Іменники які закінчуються на ие. Довідник з російської мови. Правопис відмінкових закінчень іменників

Технологічна карта уроку російської в 5 А класі вчитель Федосова О.А.

Т емаПравопис ненаголошених голосних у відмінкових закінченнях іменників.

Мета уроку: познайомити з правописом закінчень іменників особливого типу відмінювання на -ия, -ие, -ий однини в родовому, давальному і прийменниковому відмінках, вчити правильно писати дані іменники в непрямих відмінках.

Завдання: 1) закріпити звичку правопису голосних е-і в ненаголошених відмінкових закінчення іменників;

2) познайомити з правилом відмінювання іменників з основою на -ий;

3) навчити застосовувати правило написання відмінкових закінчень іменників з основою на-ий.

Заплановані результати:

    Предметні вміння :

    • складання алгоритму дії під час написанняе - і у відмінкових закінченнях іменників; знання способу дії при виборі написання букве-і у закінченнях іменників;

      володіння цим способом; визначення відмінкових закінчень іменників

      правильне застосування правила на листі;

    Метапредметні вміння:

    • оволодіння прийомами відбору та систематизації матеріалу;

      вміння аргументувати свої думки за відповіді;

      здатність вільно і правильно викладати свої думки в усній та письмовій формах;

    Особистісні вміння:

    • вміння оцінювати свою діяльність та діяльність однокласників;

      прагнення мовленнєвому самовдосконаленню;

      здатність до самооцінки власної мови з погляду норм спілкування

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форми роботи учнів: парна, групова, індивідуальна

Структура та хід уроку

I. Організаційний момент (мотивація до навчальної діяльності) (2 хв.)

Мета етапу: включення учнів у діяльність на особистісно-значущому рівні

Привітання, перевірка готовності до уроку, бажання успіху.
Включення у діловий ритм.

Доброго дня, хлопці! Я рада вас бачити. Відкрийте зошити, запишіть дату (слайд 1 )

Щоб сонце посміхалося,

Нас із тобою зігріти намагалося,

Потрібно просто стати добрішим,

Усміхнися нам якнайшвидше.

Давайте посміхнемося один одному і

побажаємо успіху сьогодні на уроці.


( Слайд 2)
Всім удачі!

Чому такий важливий настрій на уроці?
Особистісні результати
Самовизначення (Л)
Метапредметні результати
Планування навчального співробітництва з учителем та однолітками (К)

ІІ. Актуалізація та пробна навчальна дія (3 хв.)

Мета етапу: повторення вивченого матеріалу, необхідного для «відкриття нового знання», виявлення труднощів у індивідуальній діяльності кожного учня; підготовка мислення учнів та організація усвідомлення ними внутрішньої потреби побудови нового способу дій.

Читає текст наслайді 3 14 березня – День книги. Цього дня в 1564 році вийшла у світ перша на Русі друкована книга

Івана Федорова.

Значення книжки історія культури будь-якого народу неможливо переоцінити.

Книга – це фундамент, де будується культура.

Знайдіть та випишіть іменники з орфограмою, вивченою на минулому уроці.

А яка це орфограма?

Виписують словосполучення

Самоперевірка(слайд 4)

День книги – 1 скл., Р. П.

Значення книги – 1 скл., Р.П.

Значення історії – 1 скл. (?), П.П.

Організує повторення знань, закріплення вмінь

Виконують завдання, визначаючи зайве слово, аналізуючи усі слова

(Слайд 5)

Знайди «третє зайве» слово у кожній групі:

1) про народ _, до корон _, без хмар _
2) про клумб _, про ворон _, про ял_
3) до клітин _, про допомогу_, в підручник_
4) до вулиць _, до хмар _, до акаці _

1 група : зайве слово «без хмари», оскільки на відміну інших слів, воно в Р.п. і має закінчення -в. У перших двох слів, незважаючи на різні відміни (2 і 1) і відмінки (П. і Д.), в кінці -е.

2 група : всі іменники П.п., але перші два слова відносяться до 1 відмінювання, тому в кінці -е , а «ялина» – 3 відміни, закінчення -в. Значить, зайве слово «про ялинку»

3 група : всі іменники П.п, в 1 і 2 відмінах закінчення -е.

4 група : всі іменники 1 відмінювання, Д.п., закінчення-е.
У слові «до акаці _» -
е ? або -і ?

Яку роль грає знання російської у вашому житті? Навіщо вони вам потрібні?

Метапредметні результати
Вольове регулювання у ситуації труднощі (Р)
Планування навчального співробітництва, вміння висловлювати свої думки
Предметні результати
Аналіз об'єктів з метою виділення ознак (П – логічні)

ІІІ. Проблемне пояснення нового знання (13 хв.)

Мета етапу: обговорення труднощів (чому виникли труднощі, чого ми не знаємо), забезпечення сприйняття, осмислення і первинного закріплення учнями, що іменники на -ия, -ие, -ий – особливі іменники; складання алгоритм його визначення постановка цілей навчальної діяльності

Створює проблемну ситуацію (пропонує завдання, не здійснене через відсутність ЗУ) і організує роботу учнів з її дослідженню.
Залучає учнів до обговорення проблемних питань, визначення мети та теми уроку

Беруть участь в обговоренні проблемних питань, формулюють власну думку та аргументують її

Ставлять мету, формулюють проблему та тему уроку

Постановка проблеми (2 хв.)

Яке слово у кожній групі ви можете назвати третім зайвим?
– Що викликало скруту?
- Яку літеру ви напишете в кінці іменника «до акації»?
(Слайд 6) Ціль, тема уроку (1 хв.)
– Яка мета нашого уроку?
(Дізнатися, яка буква пишеться в закінченні іменників на -ия, -ие, -ий в родовому, давальному і прийменниковому відмінках однини).
– Значить, тема уроку…
Правопис ненаголошених голосних у відмінкових закінченнях іменників

(7 слайд) Правило неправильного ослика

Відмінювання іменників на -ий, -ие, -ия.

Чому думки розійшлися? В чому проблема?(Ми не знаємо, яку букву потрібно писати наприкінці) .

Організує роботу у групах, парах, забезпечує контроль за виконанням завдань

Вивчають інформацію у підручнику, с.69

Складають алгоритм дії (

Відкриття нового (10 хв)

    Формулювання проблемного питання з нової теми

    Відмінювання іменниківм.р санаторій , пор. нар. рослина , ж. нар. лілія .

    Перевіряємо себе за таблицею наслайді 8.

4. Вивчення матеріалу у підручнику на с. 69.(Слайд 9)

5.Складання алгоритму дії при визначенні ненаголошеного закінчення іменників на -ия, -ие, -ий (працюють на закладці-довіднику)

6. Продовження заповнення таблиці «Літери Е-І в відмінкових закінчення іменників» (в опорах додають колонки на -ия, -ие, -ий)

Сформулюйте проблемне питання та порівняйте теоретичні відомості з матеріалом у підручнику
– Поясніть сенс виразу «Правило неправильного віслюка».
– Чому так важливо правильно знати цей матеріал?

Метапредметні результати
Цілепокладання (Р)
Постановка питань (К)
Предметні результати
Самостійне формулювання мети (П – загальноуч.)
Формулювання проблеми (П – лог.)

Організує фіз культхвилинку

Виконують фізкульітхвилинку

Фізкультхвилинка (слайд 10)

IV. Закріплення вивченого 15 хв

Мета етапу: промовляння та закріплення нового знання; виявлення прогалин первинного осмислення вивченого матеріалу, невірних уявлень учнів; проведення корекції; навчання правопису закінчень іменників на -ия, -ие, -ий.

Встановлює свідомість сприйняття, робить первинне узагальнення.

Працюють із підручником.

Розподіляють іменники за типами відмінювання в таблицю. (Таблиця надрукована на картках)
Здійснюють взаємний контроль та надають у співпраці необхідну взаємодопомогу (працюють у парі).
Беруть участь в обговоренні проблемних питань, формулюють власну думку та аргументують її.
Дають самооцінку результатам своєї навчальної діяльності (робота у парі, індивідуально)

Первинне закріплення

Розподільний диктант

Санаторій, планетарій, батарея, галерея, шия, урожай, музей. ліцей, армія, збори, виклад, додавання, твір, рішення,

лекція, географія, археологія, геометрія, рослина, гербарій, гравій.

(Слайд 11) Працюють із підручником (упр.538) у групі. Виписують іменники, які мають у П.п. од.ч. в кінці -і .
– Сформулюйте висновок про правопис закінчень іменників.

Самоперевірка. Подивіться екран, перевірте себе, поставте оцінку.

(Слайд 12) Працюють у парі, виконуючи упр. 541
–Випишіть слова з перепустками, позначаючи в них закінчення.

Дивимось на екран. Перевіряємо одне в одного. Ставимо оцінку.

У чому різниця правопису іменників?
Метапредметні результати
Контроль, корекція, виділення та усвідомлення засвоєного (Р)
Оцінка (Р)
Управління поведінкою партнера (К)
Вираз своїх думок із достатньою повнотою та точністю (К)
Предметні результати
Дія за аналогією (П)
Вміння структурувати знання, вибір найефективніших способів розв'язання задач (П – загальноуч.)
Особистісні результати
Самовизначення (Л)

Організує діяльність із застосування нових знань, включення нового знання до системи знань та повторення
Залучає учнів до роботи з електронними освітніми ресурсами

Включення нового в систему знань та повторення

(Слайд 13) Робота у групах.

Гра Граматичне лото

З цих слів складіть словосполучення, поставивши іменники на рожевих картках у потрібному відмінку. Консультант записує словосполучення, що вийшли, позначає орфограму.

Самостійна робота з метою контролю знань

(Слайд 14)

V. Підсумок уроку (рефлексія діяльності) 4 хв

Ціль етапу : усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності, самооцінка результатів діяльності своєї та всього класу

Організує рефлексію, самооцінку результатів учнів

VI. Домашнє завдання (1-2 хв)

Пропонує домашнє завдання з урахуванням рівня підготовки учнів

Здійснюють оцінку уроку та самооцінку, співвідносять мету та результати, ступінь їх відповідності
Відповідають на запитання:

(Слайд 15) Підсумок уроку. Рефлексія.
– Яку мету ставили?
- Чи вдалося досягти поставленої мети?
- Яким способом?
– Які результати отримали?

Візьміть картку №6, допишіть, будь ласка, пропозицію «Сьогодні на уроці я зрозумів, що…»


– Яку схему можна скласти з карток із ключовими поняттями на дошці?

Їй, -ие -ия

П. п. Р.п.

Д.П.

П.П.
-Підніміть руку, кому сьогодні було важко на уроці виконувати вправи з нової теми.

Для вас я приготувала картки на цю тему. Можете взяти їх додому та попрацювати ще додатково.

(Слайд 16) Завдання додому.

Домашнє завдання 1. П.97, стор.69, орф.№17, таблиця закладці; 2. Кер. 539, 542. АБО

2. Написати на листочку невеликий твір (7-10 пропозицій) на тему «Моя улюблена книга» або «Цю книгу я раджу прочитати моїм однокласникам», використовуючи не менше 5 слів з орф. -ия) Слова з орф. виписати, позначити орфограму.

(Слайд 17) Дякую за роботу.

Таблиця 1 - Відмінкові закінчення іменників в однині

ВідмінкиI відмінюванняII відмінюванняIII відмінювання
І. п.-а я

дружин а, земл я

, -о, -е

кінь, сів о, підлога е

ніч, кінь

Р. п.-и, -і

дружин ы, земл і

-а я

кін я, сів а, підлога я

ніч і, коней і

Д. п.

дружин е, земл е

-у, -ю

кін ю, сів у, підлога ю

ніч і, коней і

Ст п.-у, -ю

дружин у, земл ю

,-а, -я, -о, -е

кін я, сів о, підлога е

ніч, кінь

Т. п.-ой (-ою), -ей (-ею)

дружин ой, земл їй

-ом, -ем

кін єм, сів ом, підлога їм

-ью

ніч ью, коней ью

П. п.

дружин е, земл е

-е, -і

кін е, сів е, підлога е

ніч і, коней і

У відмінкових закінченнях однини пишеться:

  1. літера е : у давальному та прийменниковому відмінках іменників I відміни та у прийменниковому відмінку II відміни (крім слів на -і я , -ий , ), наприклад: до фабрик е, на фабрик е, до земл е, про батарею еу статті е; на завод е, на верстат е; про мор е; все л е;
  2. літера і :
    • у родовому відмінку іменників I відміни, наприклад: у фабрик і, біля земл ібіля батареї і, із стати і;
    • в прийменниковому відмінку іменників II відміни на , -ий , наприклад: у лекторі і, у хвилюванні і, про світогляд і ;
    • у родовому, давальному та прийменниковому відмінках іменників I відміни на -і я , іменників ІІІ відмінювання та розносхилюваних іменників середнього роду на -Мя , наприклад: з колекцій ідо колекції ів колекції і; з шинел ідо шинелів ів шинелі і; у прапорів і, до прапорів і, про прапор і.

Слід розрізняти форми прийменникового відмінка іменників середнього роду на і , наприклад: перебувати в роздумах ібути у всеозброєнні і (закінчення ); перебувати в роздумах ебути на узбережжі е (закінчення ).

Відмінкові закінчення у прізвищах та назвах

У російських прізвищах на -ін(-ин) і на -ів(-ів) в орудному відмінку однини пишеться -им (як у прикметників), наприклад: з В'ячеславом Дьомін їм, з Ростиславом Синіцином їм, з Кирилом Колосов їм . В іноземних прізвищах пишеться закінчення -ом , наприклад: Дарвін ом, Чаплін ом .

У назвах населених пунктів на -ін(-ин) , -ів(-ів) , -іно(-іно) , -ово(-ево) в орудному відмінку однини пишеться закінчення -ом (як у іменників), наприклад: під містом Кашин ом, селом Бородін ом, містом Дмитров ом .

Відмінкові закінчення іменників множини

Таблиця 2 - Відмінкові закінчення іменників у множині

ВідмінкиI відмінюванняII відмінюванняIII відмінювання
І. п.-и, -і

дружин ы, земл і

а, -я, -и, -і

кін і, сіл а, підлога я

ніч і, коней і

Р. п.

дружин, земель

-ів, -ей,

кін їй, сіл, підлога їй

ніч їй, коней їй

Д. п.-ам, -ям

дружин ам, земл ям

-ам, -ям

кін ям, сіл ам, підлога ям

-ам, -ям

ніч ам, коней ям

Ст п.-и, -і,

дружин, земл і

-а, -я, -и, -і, їй, -ів

кін їй, сіл а, підлога я

-і, -ї

ніч і, коней їй

Т. п.-амі, -ями

дружин амі, земл ями

-амі, -ями

кін ями, сіл амі, підлога ями

-амі, -ями

ніч амі, коней ями

П. п.-ах, -ях

дружин ах, земл ях

-ах, -ях

кін ях, сіл ах, підлога ях

-ах, -ях

ніч ах, коней ях

  1. У родовому відмінку множини після шиплячих букв ь не пишеться, наприклад: Рішення завдань, ремонт жител.
  2. У родовому відмінку множини іменників на і у ненаголошеному становищі пишеться -ий , під наголосом , наприклад: брехун ій(брехуна), роздмум ій(роздум),але стат ей(стаття), скам ей(лава). Винятки: ру́ж їй(рушниця), сукня єв(Сукня), усть єв(вустя), верхівка єв(верхів'я), низовина єв(низов'я).
    У іменників на -і я , у родовому відмінку завжди пишеться -ий , наприклад: лін ій(лінія), зданий ій(будівля).
  3. Якщо в родовому відмінку множини іменники закінчуються на -єн , то м'який знак не пишеться, наприклад: пісень, вишень (пор. яблунь, кухонь). Після -єн у родовому відмінку буква ь пишеться в словах селищ ь, панночок ь .

Правопис закінчень іменниківзалежить від цього, якого типу відмінювання ставляться дані іменники. Помилки у виборі закінчень або виникають не у всіх відмінкових формах, а лише у формах трьох відмінків: родового, давального та прийменникового.

Іменники I відмінювання (країна, крапля, дядько, алея)у формах родового відмінка мають закінчення -и (-і) , а у формах давального та прийменникового - е:

2. Іменники, що закінчуються на -і я(армія, серія, лінія, Марія)утворюють особливий варіант відмінювання, у формах родового, давального та прийменникового відмінків мають закінчення :

Ці слова не слід плутати з іменниками на , (Мар'я, Наталія, Софія)які схиляються за загальним правилом і мають у формах давального та прийменникового відмінків закінчення : Мар'є, Наталі, Софії,але: Марії, Наталі, Софії; (о) Мар'є, (о) Наталі, (о) Софії,але: (о) Марії, (о) Наталії, (о) Софії.

3.Іменники II відмінювання у формі прийменникового відмінка мають закінчення -е: (в) будинку, (на) коні, (на) столі, (о) знання, (в) іне-е.

4. Іменники III відмінювання (Сум, ніч, жито, тиша)у формах родового, давального та прийменникового відмінків мають закінчення -і:

Р.Сум-іНіч-іРж-іТиш-і
Д.Сум-іНіч-іРж-іТиш-і
П.(О) сум-і(К) ніч-і
(В) рж-і
(В) тиш-і

5. Слово шлях,а також десять іменників на -мя (прапор, полум'я, плем'я, стременота ін.) є разносклоняемыми і у формах родового, давального та прийменникового відмінків мають закінчення -і:

6. Власні назви, що називають населені пункти, типу Кашин, Калінін, Бородіноутворюють особливу форму орудного відмінка однини за зразком іменників другого відмінювання і мають закінчення -ом : Кашином, Калініном, Бородіном.Ці слова не слід плутати з власними іменами, що називають російські прізвища (Кашин, Калінін, Бородін),які у формі орудного відмінка мають закінчення -им: Кашиним, Калініним, Бородіним.

7. Іменники типу вартовий, їдальня, морозиво, робочий,утворені від прикметників та дієприкметників, змінюються за зразком якісних прикметників. Іменники типу лісничий, нічия, третє -ий- (Типу лисий, вовчий).Прізвища типу Смирнова, Орлова, Голубєва- за зразком присвійних прикметників із суфіксом -е- (типу сестрин, батьків).

Відмінкові форми іменників на -ий, -ие, -ия

1. Іменники з неодноскладною основою чоловічого та середнього роду на -ий і в прийменниковому відмінку жіночого роду на -і я в давальному та прийменниковому відмінку однини мають у ненаголошеному становищі, у відступ від загального правила, закінчення , а не , наприклад: геній – про генія, натрій – про натрію, радій – про радію, Василь – про Василя, Юрій – про Юрія, відділення – у відділенні, повернення – після повернення, сприяння – за сприяння; армія - до армії, про армію; лінія - по лінії, на лінії; станція - до станції, на станції; Болгарія - по Болгарії, у Болгарії; Марія – до Марії, про Марію.

За наявності варіантів на і , -і я і зазначені відмінкові форми мають різні закінчення – ; наприклад: варіантні пари типу про вміння – про вміння, у цвітінні – у цвітіння, про багатослівність – про багатослів'я, про Наталію – про Наталі, до Марії – до Мар'ї.

У художній, особливо поетичній, мови допускається написання форм прим. п. іменників, роду на (зазвичай при прийменнику в) із закінченням , наприклад: У мовчанні йшов один ти з великою думкою(П.); Подвиг є і в битві / Подвиг є і в боротьбі. / Вищий подвиг – у терпінні, / У коханні та благанні(Хом.); І сніг суперничав у старанності / З тьмяною смертю(Б. Паст.); «У чарівності»(Назва вірша І. Северянина); Птахи кричать у піднебессі, / Серце стукає у підребер'ї(В. Долина). Під наголосом закінчення предл. п. відзначається тільки в одного слова на : забуття - у забутті?.

2. Нечисленні іменники на -ий, -ия з односкладовою основою мають у зазначених відмінках у ненаголошеному становищі за загальним правилом закінчення -е. Список таких слів: змій – про змі-я, кий – про кі-я(варіант: про які-), Кий(легендарний засновник Києва) – про Кия, чий(Рослина) - про чиє, «Вій» – у «Bue», Пій – про Піє, при папі Піє; хрія(термін риторики) - по хріє, про хріє; Бі я(річка) – за Біє, на Біє; Ія, Лія, Вія(жіночі імена) - до неї, про Лію, про Bue; Гія(чоловіче ім'я) – до Гіє, про Гіє.

У небагатьох іменників на , -і я , що мають наголос на закінченні, зазначені відмінкові форми закінчуються на і або на е , напр.: суддя – до судді, про суддю, літію – в літії-, ектенія – в ектенії, буття – про буття, житіє – про житіє, в житії, але: вістря – на вістря, про вістря, Зія, Алія, Зульфія(особисті імена) - про Зіє, про Аліє, до Зульфія, Кизил-Кія-(Місто) - в Кизил-Кіє.

Відмінкові закінчення іменників у множині

1. У іменників чоловічого роду в називному відмінку множини можливі форми на і(і) та а(я): курси, сади, цвяхи, береги, краї.

Форми на -а(-я) вживаються:

1) у багатьох односкладових слів: біг - бігу, боки, борти, повіки (але: на віки віків, у які повіки), очі, будинки, ліси, луки, роги, снігу, сорти, стоги, шовку;

2) у слів, що мають в однині наголос на першому складі: адреса - адреси, буєра, буфера (і буфери), віяла, векселі, вечори, вороха, голоси, доктора, дупеля, єгеря, жолоби, перли, жорна, катери, ківера, кітеля, дзвони, куполи, кучера, лемеша, майстри, невода (і неводи), номери, стегенця, округи, ордери, острови, відкупи (і відкупи), відруби холоду, хутора, черепа, шафери, штемпеля (і штемпелі), штуцера (і штуцери), шулери (і шулери), також деякі інші слова типу директора, обшлага, професора, рукава;

3) у деяких слів-омонімів (вибір форми на а(я) або на і(і) залежить від сенсу): борови("самець свині") - борова("Частина димаря"), корпуси("тулуб людини або тварини") - корпуси("будівля", "військова одиниця"), табори("суспільно-політичні угруповання") - табори("тимчасова стоянка"), міхи("механізм для нагнітання повітря", "ємність для вина") - хутра("Вироблена шкура звіра"), образи("узагальнене подання") - образу(те саме, що ікона), ордени("організація з певним статутом") - ордени("знак відмінності"), перепустки("щось пропущене, недоглянуте") - перепустки("документ на право входу будь-куди"), соболі("хутрове звірятко") - соболя(хутро соболя"), струми("Рух електричного заряду в провіднику") - струму("місце токування птахів", "майданчик для молотьби"), тони("музичний звук") - тону("Відтінок кольору по яскравості, колориту"), гальма(перен. "перешкода у розвитку чогось") - гальма("пристрій для уповільнення або зупинення руху"), вчителі("Голова вчення") - вчителі("викладач"), хліби("продукт, що випікається з борошна") - хліба("злаки на корені"), квіти("квітуча рослина") - кольори("Забарвлення, світловий тон").

Сенсоразличительную роль закінчення -и(-и) і -а(-я) виконують у наступних словах: зуби - зуби, коріння - коріння, гаки - гаки, листи - листя, мужі - чоловіки, сини - сини, клапті - клапті.

Багато іменники чоловічого роду у формі родового відмінка множини мають нульове закінчення, тобто. закінчуються на приголосних засадах. Сюди відносяться слова, які називають:

1) парні предмети: (ні) черевик, валянок, погон, панчоха(але: шкарпеток), еполет(але: рейок);

2) деякі національності (у більшості слів основа закінчується на -н та -р): (спосіб життя) англійців, вірмен, башкир, болгар, бурять, грузин, лезгін, осетин, румун, туркмен, турків, хозар, циган; але: бедуїнів, калмиків, киргизів, коряків, монголів, негрів, орочів, таджиків, тунгусів, узбеків, хакасів, хорватів, чукчів, якутів;

3) військові об'єднання: (загін) партизанів, солдатів; у назвах колишніх пологів військ форми з нульовим закінченням і на -ов використовуються диференційовано, залежно від значення: при збірному значенні (з невизначено-кількісними іменниками армія, загін, військо, група тощо) використовується форма з нульовим закінченням: ( загін) гренадер, гусар, драгун, кірасир, рейтар("Середньовічний воїн"), улан, а при позначенні окремих осіб (або конкретної кількості, названої чисельними) - форма на -ів: (п'ять) гусарів, кірасирів; форми гардемарін - гардемариніврівновживані; у назвах сучасних пологів військ використовується, зазвичай, повна форма: (група) мінерів, саперів, також мічманів ;

4) деякі одиниці виміру: (кілька) ампер, ват, вольт, аршин, герц, гран, ерстед;спостерігаються коливання наступних рахункових форм: мікрон - мікронів, ом - омів, рентген - рентгенів, грам - грамів, кілограм - кілограмів, карат - каратів; а також форми на ов: кулонівкулон), НьютонівНьютон), ергів(і ерг), динарів, гектарів .

Як нормативні в мові використовуються такі форми: апельсинів, мандаринів, помідорів, томатів; але: баклажан - баклажанів.

2. У іменників жіночого роду, що закінчуються на -а, у родовому відмінку після шиплячих ь не пишеться: барж (баржа), крадіжок (крадіжка), лиж (лижа), гай (гай), хмар (хмара), тисяч (тисяча).

Іменники жіночого роду на -і я (армія, лінія) і на (якщо наголос не падає на закінчення: співуня, реготуха -ий (це суфікс основи, а закінчення – нульове): армій, аудиторій, пародій, прізвищ, екскурсій, гостій(але: гостейвід гість), чаклун, оладок (оладки), співуній, танцюристий, стрибунців, клопотунь, пустунів, ескадрилій.

Іменники на наголос (лава) у родовому відмінку закінчуються на (закінчення також нульове): бадей (бадья), ладей, полин, свиней, сімей, статей; також суддів (суддя). Нормативними є форми часток, кеглів, пені, жменей, саклів, свічок.

У іменників жіночого роду на -ня (вишня, спальня) у родовому відмінку не пишеться (закінчення нульове): боєн (бійня), вишень, дзвон, купалень, спалень.

Винятки: панянок, глоду, сіл, кухонь, а також яблунь(від яблуня); але: яблунь(від яблунь).

Нормативними є форми родового відмінка множини: вафель, домен, кочеріг, покрівель, нянь, оглобель (і оглоблів), простирадло (і простирадлом), різок, весіль, пліток, садиб (і садиб)).

Іменники середнього роду на -і ( видання, здивування) і на -є ( намисто, передгір'я) у родовому відмінку множини закінчуються на -ий (закінчення нульове): завоювань, переживань, запрошень, домагань, розчарувань, змагань, формувань; кочовий (кочів'я), надгробків, узбереж, передмість, угідь.

Іменники на -йо у родовому відмінку множини закінчуються на ній (закінчення нульове): рушниць(рушниця), питей- маловтрат. ( питво).

Виняток: копій (спис).


Іменники двері, дочка, кінь у орудному відмінку закінчуються на -ьми: дверима, дочками, кіньми(форма на -ями - Застаріла). Іменники кістка, батіг в орудному відмінку закінчуються на -ями : кістками, батогами(форма на -ьми зустрічається лише у стійкому поєднанні лягти кістками).

Іменники, що вживаються тільки у формі множини (типу граблі, ножиці), мають нормативну форму родового відмінка: заморозків, клавікордів, кліпсів, лахміття, пантів; нападок, ножиць, панталон, потемок, сутінків, шаровар; буднів (рідше буден), дров, ясел; Див. також: викрутасів, грабель(рідше граблів), рейтуз.

Закінчення іменників після суфіксів

Після суфікса -ищ- у іменників чоловічого та середнього роду в однині пишеться закінчення -е, а у іменників жіночого роду - закінчення -а: кавун-ищ-е, басище, ​​величезне, волчище, городище, дощ, дружище, роялище, чоботище, умище, болотище, колода, винище; бородища, головища, силища, нудьги, туфліща (туфля).У множині іменники чоловічого та жіночого роду з цим суфіксом мають закінчення а іменники середнього роду - закінчення : заборищі, чоботи, долоні, мозоли; болотища, колоди, оконища .

Після суфіксів -ушк-, -юшк-, -ишк-, -ишк- в називному відмінку однини пишеться:

1) закінчення у іменників жіночого роду і в одухотворених іменників чоловічого роду: дум-ушк-а, зимушка, волюшка, пристрасть, балаканина, злодюжка, чаклунка, купчик, шпак, трусишка;

2) закінчення у іменників середнього роду та у неживих іменників чоловічого роду: гор-юшк-о, здоров'я, молочко, пальце, голосишко, городишко, рублішко, сараїшко, заборишко.

Після суфікса -л- в називному відмінку однини у одухотворених іменників чоловічого та загального роду пишеться закінчення , у іменників середнього роду - закінчення : верзи-л-а, вернула, заводила, мазила; мочало, точило, вітрило, зубило.

Після суфікса -іц- у іменників середнього роду пишеться закінчення : варень-іц-е, здоров'я, імениця, крісло, олія, помістиця (пор.: пальтець, рушниця).

У російській виділяють кілька частин промови. Смислове значення мають іменники, прикметники, дієслова, прислівники. Кожна частина мови має власні ознаки, які відрізняють слова від слів, які стосуються іншої частини промови. Наприклад, для іменників є характерними деякі закінчення.

Приклади слів на "ий"

Закінчення «ий» характерні для прикметників, дієслів. Однак можна знайти іменники, які мають таке саме закінчення. Як правило, це запозичені слова. Слід навести кілька прикладів вказаних слів:

  • Слово «санаторій» позначає лікувально-оздоровчі заклади. У санаторіях проходять лікування люди, які мають ті чи інші захворювання. У цьому слові є шукане закінчення «ий»;
  • Можна вказати і слово "армій". В даному випадку слово вжито у множині. В однині воно буде представлено формою «армії». А у множині закінчення «ії» змінюється на закінчення «ий»;
  • Підійде слово "серпентарій". Воно означає місце, де містяться змії. Там їм створюються умови, близькі до природним. У серпентаріях відбувається вивчення змій, добування зміїної отрути в лікувальних та наукових цілях. Зазначене слово також має закінчення «ий».

Таким чином, можна навести кілька іменників, які закінчуються на ній. Це слова в однині і множині. Названі слова санаторій, армій, серпентарій можна доповнити і іншими словами. Так, є слово "гербарій". Воно також закінчується форму "ий". Це слово вживається у значенні колекції рослин. Як правило, зібрані рослини зберігаються у засушеному вигляді. Слово "гербарій" належить до запозичених слів.

Загальні ознаки даних слів

Важливо відзначити, що загальною ознакою даних слів є їхнє запозичене походження в російській мові. Споконвічно російських слів, які закінчуються на «ий» немає. Навіть загальновживане слово «армій» має запозичене походження. Тому, смислове значення більшість подібних слів потребує додаткового пояснення.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...