Шляхи роботи над засвоєнням правопису словникових слів. Шляхи роботи над засвоєнням правопису словникових слів Викладання візерунка з мозаїки

Займальні завдання з математики для 1 класу

Автор: Громкова Христина Сергіївна, вчитель початкових класів МБОУ “Середня загальноосвітня школа № 27”.
Пропоную вам логічні завдання та вправи з математики на тему “Пошук закономірностей”, які я використовую як на уроках математики, так і на заняттях позаурочної діяльності “Юний математик”, Логіка” у першому класі.
Мета завдань -використання як додатковий матеріал при проведенні усного рахунку на уроці, так само в кінці уроку як рефлексія, а так само на занятті позаурочної діяльності, як цікавий матеріал.
Дані вправи можна виконувати індивідуально, працюючи у парі чи групі. Вправи можна використовувати вчителю початкових класів, а також вихователю, з дітьми у підготовчій групі.
Цікавість сприяєінтенсифікації розумової діяльності
Завдання сприяютьрозвитку логічного мисленняуваги, пам'яті.
Завдання призначенідля дітей молодшого шкільного віку (7-8 років) Учні виконують їх із задоволенням.
Усі завдання спрямовані те що, щоб учні вміли встановлювати взаємозв'язок між числами. Завдання №6 має міжпредметний зв'язок із уроком російської.
Завдання №1
Як виходить кожне наступне число, починаючи з другого?
1) 0,2,4,6,8, ... (додаванням числа 2 до кожного наступного числа)
2)1,4,7,10,….(додаванням числа 3 до кожного наступного числа)
3) 0,5,10,15, ... (додаванням числа 5 до кожного наступного числа)
4)12,10,8,6,…(віднімання числа 2 із сусідніх пар чисел)
5)11,9,7,5,….. (віднімання числа 2 із сусідніх пар чисел)
Завдання №2
Не порушуючи закономірності, запиши наступні 3 знаки:
1)+ -+-+
Відповідь:(-+-)
2)+-++--+++-
Відповідь:(--+)
3)--++--++--+
Відповідь:(--+)
Завдання №3
Яке число має бути записане у вільній клітині?


Завдання №4
Як пов'язані між собою числа у кожній групі? Запиши на прапорці потрібне число.


Відповідь:7
Завдання №5
Не порушуючи закономірності, впиши замість крапок потрібну суму:
2+3, 3+4, 4+5,…….., 6+7,7+8.
Відповідь: 5 +6.
Завдання №6
За якою ознакою відібрано слова?
кіт сік оса крейда ліс
Вибери та підкресли правильну відповідь:
1) у кожному слові є буква О
2) кожне слово починається з приголосного звуку
3) у кожному слові 3 літери
Відповідь: у кожному слові 3 літери
Завдання №7
Знайди ключ і прочитай назву тварини, яка мешкає в Австралії.

Відповідь: кенгуру
Завдання №8
Чи вірні висловлювання?
1.П'ять більше за нуль
Відповідь: так
2. Дванадцять більше семи
Відповідь: так
3.Вісім менше дев'яти
Відповідь: так
4.Двадцять менше дев'ятнадцяти
Відповідь: ні
5.Невірно, що сім більше десяти
Відповідь: так
6.Невірно, що один більше п'яти
Відповідь: так
7.Шість не менше п'яти
Відповідь: так
8.Десять не більше одинадцяти
Відповідь: так
9.Вісім не дорівнює шести
Відповідь: так
10.Три плюс два і п'ять
Відповідь: так
11.Один-найменше число
Відповідь: ні
12.Десять-найбільше двозначне число
Відповідь: ні
13.Сума чотирьох та шести менше 10.
Відповідь: ні
14. Різниця дванадцяти і п'яти дорівнює семи
Відповідь: так
Заняття №27.

Тема:Пошук закономірностей. Вдосконалення розумових операцій. Розвиток аналітичних здібностей та здатності міркувати.

Мета: вчимося шукати закономірності, удосконалювати розумові операції.

Хід заняття.

Шапка для роздумів.

«Розминка» (3 – 5 хвилин)

В одній руці хлопчик ніс один кілограм заліза, а в іншій стільки ж пуху. Що було важче нести? Однаково.

Що з землі легко піднімеш, але далеко не закинеш? Тополиний пух....

Не порушуючи закономірності, запиши наступні 3 знаки:

1)+ -+-+ 2)+-++--+++-3)--++--++--+

Не порушуючи закономірності, впиши замість крапок потрібну суму:

2+3, 3+4, 4+5,…….., 6+7,7+8.

За якою ознакою відібрано слова? кіт сік оса крейда ліс

1) у кожному слові є буква О

2) кожне слово починається з приголосного звуку
3) у кожному слові 3 літери
«Весела зміна!»(3 – 5 хвилин)

рухи під музику

(10 – 15 хвилин)

Вправа 1.Яка із геометричних фігур тут зайва і чому?

Вправа 2.Знайди та покажи на кресленні 5 трикутників та 1 чотирикутник.


Вправа 3. Яке число треба поставити у порожню клітку?

(1 – 2 хвилини)

І.П. – сидячи. Швидко моргати протягом 1-2 хвилин. Сприяє покращенню кровообігу.

(5 хвилин)

З літер цього слова склади інші слова.


Підсумок заняття.

Заняття №28.

Тема:Вдосконалення уяви. Розвиток наочно-образного мислення. Завдання з перекладання сірників. Ребуси.

Мета: розвиваємо уяву та наочно-образне мислення.

Хід заняття.

«Мозкова гімнастика» (2 – 3 хвилини)

Хитання головою.

Мета: покращує розумову діяльність, читання, використовується для розслаблення м'язів шиї та плечей.

«Розминка» (3 – 5 хвилин)

У людини – одне, у корови – два, у яструба – жодного. Що це? Літера -О-...

Якого каміння в морі немає? Сухих...
«Тренування та розвитку психічних механізмів, які у основі пізнавальних здібностей, – пам'яті, уваги, уяви»(10 – 15 хвилин)

Дорисуй лінії та фігури так, щоб вийшов чарівний ліс зі своїми мешканцями.

Подумай, як можна ці фігури перетворити на подарунки для твоїх друзів. Спробуй домалювати.

«Весела зміна!»(3 – 5 хвилин)

фізкультхвилинка

«Логічно – пошукові та творчі завдання»(10 – 15 хвилин)

Склади усну розповідь з ілюстрації. Виріж картинки з тваринами і наклей їх на свої місця.

«Корегуюча гімнастика для очей»(1 – 2 хвилини)

«Логічні завдання на розвиток аналітичних здібностей та здатності розмірковувати»(5 хвилин)


Розгорнути рибкуЗавдання.Переставте три сірники так, щоб рибка попливла у зворотному напрямку. Іншими словами, потрібно повернути рибу на 180 градусів по горизонталі.

Відповідь.Для вирішення завдання будемо пересувати сірники, які складають нижню частину хвоста та тулуба, а також нижній плавець нашої риби. Перемістимо 2 сірники вгору, а одну праворуч, як показано на схемі.

Підсумок заняття.

Заняття №29

Тема:Розвиток швидкості реакції. Завдання підвищеної складності. Розвиток аналітичних здібностей та здатності міркувати.

Хід заняття.

«Мозкова гімнастика» (2 – 3 хвилини)

«Розминка» (3 – 5 хвилин)

Кого з підлоги за хвіст не піднімеш? (Клубок ниток)

Олівець поділили на три частини. Скільки зробили розрізи?

«Тренування та розвитку психічних механізмів, які у основі пізнавальних здібностей, – пам'яті, уваги, уяви» (10 – 15 хвилин)

Вправи на розвиток швидкості реакції:

Завдання 1.Зашифровані слова. Дається шифр:

А В Г І Л М Н О Р Т Я
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

289 – 2913 – 68521 –
54687 – 3467 – 1161 –
4351 – 7891 – 545411 –

Завдання 2. Знайди потрібне слово:

«Весела зміна!»(3 – 5 хвилин)

Встати прямо. Руки опустити вздовж тіла. Зробити глибокий вдих, повільно піднімаючи прямі руки рівня грудей, долонями вперед. Звернути увагу до центру долоні, уявити там «гарячу монетку» і затримати подих. Тепер повільно видихнути, малюючи обома руками одночасно два квадрати з різних точок зліва направо.

«Логічно – пошукові та творчі завдання»(10 – 15 хвилин)

Яка ознака поєднує предмети у кожній групі?

«Корегуюча гімнастика для очей»(1 – 2 хвилини)

«Веселий тиждень»

«Логічні завдання на розвиток аналітичних здібностей та здатності розмірковувати»(5 хвилин)

Чи вірні висловлювання? Відповідь так-ні
1.П'ять більше за нуль
2. Дванадцять більше семи
3.Вісім менше дев'яти
4.Двадцять менше дев'ятнадцяти
5.Невірно, що сім більше десяти
6.Невірно, що один більше п'яти
7.Шість не менше п'яти
8.Десять не більше одинадцяти
9.Вісім не дорівнює шести
10.Три плюс два і п'ять
11.Один-найменше число
12.Десять-найбільше двозначне число
13.Сума чотирьох та шести менше 10.
14. Різниця дванадцяти і п'яти дорівнює семи.

Підсумок заняття. Рефлексія.

Заняття №30

Тема:Розвиток концентрації уваги. Розвиток аналітичних здібностей та здатності міркувати. Логічно-пошукові завдання.

Хід заняття.

«Мозкова гімнастика» (2 – 3 хвилини)

Поставте руки на спинку стільця для опори. Відставте одну ногу назад. Корпусом подайтеся вперед, злегка згинаючи ногу, що стоїть попереду. Повністю перенесіть на неї вагу тіла, відриваючи п'яту позаду ноги, що стоїть від підлоги. Тепер плавно «хитніться» назад, переміщуючи всю вагу на задню ногу. Її п'ята опускається, а носок передньої ноги піднімається. Повторіть 3-6 разів, а потім змініть ноги.

«Розминка» (3 – 5 хвилин)

Визнач звуки, якими відрізняються слова: кіт-кіт

Скільки різних звуків? два один три чотири

Вибери правильно записану пропозицію.

У лисиці аліси народилося лисеня Рижик. У лисиці Аліси народилося лисеня Рижик.

«Тренування та розвитку психічних механізмів, які у основі пізнавальних здібностей, – пам'яті, уваги, уяви» (10 – 15 хвилин)

Вправи на розвиток концентрації уваги:

Викладання візерунка з мозаїки

Інструкція: «Подивися, на цьому малюнку зображено цифру (літера, візерунок, силует). З мозаїки потрібно викласти таку саму цифру (літеру, візерунок, силует), як на малюнку. Будь уважний. Приступай до роботи».

Вправа "Цифрова таблиця".

"Постарайся якнайшвидше знаходити, показувати і називати вголос цифри від 1 до 20".


1

10

11

18

7

16

20

3

14

13

2

8

9

6

15

12

5

19

4

17

«Весела зміна!»(3 – 5 хвилин)

Довільні танцювальні рухи під музику.

«Логічно – пошукові та творчі завдання»(10 – 15 хвилин)

Впиши в порожні клітки літери, позначені цифрою 1, прочитай прислів'я.

«Корегуюча гімнастика для очей»(1 – 2 хвилини)

«Веселий тиждень»

«Логічні завдання на розвиток аналітичних здібностей та здатності розмірковувати»(5 хвилин)

1.Назви по порядку дні одного робочого тижня. Які з них вихідні? Які робітники?
2. Згадай і назви кілька овочів зеленого, червоного та жовтого кольорів.

3. Перед учнями лежать картки із зображенням кольорів.
Розфарбуй червоним олівцем усі маки, жовтим олівцем - троянди, а синім-дзвіночки.

4.Намалюй повітряну кульку. Намалюй синій м'яч, який більше повітряної кульки. Намалюй червоний м'яч, який менший за повітряну кульку.

Підсумок заняття. Рефлексія.

Заняття 31.

Тема:Тренування уваги. Вдосконалення розумових операцій. Розвиток аналітичних здібностей та здатності міркувати.

Хід заняття.

«Мозкова гімнастика» (2 – 3 хвилини)

Шапка для роздумів. Мета: покращує увагу, правопис, ясне сприйняття та мова.

М'яко загорнути вуха від верхньої точки до мочки 3 рази, співати чи говорити.

«Розминка» (3 – 5 хвилин)

Загадка 1:

Одне яйце варити 5 хвилин. Запитання: Скільки варитися 5 яєць?

Загадка 2:

Зазвичай щомісяця закінчується або 31-м чи 30-м числом. У якому місяці є 28 число?

«Тренування та розвитку психічних механізмів, які у основі пізнавальних здібностей, – пам'яті, уваги, уяви» (10 – 15 хвилин)

Завдання на увагу:

Знайди 7 відмінностей.

«Знайди слова»У слові треба знайти інше слово, що сховалося в ньому.

полк, зубр, вудка, мілина, набір, укол, дорога, олень, пиріжок, кітель.

«Кожній руці – своя справа»

Інструкція:лівою рукою повільно перегортати протягом 1 хв книгу з ілюстраціями (запам'ятовуючи їх), а правою вирішувати нескладні приклади.

«Весела зміна!» (3 – 5 хвилин)

Руки вгору піднімаємо,

А потім їх відпускаємо.

А потім їх розгорнемо

І до себе скоріше притиснемо.

А потім швидше, швидше

Плещи, плескай веселіше.

«Логічно – пошукові та творчі завдання»(10 – 15 хвилин)


  1. У слові “ДВІР” переставили літери – і вийшло слово “ОВРД”. Така сама перестановка була у слові “БОРТ”.
Наголосіть, що в результаті вийшло. РОТБ, РОБТ, РБОТ, РТОБ, РБТО, РТПВ.

«Корегуюча гімнастика для очей»(1 – 2 хвилини)

Вихідне становище (І.П.) - Сидячи. Міцно заплющити на 3-5 секунд, а потім відкрити очі на 3-5 секунд. Повторити 6-8 разів. Вправа зміцнює м'язи повік, сприяє поліпшенню кровообігу та розслабленню м'язів очей.

«Логічні завдання на розвиток аналітичних здібностей та здатності розмірковувати»(5 хвилин)

Розв'яжіть завдання:Антон живе у своєму будинку разом із татом, мамою та братом. А ще з ними живуть собака, дві кішки, 2 папуги та 4 золоті рибки. Порахуйте, скільки всього ніг у мешканців цього будинку?

Встав літеру, пропущену у вірші:

У гай, у хащі і на круч полечу і трель озвучили. Солов'єм народився я. Ч_дні пісні в мене!

Підсумок заняття.

Заняття 32.

Тема:Тренування слухової пам'яті. Вдосконалення розумових операцій. Розвиток аналітичних здібностей та здатності міркувати.

Хід заняття.

«Мозкова гімнастика» (2 – 3 хвилини)

Хитання головою. Впустити голову вперед, дозволяючи їй повільно хитатися з боку на бік, з допомогою дихання йде напруга. Підборіддя викреслює вигнуту лінію на грудях у міру розслаблення шиї.

«Розминка» (3 – 5 хвилин)

Відгадайте загадки:

Білці будинок рідний – дупло.

У ньому затишно та тепло.

Барсуку, визнати час,

Будинок – глибока нора.

А у тайзі є бурелом.

Під завалом круглий будинок.

У ньому всю зиму, вір не вір,

Спить великий, кудлатий звір.

Ви подумайте трохи, що за будинок такий?.. (Берлога)

Коштує величезний

Світлий дім.

Десятки тисяч

Книжок у ньому. (Бібліотека)

«Тренування та розвитку психічних механізмів, які у основі пізнавальних здібностей, – пам'яті, уваги, уяви» (10 – 15 хвилин)

Тренування слухової пам'яті:


  1. 8 слів: ліс, хліб. вікно, стілець, вода, брат, кінь, гриб,
Інструкція:«Зараз я прочитаю 8 слів. Слухати треба уважно. Коли закінчу читати, одразу ж повтори стільки слів, скільки запам'ятаєш. Повторювати можна у будь-якому порядку, порядок ролі не грає.»

  1. Гра "Урожай фруктів".Один учень називає фрукт, другий повторює та додає свій фрукт, третій повторює назву перших двох і додає свій фрукт тощо. Так, до 10 фруктів. Потім діти повинні записати у зошит з пам'яті назву фруктів.

3 . «Вчимо вірші» Інструкція: «Зараз я прочитаю короткий вірш. Уважно слухайте його і постарайтеся уявити картинку, яку можна намалювати для цього вірша. А зараз подивися на малюнки, які зробив митець. Один із них правильний, а інші ні. А тепер давайте вивчимо цей вірш.

На галявині, по ромашках,
Жук літав у кольоровій сорочці;
Жу-жу-жу, жу-жу-жу,
Я з ромашками дружу.
Тихо на вітрі гойдаюся,
Низько-низько нахиляюся.




«Весела зміна!» (3 – 5 хвилин)

Ча, ча, ча (3 бавовни по стегнах)

Печка дуже гаряча (4 стрибки на двох ногах)

Чи, чи, чи (3 бавовни над головою)

Пече піч калачі (4 присідання)

Чу, чу, чу (3 бавовни за спиною)
«Логічно – пошукові та творчі завдання»(10 – 15 хвилин)


  1. Складіть і напишіть ланцюжок слів так, щоб вони були закінченням попереднього слова і початком наступного.
РИБА (К) ОМА (Р) ПЕКЛА (Р) ОКО (Т) ОР (Ф) ЛА (Г) ОЛО (С) РО (К) ОРОВА

  1. Розфарбуйте багатокутник на малюнку кілька кольорів. Сусідні мають бути пофарбовані у різні кольори. Намагайтеся обійтися якомога меншою кількістю кольорів.

«Корегуюча гімнастика для очей»(1 – 2 хвилини)

«Веселий тиждень»

«Логічні завдання на розвиток аналітичних здібностей та здатності розмірковувати»(5 хвилин)


  1. Привіт друже! Хочеш запитання? Скільки пальців на одній руці? Яка пора року після зими? Який колір чистий сніг? Яке запитання я поставив тобі першим?

  2. У Машин день народження не співають завірюхи, не обсипається листя з втомлених дерев і Маша не може зібрати дзвіночків. Зате ходять по проталинах важливі граки, а потім - цвітуть білі сади. В яку пору року день народження у Маші?
Підсумок заняття.

Заняття №33.

Тема:Тренування зорової пам'яті. Вдосконалення розумових операцій. Розвиток аналітичних здібностей та здатності міркувати.

Хід заняття.

«Мозкова гімнастика» (2 – 3 хвилини)

Закрийте очі, широко позіхніть. При цьому кінчиками пальців почніть масаж напружених зон на верхній та нижній щелепі. Намагайтеся потягнути позіхання глибоко і звучно. Повторіть 3-6 разів.

«Розминка» (3 – 5 хвилин)


  1. назвати одним словом довге вузьке приміщення;

  2. відгадати загадку: любить він у роті ховатися, знати боїться здатися;

  3. назвати шматок матерії, що покриває стіл;

  4. які сто літер зупиняють рух транспорту;

  5. те, що залишається від цукерок;

  6. птах – лісовий лікар;

  7. Мишко витрачає на дорогу до школи п'ять хвилин. Скільки хвилин на дорогу до школи витратить вони разом із мамою?
«Тренування та розвитку психічних механізмів, які у основі пізнавальних здібностей, – пам'яті, уваги, уяви» (10 – 15 хвилин)

Тренування зорової пам'яті.

Вправа 1. Розглянь фігури в таблиці та постарайся їх запам'ятати. Потім у пам'яті заповни таблицю зліва.

Вправа 2. Прочитайте 3 рази слова, надруковані на дошці:


Качка

ЛІТО

САЛАТ

ТРАВА

ОСИНА

Намагайтеся їх запам'ятати. Тепер я закрию слова, а ви спробуйте відповісти на мої запитання:

  1. Скільки літер в останньому слові?

  2. Які два слова починалися з голосної літери?

  3. Назвіть слово, яке закінчується «о»?

  4. Скільки слів закінчувалося на а?

  5. Чи зустрічалася в словах літера "к"?
Вправа 3.Вправа "Ромб".

Інструкція:показуєте за одним словом, починаючи згори. Відкриваєте слово на стільки часу, щоб дитина не встигла дочитати його до кінця. Потім записати на папері. Потім показуєте таке слово. І так, доки не закінчаться всі слова. Коли дописано останні слова, пропонуєте перевірити, як спрацював «фотоапарат». Відкриваєте всі слова та даєте дитині час перевірити та виправити помилки.

«Весела зміна!»(3 – 5 хвилин)

Довільні танцювальні рухи з музики.

«Логічно – пошукові та творчі завдання»(10 – 15 хвилин)

Сходи складаються з 9 сходинок. На яку сходинку треба встати, щоб опинитися на середині сходів? (на 5 сходинку)

Завдання 3. Маша та Петя зустрілися у вагоні поїзда. Маша завжди сідатиме у п'ятий вагон від початку поїзда, а Петя – у п'ятий вагон від кінця поїзда. Скільки вагонів у поїзді? (9)

«Корегуюча гімнастика для очей»(1 – 2 хвилини)

Вихідне становище (І.П.) - Сидячи. Міцно заплющити на 3-5 секунд, а потім відкрити очі на 3-5 секунд. Повторити 6-8 разів. Вправа зміцнює м'язи повік, сприяє поліпшенню кровообігу та розслабленню м'язів очей.

«Логічні завдання на розвиток аналітичних здібностей та здатності розмірковувати»(5 хвилин)

Три дівчинки Даша, Оля, Шура одягнені у сукні різного кольору: синє, жовте та біле. У Даші сукня не біла, у Олі не жовта і не біла. Якого кольору сукня у кожної дівчинки?

Підсумок заняття.

Додаток. «Веселий тиждень»

Весь тиждень по порядку очі роблять зарядку:

У понеділок, як прокинуться,

Очі сонцю посміхнуться,

Вниз подивляться на траву

І назад у висоту. (Подивитися вгору, вниз, вліво; голова залишається нерухомою)

У вівторок годинники-очі

Відводять погляд туди-сюди,

Ходять ліворуч, ходять праворуч,

Не втомляться ніколи. (Подивитися праворуч, ліворуч; голова залишається нерухомою)

У середу в жмурки ми граємо.

Щільно очі закриваємо.

Раз два три чотири п'ять!

Час очі відкривати.

Жмуримося і відкриваємо -

Так гру ми продовжуємо. (Щільно заплющити очі, дорахувати до п'яти і широко розплющити очі)

А в четвер ми дивимося в далечінь,

На цей час не шкода.

Що зблизька і що вдалині -

Очі повинні розглянути. (Дивитись прямо перед собою, поставити палець на відстань 25-30 см від очей, перевести погляд на кінчик пальця і ​​дивитися на нього, опустити руку; вправа зміцнює м'язи очей і удосконалює їх координацію.)

У п'ятницю ми не позіхали,

Очі по колу побігли.

Зупинка! Їм знову

В інший бік тікати. (Дивитись вгору, вправо, вниз, вліво і вгору та у зворотному порядку: вліво, вниз, вправо і знову вгору; вправа вдосконалює складні рухи очей.)

Хоч у суботу вихідний,

Ми не лінуємося з тобою.

Шукаємо поглядом куточки,

Щоб бігали зіниці. (Подивитися у верхній правий кут вікна, потім у нижній лівий; перевести погляд у верхній лівий кут і нижній правий; вправа вдосконалює складні рухи очей.)

У неділю будемо спати,

А потім підемо гуляти,

Свіжим повітрям дихати. (Закрити повіки, масажувати їх круговими рухами пальців)

Без гімнастики, друзі,

Нашим вічкам жити не можна!

  • Узагальнити знання про слова – ознаки, вправляти у тому доборі, в умінні встановлювати зв'язок між словами-назвами і словами – ознаками;
  • Виробляти вміння ставити питання до слів- ознак.
  • Розвивати увагу, мислення, мовлення учнів, розширювати світогляд, словниковий запас;
  • Виховувати любов до природи.
  • Обладнання: презентація у вигляді слайдів, мультимедійний проектор, картки із завданнями для роботи в парах, ілюстрації тварин, ілюстрація річки з корабликом, картки з літерами.

    Хід уроку

    1. Організаційний момент.

    Отже, друзі увага -
    Адже продзвенів дзвінок
    Сідайте зручніше
    Почнемо швидше урок.

    2. Створення проблемної ситуації.

    Сьогодні ми маємо незвичайний урок. Ми з вами вирушаємо у подорож. А на чому ми з вами вирушимо, ви дізнаєтеся, якщо зберете слово з літер, що заплуталися: (К, о, р, а, б, л, і, к).

    А чому я вибрала кораблик? (На вулиці весна. Тане сніг, біжать струмки. Можна пускати кораблики у весняний струмок.)

    Підказка:

    Тане сніжок,
    Ожив лужок,
    День прибуває,
    Коли це буває? (Навесні)

    Чи подобається вам весна? Чому?

    Які весняні місяці ви знаєте? (Березень квітень травень)

    У народі кажуть: березень – грачовень, квітень – грязь, травень – цвіт.

    А чому так кажуть?

    А ще які прислів'я ви знаєте про весну? (Весна червона квітами, а осінь пирогами. Плоди весняної роботи видно восени).

    3. Формування теми та мети уроку.

    Давайте пустимо наш кораблик у весняний струмок. На першому причалі нас зустрічає віслюк.(Ослик приготував вам слова, які ви повинні розподілити на дві групи)

    Слова: весна, сонце, веселі, рання, сніг, хлопці, яскраве, останній/

    Уважно прочитайте слова та подумайте на які дві групи ви можете їх розподілити?

    За якою ознакою ви визначили слова у перший стовпчик? (Ці слова відповідають на запитання хто? що? та позначають предмет)

    Що означають слова у другому стовпчику? (Ознаки предметів)

    До кожного слова підберіть підберіть відповідне за змістом слова з другого стовпчика.

    Поставте запитання до слів, які позначають ознаки предметів.

    То чим же сьогодні займатимемося на уроці? Визначте тему уроку.

    (Схема)

    Слова, що позначають ознака предмета

    відповідає на запитання

    який? яка? яке? які?

    Сьогодні на уроці ми познайомимося з такими словами і спробуємо відповісти на запитання "Чи потрібні такі слова в нашій мові і для чого?"

    І якщо ви будете сьогодні уважні, працелюбні та дружні, до кінця уроку ми разом точно знатимемо відповідь на ці запитання.

    4. Актуалізація знань.

    1) Наш кораблик, наш кораблик
    По хвилях біжить гойдаючись
    А ось і рибка золота
    Зупиняє нас.

    Золота рибка хоче, щоб правильно вибрали слово до кожного малюнка.

    Пташка (малюнок) сонце (малюнок)
    Вродливий Яскравий
    Красива Яскрава
    Гарне Яскраве
    Красиві Яскраві
    квіти (малюнок) шпаківня (малюнок)
    жовтий затишний
    жовта затишна
    жовте затишне
    жовті затишні

    А ви готові до зустрічі веселих, дзвінких шпаків? Чи ви приготували для них будиночки? Птахи – наші друзі. Кожен із вас повинен підготуватися до прильоту цих птахів.

    Яку користь надають нам птахи? (Вони знищують шкідливих комах, жучків)

    2) Робота з підручником.

    Вітер морем гуляє і кораблик підганяє
    Наш кораблик біля причалу і зустрічає нас мишеня.
    Слова спокійно жили у книжці,
    Але книжку раптом прогризли мишки
    Від слів кінцівки відкусили,
    З книжки в нору потягли.

    Відкрили книжку на 147 сторінку, знайдемо третю вправу. Прочитаємо текст, вставляючи пропущені літери.

    3) Словникова робота.

    У цьому вся тексті зустрічаються такі слова. Давайте прочитаємо значення цих слів.

    Пухкий – нещільний, розсипчастий.

    Низина – рівнинна ділянка.

    Надулися бруньки – весняні соки піднімаються вгору стовбуром до суччям, наповнюють собою бруньки, а вони надуваються.

    Смола- липкий сік деяких рослин, що твердне на повітрі.

    4) Пливе, пливе кораблик
    На захід, на схід.
    А лисиця чекає
    Нам загадки загадає :

    У нього вуха, хвіст, шерсть.

    Чи можна за цим описом визначити, про кого йдеться?

    Хто це може бути? (Під цей опис підходить досить багато тварин)

    А ось така загадка.

    Влітку в нього шерсть сіра, взимку біла. Вуха довгі, а хвіст короткий. Він полохливий.

    Які слова допомогли здогадатися, про кого йдеться у загадці?

    Струнка, швидка,
    Роги гіллясті.
    Скаче лісом весь день,
    Називається … (Олень)

    Навіщо нам потрібні слова, які позначають ознака предмета? (Для опису та уточнення. Отже, слова, що позначають ознаки допомагають нам визначати предмет, навіть не бачачи їх)

    5) Спробуйте самі вигадати загадки, використовуючи слова-ознаки.

    4. Фізкультхвилинка

    Наші звірі нас зустрічають, на фізкультхвилинку запрошують.

    У оленя будинок великий,
    Дивиться він у своє вікно,
    Зайчика лісом біжить,
    У двері йому стукає,
    Тук, тук, двері відчини,
    Там у лісі мисливець злий,
    Зайчик, зайчик, забігай
    Лапу мені давай.

    5. Систематизація та узагальнення

    1) Утворіть від даних слів слова, які означають ознаки предметів.

    Чистота – чистий

    веселощі

    2) Навіщо потрібні у російській мові слова-ознаки?

    Настала весна. Світить сонечко. Тане сніг. Побігли струмки. З'явилися проталини. Шпак заспівав пісеньку.

    Протамлін- місце, де стояв сніг та відкрилася земля.

    Чи подобається вам розповідь?

    Кому не сподобався?

    Чого в ньому не вистачає? Як "розфарбувати" текст? ( Додати слова-ознаки)

    Давайте допоможемо Незнайці скласти красиву розповідь про весну.

    Слова для довідок: ласкаве, галасливі, рання, остання, весела, чорні.

    Можете використовувати інші слова.

    Який текст вийшов красивішим?

    Навіщо потрібні у промові слова-ознаки? (Слова-ознаки допомагають краще намалювати картину словами. З ними текст стає красивішим)

    6. Домашнє завдання

    Сьогодні на уроці багато говорили про весну. Вдома складіть та запишіть 5 пропозицій про весну, використовуючи слова, що позначають ознаки предметів.

    Кораблик приплив до берега. З усіма завданнями ви впоралися. Молодці! Усі були сьогодні дуже активні.

    7. Підсумок уроку. Рефлексія

    Якими словами ми познайомилися на уроці?

    Чи потрібні такі слова у нашій мові?

    Для цього вам можуть допомогти ці вирази.

    На уроці мені:

    Все було зрозумілим.

    Було важко.

    Було цікаво.

    Додалося знань.

    Довелося замислитись.

    Можу розповісти іншим.

    ЛОГІЧНІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ. 1-2 КЛАС.
    У лісі ялинок більше, ніж берез, а берез більше, ніж осик. Чого більше: ялинок чи осик? Чому?2. У книзі 12 сторінок. Скільки цифр знадобилося, щоби пронумерувати всі сторінки? Скільки з них одиниць? А якщо у книзі 20 сторінок?3. У трьох дівчаток разом було 20 олівців. У Ані та Олі разом було 15 олівців. У Олі та Каті разом було 12 олівців. Скільки олівців у кожної дівчинки?4. У Маші та у Олени ляльок порівну, а у Петі машинок вдвічі більше, ніж ляльок у Олени. Чого більше: машинок у Петі чи ляльок у Олени та Маші разом?5. Коля, Вася та Боря грали у шашки. Кожен із них зіграв дві партії. Скільки всього партій було зіграно?6. У хлопчика сестер та братів порівну. Кого в сім'ї більше: синів чи дочок? На скільки?7. У вазі стоять три квітки: троянда, гвоздика та тюльпан. Олена взяла одну квітку і сказала: а) Я взяла тюльпан; б) Я взяла не троянду. Яку квітку взяла Олена, якщо вона одного разу сказала правду, а одного разу неправду?8. Старий гном розклав свої скарби в 3 різнокольорові скрині, що стоять біля стіни: в один – дорогоцінні камені, в іншій – золоті монети, а в третій – магічні книги. Він пам'ятає, що червона скриня правіше, ніж дорогоцінні камені і що магічні книги правіше, ніж червона скриня. У якій скрині лежать магічні книги, якщо зелена скриня стоїть лівіше, ніж синя?9. Їжачок Федя каже: Якби я наколов на себе вдвічі більше яблук, ніж зараз, то в мене було б на 10 яблук більше, ніж зараз. Скільки яблук насправді наколов він їжачок Федя?10. У кожного з чотирьох хлопців живе якась одна улюблена тварина: кішка, собака, рибка або канарка (у всіх різні). У Сашка тварина – з пухнастою шерстю, у Феді – чотирилапа, у Ніколя – перната. І Жені, і Сашко не люблять кішок. Яке з наступних тверджень неправильне: A) У Феді – собака Б) У Ніколя – канарка В) У Феді – кішка Г) У Жені – рибка Д) У Сашка – собака?11. За круглим столом сидять 12 гномів. Кожен із них стверджує: «Мій сусід справа брехун». Скільки брехунів серед гномів?12. Як за допомогою 5-літрової каструлі та 3-літрової банки налити з водопровідного крана у відро рівно 4 л? Зайву воду можна виливати.13. Якщо цей день не йде після понеділка і не перед четвергом, а завтра не неділя і вчора була не неділя, а післязавтра буде не субота і позавчора було не середа, то що це за день?14. 5 котів та собак з'їли 27 сосисок. Кожен собака з'їв по 6 сосисок, а кожен кіт по 5. Скільки було котів і скільки собак?15. Першого дня турист пройшов 2 км, а кожного наступного – на 2 км більше, ніж попереднього. Скільки він пройшов сьомого дня? Скільки він пройшов за 8 днів?16. Зі шматка дроту зігнули квадрат зі стороною 6 см. Потім дріт розігнули і зігнули з нього трикутник з рівними сторонами. Знайти довжину сторони трикутника.17. Кого більше: слонів чи звірів? Людей чи жінок? Дівчаток чи дівчаток із кісками?18. Федя завжди каже правду, а Вадим завжди бреше. Придумай питання, яке вони відповідатимуть одинаково.19. Три гноми Ей, Ай та Ой вийшли на прогулянку у червоній, зеленій та синій сорочках. Туфлі на них були таких же кольорів. У Ея колір сорочки та туфель збігався. У Оя ні туфлі, ні сорочка не були червоні. Ай був у зелених туфлях, а в сорочці іншого кольору. Як були одягнені гноми?20. У групі – 15 дітей. 10 дітей люблять морозиво, 9 осіб – цукерки. Як це може бути?21. У квартирах 1, 2, та 3 живуть білий, чорний та рудий кошенята. У квартирі один не чорний. Білий не у квартирі 1 і не у квартирі 2. Хто де живе?22. У кімнаті стояли табуретки та стільці. У кожної табуретки 3 ніжки, а у стільця 4. Усього табуреток та стільців було 5, а ніжок у них було 18. Скільки було табуреток? стільців?23. Клас йшов парами. Один із учнів подивився вперед і нарахував дев'ять пар, потім обернувся і нарахував п'ять пар. Скільки учнів йшло у колоні?24. Повний бідон із молоком важить 10 кілограмів, а наповнений до половини 6 кілограмів. Скільки важить порожній бідон?25. Намалюй три прямі і познач на кожній з них по дві точки так, щоб зазначених точок було 5.26. У пакеті лежать фрукти. Усі, окрім двох, апельсини. Усі, крім двох, яблука. Усі, окрім двох, банани. Скільки фруктів у пакеті? Які?27. Хлопчик підвівся з першого поверху на третій і пройшов дванадцять сходинок. Скільки сходів він пройде, якщо підніматиметься на п'ятий поверх?28. В одному ряду 9 камінчиків на відстані 6 см один від одного. В іншому ряду 25 камінчиків на відстані 2 см один від одного. Який ряд коротший?29. Многоніжка на першу ногу одягла одну шкарпетку, на другу ногу – дві шкарпетки, на третю – три і так далі. Загалом вона одягла 28 шкарпеток. Скільки ніг у багатоніжки?

    Гноми: Бім, Бом, Бам жили у різних будинках (Малюнок 2). Один будинок з вікном та без труби, другий з вікном та трубою, третій без вікна та з трубою. Бім та Бам живуть у будиночку з трубою, а Бам та Бом живуть у будиночку з вікном. У якому будиночку мешкає кожен гном?
    -Чи можна до другого завдання скласти вираз. Чому? (Немає числових даних)
    Це логічне завдання. Щоб вирішити її, ми з вами міркуватимемо, і кожен крок рішення відзначати малюнку за допомогою стрілок.
    - Про який гном за умови завдання більше даних? (Про Баму)
    - Що ми знаємо про Баму? (Його будинок з трубою та вікном, значить це будинок №2)
    - Що ми знаємо про Біма? (Його будинок з трубою, це будинок №1)
    - Що ми знаємо про Бома? (Його будинок із вікном, значить це будинок №3)
    Бім вищий за Біма, Бім вищий за Баму. Хто з гномів вищий за всіх? (Бом)
    3.
    1.У сім'ї троє дітей: 2 хлопчики та дівчинка. Їх імена починаються з літер А,В,Г. Серед А та В є початкова літера імені одного хлопчика, а серед В та Г – початкова літера імені іншого хлопчика. З якої літери починається ім'я дівчинки?
    2.Чотири брати Юра, Петя, Вова, Коля навчаються у 1,2,3,4 класах. Петя-відмінник, молодші брати намагаються брати з нього приклад. Вова навчається у 4 класі. Юра допомагає вирішувати завдання братові. Хто у якому класі навчається?
    3.Три порося побудували три будиночки з соломи, з прутів, з каменів. Кожен із них отримав один будиночок: Ніф-Ніф - не з каміння, і не з прутів; Нуф-нуф не з каменів. Який будиночок дістався Наф-Нафу.
    4.На вулиці, ставши в гурток, розмовляють чотири дівчинки - Аня, Валя, Галя та Надя. Дівчинка в зеленій сукні (не Аня і не Валя) стоїть між дівчинкою в блакитній сукні та Надей. Дівчинка в білій сукні стоїть між дівчинкою в рожевий і Валей. Яке плаття носить кожна дівчинка?
    5. Ваня, Петя, Саша та Коля носять прізвища, що починаються на літери В, П, С та К. Відомо, що
    Ваня та С. – відмінники,
    Петя та В. – трієчники,
    Ст зростанням вище П.,
    Коля зростанням нижче П.,
    Сашко та Петро мають однакове зростання.
    Яку літеру починається прізвище кожного хлопчика?
    6. Чотири учениці: Марія, Ніна, Ольга та Поліна – брали участь у лижних змаганнях та
    зайняли чотири перші місця. На питання, хто яке місце зайняв. Вони дали три різні відповіді:
    - Ольга посіла перше місце, Ніна – друге.
    - Ольга – друге, Поля-третє.
    - Марія-друге, Поля-четверте.
    Ті, хто відповідав при цьому, визнали, що одна частина кожної відповіді вірна, а інша - невірна. Яке місце зайняла кожна учениця?

    Відповіді
    1. Ім'я дівчинки починається з літери В
    2.Вова – 4кл, Петрик – 3кл, Юра – 2 кл., Коля – 1 кл.
    3.Наф-наф із каменів, Ніф-Ніф із соломи, Нуф-Нуф із прутів
    4.Аня в білому, Валя в блакитному, Галя в зеленому, Надя в рожевому
    5. Іван П., Петя К., Саша Ст, Коля С.
    6.Оля -1, Марія -2, Поля - 3, Ніна -4

    4.
    Займальні завдання з математики для 1 класу
    Завдання №1Як виходить кожне наступне число, починаючи з другого? наступного числа)3)0,5,10,15,(додаванням числа 5 до кожного наступного числа)4)12,10,8,6,(віднімання числа 2 із сусідніх пар чисел)5)11,9,7,5 ,.. (віднімання числа 2 із сусідніх пар чисел)Завдання №2Не порушуючи закономірності, запиши наступні 3 знаки:1)+ -+-+ Відповідь:(-+-)2)+-++--+++-Відповідь :(--+)3)--++--++--+Відповідь:(--+)Завдання №3Яке число має бути записане у вільній клітині?

    Завдання №4Як пов'язані між собою числа у кожній групі? Запиши на прапорці потрібне число.
    [ Завантажте файл, щоб подивитись картинку ]
    Відповідь: 7 Завдання № 5 Не порушуючи закономірності, впиши замість точок потрібну суму: 2 +3, 3 +4, 4 +5, .., 6 +7,7 +8. Відповідь: 5 +6. Завдання № 6 ?кіт сік оса крейдаВибери і підкресли правильну відповідь:1)у кожному слові є буква О2)кожне слово починається з приголосного звуку3)у кожному слові 3 буквиВідповідь: у кожному слові 3 буквиЗавдання №7Знайди ключ і прочитай назву тварини, що живе в Австралії.
    [ Завантажте файл, щоб подивитись картинку ]
    Відповідь: кенгуру
    Завдання № 8 Чи вірні висловлювання? п'яти Відповідь: да7.Шість не менше п'яти Відповідь: да8.Десять не більше одинадцяти Відповідь: да9.Вісім не дорівнює шести Відповідь: да10.Три плюс два одно п'яти Відповідь: да11.Один-найменше число Відповідь: нет12.Десять-самое велике двозначне число Відповідь: нет13.Сума чотирьох і шести менше 10. Відповідь: нет14.Різность дванадцяти і п'яти дорівнює семи Відповідь: так
    5.
    Завдання №1. Нюша, Бараш, Копатич і Лосяш грали з м'ячами синім, зеленим, жовтим і червоним. Яким із м'ячів грав кожен із них, якщо м'яч Бараша не синій, у Нюші не синій і не червоний, а у Копатича жовтий м'яч?
    Завдання №2. Копатич запросив друзів на день народження до 18-00. Бараш дуже поспішав. О 17-30 він уже пройшов половину шляху. Якщо він йтиме з такою ж швидкістю, то прийде на 10 хвилин раніше. Скільки часу витрачає Бараш на дорогу до друга?
    Завдання №3. Маша, Катя та Олена вирушили до лісу за грибами. Маша знайшла 10 грибів, Катя стільки скільки Маша та половину від Леніних. А Олена стільки скільки Маша та Катя разом. Скільки всього грибів зібрали дівчатка?
    Завдання №4. Якщо Вітя придбає 3 пачки чіпсів, то у нього залишиться 4 рублі. А якби він захотів купити 5 пачок, йому не вистачило б 20 рублів. Скільки грошей у Віті?
    Завдання №5. Валя любить молочні іриски та не любить шоколадні. У вазі 7 молочних та 4 шоколадних іриски. Скільки потрібно дістати цукерок, не дивлячись, щоб серед них точно потрапила хоч одна молочна?
    Завдання №6. Сидячи на уроці Діма мріяв: «Якби до моїх грошей додати ще половину та ще 20 рублів, мені вистачило б грошей на комікси. Скільки грошей у Діми, якщо комікси коштують 110 рублів?
    Завдання №7. Саша, Степа та Коля грали в м'яч. Один із хлопчиків потрапив у вікно та розбив скло. Сашко сказав: "Вікно розбив не я". Коля сказав: "Вікно розбив Степа". Через деякий час з'ясувалося, що один із хлопчиків говорить правду, а інший бреше. Хто розтрощив вікно?
    Завдання №8. На заліку Вітя, Діма та Коля вірно вирішили різну кількість завдань. Вітя та Діма разом вирішили 6 завдань. Коля та Вітя – 4завдання. Хто з них отримає найкращу позначку, а кому не пощастило цього разу?
    Завдання №9. За 7 наклейок і два зошити Олена заплатила 120 рублів. 5 наклейок коштують стільки ж, скільки половина всієї покупки. Скільки коштує одна наклейка та один зошит?
    Завдання №10. Фрекен Бок спекла 30 плюшок. Малюк з'їв кілька штук, Карлсон на 17 штук більше. Домомучительці дісталося лише три плюшки. Хто скільки плюшок з'їв?
    Завдання №11. Дядько Федір, Шарик, кіт Матроскін і Пєчкін вирішили піти взимку на полювання. Там вони потурбували ведмедя і тікали з лісу, обганяючи один одного. Шарик біг швидше Матроскіна, але повільніше Печкіна, Матроскін прибіг додому пізніше, ніж Дядя Федір, який біг повільніше Шарика. У кого найбільше шансів потрапити в лапи до ведмедя-шатуна?
    Завдання №12. Три річки Дон, Сіверський Донець та Сал протікають у містах Семикаракорськ, Ростов, Каменськ. Сіверський Донець протікає не в Семикаракорську, а Дон не в Каменську і не в Семикаракорську. Річка Ростова має довжину не 798 км. Та річка, яка тече у Кам'янську завдовжки 1053 км. Визначте місцезнаходження та довжину кожної річки.
    6.
    1. Бабуся посадила на городі кущі помідорів, огірків та капусти. Капусти було посаджено більше ніж помідор, а огірків більше, ніж капусти. Що було посаджено найбільше, а що найменше?

    2. У першому та другому класі однакова кількість відмінників. У третьому класі відмінників у 2 рази більше, ніж у першому класі. Де більше відмінників: у третьому класі чи у першому та у другому класі разом?

    3. У дворі гуляли 3 курчата. До них приєдналися ще 2 курчата. Скільки курчат стало на подвір'ї?
    4. Маша мала одну кулю. На 8 Березня їй подарували ще 3 кулі. Скільки куль стало у Маші?

    5. У Паші є цебра рівні 5 літрів і 3 літрів. Йому потрібно виміряти 4 літри. Як це йому зробити?

    6. Морозиво пломбір коштує дорожче ніж фруктове. А фруктове морозиво коштує дорожче за шоколадне. Чи зможеш сказати яке морозиво найдорожче і яке найдешевше і чому?

    7. У Тані велика родина, багато братів та сестер. У неї порівну братів та сестер. Кого більше у родині Тані – хлопчиків чи дівчаток? Чому?
    8. До Мишки на день народження прийшли друзі – хлопчики та дівчатка. Дівчатка з'їли по 5 печива, а хлопчики по 7. Усього вони з'їли 24 печива. Скільки всього хлопчиків і скільки дівчат прийшли в гості до Миші?
    9. Спортсмен пробіг першого дня 10 км. Потім кожен день він біг на 2 км більше, ніж у попередній. Яку відстань він пробіг у 5 день?

    10. Галя піднімалася з першого поверху п'ятий поверх. Щоб піднятися на один поверх, треба пройти 12 сходинок. Скільки всього сходинок пройшла Галя, щоб піднятися на 5 поверх з першого?

    11. Кого більше кішок чи звірів, рудих хлопчиків чи просто хлопчиків? Чому?

    7.
    Логічні завдання
    1. Продовж послідовність чисел: 1, 5, 9, ..., ..., ...
    2. Продовж послідовність чисел: 6, 10, 13, 15, ..., ..., ...
    3. Продовж послідовність чисел: 12, 10, 8, 6, ..., ..., ...

    Заголовок 1Заголовок 315

    Шляхи роботи над засвоєнням правопису словникових слів

    Актуальною проблемою початкової школиє пошук шляхів створення умов забезпечення свідомого засвоєння знань. Цьому багато в чому сприяє навчання російській мові, оскільки він містить базову основу всіх навчальних предметів.

    Програмою початкового навчанняз російської для кожного класу передбачено обов'язкове засвоєння низки слів, правопис яких перевіряється правилами. Міцне засвоєння їх написання досягається шляхом частого вживання у різних завданнях і вправах, наскільки можна пов'язані з темою уроку, що вивчається. Правильність написання слів у усній формі встановлюється усним коментуванням, орфографічним вимовою.

    Однією з головних завдань, які стоять перед учителем, є завдання навчити дитину писати ці слова без помилок. Зробити процес засвоєння важких слів ефективнішим – завдання складне, що вимагає від вчителя великої творчої роботи.

    Велика роль у навчанні молодших школяріввідводиться зоровому сприйняттю. Цей вид пам'яті дуже важливий під час знайомства зі словниковим словом. Тому важливе значення має робота над словами з використанням карток, картинні та словникові диктанти.

    Словникові слова широко використовуються для граматичного аналізу (фонетичного, морфологічного). За виконання різних завдань включаються як ті слова, які вивчаються цього навчального року, а й ті, які вивчалися раніше. Така система забезпечує міцне засвоєння правопису всіх слів, передбачених програмою початкового навчання. Особливої ​​важливості набуває використання різноманітних методів, прийомів, які є ефективнішими для міцного запам'ятовування словникових слів.

    У кожного вчителя своя система засвоєння правопису словникових слів.

    На уроках російської роботи робота над словами словничка проводиться як загальний елемент уроку з усіма учнями класу як в усній, так і в письмовій формі

    Види та форми роботи над словами словничка:

    Написати (перерахувати) назви птахів (тварини, навчальні речі).

    Хто більше напише (назве) слів на тему сад (город).

    Назвати (написати) слова з м'яким знаком наприкінці слова (у середині).

    Написати (назвати) слова, що відповідають на запитання хто? що?

    м.р., ж.р., порівн.

    Написати (назвати) іменники 1, 2, 3 відміни.

    Написати (підібрати) родинні слова місто, клас.

    Утворення нових слів за допомогою суфіксів: - До; -Ік.

    Скласти пропозицію з цими словами - Вітер, капуста, осика товариш.

    - Замінити пропозицію одним словом, скласти із цим словом свою пропозицію.

    (Дорога з висадженими по обидва боки деревами, чагарником. Край землі біля водної поверхні.)

    Розмістіть речення у визначеному порядку, щоб вийшов текст . У гості йду до мого друга півня.

    Я зустрів лисицю.

    Він запросив мене.

    Куди прямуєш?

    Привіт, лисичка-сестричка!

    Лексичні вправи.

    На цих вправах діти вчаться пояснювати значення слів як прямі, і переносні, з'ясовують багатозначність слів, знаються на відносинах між синонімами і антонімами, становлять із нею словосполучення і речення.

    Знайдіть у кожному рядку зайве слово. Підкресліть його. За якою ознакою відібрано слова?

    Автомобіль, урожай, трамвай, літак;

    Капуста, помідор, солома, морква;

    Пенал, зошит, телефон, олівець.

    - За опорними словами складіть невелику розповідь на тему «Школа».

    Назвіть одним словом:

    Вересень жовтень листопад …

    Понеділок вівторок середа…

    Велике промислове підприємство (завод)

    - Вибери найкраще слово. Запиши.

    З (старого, старого, стародавнього) заліза ми зробили відро.

    М...дві дуже злякалися і (пішли, побігли, помчали) убік.

    Вибірковий диктант

    1.Сорока, ворона, горобець- Птахи. 2.Робітники йдуть на завод.3. Під березою сидів заєць. 4.Вчительувійшов до клас. 5.Пенал, олівець та зошит- письмове приладдя. 6. Радгосп зібрав добрий врожайпшениці.7. Астана - великий, гарний Місто. 8. Черговий збирає зошити. 9.Хлопціпішли на екскурсію.

    Настала зима. Тріщать морози.Толя одягнув пальто, взяв ковзаниі пішов на ковзанку. Там багато хлопцівз його класу.Всім весело.

    Мишко – школяр

    Мишко – ученьпершого класу. Тато купив йому портфель.Він поклав у портфель підручники, зошити, пенал.У пеналі олівці. Мишко – старанний учень.

    При школі є город.Там ростуть різні овочі.Зростає морква, капуста, огірки. Хлопцідоглядають їх. Гарний буде врожай!

    Діти виписують словникові слова. город, овочі, морква, капуста, огірки, хлопці, урожай)

    Написання перевіряють за словником. Можна запропонувати учням помінятися зошитами із сусідом по парті, це внесе різноманітність у роботу.

    Відповісти на питання:

    1.Хто живе у лісі?

    2.Хто стежить за чистотою у класі?

    3.Що дає нам корова?

    4. Куди йдуть робітники?

    5. Що випускає завод?

    6.Хто вірний друг людини?

    7.Які овочі ростуть на грядці?

    - 3 – 4 питання пишуться на дошці, учні записують повні відповіді зошити.

    - Вчитель диктує питання, чи діти пишуть повні відповіді.

    - Вчитель диктує питання, діти пишуть лише відповіді (словникові слова).

    Дописати пропозиції

    1. Весело цвірінькає ... (горобець).

    2. У лісі живуть …і …. (заєць та ведмідь).

    3.У будці живе … (собака).

    4.Діти катаються на … (ковзанах).

    5. Радгосп зібрав багатий урожай … (пшениці, картоплі, капусти).

    6.Столиця нашої Батьківщини – …(Астана).

    7.На грядках ростуть ... (морква, капуста, огірки).

    8.Ми вивчаємо … (російська мова).

    9.З півночі повіяв холодний ... (вітер).

    10 Ми поїдемо до … (Астани).

    Завдання виконується по-різному:

    - На дошці записується 3-4 речення, а діти замість крапок дописують словникові слова.

    – Слова для вставок пишуться на дошці. Вчитель диктує речення, діти обирають необхідні за змістом слова та дописують речення.

    - Учні пишуть лише пропущені під час диктування вчителя слова.

    З людьми дружить,

    Будинок вартує

    (собака).

    Без рук, без ніг,

    А малювати вміє

    (Мороз).

    Рідко, а не вода,

    Біло, а не сніг (Молоко).

    Над бабусиною хатинкою

    Висить хліба краю

    (місяць).

    Малий, не великий,

    Чирік - чирік

    (горобець)

    Хто в сараї стоїть,

    Жуйку жує, молоко дає

    Чорний Івашка, дерев'яні сорочки.

    Де носом поведе,

    Там замітку кладе

    (Олівець).

    Без вікон без дверей,

    Повна світлиця людей

    Вертиться, стрекоче,

    Весь день клопочеться

    Сто одежок –

    І все без застібок

    (Капуста).

    Залізний ніс у землю вріс,

    Копає, землю розпушує

    крокуємо ми вдвох,
    Подібні, як брати.
    Ми за обідом - під столом,
    А вночі – під ліжком.

    (черевики)

    Тягнеться нитка, серед нив петляючи,
    Лісом, перелісками
    Без кінця та краю.
    Не порвати її,
    Ні в клубок змотати.

    Десять хлопчиків живуть

    У зеленій комірчині

    Крокуєш – попереду лежить.

    Оглянешся – додому біжить

    Горіхи в землі,

    Листя на землі

    (Картопля).

    Дерев'яна дорога,

    Вгору йде вона відлого,

    Що не крок, то яр

    (Сходи).

    Де це буває:

    Людина стоїть,

    Сходи крокують?

    Голова залізна,

    А сам дерев'яний

    (Молоток).

    Ніхто не лякає,

    А вся тремтить

    Чудо - птах - червоний хвіст -

    Полетіла в зграю зірок

    У цьому світлому магазині

    Ти побачиш на вітрині

    Чи не одяг, не продукти,

    І не книжки, і не фрукти.

    Тут мікстура та таблетки,

    Тут гірчичники, піпетки.

    Мазі, краплі та бальзами

    Для тебе, для тата з мамою.

    Для здоров'я людини

    Відчиняє двері.

    (аптека)

    По піску йде гора,
    Воду п'є по два цебра.
    Звір горбатий, добродушний,
    І у пустелі дуже потрібний.
    (Верблюд)

    Їде кінь сталевий, гарчить,
    Позаду плуги тягне.

    (трактор)

    Стоїть у саду кучерява - біла сорочка.
    Серце золоте, що це таке?

    (ромашка)

    У городі виростаю,
    А коли я дозріваю,
    Варять із мене томат,
    У щи кладуть і так їдять.

    Стоїть Єгорка
    У червоній ярмолці,
    Хто не пройде -
    Усяк нахилиться.
    (суниця)

    Летить, а не птах,
    Виє, а не звір.
    Хмари наганяє,
    Виє, задує.
    Світом нишпорить,
    Співає та свище.
    (вітер)

    Хвіст з візерунками,
    Чоботи зі шпорами,
    Вночі співає:
    Час рахує.

    Чотири ніжки,
    Одне тіло та дві спинки,
    На одній зі спинок -
    Перинка для Іринки.
    (ліжко)

    Для закріплення правопису важких слів можна використовувати ігри. Адже саме гра продовжує займати чільне місце у житті молодших

    школярів, представляє їм найцікавіший і цікавий вид діяльності.

    У комплект лото входить кілька великих карток, розкреслених на клітини, у кожній з яких великим шрифтом написані слова з написанням, що не перевіряється. Неперевірене написання в слові можна виділити будь-яким чином. На маленьких картках, що збігаються за розміром із клітиною великого аркуша, записуються загадки, що відповідають словам – відгадкам, занесеним у клітини. Кількість маленьких карток має відповідати загальній кількості клітин на великих листках.

    Правила гри:

    Учні отримують по 1 великій картці. Ведучий бере собі маленькі картки та зачитує загадки. Гравці шукають на своїх аркушах слова – відгадки. Гравець, який правильно відгадав свою загадку, бере у ведучого картку і закриває нею відповідну клітку на аркуші. Виграє той, хто першим закриє картками усі слова свого аркуша. Мета такого лото – зорове сприйняття та запам'ятовування слів із неперевіреним написанням.

    Використовуючи цю гру тривалий час, вчитель робить інші варіанти лото, складніші. На великих картках замість виділених букв робляться перепустки, які учні заповнюватимуть простим олівцем. Щоб не настало такого моменту, коли учні втратять інтерес до гри (бо вивчили всі загадки), необхідно своєчасно оновлювати зміст маленьких карток, тобто. підбирати на ті самі слова інші загадки, враховуючи при цьому вікові та індивідуальні особливості свого класу.

    «Перший склад загубився»

    ...року ( сорока)…струм (Схід)

    …рід (народ)

    Єрова (корова)…добре (добре)

    …рід ( народ, місто)

    …лото (болото)…готівка (пенал)…рона (Ворона)

    …вод (завод)

    …мос ( космос)

    …пад (захід)

    …рох (горох)

    Ланцюжок слів.

    Вчитель називає перше слово, діти продовжують ланцюжок, кожне наступне слово має починатися з останньої літерипопереднього.

    Наприклад: Береза ​​- адреса - субота - альбом - метро - город - грудень -малюнок - Казахстан - Науриз - завод - село - ягода - Астана - апельсин - народ - долото - горіх - добре - осика - алея - ягня - колектив - верблюд - дорога - аромат - традиція - яблуко - овес - бузок - листопад - батьківщина

    Написати (назвати) слова, які починаються з літери д, до, м та ін.

    Під кожною буквою стовпчик слів. Вчитель називає або записує на дошці кілька літер і пропонує учням під кожною літерою написати 3 – 4 словникові слова, що починаються з цих літер.

    Виходить такий запис:

    олівець сходи мороз собака

    капуста лопата молоко бузок

    картина лисиця молоток чоботи

    квартира лінійка магазин солдатів

    кімната лимон метро дякую

    Скласти за опорними словами розповідь і назвати його.

    Зима, мороз, ковзани, ковзанка, холод.

    Вчення, олівець, пенал, зошит, клас.

    Завод, робітники, робота, машина, добре.

    Колгосп, село, робота, комбайн, урожай, пшениця.

    Ведмідь, заєць, тварин, лисиця.

    Сорока, горобець, ворона, соловей, дятел.

    Підбір однокорінних слів:

    Адреса, адресат, адресант, адресна, адреса, переадресування.

    Береза, берізка, березонька, березняк, березовий, підберезник.

    Болото, болотяне, болотяне, болотяне.

    Борода, бородка, бородища, бороденка, бородушка, бородач.

    Горобець, горобець, горобець, горобець, горобець, горобець.

    Ворона, вороній, вороня, вороня, вороненя, проворонить.

    Жовтий, жовтенький, жовтий, жовтий, жовток, жовтоцвіт, жовтяниця, Жовтяниця (кличка горобця), пожовкнути.

    Цукор, цукор, цукор, цукор, цукровий, цукорниця.

    Солдат, солдатський, солдатка, солдатів.

    Соловей, солов'їна, солов'їна, соловейка, солов'єнок.

    Солома, соломка, соломина, соломина, солом'яний.

    З використанням описаних прийомів роботи зі словами з непроверяемыми написаннями учні засвоюють орфографію як слів, передбачених програмою, а й багатьох інших. А кожен вчитель знає: що більше слів засвоїть учень, то багатша його мова, тим легше йому вчитися, тим глибше і міцніше знання з усіх предметів. Шлях до знань лежить через засвоєння слів.

    Поділіться з друзями або збережіть для себе:

    Завантаження...