Літери про - а в ненаголошеному корені: зор - зар. Правопис про-а в корінні з чергуванням залежить від - а Презентація на тему гар гір

Урок з російської мови для 6 класу

Тема урока: " Правопис голосних О-А

в коріннях, що чергуються –ГОР- -ГАР-.»

Цілі уроку:

- освітні : формування навички написання голосних О-А в корінні -ГІР-ГАР;

- розвиваючі : розвивати критичне мислення у учнів;

- виховні : виховувати самостійність учнів під час роботи над новою темою, формувати естетичні почуття учнів.

Завдання уроку:

- дидактична : створення умов для моделювання у спільній діяльності учнів «відкриття» нового знання засобами технології розвитку критичного мислення через читання та письмо;

- навчальна : визначення умов вибору голосних О-А для правильного написанняслів з корінням -ГІР-ГАР-.

Тип уроку: урок «відкриття» нового знання

Технологія: технологія розвитку критичного мислення через читання та письмо.

Устаткування: дидактичні матеріали: картки для групової, індивідуальної роботи, презентація.

Хід уроку:

1 .Актуалізація наявних знань.

Стадія виклику

1)Хлопці, момент якої спортивної гри ви бачите на слайді? (слайд 1)

Робота з текстом.

Прочитайте текст, вставте пропущені букви у словах, поясніть умови вибору букв О-А (слайд 2).

Олімпійські ігри Баскетбол.

Положення серйозне, розрив в окулярах ст. Тренер пропонує хвилинну перерву. Його вказівки до ...саються всіх. І ось уже гравці знову розташовуються під щитом противника. Два-три к...санія, і м'яч у кільці. Боротьба розграється.

Слова з якими орфограмами зустрілися в тексті? (З голосними А-О в коренях -ЛАГ-, -ЛОЖ-; -РОСТ-,-РАЩ-, -РОС-; -КАС-, -КОС-).

2) Прийом «Знаю-хочу дізнатися-дізнався»(Далі ЗХУ).

Робота з таблицею (слайд 3)

Знаю

Хочу знати

Дізнався

Учням пропонується заповнити 1 графу таблиці (що я знаю про умови вибору голосних А-Ов корінні - ЛАГ-, -ЛОЖ-; -РОСТ-, -РАЩ-, -РОС-; -КАС-, -КОС-).

Знову звертаємось до тексту (до слова розгр ... рається- слайд 4).

Як ви вважаєте, літеру Про або А необхідно написати в корені цього слова?

Пропоную хлопцям заповнити 2 графу таблиці ЗХУ (що хочу дізнатися).

2. Визначення теми та цілей уроку.

Спробуйте сформулювати тему нашого уроку: про що ми говоритимемо? (Тема уроку записується на дошці).

Які цілі ми можемо собі поставити?(учні формулюють цілі уроку).

3. Вивчення нового матеріалу.

Стадія осмислення

Учням пропонується проаналізувати слова, виділивши в них коріння (слайд 5):

за го рїти за га р

го рялина о га рок

Створення проблемної ситуації.

Звертаю увагу хлопців, що у однакових по вимові коренях щодо одного випадку пишеться Про, іншому – А.

Як ви вважаєте, з чим це пов'язано? (Учні висловлюють припущення).

Поставте наголоси в цих словах. Учні самі роблять висновок про те, що вибір букв О-А в корінні -ГОР-, -ГАР-залежить від наголосу (слайд 6).

Пропоную перевірити правильність висновку: звертаємось до підручника (читаємо орфограму №27).

Повернемося до тексту про баскетбол. Літеру Про або А необхідно написати у слові розгр ... рається?

4. Закріплення вивченого матеріалу.

1) Вставте пропущені літери в слова, поясніть умови вибору літер О-А в коренях -ГОР-, -ГАР-, позначте словосполучення, що мають переносне значення, скласти з одним із словосполучень речення (слайд 7):

Г…рюча речовина, уг…рний газ, газова г…релка, зг…рать від нетерпіння, підгріт… пиріг, бронзовий заг…р, ог…рок свічки, вигріти на сонці, запалені очі, заг…релий юнак, загоріться ідеєю.

2) Робота з тригерами (слайд 8): знайдіть слова з помилками в написанні голосних О-А (огарок, засмагати, пригоріти, вигоріти, засмагу, горілий, згорілий, чадний, пагарельці).

Стадія рефлексії

Отже, що сьогодні на уроці ми дізналися про написання букв О-А в корінні

-ГІР-, -ГАР-?

Учням пропонується заповнити графу 3 таблиці ЗХУ (що дізнався). Співвіднесіть 2 та 3 графи таблиці ЗХУ. Чи ми досягли цілей, поставлених на початку уроку?

    Тепер ми з вами вміємо правильно робити вибір літер А-О в корінні -ЛАГ-, -ЛОЖ-; -РОСТ-, -РАЩ-, -РОС-; -КАС-, -КОС-; -ГАР-, -ГІР-.

Пропоную хлопцям написати твір-мініатюру(5-6 пропозицій) на тему «Зимовий вечір у місті» (слайд 9), використовуючи слова з голосними голосами А-О, що чергуються.

Поки хлопці пишуть, створюю музичне тло (прослуховування аудіозапису «Листопад» з циклу «Пори року» П. І. Чайковського).

Декілька учнів читають свої роботи, пропоную свій варіант твору.

Зимовий вечір у місті.

На місто повільно опускався вечір. На тротуари тихо лягавм'який сніжок. Ось у небі зайнялисяперші зірочки.

Усі дерева, зростаютьв палісаднику, вкриті інеєм. Це мороз своєї майстерною рукоюторкнувсядо дерев, перетворивши їх на чудові скульптури.

    Робота з перфокартою«Літери О-А в коріннях, що чергуються»

(Слайд 10).

Учням пропонується вставити до таблиці літери О-А:

р..

воз...гать

к..

сл ... гаєме

підгрівши ...

перег.

доторкатися

вир..щенний

вуг…рний

зар ... слі

до…снутися

розр ... статися

ог…рок

до... стельна

припуст..гать

Взаємоперевірка у парах: пропоную правильну відповідь. Якщо завдання виконано правильно, то з літер А (необхідно з'єднати їх) вийде цифра 5 (слайд 11):

А А А

Ао про

А А А

о про А

А А А

5.Підсумки уроку.

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Чи досягли ви цілей, поставлених на початку уроку?

6.Інформація про домашнє завдання.

Як домашнє завдання пропоную учням скласти за малюнками розповідь (вправа 150) про догадливому рибалці, використовуючи слова з корінням -ГОР-, -ГАР-.

Презентація до уроку з російської мови «Корні ГІР-ГАР»

Падалко Тетяна Вікторівна


Налаштування на урок Ціль: зняття напруги учнів, налаштуватися на роботу

Ми прокинулися, ми здорові,

І на роботу всі готові.

Голова наша світла,

Відпочила до ранку.

М'язи стали все сильнішими,

Кожен орган – здоровіший.

Нерви міцні – сталеві,

Як пружинки заводні.

Ноги-руки – все рухається

Ось і знята напруга


Орфографічна РОЗМІНКА Ціль: вчити аргументувати свої висловлювання; виховувати увагу

Робота у групах

Перевірка домашньої роботи вчителем.


2.МОБІЛІЗУЮЧИЙ ЕТАП Ціль: згадати правило з гласними, що чергують, в корені слова; вміти самостійно робити висновки; сформулювати тему уроку, назвати мету уроку

  • Припустити... жити, припускати...гати, засмагу;
  • віковий, горіти, отр...лівий;
  • горілий, дотик... дотик, торкання.

  • Прочитайте ряд слів уголос.
  • Виділіть у кожному ряду слово за двома ознаками одночасно.
  • Прочитайте слова першого ряду.
  • Скажіть, яке слово у ньому можна назвати і чому?
  • Розкажіть про написання ненаголошеної голосної докорінно -Лаг-лаг-
  • Назвіть слова другого ряду.
  • Яке слово можна назвати і чому?
  • рас--рос-.
  • Що ви можете сказати про слова третього ряду?
  • Розкажіть правило про правопис ненаголошеної голосної докорінно - кос-кас-.

  • ЗАГ А Р
  • Д О РЕТЬ
  • Р О РЕЛИЙ

Тема урока:

Мета уроку:

1) познайомитися з

правилом написання голосних про і а докорінно -гір - -гар-;

2) вчитися знаходити і правильно

писати слова з цим коренем.

Літери

Про та А

у корені

гор-гар


Випишіть слова, що залишилися. Виділіть у цих словах корінь. Яке лексичне значення мають слова

горілий

обпалений вогнем, жаром, але остаточно ними не знищений.

горіти

знищувати вогнем.

засмага

смаглявий колір шкіри від впливу гарячих променів сонця.

ВИСНОВОК: піддаватися дії вогню, спека.


Поставте наголос у словах. Визначте, від чого залежить чергування голосних О і А докорінно -гор-гар? Сформулюйте правило.


Зверни увагу на правило!

Винятки: пригар, ізгар, вигарки

В корені з чергуванням

-гір- гар-

в ненаголошеному положенні пишеться літера про,

під наголосом - а .


Фізхвилинка

Ціль: формування правильного дихання.

Робимо носом вдих, а на виході вимовляємо слова:

Писати корова нелегко.

Корова дає молоко,

Вона пасеться на лузі,

Ми чуємо голосне "му-му".

Вдих носом, на виході:

Ми за коровою стежимо,

Подихаємо носом, помикаємо:

"М-М-М-М-М".


5. Закріплення вивченого матеріалу Ціль : вміння виконувати правильно завдання на вивчене правило, від простого до складнішого завдання


  • Від дієслова приїхати взяти приставку.
  • Від іменника горіння --- корінь.
  • Від дієслова летіти взяти суфікс.
  • Від дієслова побачити ---закінчення.

Яке слово у вас вийшло?


ВПРАВА № 2

  • Прогрів, вигрів...;
  • заг...р, уг...р...;
  • заг...рілий. вуг...рілий.

Довідка: перегр...рел, ог...рок, наг...рел, разг...р, обг...рел, перег...р, догрі...релый, заг...рел, приг. ..релий, нагр...р, уг...рел.

Сформулюйте завдання.


ФІЗМИНУТКА Ціль : розминка тіла, розвиток уваги

  • У класі на стінах літери О, А. - Я називаю слово, ви визначаєте корінь і йдете у бік цих літер.

Диференційоване завдання

Робота з

електронному

тренажеру

Робота за карткою

Робота в парі(сильні учні)

1 . Лежати на печі, як на голках, прибрати до рук, здобути гору, пропади пропадом,

вийти в люди не на пожежу.

2. Г...ри синім полум'ям, не г...рит, накласти лапу, як на вугіллі, що горить, прокласти

дорогу, покласти на лопатки, сидіти склавши руки

Зразок: лежати на печі - сидіти склавши руки.

-Прочитайте фразеологічні зворотипід цифрами 1 та 2.

Сформулюйте завдання відповідно до зразка.


ФІЗМИНУТКА

Заспіваємо куплети

про голосні голосні


РОБОТА У ГРУПАХ

1. Світанок важко розгорався над гор...дом.

2. У самому розгорі стрімке літо.

3. (За) ...кном ле..ко мчать...блака, сонце...гарячими плямами лежить на куполах, літає рясний пух (від) кульбаб.

4. Нева йшла гр...мадою залізної в...ди, хвилі грізно рок...талі

біля м...стових, у д...мах гріли свічки.

Перша замальовка«СВІТЛО НАД МІСТОМ»

1. 2.,,.

Друга замальовка «РОЗГАР ЛІТА»

1. 2.,,.

- Прочитайте речення. Уважно розгляньте схеми.

Сформулюйте завдання.


  • Дайте синтаксичну характеристику першої простої пропозиції

ПЕРЕВІРКА ЗАСвоєннЯ МАТЕРІАЛУ Ціль: перевірити рівень засвоєння теми

  • «5» (вказати кількість слів із буквою О)
  • "4" (вставити пропущені літери)
  • «3»(вставити пропущені букви з підказками)

Підіб'ємо підсумок уроку

  • Згадайте мету нашого уроку.
  • Розкажіть правило про правопис літер Про і А в корінні -гор - гар.
  • Оцініть, як ми її виконали.
  • Я згадала)……..
  • Мене здивувало……….
  • Викликало утруднення…….
  • Потрібно вивчити……….

  • Вправа

№ 142, стор 65

  • Вивчити правило про правопис коренів -гор-гар.

Щоб ще краще були наші знання, даю домашнє завдання




Я вам сьогодні подарувала багато посмішок. Посміхайтеся частіше. Подаруйте свою посмішку всім у класі гостям. Нехай гості підуть з уроку з гарним настроєм.

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Коріння - гір-гар-, -зар-зор.

Робота з сигнальними картками Изл…жение, прил…гательное, возл…жить квіти, прил…жение до журналу, предпол…жение, сл…гаемое, сл…жение, пол…жение, изл…гать, низл…жить, пол…гается , отл ... жити. -Від чого залежить правопис про-а в корінні лаг-лож, кас-кіс? О О О О О О О О О О О

Знайдіть і запишіть слова з корінням, що чергується. Бутерброд. Дивак - математик У Німеччині жив. Він хліб із ковбасою Випадково склав. Потім результат поклав собі до рота. Ось так Людина винайшла Бутерброд. Склав, поклав

Літери О-А в корінні гар-гор, зар-зор. Значення слів: Горіти-Згоряти-Вугоряти-піддаватися дії вогню знищуватися вогнем отруїтися чадом

Орфографія Коріньград

Перед вами слова: Гора, горіти, гористий, засмагу, чадну, гірську. -Розведіть ці слова за їхніми родовими гніздами. Значення одного – «височатися», іншого – «палати».

Перевіримо! Височіти Палати Гора горіти Гориста засмага Гірська чадна

Давайте подумаємо, коли писатимемо А, коли О? Загар Нагар Розгар Огарок Угар гар Заг. ритися Виг…реть Розг…реться Виг…ревший Г…рюче Сг…рание ТзОВ ТзОВ

Орфографія Коріньград

За правилом, де командує наголос, живе і корінь зор - зор, клан-клон.

Загорілий, спосіб - Розчинення, осяяння - Що писати під наголосом, Що писати без наголосу? Ми під наголосом пишемо, Без сумніву, те, що чуємо. Якщо ж звук без наголосу, Викликає він сумніви.

Розмірковувати будемо так: 1. Визначаю, в якій позиції голосний Звук Сильна (під наголосом) Слабка (без наголосу) Висновок: пишу, Як чую Висновок: Пишу:- ГОР-,але-ЗАР-

ГОР- - ГАР- : Заповніть таблицю, використовуючи наступні поєднання: Підгорілий пиріг, г. ріва доріжка, наг. р від свічки, г. рячий чай, дог. .Рілий юнак, розгортається багаття, цистерна з рючим, рючий танк, сильний уг.р

Перевіримо! -гор- - гар- Підгорілий пиріг Гаряча доріжка Гарячий чай Нагар від свічки Догоряючий захід сонця Угарний газ Незгоряна шафа Сильний угар Загорілий юнак Розгоряється вогнище Цистерна з горою Гарючий танк Гаряча доріжка - доріжка для спортивного бігу зі спеціальним покриттям з гару. Гар – дрібні, сипкі залишки від згоряння кам'яного вугілля.

Робота із перфокартою. 1.Выр…щенный, подр…сли,зар…сли 2.Зал…жить, безотл…готельна справа, сл…жить руки 3. К.…саться, соприк…сновение, неприк…сновенный запас 4.Р…стільне масло, прик...сатися до праски, р...сток 5. К...снувся пальцем, необережне док...сновение, отр...стає 6. З...рька, з...гар, приг...рілий пиріг 7. З...рниця, вуг...рний газ, підг …рела каша

Домашнє завдання. Складіть розповідь про те, що нового ви дізналися на уроці. (Не заучуйте параграф, правило, а по-своєму, як зрозуміли, розповісти та навести приклади). Кому важко виконати перше завдання, може про новій темірозповісти по підручнику.(п.51) Для тих, хто любить творчість, завдання інше – вигадати казку про гор-гар.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

«Винесення множника з-під знаку кореня. Внесення множника під знак кореня», 1 урок

урок знайомства з новим матеріалом для учнів 8 класу з використанням електронних ресурсівФЦОР. Це перший урок на тему. На уроці вирішуються наступні завдання: забезпечення під час уроку засвоєння уміння.

Корінь як орган рослини. Види коренів та типи кореневих систем. Значення та різноманітність коренів.

Мета уроку: сформувати поняття про коріння як про вегетативний орган Освітні завдання: Створити умови для засвоєння знань про види коренів – вміти розпізнавати головні, додаткові основи.

Презентація до уроку російської. Правопис коріння з чергуваннями

Зар- - -зор-,

Гар- - -гор-,

Твар- - -твор-,

Клан - - -клон.

(До підручника М.Т.Баранова, Т.А.Ладиженської та ін. 6 кл.)

Підготував:

вчитель російської мови та літератури

МБОУ Школи № 121 р.о. Самара

Козлова Тетяна Сергіївна


Класна робота.

Правопис коріння з чергуваннями

Зар- - -зор-,

Гар- - -гор-,

Твар- - -твор-,

Клан - - -клон.


Списати, вставити букви на місці перепусток. Визначити орфограми. Розставити коми, пояснити їх постановку. .

1) Ну ​​Дмитро Павлович изл ... гайте справу.

2) Озеро, замкнене поясом непрохідних зар ... слей, виблискувало внизу.

3) Сонце ледве до...снулося верхівок сосен а ведмежа вже виб...жав з дому і помчав прямісінько до павука на Слонопотама.

4) З заходу чувся нар ... що стоїть гул сам ... років.

5) Ти тільки взяв ч...жу думку але спотворив її і хочеш(ь) долучатися до неприл...жимого.

6) Г...різонтом я назву ту грань де кришталевий купол сприк...сається з краєм небес.

7) Любовно вир…щенные д…р…вца стали пл…доносити.

(дерево, дерева)


без наголосу

Гар---гір-

під наголосом

Твар---твор-

Клан---клон

Зор- - -зор-

Вигарки, і загарт, пригар, гаровий

заговорити

творити

творчість

(божа) твір

скласти

кланятися

з а рн і ця,

птах заранка

доглядати


У коренях -гар- - -гір-, -твар- - -твор-, -клан- - -клон без наголосу пишеться О,

У корені -зар- - -зор-

без наголосу пишеться А,

під наголосом пишеться те, що чується.


Вставити букви дома пропусків, виділити орфограммы.

Г…рение, оз…рять, тв…рение, покл…ніться, уг…рный (газ), з…ря, утв…рь, раскл…ниваться, приг…рь, з…рька, покл…н, з…ревати , заг...ралі, тв...рец, г...ревий, уг...релый, тв...рить.


Домашнє завдання

  • Правило написання коріння з чергуваннями а// про вивчити;
  • упр. 191-п, підібрати слова для диктанту з вивченої орфограми (20 слів)
Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...