праведною заслугою, музо,І увінчай главу дельфійським лавром.) Муза - висока покровителька, вона священна.- А що додав Державін?
(«І нехтує хто тебе, сама тих зневажай» Державін не сподівається на одностайне схвалення сучасників.« Невимушеною рукою неквапливоюЧоло твоє зорею безсмертя вінчай»Муза його і на порозі безсмертя зберігає риси войовничості та величі.)
-Поспостерігайте за лексикою останньої строфи. Знайдіть слова найвищого стилю. (Загордаючи, чоло, вінчай, зневажить)- Навіщо Державін їх вводить у вірш? (Для створення інтонації урочистості)– Який класицистичний жанр вимагав урочистого прочитання? (О так)-Дайте визначення цього жанру.- Чому «Пам'ятник» відноситься до жанру оди? (Говорить про велич творчості, поезію, про громадську роль поета, його обов'язку перед Батьківщиною).Перед нами ода, і Державін, руйнівник усіх канонів, проте в останній строфі створює інтонацію урочистості і славить тут аж ніяк не себе. А що славить? (Творчість, поезію)

-Перед вами 2 переклади Гора. Що нового вніс Державін у свій вірш, чого не зробив Ломоносов?(Звучать особисті мотиви: якщо Ломоносов у перекладі йде слідом за оригіналом, то Державін говорить про значущість своєї творчості для Росії, для росіян)

- Яка основна думка поєднує ці вірші? (Створене робить поета безсмертним і залишається у пам'яті нащадків). - Чи можна ці слова зарахувати до творчості Ломоносова, Державіна? (СлайдПовертаємося до слайду, де перераховані досягнення Д.) Внесок цих поетів у російську літературу дуже великий. Про заслуги російського вченого М. В. Ломоносова ми говорили на попередніх уроках. Ще раз звернемося до заслуг Д. в російській літературі.
К.Ф. Рилєєв, поет, декабрист, присвятив Г.Р. Державину думу, де він з великою повагою відзначив заслуги російського як поета і громадянина.(Виступ учениці ). Повернутись до епіграфа(Рилєєв, представник молодого покоління поетів, відзначив безсмертя творчості російського поета Державіна)-А 1836 року російський поет А.С. Пушкін напише вірш «Пам'ятник» і за основу візьме вільний переклад оди Горація Державіним. «Пам'ятник» Г.Р.Державіна стане п'єдесталом «Пам'ятнику» А.С. Пушкіна. (Портрет А.С. Пушкіну)Поезія Ломоносова, Державіна, Пушкіна (портрети на дошці) гідна безсмертя та поваги нащадків.Пройшло більше двох століть, але творчість майстра не забуто.-Презентація «Пам'ятники Г.Р.Державіна» (учні)
Слайд: Д.З. Доведіть справедливість слів Г.Р.Державіна «Я пам'ятник спорудив собі чудовий, вічний…»

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...