Байки крилова позитивні та негативні герої. Осміяння лінощів у байці І. А. Крилова Бабка і Мураха. Півень та Перлове зерно

Розділи: початкова школа

Цілі:

  • Освітні:
  1. Зацікавити учнів особистістю та творчістю І.А. Крилова
  2. Закріплювати поняття літературної теорії: байка, мораль, творчість.
  • Розвиваючі:
  1. Розвивати в учнів мовлення.
  2. Сприяти емоційному сприйняттю байок.
  3. Відпрацьовувати навички виразності мови.
  • Виховна:Виховувати любов до літератури, вміння розрізняти позитивне та негативне у вчинках героїв байок І. Крилова.

Обладнання:

  • Підручник: Л.Ф. Кліманова, В.Г. Горецький, М.В.
  • Голованова "Рідна мова" 3 клас 1 частина М.: Просвітництво, 2007 рік

комп'ютер, монітор, мультимедіа проектор, екран, презентація на тему: “Творчість І.А. Крилова.

Байка "Ворона і лисиця", картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

- Сідайте, хлопці, починаємо урок.

Слайд 2

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

– Згадаймо, що така творчість?

(Творчість – діяльність людини, спрямовану створенні, неповторних цінностей.)

Слайд 3

ІІІ. Повідомлення про автора

– 13 лютого 1768 р. – народився великий російський байкар Іван Андрійович Крилов. Місце народження точно не відомо, чи можливо Москва, Троїцьк чи Заволжя. За все своє життя Крилов написав 205 байок. Крилов, крім байок, захоплено створював п'єси для театру, статті для журналів, оповідання та навіть лібрето для опер. 21 листопада 1844 р. – Іван Андрійович Крилов вмирає.

Слайд 4

– Чудовий російський скульптор Петро Карлович Клодт виконав персонажі байок у бронзі. У 1855 р. у Літньому саду Петербурга було встановлено пам'ятник великому байкареві. Крилов зображений сидить у кріслі, він задумливий. А поряд з ним, трохи нижче, фігурки персонажів його байок. Ця пам'ятка була споруджена на гроші, які збирали по всій Росії.

– Чому ж народ високо вшановує пам'ять про великого байкаря?

Слайд 5

Виставка книг.

- Згадаймо, які байки написав І.А. Крилов? Розгляньте книги.

Слайд 6

- Що таке байка?

(Байка – коротка віршована розповідь з алегоричним сенсом.) - Що спільного у всіх байок?

– Де полягає головний сенс байки?

(У моралі.)

- Що таке мораль?

(Мораль – мораль у байках.)

Слайд 7

- Читання кого з хлопців вам сподобалося найбільше і чому?

Слайд 8

V. Повідомлення теми уроку

– Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з однією байкою І. А. Крилова “Ворона та лисиця”. Слухайте її. (Додаток 2 .)

(Діти слухають байку у записі..)

Слайд 9

VI. Словникова робота

  • Віщуньїна- Провісник (за старими народними уявленнями: своїм криком пророкує нещастя.).
  • Видершись- піднятися з зусиллям, важко на щось високе.

Слайд 10

VII. Робота над змістом байки

  1. Прочитайте байку ще раз про себе (Підручник, c. 137-138.).

Слайд 11

  1. Словник – навпаки

Говорили не раз – скільки разів твердили світові
Не на користь - але тільки все не на користь
Знайшов випадково, без особливих зусиль – Бог послав
Дуже близько - близько
Дивиться не відриваючись – око не зводить
Втратила здатність здорово міркувати - запаморочилась голова
Важко почало дихати – у зобу дихання сперло
Дуже голосно - на все горло
Зникла, зникла – була така

Слайд 12

  1. Вибіркове читання

– Опишіть, яка ворона на вигляд. Чи можна ворону назвати найкрасивішим птахом лісу?

Діти описують ворону на малюнку.

– А що каже лисиця про неї? Зачитайте текст.

("Голубку, як гарна!"
Ну що за шия, що за очі!
Розповідати, так, правда, казки!
Які пір'їнки! Яка шкарпетка!
І, мабуть, ангельський повинен бути голосок!".)

- Навіщо Лиса так розхвалювала Ворону? (Щоб відібрати у Ворони сир..)

- У яких словах полягає мораль байки?

("Уже скільки разів твердили світові,
Що лестощі гидкі, шкідливі,
Але тільки все не на користь,
І в серці підлабузник завжди відшукає куточок"..)

Слайд 13

– Я називатиму якості, а ви скажіть, кого вони характеризують: Лисицю чи Ворону.

Влесливий, схильний до лестощів (Лису.)
Марнославний, що прагне слави, честі (Ворону.)
Зарозумілий (Ворону)
Нещирий (Лису)
Честолюбний, що любить славу (Ворону)
Неправдивий, брехливий (Лису)
Хитрий (Лису)
Дурний (Ворону)
Влесливий (Лису)
Довірливий (Ворону)

– Скажіть, яка ворона?
– А лисиця?

Слайд 15

VIII. Робота над виразністю частинами

ВОРОНА ТА ЛИСИЦЯ

Скільки разів твердили світу, |
Що лестощі гидкі, |
шкідлива; ||
але тільки все не на користь, ||

_____________________–_________________

І в серці підлабузник завжди знайде куточок. |||
Ворон десь бог послав шматочок сиру; |
На ялинку Ворона видершись,|
Снідати було вже зібралася, ||

Так задумалася, | а сир у роті тримала. |||
На ту біду, Лисиця близько бігла; ||
Раптом сирний дух Лисицю зупинив: ||
Лисиця бачить сир, | Лисицю сир полонив. ||
Шахрайство до дерева навшпиньки підходить; ||
Вертить хвостом, |

(При читанні третьої частини звернути увагу дітей на велику кількість слів з ласкавим суфіксом, це допоможе розкрити характер Лисиці)

"Голубку, | як гарна! ||
Ну що за шия, |
що за очі! ||
Розповідати, |
так, право, | казки! ||
Які пір'їнки! |
яка шкарпетка! ||
І вірно, |
ангельський повинен бути голосок!||

Заспівай, |

світик, | не соромся! ||
Що, | сестриця, |
При красі такій і співатиме майстриня, – ||
Адже ти б у нас була цар-птах!" |||

(Ця частина показує Ворону в самому непривабливому вигляді. Прийшла в захват від улесливих промов Лисиці (показати це виразністю читання)

Вещуньїна з похвал закружляла голова, |

Від радості в зобу дихання сперло, - |

І на привітні Лисицини слова |

Ворона каркнула в усі ворони горло: ||

Сир випав - З ним була шахрайство така. |||

Слайд 16

IX. Читання байки за ролями

- Послухаємо байку ще раз.

Спробуйте передати точніше хитру Лисицю та дурну Ворону.

(Двоє учнів виходять до дошки і читають байку ще раз) Слайд 17
X. Закріплення "Вгадай-ка"

– Які герої байок тут зашифровані?

І-І-А (Лисиця)
-О-О-А (Ворона)

Слайд 18

Т-Е-О-А (Стрекоза)

-У-А-Е-

(Мураха)

Слайд 19 Б-З--Н-

(Мавпа) Слайд 20

Чорний ящик

- У чорному ящику лежить предмет, за допомогою якого можна побачити, "що це там за бешиха".(Дзеркало)

У чорному ящику лежить предмет, яких дістала собі з півдюжини героїня однієї з байок?

(Окуляри)

Слайд 21

Робота за картками

(Додаток) - Хлопці, я підготувала для вас цікаві ілюстрації до байок дідуся Крилова з назвами та уривками з них. Але поки ми були на перерві, протягом усі картки перемішалися. Я навіть тепер не можу розібратися, що до чого. Допоможіть мені будь-ласка. Ми зробимо ось що.

Слайд 22

- Ви спробуєте встановити, з якої байки ці слова.

З'єднайте стрілками рядки з байок, з назвами творів, з яких вони взяті.

Пара, яка виконала завдання, береться за руки і піднімає їх угору.

(Робота в парах) – Перевіримо себе.
Слайд 23 Бюро знахідок
- У байках загубилися предмети. Визначте, з якої вони байки. Сир –

“Ворона та лисиця”

Окуляри –

  1. "Мавпа та окуляри" Дзеркало -)
  2. “Дзеркало та мавпа” Слайд 24
  3. Кросворд Хто без бійки "хотів потрапити у великі забіяки"? ()
  4. Моська. Згадайте та назвіть, героїню байки “Квартет”.
  5. (Мавпа) У кого до зими під листом "був готовий і стіл, і будинок"? (
  6. Мураха. Один із героїв байки, які "везти з поклажею воз взялися".)
  7. Героїня, яка побачила свій образ у дзеркалі. ( Мавпа)
  8. Ще один із героїв, які "везти з поклажею воз взялися". ( Рак)

Слайд 25

XI. Підсумок

– Зараз кожен із вас подумає про свою роль на уроці…

Як би ви оцінили свою роботу, обираючи для оцінки “дуже активно”, “активно”, “добре”?

– Які знання та навички ви набули на уроці?

- Які ж вади любив "пощипати" Крилов?

- Чи корисним для вас виявився урок? Чим?

- Чи потрібно вивчати байки?

– Чого вони вчать?

Слайд 26

XII. Домашнє завдання

- Вивчити напам'ять байку І.А. Крилова “Ворона та лисиця”

У програмі початкових класів велике місце займає читання байок Крилова.

Байки сприяють розвитку моральних якостей дітей, вчать правильно оцінювати вчинки та поведінку людей у ​​повсякденному житті, виховують працьовитість, скромність, правдивість, шляхетність. Поетичність байок, їхня яскрава мова допомагають розвитку мовлення дітей, формуванню їхнього естетичного смаку.

Відповідно до змісту, побудови та мови байки читаються як просте, природне оповідання, що наближається до розмовної мови. Хороші виконавці байок не читають, а розповідають їх слухачам, виступаючи в ролі співрозмовника, який розповідає про ті чи інші події.

Простота, природність та переконаність – неодмінні умови читання байок. Педагог повинен виступати як оповідач, який повідомляє своїм маленьким друзям повчальний випадок, який він добре знає, про який чув чи свідком якого був сам. Читаючи байку дітям, вчителю необхідно постійно спілкуватися з дітьми, стежити за тим, щоб його інтонація, жести, міміка викликали в них інтерес до змісту байки, що описуються в ній подіям, героям.

При читанні байок особливу увагу слід звертати на мораль. Оскільки мораль у баші розкриває основний задум автора і містить повчання, читцю необхідно чітко розуміти своє виконавське завдання, ясно уявляти, для чого він розповідає байку, що хоче викрити і як впливати на слухачів.

Мораль треба прочитати так, щоб діти звернули на неї увагу та замислилися над нею. Однак її ніколи не слід їм нав'язувати, читати навмисне серйозно. Мораль завжди повинна випливати з розповіді, підбивати підсумок оповіді.

Дуже важливо при читанні байки правильно передавати мову автора та мову персонажів. Мова автора - веселого оповідача, співрозмовника, що розповідає про якийсь забавний і водночас повчальний випадок, - читається просто, дружньо, лукаво, з природними розмовними інтонаціями.

Автор у байці не просто викладає події. Він передає своє ставлення до них. Щоб це ставлення відтворити при промовистому читанні, читцеві слід добре засвоїти ідею байки, зрозуміти світогляд автора, його думки, наміри.

Так, розповідаючи про Лису («Ворона і Лисиця»), автор особливо наголошує на її хитрості, шахрайстві, висловлюючи цим своє ставлення до її вчинків. Він двічі називає її шахрайством («шахрайкадо дерева навшпиньки підходить» я «сир випав - з ним була шахрайкатака»). Це ставлення автора до Лисиці і треба передати при читанні: слово «шахрайство» вимовити з лукавою інтонацією, в останній фразі перед словом «шахрайство» зробити паузу, щоб звернути увагу дітей на цю головну якість Лисиці, яка так яскраво проявляється в байці.

Мова героїв читається із суворим урахуванням їх індивідуальних особливостей, зовнішнього вигляду, характеру, вчинків. Читець хіба що цитує мова персонажів, переказує її, не перевтілюючись в образ, що передається. «Надмірне пожвавлення мови персонажа може призвести до спотворення тієї лукавої інтонації оповідача, на. якою й грунтується основний художній ефект байки» 1 .

Ясному уявленню героїв байок Крилова допомагає те, що автор використовує у яких образи тварин, чия зовнішність, характер, звички добре відомі. Так,

Лисиця - хитра, підступна, улеслива;

Вовк - жадібний, злий;

Ворона – дурна;

Мураха - працьовитий і т.д.

Однак, використовуючи при передачі байкових образів загальновідомі властивості характеру окремих тварин, читець не повинен підходити спрощено до розуміння та відтворення дійових осіб байки. Вірність передачі їх залежатиме насамперед від того, наскільки ясно читець уявляє собі ідею твору та мету свого читання.

Так, ідея байки Крилова «Ворона та Лисиця» - засудження лестощів та осміяння тих, хто їй піддається. Завдання читання - затаврувати підлабузника і засудити дурня. Спираючись на загальновідомі властивості характеру Лисиці: хитрість, підступність, лицемірство, лестощі, підлість, при читанні байки особливий наголос потрібно зробити на ті риси, які мають найбільше значення для розкриття ідеї байки, а саме лестощів, тому що в байці Лисиця лестощами досягає наметаної мети і автор байки однаково висміює й улесливу Лисицю і дурну Ворону, податливу на лестощі.

Байки, як правило, мають віршовану форму. Побудова вірша байок Крилова завжди виправдано змістом, бажанням автора виділити особливо важливе, значуще. Тому до віршованої суворості, ритмічної паузи в його байках треба ставитися дуже уважно, суворо дотримуватись їх при читанні і не ламати віршованого рядка.

У байках Крилова часто зустрічаються віршовані рядки різні за довжиною. Цю особливість побудови байок необхідно враховувати під час читання, оскільки вона письменника завжди обумовлена ​​змістом вірша. Під час читання коротких рядків можна робити більш тривалі паузи (залежно від змісту), читати такі рядки повільніше. Так, наприклад, щоб передати незграбність, неповороткість, неквапливість Ворони у баші «Ворона і Лисиця», автор рядок, що передає цю особливість характеру Ворони, робить коротшим, ніж попередня, в якій дається констатація певного факту:



Ворон десь бог послав шматочок сиру;

На ялинку Ворона видерся...

Тому другий рядок може бути прочитаний повільніше, починатися з паузи.

У байках Крилова іноді спостерігається постановка

наголосів, не властивих нашим сучасним нормам літературної вимови, наприклад: «І Щуку кинули в річку!» («Щука»). Цю особливість постановки

наголосів у байках Крилова слід дотримуватися, тому що в іншому випадку буде порушена рима і вірш втратить свою поетичну стрункість.

У шкільній практиці часто зустрічається читання байок «за ролями». Таке читання відрізняється від звичайного. І тут читець не оповідачам, а персонажем. Він перетворюється на виконуваного героя, «привласнюючи» собі його риси. Під час читання він звертається не до слухачів, а до партнерів, розмовляє з ними, впливає на них. Оповідачем залишається лише той читець, який читає від автора. Він коментує події, подає репліки, підбиває підсумок оповідання. Вплив на слухача здійснюється читанням всієї байки загалом.

Зразковий аналіз байки І. Крилова «Стрекоза та Мураха»

Основна ідея байки «Стрекоза і Мураха» - осміяння неробства та виховання поваги до праці.

Завдання вчителя - засудити легковажну Бабку і похвалити працьовитого Мураха.

У байці дві дійові особи - Бабка і Мураха. Бабка легковажна, лінива, не хоче працювати, прагне прожити легко і безтурботно. Вона «без душі літо ціле все співала», насолоджувалася там, що «під кожним їй листком був готовий і стіл, і дім», не думаючи ні про яку працю.

Коли настала зима, Бабка при першому ж зіткненні з труднощами - голодом і холодом - засумувала, їй стало не до пісень. Пригнічена «злим тугою», вона згадала про Мурашку і вже не полетіла, а «поповзла» до нього, всім своїм виглядом, рухами, голосом намагаючись викликати в нього співчуття.

Характерно, що, звертаюся до Мурашки за допомогою, Бабка анітрохи не кається у своїй легковажності. Вона радісно згадує про те, як пустувала і «без душі літо ціле все співала». Просячи Мураха прогодувати і обігріти її, вона й не думає працювати. Бабка просто хоче прожити зиму у Мурашки, нічого не роблячи, щоб з настанням «вішніх днів» знову почати грати і співати.

Характер, вчинки та мовлення Бабки визначають особливості її читання. Читання не повинно викликати у дітей почуття жалості до Бабки. Вчителю слід пробудити у дітей обурення неробством Бабки, її прагненням скористатися працею Мураха. Тому, починаючи розповідь про Стрекоз, вчителю потрібно відразу ж виділити слово<попрыгунья>, Вимовити його іронічно-жартівливо, щоб діти відчули, що мова в байці піде не просто про Стрекоза, а про Стрекоза-ледар, легковажної «стрибунці». З інтонацією глузування слід прочитати і фрази: "Як під кожним їй листком був готовий і стіл, і будинок", "Стрекоза вже не співає", щоб викликати у дітей негативне ставлення до неробства Бабки. Слово «голодний» у наступній фразі треба виділити логічним наголосом, щоб показати, що життєрадісність Бабки відразу ж зникла, як тільки з'явилися труднощі.

Зустріч її з Мурахою написана у формі діалогу. Цю форму потрібно передати під час читання, вживши живі, розмовні інтонації.

Звертаючись із проханням до Мурахи, Стрекоза хоче викликати в нього співчуття до свого «важкого» становища. Вона каже з ним ласкаво, називає «кум милою», «голубчик».

При читанні початку розмови Бабка з Мурахою треба передати інтонацію прохання, скарги, виділити логічним наголосом слова «не залиши», оскільки Бабка намагається розжалити Мураха, і слова «прогодуй і обігрів», тому що саме в нік полягає основне прохання Бабки, мета її приходу до Мурахи. Слова «кум милою», «голубчик» вимагатимуть лагідних, запобігливих інтонацій. При передачі промови Бабки голос повинен бути тихим, протягнутим.

У розповіді Бабки про те, як вона провела літо, тужливі, жалібні, що просять інтонації поступово змінюються радісними, жвавими, темп прискорюється, голос підвищується. Бабка із задоволенням згадує, як вона «без душі літо ціле все співала», як їй було весело та легко. Зміну настрою Бабки обов'язково треба підкреслити при читанні, тому що вона особливо ясно показує легковажність Бабки і готує до правильного сприйняття відмови Мураша.

Після слів Мураха: «А, так ти...», незважаючи на багатокрапку, паузи робити не слід, а відразу ж вимовляти слова Бабки, оскільки вона, захоплена спогадами про літні розваги, не слухає Мураха, а перериває його, продовжуючи свій оповідання.

Мураха позитивна, статечна, працьовита. Його мова звучить впевнено, значно. Він добре розуміє Стрекозу і зневажає неробство. Читаючи Мураха, вчитель повинен прагнути викликати в дітей віком до нього симпатію, повагу.

Згідно з характером і поведінкою Мураха читати його слід розважливо, голосом низьким, в темпі більш уповільненому, передаючи глузування, зневагу, обурення. При відтворенні його питання: «Та чи працювала ти в літо?»-логічний наголос треба зробити на слові «працювала чи», щоб показати позитивне ставлення Мураха до роботи, його працьовитість і відтінити неробство Бабки.

Слова «А, так ти...» вимагатимуть насмішкуватої інтонації та підвищення голосу, оскільки Мураха обурюється розповідями Бабки і знущається з неї.

Читання заключних слів Мураша, що виражають його обурення неробством Бабки, зневага до її безтурботності та ледарства, має передавати іронію ігнів. Вимовити ці слова слід з гідністю, з повною свідомістю правоти вчинку Мураха, щоб діти відчули справедливість відмови Мурашки у допомозі Стракозе. Після слова «справа» треба зробити паузу, щоб діти чекали на результат відповіді.

Виразність читання байки залежить від цього, наскільки чітко читач уявляє її побудова, план, розподіл на частини.

Байку «Стрекоза і Мураха» можна розділити на дві частини.

Частина перша- «Пострибунья Бабка». Байка починається з картини суворої зими, коли «помертвіло суто поле», «немає вже днів тих світлих болів» і коли важко стало легковажною стрибункою Стрекоз.

Цю частину слід ретельно продумати. Її не можна читати жваво, весело, легко, швидко, як іноді це роблять вчителі-початківці. Таке читання не відповідатиме сенсу байки і прозвучить як потік ритмічних поєднань, не дійшовши до свідомості дітей і не справивши на них жодного враження. Не можна цю частину вимовляти і драматично, спираючись на важкі умови зими, оскільки це викличе жалість до Стрекози.

Вчитель весь час повинен пам'ятати про своє виконавське завдання - показати неробство Бабки, засудити її за легковажність і відзначити, до чого все це призвело. Тому слова, які стосуються Стрекози, треба читати легко, трохи іронічно, опис зими - об'єктивно, уповільнено, щоб відтворити перед слухачем сувору картину холодної російської зими.

Фразу: «До Мурашки повзе вона», що містить початок дії, слід виділити, щоб порушити інтерес дітей, насторожити їх, змусити чекати продовження того, що буде далі.

Частина друга- «Розплата за неробство». Ця частина повинна передаватися так, щоб діти ясно відчули жвавість та барвистість розмовної мови, різноманіття її інтонацій. Інтерес до розвитку подій наростатиме, турбуватиме, хвилюватиме дітей. Схвильованість і напруженість досягнуть найвищої межі у фразі: Ти все співала? це справа», за якою піде розсудлива відповідь Мураха: «Так іди ж, потанцюй!»

Зразковий план підготовки до виразного читання байки

І. Крилова «Стрекоза і Мураха»

1. Ідея байки: осміяння неробства та виховання поваги до праці.

2. Образи: нероба, стрибання бабки і працьовитий Мураха.

3. Сюжет: розмова Бабки з Мурахою.

4. Побудова сюжету:

а) експозиція - «Пострибунка Бабка

Літо червоне заспівала...»

до слів: «Злий тугою пригнічена...»,

б) зав'язка - «Злий тугою пригнічена,

До Мурашки повзе вона ... »,

в) розвиток дії - «Не залиш мене,

Кум милою!»

до слів: «Ти все співала?»,

г) кульмінація – «Ти все співала? це справа...",

д) розв'язка - «Так іди ж, потанцюй!»,

5. Завдання читання: засудити Бабку за легковажність, лінь і похвалити Мураха за працьовитість і справедливість.

Відповіді до шкільних підручників

Байки: І. Крилов «Стрекоза і Мураха», «Мавпа та окуляри», «Квартет», І. Хемніцер «Стрекоза», «Друзі», Л. Толстой «Стрекоза та мурахи», А. Ізмайлов «Зозуля», І. Дмитрієв "Муха".

2. Як ви відрізните байку від казки, оповідання та вірша? Наведіть приклади та порівняйте.

Байка- віршований чи прозовий літературний твір повчального, сатиричного характеру. Наприкінці байки міститься короткий повчальний висновок - так звана мораль.
Чинними особами зазвичай виступають тварини, рослини, речі. У байці висміюються вади людей.

Казка- це вигадана історія зі щасливим кінцем і обов'язковою перемогою добра над злом, це більший твір з розгорнутим сюжетом.

Розповідь- це мала форма оповідної прози. В основі оповідання, як правило, один випадок із життя героя. Сюжет оповідання простий, композиція є пряму послідовність подій, кількість дійових осіб невелика. Події розвиваються динамічно, все відбувається у невеликий відрізок часу.

Вірш- це невеликий поетичний твір, написаний ритмізованою мовою.

3. Згадайте байки Езопа. Чим вони відрізняються від байок І.А. Крилова, І.І. Хемніцера?

Байки Езопа: «Ворона і Лисиця», «Лиса та виноград». Основна відмінність байок Езопа відноситься до зовнішньої побудови тексту: байки Езопа написані в прозі, байки І.А. Крилова та І.І. Хемніцера – у віршах.

4. Згадайте, з яких байок ці слова, які стали прислів'ями.

«А ви, друзі, як не сідайте,
Все музиканти не годіться». - І. Крилов «Квартет»
«А Васько слухає та їсть». - І. Крилов «Кіт та кухар».
«Чим камінчиків вважати трудитися,
Чи не краще на себе, кумо, обернутися». - І. Крилов «Дзеркало та Мавпа».
«Один одного кожен кличе,
А братський віз на дно йде». - І. Хемніцер «Мужики».
«Ось вище сяду на суку.
Ну, слухайте тепер:
Ку-ку, ку-ку, ку-ку». - А. Ізмайлов «Зозуля».
«А віз і нині там». - І. Крилов «Лебідь, Рак та Щука».

5. Згадайте і назвіть імена російських байкарів.

Нечувани: Іван Андрійович Крилов, Іван Іванович Дмитрієв, Олександр Юхимович Ізмайлов, Іван Іванович Хемніцер. Байки писав і Лев Толстой.

6. Назвіть за ілюстраціями байки та їхніх героїв. Прочитайте ту, що вам подобається.

1) А. Ізмайлов «Зозуля».

2) І. Дмитрієв «Муха».

3) І. Крилов «Лебідь, Рак та Щука».

7. Прочитайте прислів'я. Яка з них може бути мораллю байки? Назвіть байки та доведіть правильність свого вибору.

1) Без лиха друга не впізнаєш – байка І. Хемніцера «Мужики»;

2) Як відгукнеться, так і відгукнеться - байка І. Крилова «Стрекоза і Мураха»;

3) Ситий голодного не розуміє - байка І. Крилова «Вовк і Ягня»;

4) У Фомушки гроші - Фомушка, Фома;

Фомушка не має гроші - Фомка, Фома. - байка І. Крилова «Ворона та Лисиця»;

5) У будь-якої пісні свій кінець - І. Крилов «Вовк на псарні»;

8. Виберіть героя байки і спробуйте від його імені розповісти історію, яка з ним трапилася.

Історія може бути такою: «Послухайте мене, друзі, я – Зозуля – прилетіла здалеку, і там я чула, як співає Соловей. Від його співу завмирає серце, паморочиться в голові, і ти забуваєш усе на світі. Але я теж чудово навчилася співати. Ось послухайте: "Ку-ку, ку-ку, ку-ку".

Байки І.А. Крилова, як морального виховання
школярів, під час уроків літератури
У традиційній програмі початкової школи використовуються переважно
твори байкаря І.А. Крилова. Його байки відрізняються строгою формою,
що продиктовано традиціями вірша, насичені виразними
образами героїв та яскравою, емоційною мовою, що дозволяє підкреслювати
створені автором характери.
Дані особливості відкривають широкі можливості у використанні байок.
з різними цілями, такими як:
моральне виховання учнів;
розвиток мови школярів;
розвиток образного мислення;
вміння проникати у прихований зміст, закладений автором у творі;
розкриття переносного значення образів байки в контексті життєвих
ситуацій;
розуміння позитивних та негативних характеристик героїв байки;
вміння порівнювати поведінку героїв байки та реальність.
Майже всі твори І.А. Крилова несуть у собі мораль і
мораль, що дозволяє насамперед застосовувати їх як засіб
етичного виховання учнів. Однак, як показує практичний досвід,
школярі у сприйнятті художнього твору проходять два етапи:
емоційноподібне сприйняття;
узагальненооцінна.
Відповідно до цього байка, як твір з високим ступенем
узагальненості, вимагає досить чіткого сприйняття конкретного
змісту. Тільки після правильного розуміння конкретного змісту та
мотивів поведінки героїв учні переходять виділення головної думки.
Головна думка є висновком із конкретної частини байки, а мораль є не що
інше, як узагальнене вираження ідеї.
На підставі вищесказаного, можна розглянути байки, що використовуються в
процесі навчання у початковій школі з боку виділення їх головної ідеї та
розкриття моралі.

Наприклад, у байці «Лебідь, Щука та Рак» головною думкою є
неузгодженість спільних дій героїв як причина невдач. На цю думку
вже наводить своєрідний підбір героїв: птах, риба та рак, що саме по собі
викликає невідповідність. Важливим є і опис напрямків дій героїв
(«Лебідь рветься в хмари, рак задкує назад, а Щука тягне у воду»),
відповідно, мораль байки причина невдачі невміння домовитися про
дружні дії.
Мова байки «Лебідь, Щука та Рак» насичена діалектними словами,
висловлюваннями, влучними висловами та дає цікавий матеріал для збагачення
активного словника учнів новими словами та поняттями. При поясненні
лексичного значення слів учні можуть користуватися різними способами:
в одних випадках це може бути підбір синоніму чи синонімічного
висловлювання, в інших – звернення до контексту, у третіх – звернення до складу
слова і т.д.
Після самостійного читання учні розглядають малюнок до байки,
кажуть, що на ньому зображено, які рядки з байки до нього можна підібрати.
Завдяки наочному зображенню деякі не зовсім зрозумілі слова,
наприклад, поклажу, стають дітям доступними. Після цього особлива увага
приділяється роботі над змістом слів та деяких виразів байки. До цієї байки
дається цікава робота із заміни дітьми байкових виразів синонімічні
(Ця робота проводиться на наступному уроці або на етапі закріплення читання
байки). Третьокласники знаходять синонімічні вирази до таких
словосполученням, як «а возу все немає ходу» (воз не рухається з місця), «зі шкіри
лізуть геть» (дуже намагаються), пояснюють розуміння виразу «Та тільки віз і
нині там» (так і не зрушили з місця віз). Пояснення останнього виразу
з'явиться опорним для кількох питань - у плані розуміння ідейної сторони
байки: що ж завадило Лебедеві, Щуці та Раку повезти воз із поклажею?
Підтвердіть вашу відповідь рядками з байки. Як ви думаєте, чому Крилов,

розповідаючи історію про Лебедя, Щука та Рака, вживає на початку байки
вислів «Коли у товаришах згоди немає...»?
Учні повинні зрозуміти, що мораль байки частково розкриває її алегорію
ще й тим, що у цих рядках (перших трьох) виражена головна думка
твори. Тут же підбором синонімічних виразів учні з'ясовують
рядки «На лад їхня справа не піде» (не ладнатиметься), «І вийде з нього не
справа, тільки мука» (нічого не зроблять, а лише намучаться) і на прохання
вчителі наводять очевидні приклади, коли справа у кількох людей буде
ладитися, сперечатися.
Потім учитель ставить перед учнями ціль: самостійно кілька разів
прочитати байку та підготуватися до її виразного читання.
Для того, щоб діти змогли виразно прочитати байку, вчитель
пропонує їм умовно розділити її на частини:
 мораль байки (читають як пораду письменника людям);
 експозиція (три рядки та зав'язка), що розповідає про початок події
(читають, ніби розповідаючи якусь історію);
 розвиток дії (учні інтонацією показують, що дії героїв
марні, читають рядок повільно, з досадою);
 кульмінація (виділяють слова, на яких потрібно підвищити голос та
зупинитися, Лебідь хмари, Рак назад, Щука вода);
 розв'язування.
У байці «Стрекоза і мураха» головна думка ставиться доступніше для
школярів («Літо червоне проспівала, озирнутися не встигла вже зима котить у
очі»). Тут проводиться ідея про відповідальне та передбачливе
ставлення до будь-якої справи та умовно виражається народна мудрість «готуй сани
влітку».
Сенс іншої байки, «Чиж та голуб», підкреслюється авторською оцінкою
і важливо дати можливість дітям уловити її. І.А. Крилов висловлює сов
ставлення до надмірно зарозумілого і байдужого Голуба словами після

описи упіймання Голубя в силок («І річ!»). До Чижа автор виявляє
співчуття і жалість («Чижа зачинила злодійказападня»). При роботі над
текстом цієї байки вчителю не потрібно насамперед прагнути розкрити її
алегоричний зміст, оскільки дітей приваблює в ній, насамперед
мальовничість сцен, виразів, образи. Тому робота над байкою спочатку
ведеться як над оповіданням чи казкою із життя тварин; увага учнів
концентрується на образах персонажів Чижа та Голубя.
Після читання байки «Чиж та голуб» важливо з'ясувати характерні
особливості та вчинки героїв: Що сталося з Чижом? А що сталося з
Голубем?», «Як поставився Голуб до біди Чижа? Як він поводився по відношенню до
Чижу?». Після оцінки поведінки героїв діти висловлюють своє та авторське
ставлення до Чижа та Голубу. Підтверджуючи текстом свої міркування,
третьокласники відзначають, що вже в першому рядку байки автор зі співчуттям
ставиться до біди Чижа: пастку він називає лиходійкою, а Чижа бідолахою.
Заключна сцена та авторська оцінка поведінки Голубя, по суті, та
є мораллю байки, яка значною мірою розкриває її
алегорію. Тому після з'ясування вчинків героїв та їх оцінки виявляється
ідейний сенс байки: друг пізнається у біді.
Наступним етапом роботи над байкою є виразне читання,
сприяє глибшому розумінню та усвідомленню прочитаного.
Попередньо прочитавши байку про себе, учні під керівництвом вчителя
виявляють інтонацію кожної логічно закінченої частини, що відповідає
смислового змісту. Так, вони кажуть, що перший рядок потрібно читати
звичайною інтонацією, ніби розповідаючи про те, що відбувається. Висловлюючи своє
співчуття до Чижа (другий рядок байки), хлопці підкреслюють,
що І.А. Крилов невипадково вжив слова рвався і метався. Саме вони
допомагають яскравіше уявити безвихідь Чижа. Визначаючи інтонацію
слів Голубя, хлопці повідомляють, що їх потрібно прочитати з почуттям хвастощів,
глузливо, а припущення «Не провели б мене так: за це я ручаюся

сміливо» - самовпевнено, адже І.А. Крилов каже, що Голуб знущався з
Чижом. У рядку «ан дивишся, тут же сам заплутався силоміць» третьокласники
визначають ударне слово сам, підвищенням голосу наголошуючи, що саме
Голуб, а не хто інший заплутався силоміць. Заключні слова байки хлопці
прочитують повчально.
До байки «Слон і Моська» потрібен дещо інший підхід, оскільки
тут ідея виявляється не відразу, а після включення в дію третьої особи,
прояснюючої події. Цією особою виступає супроводжуюча хода
Шавка, що засуджує дії Моськи («Сусідка, перестань соромитися, їй Шавка
каже, чи тобі зі Слоном поратися? Дивись, ти хрипиш, а він собі йде.
вперед і гавкання твого зовсім не помічає»). Шавка спонукає розкриття
невиправданих (спочатку) дій Моськи та з'ясування сенсу її витівки («зовсім
без бійки можу потрапити у великі забіяки»).
Байку «Слон і Моська» четверокласники читають після невеликої
попередньої словникової роботи, яка сприяє глибшому
проникненню у зміст тексту. IV клас - новий ступінь у роботі учнів над
жанром байки. Деякі з названих вище етапів уроку можуть опускатися в
залежно від змісту та ідейного значення байки. Так, при знайомстві дітей
з байкою І. Крилова «Слон і Моська» учні дізнаються про байку як про
літературний жанр. За допомогою вчителя учні згадують, що таке байка,
які байки вони читали, читають байки, що запам'яталися, напам'ять.
Сенс байок «Мавпа та окуляри» і «Дзеркало і мавпа» частково схожі,
оскільки головним героєм і тієї, і іншої байки є мавпа та вибір героя
не випадковий, тому що образ мавпи уособлює поведінку нерозумного, дурного
людину, яка не може користуватися корисною річчю, і не розуміючи її
сенсу, оголошує річ безглуздою.
Керуючись даними етапами, можна розглянути на прикладі байки
Крилова «Ворона та Лисиця» шляхи практичної реалізації плану за структурою
уроку на прикладі окремих фрагментів:

I. Підготовча робота:
бесіда про звички лисиці та ворони дійових осіб байки, яку
належить читати;
ІІ. Читання байки вчителем або прослуховування запису.
ІІІ. Розмова емоційнооцінного плану.
IV. Аналіз за конкретним змістом байки:
а) уточнення структури та композиції байки:
Учні поділяють байку на три частини.
Який момент ви вважаєте початком описаної дії? Як він
називається? (Зав'язка)

В який момент дія досягла піку свого розвитку? Доведіть,
прочитавши текст.
Прочитайте розв'язку дії.
Доведіть, що лестощі Лисиці все більше зростали, а Ворона все
більше піддавалася похвалі.
б) з'ясування мотивів поведінки дійових осіб, їх характерних характеристик:
Чому Лисиця так хвалить Ворону?
Як автор показав, що Ворона насправді не така, як її описувала
Лисиця?
Який ви можете уявити Лисицю?
Яка Ворона у цій байці?
Чому ж Лисіці вдалося обдурити Ворону? (Ворона любила, коли її
хвалять)
в) встановлення головної думки конкретного змісту байки:
Як ви вважаєте, що хотів І.А. Крилов показати своєю байкою?
Кого він засуджує, що він засуджує?
VI. Аналіз частини байки, у якій укладено мораль.

Як можна замінити слова «лістощі мерзотної» (невиправдана похвала
огидна).
Слова байки «Але тільки все не на користь, І в серці підлабузник завжди знайде
куточок», як можна сказати інакше, що означають ці слова?
Прочитайте перші чотири рядки байки.
Порівняйте наші слова і те, як автор передав свою думку. Де ця думка
виражена яскравіше та емоційніше?
VII. Підбір аналогії із життя.
Чи трапляється таке у житті? Серед ваших товаришів?
Якщо ви зустрінете людей, які незаслужено хвалять когось, щоб
отримати собі зиск, кого вони можуть вам нагадати з персонажів байки?

Байка «Ворона і Лисиця» складніша за задумом і своїми мистецькими.
образотворчим засобам. Тому для її повного розуміння необхідні
підготовча робота, попереднє пояснення незнайомих слів та
обов'язкове прочитання байки учнями про себе.
Розуміння ключових слів байки - лестощі, лести, царптиця, віщуна,
каркати, підбір до них синонімічного ряду слів допоможе учням ще глибше
відкрити її підтекст.
Після того, як діти прочитали байку, вони слухають її у виконанні майстрів
художнього слова чи вчителя.
Потім можна запропонувати учням поспостерігати за мовою цієї байки та
визначити, яким настроєм вона перейнята, які слова, і з якою метою
підбирає автор для опису Ворони та Лисиці. В результаті роботи над текстом
учні приходять до висновку, що всі образотворчі засоби (епітети,
порівняння, значне вживання дієслів, що визначають миттєво
дія, що відбувається, і т. д.), вжиті автором, спрямовані на те, щоб
розкрити такі пороки, як лестощі та честолюбство. Сміючись з Вороної, І.А. Крилов
засуджує існуючі людські вади, показує, як можна постраждати через
прагнення до почестей і слави, через любов до похвал.
Решта уроку може бути присвячена складання кадрів
діафільму з допомогою прийому усного словесного малювання. Учням можна
запропонувати намалювати 10 11 малюнків, що відповідають певним
рядкам тексту, і підписати їх словами з байки. Таку роботу найкраще
виконувати колективно, за групами: кожна група робить по 3-4 малюнки. на
наступному уроці представники кожної групи виразно читають текст,
ілюструючи його потрібним малюнком. Журі із однокласників оцінює роботу
кожної групи.
Однак успіх роботи над байкою визначається низкою умов, одні з
яких є пробудження в учня інтересу до процесу аналізу байки,
увагу до розвитку дії, деталей обстановки, характеру героїв.

Школяра необхідно швидко сприйняти розвиток дії, яскраво представляти
образи твору.

Тому дуже ефективно можна використовувати такий дієвий
методичний прийом, як драматизація байки. Це дозволяє активізувати
увагу дітей та підвищити інтерес до твору. Сама собою драматизація
це діяльність, в процесі якої прочитане відтворюється в особах,
допомогою окремих засобів виразності: міміки, жесту, дії. Етапами
драматизації є повноцінний художній аналіз тексту, вживання в
Участь (образ), результат даної роботи надається в особах, що, безумовно
дає повніше художнє освоєння твори.

Даний методичний прийом можна розглянути також на прикладі
фрагмента уроку з драматизації байки «Ворона та Лисиця»,
Додаток:
а також у
Розмова з питань:
Як ви вважаєте, де це відбувалося? (в лісі)
Що зробила Ворона, діставши сир?
Як вона вилізла на ялинку? (видершись)
Чому Ворона не стала їсти сир одразу? (Так замислилася)
Як ви думаєте, про що задумалася Ворона?
Як це можна показати?
Хто її побачив? (лисиця)
Що саме привернуло увагу Лисиці?
Як повелася Лисиця? (Шахрайка до дерева навшпиньки підходить)
Як це показати?
Що почала говорити Лисиця?
Як вона казала? (солодко, трохи дихаючи)
Як можна сказати інакше? (тихо, із завмиранням)
Знайдіть слова Лисиці, спробуйте прочитати.

В іншій байці, «Зозуля та Півень», закладена ідея безглуздості
оціночних дій, якщо вони проводяться тільки для того, щоб хвалити друг
друга, не звертаючи уваги на дійсний бік справи («Зозуля хвалить
Півня, за те, що хвалить він Зозулю»). Ця мораль (висловлена ​​третім
обличчям – Горобцем: «Все ваша музика погана») і узагальнює головну ідею байки
важливо не те, як ти розумієш себе, а те, як тебе оцінюють інші та збігається
Чи ця оцінка з твоєю.

Байка
«Зозуля та Півень»
ідентична за задумом деяким
образотворчих засобів та ідейної спрямованості байки «Ворона та Лисиця»
Тому роботу над нею необхідно вести у порівняльному плані, віддаючи
ініціативу висловлювань дітей.
Прочитавши самостійно байку «Зозуля та Півень», учні знаходять
слова в тексті, в яких міститься мораль байки. При цьому вони пояснюють, які
людські вади засуджує автор у цьому творі.
Потім учням пропонується зробити порівняльний аналіз байок «Ворона і
Лисиця» та «Зозуля та Півень», зокрема, показати, що спільного у діях
Зозулі, Півня та Лисиці, тобто. чим вони схожі.
Особливу увагу необхідно приділити її мовному аналізу,
сприяє проникненню учнів у підтекст твори,
то й у творчу лабораторію письменника:
Знайдіть слова та вирази, вжиті автором для виявлення
характерних рис персонажів байки.
За допомогою яких слів показана дедалі більша лестощі героїв?
Чи розуміються ці слова у прямому розумінні чи мають підтекст, переносний
сенс? Як автор цього домагається?
Діти відзначають, що характерною особливістю героїв цих байок є
нещирість, бажання догодити один одному, надмірне лестощі. Вони бачать, що,
висміюючи ці риси характеру, Крилов таким звичайним словам, як голубка,
носок, голосок, очі, милий, красуня, надає особливого іронічного відтінку.
Вживає слова з зменшувально-пестливими суфіксами для того, щоб
яскравіше, опукліше показати лестощі та догідництво героїв. Учні помічають і те, як
поступово наростає в словах фальш, лестощі героїв.
Таким чином, практичні особливості роботи з текстом на уроці читання
полягають у наступному:
прихована думка (головна ідея байки);
мораль, як узагальнений вираз ідеї.

З цього випливають спеціальні етапи для розбору тексту байки на уроці
читання:
1. сприйняття конкретного змісту;
2. розкриття композиції, характерних рис дійових осіб,
мотивів їхньої поведінки;
3. з'ясування головної думки конкретної частини байки;
4. розкриття алегорій;
5. аналіз моралі.
Наведений вище аналіз та окремі фрагменти уроків дозволяють
говорити про широту застосування байки під час уроку читання, тобто. не тільки як
морального засобу виховання, а й як ефективного способу розвитку
мислення, мови та уяви дітей молодшого шкільного віку.

Тетяна КАЛГАНОВА

Аналіз байок І.А. Крилова у 5-му класі

Навчання школярів аналізу художніх творів розпочинається з 5-го класу. При цьому вчителю важливо враховувати вікові особливості учнів та, уникаючи складнощів, вводити та повторювати необхідні теоретико-літературні поняття.

Аналіз будується на основі цілісного сприйняття та виразного читання учнями художніх творів, зокрема, байок І.А. Крилова, наприклад, «Стрекоза та Мураха», «Півень і Перлове зерно».

Використовуємо прийом зіставлення байок І.А. Крилова з літературним джерелом - байками Езопа. Покажемо учням самобутність російського байкаря, національний характер його творів. З цією метою даємо завдання: порівняйте байку Езопа, давньогрецького байка, який жив у VI столітті до нашої ери, «Мураха і жук» і байку Крилова «Стрекоза і Мураха».

Пояснимо, що порівняти літературні твори - означає з'ясувати, що вони спільного, ніж вони відрізняються.

Мураха і жук

Влітку гуляла мурашка по ріллі і збирала по зернятку пшеницю і ячмінь, щоб запастися кормом на зиму. Побачив його жук і поспівчував, що йому доводиться так працювати навіть у таку пору року, коли всі інші тварини відпочивають від тягарів і вдаються до ледарства.

Промовчав тоді мураха; але коли прийшла зима і гній дощами розмило, залишився жук голодним, і прийшов він просити у мурашки корму.

Сказав мурашка: "Ех, жук, якби ти тоді працював, коли мене працею дорікав, не довелося б тобі тепер сидіти без корму".

Езоп (VI ст. до н.е.)

Бабка та мураха

Стрибуна Стрекоза
Літо червоне пропіла:
Озирнутися не встигла,
Як зима котить у вічі.
Помертвіло суто поле;
Нема вже днів тих світлих більше,
Як під кожним їй листком
Був готовий і стіл, і будинок.
Все пройшло: із зимою холодною
Потреба, голод настає;
Бабка вже не співає:
І кому ж на думку піде
На шлунок співати голодний!
Злий тугою пригнічена,
До Мурашки повзе вона:
“Не залиши мене, куме милою!
Дай ти мені зібратися з силою
І до весняних лише днів
Прогодуй та обігрів!”
“Кумушка, мені дивно це:
Та чи працювала ти в літо?” -
Каже їй Мураха.
“До того, голубчику, було?
У м'яких мурах у нас
Пісні, жвавість щогодини,
Так що голову закрутило”.
"А, так ти ..." - "Я без душі
Літо все співала”. -
Ти все співала? Це справа:
То йди, потанцюй!”
І.А. Крилов (1808)

Пояснимо учням значення слова “мурава” - трава, звідси мураха; трава-мурашка - народно-поетичний вираз.

Зразкові питання для аналізу

Чому ці байки можна порівнювати?

Яка байка написана віршами, яка – прозою?

Хто герої байок?

Чому слова "Стрекоза", "Мурашка" Крилов написав з великої літери як власні імена?

Знайдіть у байці Крилова слова та висловлювання, особливості природи, на підставі яких можна сказати, що ця байка російська.

Які якості людини алегорично зображують та висміюють обидві байки?

У яких словах виражена мораль (мораль) байок?

Узагальнюючи відповіді учнів, скажімо, що в байках розповідається про схожу поведінку героїв, про їх однакові моральні якості: лінощі, легковажне ставлення до життя, тому їх можна порівнювати.

Байка Езопа написана прозою, Крилова - віршами. Герої - комахи, але замість лінивого жука Крилов створює образ лінивої та легковажної, що прагне тільки розваг Бабки. Запропонуємо учням підібрати синоніми до слова легковажність: несерйозність, безтурботність, поверховість, бездумність, верхоглядність, вітряність.

У Езопа жук співчуває мурахою, тому що доводиться багато працювати влітку, але лінивець не замислюється, навіщо це потрібно; у Крилова Бабка у вихорі веселощів взагалі не помічає, що хтось працює навіть влітку. У байках показано перевагу працьовитості та небезпека неробства та лінощів.

У байці Езопа зима прийшла з дощами, що є характерним для Греції, південної країни. У Крилова справжня російська зима, снігова та холодна. Він використовує характерні для російського фольклору постійні епітети: літо червоне, зла туга, чисте поле. Скажімо учням, що Крилов взяв сюжети в Езопа, але створив справді російську, народну байку.

Нечуванці завжди розповідають про те, що хвилює суспільство, висміюють негативні якості людей, щоб вони позбавлялися своїх недоліків. Тому зі змісту байки завжди випливає мораль. У цих байках, які ми розглядаємо, мораль випливає зі змісту і виражається в останніх словах у Езопа і двох останніх рядках у Крилова без судження.

Найчастіше мораль виділяється в байці як самостійна її частина і розташовується або в кінці, або на початку байки. Читаємо байку Крилова «Півень і Перлове зерно», виділяємо мораль.

У байках часто діють тварини, рослини, предмети, явища природи, але під ними маються на увазі люди. Тварини, рослини, предмети, явища природи наділяються в байках, як і в казках, якостями людини: даром мови, почуттями та думками.

Згадаймо, як називається прийом наділення тварин, рослин, предметів, явищ природи якостями та властивостями людини?

(З поняттям уособленняп'ятикласники знайомляться щодо міфів і казок.)

Вкажіть уособлення в байці Крилова «Стрекоза і Мураха» (“помертвіло суто поле”, “зима котить у вічі”, “каже їй Мураха” та інших.)

Підкреслимо, що уособлення є одним із постійних художніх прийомів у казках, байках та інших літературних творах.

Моральні якості людей у ​​байках алегорично зображуються в образах тварин: хитрість у вигляді лисиці, жадібність, жорстокість виступають у вигляді вовка, підступність - у вигляді змії та ін. Хитрість, жадібність, лінь- все це абстрактні поняття. Художній прийом зображення абстрактних понять у конкретних образах (тварини, рослини, предмети, явища природи) називають алегорією (іносказанням). Алегорією світу на Землі є білий голуб, алегорією надії людини - якір та ін. Існує ще одна назва алегорії (іносказання) - езопів мова.

Критик В.Г. Бєлінський писав, що у байках Крилова "немає ні ведмедів, ні лисиць, хоча ці тварини, здається, діють у них, але є люди, і до того ж російські люди". У відтворенні національно-народного колориту і полягає новаторство Крилова-байкаря. Він сміливо запроваджує народне просторіччя і усно-поетичну лексику, побутові деталі, стверджує народну думку.

Точні та короткі вислови (афоризми) з його байок увійшли до скарбниці російської мови.

Який вислів із байки «Стрекоза і Мураха» став афоризмом?

Крилов створював і оригінальні байки, в яких діють не лише тварини, а й люди.

Прочитайте байку «Вовк на псарні» спочатку про себе, потім виразно вголос. (Можна організувати читання з ролей.)

Багато байок Крилова написані з якого-небудь конкретного приводу, і сучасникам байкаря було зрозуміло, в чий город кинуто камінь. Разом з тим байкові персонажі мають широкий узагальнюючий зміст, який зрозумілий і в наші дні.

Так, байка "Вовк на псарні", написана в 1812 році, є відгуком на Вітчизняну війну проти французької навали. Вовк - це Наполеон, який зазнав поразки на Бородінському полі; зайнявши Москву, він зрозумів, що опинився в пастці, і послав Кутузову пропозицію про мир, запевняючи російського полководця, що хоче миру. Кутузов відкинув пропозицію завойовника та у переможних битвах звільнив Росію від ворогів. Ловчий у байці – це Кутузов.

Порівняйте зовнішній вигляд вовка та його промови.

Чому псарня для вовка "стала пеклом"? У чому сенс цього порівняння?

Визначте, які негативні якості людини алегорично зображені в байці.

Якими рисами має Ловчий?

Узагальнюючи відповіді учнів, звернемо їхню увагу на те, що невідповідність зовнішнього вигляду та промов вовка свідчить про його підступність (зловмисність, прикриту показною доброзичливістю).

Скажімо, що Вовк сприймає псарню як пекло (за Біблією – місце покарання та вічних мук грішників). Іншими словами, вовк сам усвідомлює правомірність покарання за заподіяне зло та намагається уникнути його хитрістю.

Ловчий (головний з псарів) зображений сміливою, мудрою людиною, наділеною життєвим досвідом:

Ти сірий, друже, а я сивий,
І вовчу вашу я давно натуру знаю.

Домашнє завдання. Прочитайте байки у підручнику-хрестоматії. Визначте які негативні риси людей висміює автор? У яких словах виражена мораль байок? Які слова стали афоризмами?

Закріплення вивченого матеріалу можна провести як самостійної роботи учнів наступного уроці (невеликі байки даються на картках для аналізу як письмовій роботи).

Прочитайте байку Езопа «Півень та алмаз» та І.А. Крилова «Півень та Перлове зерно». У чому подібність і відмінність цих байок? Запишіть свої міркування.

Півень та алмаз

Півень розгрібав зазвичай своєю гнойову купу і, виривши алмаз, подумав: якби золотих справ майстер цю блискучу дрібничку знайшов, то вона б йому дуже знадобилася; а мені б ячмінне зерно в сто мір краще за це було. ( Езоп (VI ст. до н. е.))

Півень та Перлове зерно

Гною купу розриваючи,
Півень знайшов Перлове зерно
І каже: “Куди воно?
Яка річ пуста!
Чи не дурно, що його високо так цінують?
А я б, право, був набагато радий
Зерну Ячменному: воно не таке хоч видно,
Та ситно”.
.................................................
Невіки судять точно так:
У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.
І.А. Крилов (1808)

Слід пояснити значення слів невігла(груба, невихована людина) і невіглас(малоутворена, малообізнана людина).

Публікацію статті здійснено за підтримки британського виробника кліматичної техніки нового покоління компанії Dantex Industries Ltd. Коли йдеться про холодильні машини, що застосовуються для центрального кондиціонування виробництв, об'єктів інфраструктури, комерційної чи житлової нерухомості, постає питання: яка ж найкраща марка чилерів – Trane, Dantex чи інші, представлені на російському ринку? Відповідь на це запитання ви можете отримати, уважно вивчивши технічні характеристики та вартість чилерів або поставивши запитання фахівцям компанії.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...